Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Dovolená 2008: část 2

Pivní cesty


verze pro tisk

Dovolená 2008: část 2

Dovolená 2008: část 2 [p284]

Úterý prvoplánově patřilo Bzenci a okolí. Plavba po Baťově kanálu a návštěva skanzenu ve Strážnici a hurá pod Kněží Horu. Ale bohužel telefonát od Mora mění plány. Pan majitel Radek Paták se zdržel v nemocnici a naše setkání dnes neklapne. Škoda, ale zdraví je samozřejmě přednější. Snad tedy někdy jindy. Večer ještě na černohorskou trojku do Ogara a spát. Ale ve Valašském šenku mě docela zklamali. Splést se o 150 Kč asi nebude náhoda...

Forman u skanzenu
Forman u skanzenu

Další ráno vyrážíme do Kroměříže, kde v bistru U zámku zahajujeme den jedenáctkou Zubr (20 Kč). Příjemným zjevením je hned naproti zrušenému pivovaru prodejna s vývěsním štítem Vyškovského piva. Kupuju celý výrobní sortiment Vyškova a těším se na domácí košt. V duchu držím vyškovským pivovarníkům palce, aby svůj boj o čest vyhráli a já si tak mohl i v budoucnosti dopřát jejich zlatého moku a v případě Havrana i temně černého. V prodejně jsou k dispozici i tácky a až doma si všímám, že jsou to tácky kroměřížského zámeckého piva Bohatýr. Jak by asi bylo báječné jej ochutnat.

Bohatýra si už v Kroměříži nedáte
Bohatýra si už v Kroměříži nedáte

Večeře patří druhému uherskobrodskému (mini)pivovaru Balkán, kam dorážíme po dvacáté hodině. Restaurace je poloprázdná, ale dětem se zde líbí. Zvláště rybičky, želvy a rybářské trofeje na stěnách. Ochutnávám světlou desítku (18 Kč) a nefiltrovanou dvanáctku (22 Kč). Zlatý havran jistě není špatné pivo, ale moc mně nenadchlo. Nefiltrované pak od filtrovaného opticky prakticky nepoznáte.

Zlatí havrani z Balkánu
Zlatí havrani z Balkánu

Slečna výčepní je velmi vstřícná a v pohodě nám točí pivo do PETek. Dokonce dostávám paklík místních specifických tácků. Dobrý dojem bere za své, když si fotím výčepní stolici a logo nad výčepem. Pán, který sedí u stolku v blízkosti baru mi vytýká, že se zde nesmí fotit, že je to soukromý majetek. Nevím o koho šlo, nepředstavil se (kudrnatý s knírkem - znáte ho někdo?) Abych mu udělal "radost", podívejte se na pár záběrů z interiéru pivovaru Balkán.

Varna
Varna
Tudy teče Havran
Tudy teče Havran
Logo nad výčepem
Logo nad výčepem
Rybářská trofej z Balkánu
Rybářská trofej z Balkánu

Ve čtvrtek vyrážíme do zahraničí, do Trenčína. Pivně od tohoto výletu nic nečekám, snad navečer zajdeme na ČH nebo dopijem Zlatého Havrana.

Po návštěvě slovenských sousedů, kde jsem si před návštěvou Trenčianského hradu dal točeného výčapného Kelta (25 SK), jsme večer skončili opět u Ogara, kde dnes byla útrata spočítána přesně na korunu. Dal jsem si klasickou trojkombinaci plus černého Granáta.

Takto sa na Trenčiansky hrad dopravují zásoby piva
Takto sa na Trenčiansky hrad dopravují zásoby piva

Poslední plnohodnotný den dovolené jsou na programu Vizovice (zámek a lihovar) a dále ZOO v Lešné u Zlína, takže nic o pivu. Večer ještě dopít zásoby Zlatého havrana a jít spát.

Cestou domů se stavujeme v Bzenci, kde na nás už čeká Radek Paták. Vřele uvítán si nechávám natočit Kněžihorské do 5l soudku. Protože mám před sebou ještě cca 350 km, dostávám ochutnat jen stopečku černého pivka. Na Radkovi je vidět, že by nás nejradši opil (v tom nejlepším slova smyslu) svým pivkem. Loučíme se a já už se těším, že zítra (dnes pivko trošku zteplá) poprvé okusím Kněžihorské. P.S. Mám ho už za sebou a je výborné (škoda jen, že nebylo světlé).

V Dalešicích jsme tentokrát nepochodili
V Dalešicích jsme tentokrát nepochodili

Poslední pivovarskou zastávkou jsou Dalešice, kde plánuji oběd. Ale plná hospoda a poměrně vysoké ceny nás odrazují. Alespoň naplňuji jednu PETku jedenáctkou (25 Kč) a musím uznat, že dnešní Dalešické se svou chutí blíží pivu vařenému panem Reskou...

Blízko Dalešic jsou Dukovany
Blízko Dalešic jsou Dukovany

Dovolená v Luhačovicích byla víceméně ve znamení piv z Černé Hory. Mrzí mě, že jsem neochutnal točeného Janáčka (tak dlouho se chodí pro Janáčka až...) Ale dle lahvové varianty mohu směle prohlásit, že se jedná o vynikající pivo. Dále se mi nepoštěstilo ochutnat točeného Radegasta, abych mohl diskutovat s jeho příznivci - nebyl důvod...

Takže za rok na Ydekseb. I když zatím nevím kam, jistě tam o zajímavá piva nouze nebude, vždyť i bašty G a R začínají být pivně zajímavými. Takže příště odhoďte svá letní Karlovačka a zajeďte někam do Čech, kde na Vás čekají zajímavá česká pivečka.[Richard Chodora] [Zobrazeno 7623x] [12. srpen 2008]
[Pivní cesty] [comments: 9] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

kristina

pondělí, 29. září 2008
19:16

to Malakin: Dobrý večer, náhodou jsem objevila tyhle stránky, které jsou pro mne velmi příjmeným zjevením. Vyškovský pivovar znám velmi dobře, v Kroměříži bydlím a v prodejně prodává mí kamarádka. Jestli nebyla k mání a nebrala ani telefon taje docela možné, že měla nejakou neodkladnou povinnost a v rychlosti to zapomněla napsat na dveře, co a jak bych tu nerada psala, protože je to soukromé, ale věřte že neodešla jen tak, pro nic za nic. Spolu se svým manželem objevili kouzlo vyškovského piva - ve smyslu - byla by velká škoda něco tak dobrého dál nešířit mezi lid a ujali s enelehkého úkolu v době superhyper marketů provozovat tento krámek na kraji města. Bohatýr tak lahodný jako pivo z Vyškova nebyl, to se srovnat moc nedalo. Vyškov stále vaří, ale budoucnost je nejasná. Byla by škoda zavřít pivovar s tak dlouho tradicí, ale mocenské tlaky a konkurenční bitky, které se netýkají jen produktu samotného mnohdy řádí jako mor. Také je pravda, že stávající zaměstnanci už nejsou mnohdy ti, kteří mají vazbu k podniku jako takovému, pivovar nemá svou dopravu, protože nebyla vytížená a tzv. demokracie přinesla fenomén..dám si to, co dřív bylo daleko...a velké pivovary klidně dovezou hospodskému vše, stoly, popelníky...atd...a to Vyškova nenabídl a nenabízí..a i tohle byl jeden z momentů, kdy v mnohých lokalitách skončil. A tak yb se dalo psát a psát..tatínek má doma vždy bednu Březnáka a pár Havranů...když si namícháte vlastního řezáka nemá to chybu. Hezký večer.


napsal(a): kristina [Odpovědět]

Mnich

pondělí, 8. září 2008
20:39

Mnich

to Mnich: Pro zájemce uvádím odpověď na mou otázku :) : Otevřeno v Balkánu mají každý den v týdnu od 10:00 do 22:00, v pátek a sobotu dokonce do 24:00.
Jinak pivo (desítka, 12 neměli) mi chutnalo, příjemně chmelené, osvěžující, na desítku celkem plné. Obsluha velmi příjemná, focení bez problému.


napsal(a): Mnich [Odpovědět]

Malakin

čtvrtek, 4. září 2008
12:18

Malakin

Ad vyskovská prodejna v Kroměříži: Byl jsem tam minulý pátek a čekalo mě velké zklamání. Zamčeno a nikde nikdo. Zkoušel jsem volat na číslo uvedené na dvěřích, abych zjistil, proč je v "úředních" hodinách zavřeno, ale žádná odezva. Čekal jsem půlhodinu, čekal hodinu, ale pořád nic. Zklamán jsem odešel raději na točeného Zubra...


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Chody

středa, 3. září 2008
20:21

Chody

to Mnich:
Tak to jsem si bohužel nevšiml, ale večer bylo otevřeno :D


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Adsense

20. květen 2024
11:40


posted by: Inzerce

Mnich

středa, 3. září 2008
20:04

Mnich

to Chody: Nevíš prosimtě, jaká je v Balkánu otvíračka?


napsal(a): Mnich [Odpovědět]

pavel

úterý, 19. srpen 2008
20:55

Pavel

Litujte,že jste neochutnal točenou Uh.Brodskou 11ku Patriot.A měl jste k tomu blízko.Asi 400m z Ogaru směrem do Luhačovic v hospodě na hřišti v Pozlovicích.To bylo nejblíž.Snad to napravíte.. :-))


napsal(a): pavel [Odpovědět]

Chody

čtvrtek, 14. srpen 2008
12:14

Chody

to Roman Holoubek:
Jen k tomu Bohatýrovi. Ale, jak by asi Bohatýr chutnal dnes? Na strakonická piva jsme také nadávali a kde jsou dneska, Svijany jakbysmet, Humpolec a další...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Kozel

středa, 13. srpen 2008
08:36

Kozel

Roman Holoubek: Já s porovnáním kvalit Balkánu a Šviháka
souhlasím.Z mého loňského podzimního putování za třemi malými byl Hodonín lepší Valáška a výrazně lepší Balkánu...Ale na rozdíl
od Chodyho jsem v Balkánu s fotodokumenatcí žádný problém neměl
(i když se radši všude ptám dopředu)...


napsal(a): Kozel [Odpovědět]

Roman Holoubek

úterý, 12. srpen 2008
21:39

Roman Holoubek

Chody tak hezky popořádku:
1) nemusíš litovat, že jsi neochutnal Bohatýra, nejen on, ale i starší produkty Kroměříže a Uherského Ostrohu (Bohatýr byl jejich společné dílo v době kdy se už z Kroměřížské varny nekouřilo) nebyly moc pitelné a značka "Samoser" (zkouším uvozovky :-) nebyla až tak daleko od pravdy.
2) Radek Paták a jeho piva - již jsem jej vychválil do nebes - tak jen dodám - ten člověk je umělec (Radku díky a doufám, že někdy brzy naviděnou a snad opět spolu popijeme)
3) Balkán - už jsem to tu psal - pro mne letos jedno z největších zklamání
4) naopak Dalešice - opravdu opět velmi pitelné a chutné - změna sládků je znát.
5) Vyškov - velmi pitelné
6) Černá Hora - dnes již žel jen průměr, ale pořád ten lepší
7) Vyškov - ano specifické a pitelné
8) a to už jsem snad zachytil z Tvých postřehů vše - Radegast - nelituj - točený i lahvový - škoda se o tomto pivu dnes bavit, ale před lety bych za něj i ruku do ohně dal - byl jsem velkým a ohnivě-plamenným zastáncem tohoto kdysi chuťově vyhraněného a skvělého piva.PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI