Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

„Pravda“ o pivovaru Vyškov

Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...


verze pro tisk

„Pravda“ o pivovaru Vyškov

„Pravda“ o pivovaru Vyškov[p262]

Jistě jste to již zaslechli: pivovar Vyškov má existenční problémy a možná se bude zavírat. Zvědavost a touha po nových informacích, ale i chuť ochutnat naposledy vyškovské pivo, to všechno mě a mého kamaráda Jardu Hovorku – domácího vařiče piva z Poděbrad – dovedlo 28. září na „Svatováclavskou pivní pouť“.

Do Vyškova jsme dorazili až ve čtyři hodiny odpoledne a tak trochu jsme se obávali, že už bude skoro po slavnostech. Oficiální program totiž „hovořil“ o ukončení v 18:00. To nám ale připadalo dost mimo, protože většina slavností končí až pozdě večer. Ale možná to mělo nějaké opodstatnění. Těžko říci.

Vítejte v pivovaru
Vítejte v pivovaru

Že se v pivovaru něco děje, jsme poznali již zdálky – hlasitější hudba a všude spousta lidí. To k tomu ale patří. Vstupné se tentokrát neplatilo, takže jsme směle vkráčeli do areálu pivovaru.

Naše první zastavení bylo – jak jinak – u stánku s reklamními předměty a lahvovým pivem. Podobnými místy většinou začínáme. Utratíme zde sice většinu peněz, které s sebou máme, ale aspoň toho tolik nepropijeme... :-)

Posezení u piva
Posezení u piva

Nakoupili jsme tedy reklamní suvenýry a lahvové pivo [Pozn.: V mém případě ne na pití, ale jen na památku. Od každého z uzavřených pivovarů si totiž schovávám neotevřené „lahváče“, abych měl za pár let na co vzpomínat. Vyškov sice ještě vaří, ale kdo ví, co bude za pár týdnů. Než se tam podívám příště, už to nemusí být pravda. A když náhodou překoná krizi, odložené pivo vypiji. Záruční doba je půl roku, takže za tu dobu už snad bude situace jasnější.] a vyrazili jsme směrem k výčepům.

Vyškovské točené
Vyškovské točené

Zde na nás čekal kompletní sortiment vyráběných piv (tedy kromě těch exportních) a jak už je na slavnostech malých pivovarů zvykem, vše bylo za lidové ceny. Do odjezdu vlaku jsme měli jenom hodinu a půl, takže pokud jsme toho chtěli ochutnat co nejvíc, museli jsme pít jen malá piva. To ostatně děláme na všech pivních slavnostech. Jde nám hlavně o degustaci, ne o množství vypitého piva...

Ačkoliv jsem ochutnal jenom kvasnicové (asi jedenáctku), dvanáctku a čtrnáctku (tu jedinou jsem ještě točenou nepil), můžu říci, že není pravdou, že by kvalita zdejšího piva klesala. Připadá mi naopak mnohem pitelnější než kdykoliv předtím. Znám ho ještě z doby, kdy zde fungovala vojenská škola. Vojáci si sice stále stěžovali, že se toto pivo nedá pít, ale pivovar s tím nic nedělal. A teď, když už je Vyškov bez vojáků, se možná někdo probudil a začal se orientovat na „obyčejné“ konzumenty. Nebo je za tím něco jiného?

Pivní turista Olda Vladyka a domací vařič Jarda Hovorka
Pivní turista Olda Vladyka a domací vařič Jarda Hovorka

V úvodu se také zmiňuji o „fámách“ kolem zavírání pivovaru. Snažil jsem se o tom zjistit trochu víc, ale moc úspěšný jsem nebyl. Jako obvykle nikdo nic neví.

Tiskem proběhla zpráva, že byl kompletně vyměněn management. To je asi jediná fakty podložená informace. Samotní zaměstnanci pivovaru hovoří též o tom, že 3 měsíce nedostali výplatu, což už snad bylo napraveno. Hlavním problémem prý ale zůstává nedořešený spor s církví o majetek Jihomoravských pivovarů, tj. hlavně o budovy pivovaru, a také „tlaky“ jisté developerské firmy, která by ráda pivovar koupila, srovnala se zemí a postavila na jeho místě Kaufland či podobný supermarket. Že by se opakovala situace, k níž došlo v Lanškrounu či Svitavách? To ukáže čas...

Bude se hrát na tomto pódiu i za rok?
Bude se hrát na tomto pódiu i za rok?


[Marek Kamlar] [Zobrazeno 11884x] [5. říjen 2007]
[Pivní slavnosti] [comments: 40] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Tomáš Semrád

čtvrtek, 9. říjen 2008
21:01

Tak jsem dle anonce jednoho z čtenářů (Herolt) navštívil Interspar v Brně na Vídeňské, kde by měly mít kompletní vyškovský sortiment a jaksi to není pravda. Takže v Brně zřejmě lahvový Vyškov je už definitivně minulostí. No nevadí, do Vyškova to mám kousek a jsem tam poměrně často, takže v sobotu budu mít o jednu zastávku víc, už se těším, zásoba Březňáku se povážlivě tenčí:-(


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

Chody

čtvrtek, 18. září 2008
20:08

Chody

to Dee Snider:
Nechápu Váš příspěvek právě u tohoto článku?! Příště bude takovýto příspěvek smazán, protože nemá co dělat s tématem článku a obecně i s pivem. Myslím, že sponzorů má Váš festival požehnaně, zkuste třeba toho, jemuž točíte jeho produkt, čímž odrazujete některé návštěvníky. Vždyť proč mít výběr piva, když si necháte zaplatit za to, že budete točit jen jedno.


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Dee Snider

čtvrtek, 18. září 2008
19:48

Dobrý den hledam sponzora na kapelu Twisted Sister aby mohli hrat unas na festivalu Basinfirefest proto se vas ptam kdyžtak pište na Twisted-Sister@seznam.cz


napsal(a): Dee Snider (Twisted-Sister(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Tomáš Semrád

pátek, 5. září 2008
10:37

pro Herolt:
Aha, tak to je super, každopádně díky za velmi pozitivní info


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

Adsense

28. únor 2024
10:06


posted by: Inzerce

Herolt

čtvrtek, 4. září 2008
15:02

V Brně na Vídeňské ve Sparu je i Březňák 12, z vyškovských pak Atlet, Džbán a Havran.


napsal(a): Herolt [Odpovědět]

Tomáš Semrád

čtvrtek, 4. září 2008
08:23

Chody, ještě jednou díky


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

Chody

středa, 3. září 2008
15:48

Chody

to Tomáš Semrád:
Píšu o té prodejně zde..., kde se mj. dočteš, že příjemným zjevením je hned naproti zrušenému pivovaru prodejna s vývěsním štítem Vyškovského piva. Kupuju celý výrobní sortiment Vyškova...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Tomáš Semrád

středa, 3. září 2008
15:19

"Olomouc je od Vyškova docela blízko a přesto tu našinec "vyškovské" nedostane ani náhodou."
A to proto, jak mi sdělil jeden místní pivař-kamarád, je to proto, že na místní pivaře je vyškovské pivo moc hořké. Prý by to tam nikdo nepil........


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

Tomáš Semrád

středa, 3. září 2008
15:16

Apropó, můžeš Chody uvést o jakou prodejnu či co se jedná a jaký tam mají sortiment vyškovského piva. Přes Kroměříž často jezdím, takže bych se zde rád pro vyškovské zastavil. Díky.


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

Tomáš Semrád

středa, 3. září 2008
15:15

Díky za info, Chody!


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

Chody

středa, 3. září 2008
15:11

Chody

Lahvový Vyškov se dá zakoupit i v Kroměříži nedaleko zámku


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Tomáš Semrád

středa, 3. září 2008
15:03

"Dík za upozornění ,že maj v Brně ve Sparu pivka z Vyškova. "
To bohužel už není nějaký čas pravda, teda s výjimkou "lehkého" Atleta. Zřejmě za to může Heineken, který zde nechal zalistovat svého Březňáka-světlé výčepní pivo na úkor těch vyškovských včetně jeho Březňáka. Protože si Vyškov odepřít nedovedu, nezbývá mi nic jiného než si vyškovské pivo kupovat při svých cestách do Ostravy přímo ve vyškovském pivovaru.
Mimochodem, včera když jsem tam kupoval basu dvanáctky jsem se ptal prodavačů v pivovarské prodejně jak to vypadá s jejich pivovarem a odpovědí mi bylo zcela spontánní "šlapeme v pohodě dál".....Tak snad dobře!


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

Jura.z.Brna

pondělí, 28. duben 2008
20:18

Jura.z.Brna

Marek: Zajímavý postup;) Myslím, že kdyby nějaký hospodský Vyškovské chtěl, tak už by se zajímal:) Moc se ale o tomto pivu neví, což je asi největší chyba. Určitě by stálo za pokus nějakou hospodu, kde mají piv víc (třeba v Brně Modrá růže, i když to není zrovna má nejoblíbenější teda) nebo aspoň pro začátek nějakou, kde bývají ochutnávky netradičních piv - v Brně vím třeba o Flédě: www.fleda-klubnetopyr.cz.


Tomáš Kroupa

pondělí, 21. duben 2008
13:29

Tomáš Kroupa

to Moro: Díky za ozřejmení, myslel jsem si to, ale nechtěl jsem s čerstvě farmacii vystudovanou kámoškou o téhle věci polemizovat, protože jsem o tom onehdá pramálo věděl. Jestli na to ještě někdy přijde řeč, tak už budu věci znalejší... :)


Marek

pondělí, 21. duben 2008
09:02

Ahoj pokud víš o hostinci kde by byl zájem o Vyškovské pivo tak mi napiš a já rád domluvím aby tam naše pivo bylo.


napsal(a): Marek (www.MARECEKFURSTACEK(a)SEZNAM.CZ) [Odpovědět]

Pavo

neděle, 20. duben 2008
18:05

Jura.z.Brna
Dík za upozornění ,že maj v Brně ve Sparu pivka z Vyškova. Stavil jsem se ve Sparu na "Vídeňce" a nakoupil zásobu Džánu a Havrana. Už jsem kapku testoval a souhlasím stím ,že vyškovské pivo je dobré. Byla by škoda aby tento pivovar zmizel z české pivní mapy. :-)


napsal(a): Pavo [Odpovědět]

Moro

pátek, 18. duben 2008
11:18

Moro

to Tomáš Kroupa:
Snad jen - prosím nezaměňovat kyselinu mléčnou vzniklou ve svalech při fyzické zátěži anerobním (bez přístupu kyslíku) rozkladem cukrů, která opravdu způsobuje svalové křeče a vstřebá se odpočinkem a masáží s kyselinou mléčnou, která se dostane do žaludku při požívání piva nebo kvašeného zelí. Tahle vám žádné křeče nezpůsobí - je to složka potravy.


napsal(a): Moro [Odpovědět]

Tomáš Kroupa

pátek, 18. duben 2008
10:46

Tomáš Kroupa

to jiri.kana: Tak hlavně že to strávíme... :) Kysané zelí má také zajímavé vedlejší účinky... ::lol Bez komentáře...


jiri.kana

pátek, 18. duben 2008
10:17

jiri.kana

to Tomáš Kroupa:
Takové množství tam asi opravdu nebude :) Navíc něco jiného je laktát jako metabolit ve svalech a něco jiného jako součást potravy v žaludku. Řekl bych, že se prostě a jednoduše stráví. Vždyť kysané zelí například je toho plné...

lada: O moc víc toho nevím, myslím, že v podstatě oba mluvíme o tom samém. Ano, na Zlatopramenu jsem ji taky zaregistroval, rovněž třeba na Litovli.


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

Tomáš Kroupa

pátek, 18. duben 2008
08:26

Tomáš Kroupa

Vetší množství kyseliny mléčné způsobuje ve svalech bolest a únavu. Takové množství v pivu doufám není... Alespoň jsem po konzumaci Radegast Birellu (kde je taktéž kyselina mléčná a bylo to první pivo, kde jsem si její přítomnosti všiml) žádné problémy neměl. O karcinogenním náhradním sladidle se raději nerozvádět. Doufám ale, že jeho obsah v pivu má třeba do takové Coly light daleko...


lada

pátek, 18. duben 2008
07:33

Lada

to jiri.kana:
Nevite o pouziti kyseliny mlecne vice? Ja znam podobne vysvetleni, ale s duvodem spocivajicim uz v nevhodne vode, kterou je treba upravovat (okyselit a upravit mnozstvi vapenatych a horecnatych iontu). Pokud me pamet neklame, tak to uvadel ve slozeni na svych etiketach i Zlatopramen. Nemate nekdo po ruce toto pivo na overeni?

Kyselina askorbova - latka povazovana za neskodnou nebo prospesnou, chutove to asi nikdo nepozna. Ale proc se tam dava? Proc nekdo dokaze vyrobit trvanlive pivo normalne a nekdo jiny si musi pomahat redukcnim cinidlem?

Cukr a sacharin (E954) v pivu - tak to radeji nekomentovat, nechci byt sprosty.


napsal(a): lada [Odpovědět]

Slávista

pátek, 18. duben 2008
07:15

Slávista

Laďa: Lokalita "Hamerika" poblíž Plumlova: Můžeš mi upřesnit, kde to je, prosím? V červenci jedu totiž na Plumlovskou přehradu, tak bych zašel. Dík moc.


napsal(a): Slávista [Odpovědět]

Njorloj

čtvrtek, 17. duben 2008
17:23

Njorloj

2 tomas: Rohozec neni polotmavy, je to Rezak a je opravdu rezany, tzn. se micha svetle a cerne dohromady a zrejme tim do nej prijde navrch i nejake to dochucovadlo a sladidlo - Rohozec to nijak netaji (viz jmeno), sam ho povazuji za nejhorsi produkt Svijany/Rohozec - dle meho Rohozec umi svetla piva na vybornou, ale cerne sotva za 4 a proto je rezak takovy jaky je. Jinak Rohozecky Rezak se da taky sehnat jako jicinsky skalak! - licencne samolepkovano. Snad nevadi, ze sem vybocil z vyskovskeho tematu, kdyz uz ale na to prisla rec.


napsal(a): Njorloj [Odpovědět]

laďa

čtvrtek, 17. duben 2008
16:06

Lada

Olomouc je od Vyškova docela blízko a přesto tu našinec "vyškovské" nedostane ani náhodou. Můj první kontakt tak proběhnul poblíž Plumlova - lokalita se jmenuje "Hamerika" a pivko mi ve svém výčepu točil Ing. Buček / bývalý zaměstnanec , tuším , sladovny/. Jednalo se o světlou jedenáctku a musím říct, že jsem byl nadšený. Nejen z chuti piva, ale i ze znaleckého přístupu zmíněného majitele k procesu točení. Paráda. Letos jsme jeli s kamarády kolem, ale byla neděle dopoledne a zavřeno. Tož doufám, že se oteplí a budu mít příležitost k občerstvení. Vyškovu držím palce!


napsal(a): laďa [Odpovědět]

Ludw.

čtvrtek, 17. duben 2008
16:01

@Jiri Kana- Diky moc, to s tou kys. mlecnou jsem opravdu nevedel. Je to pomerne neovykla prisada. Vitamin C = ja vim, Rohozec to pouziva, Nova paka taky..
Ja osobne nezastavam Reinheitsgebot na 100%, belgicani taky vari s nesladovanyho obili, s koriandrem, s pohankou atd.. a ty piva jsou vynikajici. Jen ty chemikalie a vse co se jmenuje "E-123atd", to nemusi byt.. aspon tech zhruba 2000 pivovaru v SRN to zvladaji bez potizi.


napsal(a): Ludw. [Odpovědět]

jiri.kana

čtvrtek, 17. duben 2008
14:51

jiri.kana

to Ludw.:
Kyselina mléčná je k okyselení sladu (dosažení optimálního pH), což by mělo zlepšovat vystírku. (Pokud jsem to správně pochopil...). Té bych se zrovna nebál.
E300 je kyselina askorbová, tedy vitamín C. Působí tam jako antioxidant. Myslím, že koncentrace v pivu nebude vysoká, proti kurdějim by to asi nestačilo :)


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

tomas (www.pivniobzor.cz)

čtvrtek, 17. duben 2008
14:18

to Ludw.:
No ty příměsi nemá jen vyškovský ,ale dost českejch piv. Nedávno jsme měl polotmavýho Rohozce Skaláka a tam byla taky pěkná soupiska. Němcům stačí k výrobě jen voda,chmel a slad a my tam musíme mít půlku chemický laboratoře.


Ludw.

čtvrtek, 17. duben 2008
14:05

Ja vim. Jiste ze ne vsechny jejich piva jsou s temato prisadama.. To dole jsem zkopiroval z Rezaku. Hodne cernych piv je se sladilem, chmelovy extrakt pouziva asi 80% pivovaru (i mensich) atd.. Jen o te kyseline mlecne jsem jeste neslysel, aspon v CR.


napsal(a): Ludw. [Odpovědět]

Jura.z.Brna

čtvrtek, 17. duben 2008
14:00

Jura.z.Brna

Ludw: Na Březňáku je psán jen ten E300. No nic, jdu vrátit flašky a koupit další, konzumace je nejlepší podpora:)


Ludw.

čtvrtek, 17. duben 2008
13:44

Jura z Brna ma pravdu. Lidi dnes stale jeste povazuji Vyskovsky pivo za podradny. Ja si pamatuju na casy (okolo r. 1988), kdy bylo vyskovsky pivo absolutne, ale absolutne nepitelna brecka. Stari chlapi (pivari) tenkrat v hospode sepsali petici, ze chcou nejaky jiny pivo, ze ten Vyskov se proste neda pit. Skutecne tam pak zacli tocit Starobrno.
Tato hisorka je k pousmani, nicmene je PRAVDIVA!!
Dnes, v r. 2008 je ale fakt, ze Vyskovsky pivo ke chutove mnohem lepsi nez Starobrno. Jen me trosku vadi ty primesi, co se ve Vyskovskym pivu nachazi. A sice: (Cituji) "chmelový extrakt, cukr, kys. mléčná, sladidlo E 954, Antioxidant E 300"
Bez nich by to neslo? (Hlavne ta kys. mlecna, to je me nejasny k cemu je ta dobra..) Vi to nekdo?


napsal(a): Ludw. [Odpovědět]

Jura.z.Brna

čtvrtek, 17. duben 2008
13:30

Jura.z.Brna

Vyškovské je jedno z mých nejoblíbenějších (Holba, Polička). Desítka teda není nic moc, ale když jsem měl poprvé lahvový Džbán, úplně mě uchvátil:) Naštěstí ho mají v Brně ve Sparu na Cejlu, jinak bych pro něj musel do Vyškova, kam jezdím na točené do nádražky:) Je škoda, že zejména vyškováci považují za znak podřadnosti, když někdo pije vyškovské. Je to přece hnus a my chceme jen kvalitu, kterou nabízí Starobrno a Gambrinus! To je dost smutné. Držím palce, aby se tento fanatismus povedlo zase zkrotit.


Grzegorz Szawinski z Polska

sobota, 19. leden 2008
16:39

Piwo z pivovaru Vyskov jest SUPER!!!!!!Moim zdaniem jest to jedno z najlepszych piv w Czechach,zwlaszcza pivo General.Gdyby pivovar upadl, byla by to WIELKA STRATA!!!!!


napsal(a): Grzegorz Szawinski z Polska (szawinski(a)wp.pl) [Odpovědět]

podsladek

pondělí, 5. listopad 2007
14:46

Zdravim vsechny diskutujici o Vyskovskem pivu. Tesi me, ze vam pivo chutna a neni vam lhostejna nese existence. Jen vase podpora a zajem o nase pivo pomuze prezit nasemu zatim statnimu podniku. Zamestnanci pro to udelaji vse, managment doufam take.
Zdravim vas vsechny a doufam, ze si naseho piva bedete uzivat do sytosti cely dalsi rok a v srpnu 2008 se potkame opet v pivovaru.
Dej buh stesti !


napsal(a): podsladek [Odpovědět]

Marek Kamlar

středa, 31. říjen 2007
15:32

Pivo v nádražce jsem během slavností taky ochutnal a bylo skutečně super. Když jsem se zde stavoval před 4 lety, vůbec mi tam nechutnalo (a podle vyjadření štamgastů to skutečně nebyla náhoda). Proto jsem byl mile překvapen. To samé platí o pivovarské hospodě. Tehdy to byl hroznej pajzl - i když vzhledově na úrovni - a neměli tam ani utopence nebo tlačenku. Teď už je to mnohem lepší...


napsal(a): Marek Kamlar [Odpovědět]

jirin

úterý, 30. říjen 2007
19:15

jirin

Kecám, Džbán a ne Březňák je to co piju za 7 Kč


napsal(a): jirin [Odpovědět]

jirin

úterý, 30. říjen 2007
19:11

jirin

Herdek, doufam ze to jsou fámy, bo to todle pivo piju doma. Breznaka staci i pod nazvem Bira, ted v akci za 7Kč, což je uplně bomba. Jak to tu píšu, jsem dostal slinu a šel jsem si pro jedno do lednice. A samozřejmě ta řádná chuť, jak to mám rád.
Bohužel jsem teď odkázán hlavně na tohle lahvove, neboť globalní piva, jsou zde na Moravě v těch našich vesnických hospodách odporné.

Ona ta jedenáctka je fakt dobrá, desítka je celkem slabota, už nepamatuju, kdy jsem ji naposled pil. Pokud někdy pojedete do Vyškova a chcete si dát dobře natočený Vyškov, tak na vlakáču. Ještě dobrej byl na autobusáku, ale zde to přeplatilo Starobrno :(


napsal(a): jirin [Odpovědět]

CzechBeerMan

sobota, 6. říjen 2007
17:47

CzechBeerMan

Jo , jo, kola byznysu nezastavíte. Jedno je ale jisté : pokud pivovar zavře, nebude to nějaké tzv. násilné
převzetí, ale jen proto že chtěl sám sebe prodat.
Hledejte červa z pivovaru samém a jeho vedení.


Rosťa

sobota, 6. říjen 2007
16:53

Rosťa

Já Vyškov pil poprvé v roce, tuším 95, udělali jsme tábor u Malé Říčky nad Ochozem u Brna a přišli ty deště a povodně..Takže, když se v lese začaly vyvracet stromy z podmáčené půdy, v Pozořicích nám půjčili Sokolovnu, kam jsme se s dětmi přestěhovali... No a večery s Vyškovským pivem a místními.... Od té doby si slibuju, že se do Vyškova dostavím na pivní slavnosti. Ještě jsem to nestihnul... Jestli nám ten pivovárek umře, tak to už nestihnu nikdy. A to mě tedy vytáčí a mrzí.


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Tomáš Kroupa

pátek, 5. říjen 2007
23:48

Tomáš Kroupa

To jsem rád, že nejsem v Poděbradech sám... :-) Jenom se musím víc pochlapit.
Doufám, že tento pivovárek nám zůstane, byla by ho věčná škoda...


Dwarf

pátek, 5. říjen 2007
21:51

Dwarf

taky jsem se tam chystal, ale jelikož celé dopoledne pršelo a přestalo až ve 2, vzdal jsem to... já totiž věřím, že to nebyla poslední šance :)


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI