Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Poetické a prosluněné královédvorské odpoledne

Pivní cesty


verze pro tisk

Poetické a prosluněné královédvorské odpoledne

Poetické a prosluněné královédvorské odpoledne [p539]

Při zkoumání bílých míst na mé pivní mapě se na mne jako rarášek pošklebovalo místo vzdálené jen 100,5 kilometrů od Poličky. Toto místo je již příliš vzdálené pro jednodenní výlet na kole, proto zatím stále odolávalo mé návštěvě. Ale ta chvíle jednou musela přijít. A přišla. Přišla v době, kdy se baby a indiáni přou, čí, že je to léto. Prosluněná říjnová sobota s už sice zubatým Oskarem, který ale k potěše fotografa vrhal dlouhé stíny a dával fotkám hloubku.

Jsem tu dobře
Jsem tu dobře

Do Dvora jsem dorazil se zpožděním. Nemohly za to České dráhy, nýbrž autobus, který vyjel z Brna s cílem v Harrachově. Jeho řidič jel tu trasu poprvé a tak se ptal na cestu. Cestující mu tu dobře tu špatně napovídali, kde má zastávky a kudy jet. Dobrodružství vrcholilo jízdou na náměstí jednoho z měst, kde byl takovýmto vozidlům vjezd zakázán. A oprávněně, projet úzkými křivolakými uličkami bylo ne o fous, ale o zpětná zrcátka a o pokutu.

Vrátnice, prodejna nebo hospůdka?
Vrátnice, prodejna nebo hospůdka?

V tomto ročním období je pivovarská prodejna Tambora otevřena v sobotu jen do 11.30 a já v tu dobu vystupoval z autobusu. Přesto můj pokus o dobytí prodejny skončil úspěšně. Paní už uklízela, ale velmi ochotně a s úsměvem mi natočila jedno rychlé a prodala pár lahváčů. K tomu přidala několik rad, kde zajít na pivo ve městě a kde se dobře najíst. Tamborští, vílu to máte ve své prodejně. A ono rychlé pivo bylo jediné nefiltrované v současné nabídce. Krásná, chutná jen lehce opálově zakalená jedenáctka. Čistá vůně i chuť, poprvé v životě jsem okoštoval nefiltrovanou jedenáctku Tambora. Výrazná, ale kulatá hořkost následovala po sladovém zahájení a zůstávala ještě dlouho jsouc provázena jemným kvasničným nádechem. Martine Vrbo – máš talent a pan Kiriakovský Ti jej umožňuje zhmotňovat.

U Hlaváčků - výběr až zrak přechází
U Hlaváčků - výběr až zrak přechází

Rady od milé paní z prodejny Tambora mě jen utvrdily o správné intuici kolegy Rostíka Kloubka, jehož článek mi sloužil coby bedekr po Dvoře Králové nad Labem. A tak má druhá zastávka byla U Hlaváčků. Byla doba obědů a hospůdka byla téměř celá obsazená, to svědčí o dobré kuchyni, což mi svíčková s knedlíkem potvrdila. Na čepu byla z místního pivovaru jedenáctka Tambor ve své nefiltrované podobě. To, co jsem dostal, bylo v ostrém protikladu a k nepoznání s tím, co jsem měl před chvílí v pivovaru. Tambor, kterého mi natočili U Hlaváčků již ztratil glanc, začaly se u něj projevovat pochody svědčící o nízké výtoči a delší době, která uplynula od jeho naražení.

Podíval jsem se okolo sebe. Krýgl na mém stole byla téměř výjimka mezi Krakonoši, Gambáči a především Rychtáři. Pohled zvenku ještě naznačuje i Svijany a na tabuli křídou nabízeli taktéž PU. Nevím, zda šlo o záměr, ale Rychtář se nabízel ve výčepní podobě za 17,- Kč (Tambor 11 byl za 19,- Kč) a navíc za 3 Rychtáře byl čtvrtý zdarma. A kdo chtěl, mohl si dát nealko Lobkowicze v akci 1+1. Tambora jsem téměř celý zanechal svému osudu na stole a vydal se poznávat krásy města a spravit si chuť jinde.

Kultivovaná architektura citlivě zasazená v centru
Kultivovaná architektura citlivě zasazená v centru

I přes rozkopané náměstí jsem se kochal zdejší architekturou, kde v symbióze spolu koexistuje směs slohů gotikou počínaje, přes baroko, renesanci až po mé oblíbené styly první poloviny dvacátého století. Tu prvky funkcionalismu, tu konstruktivismu… Vše spolu ladilo a hrálo v krásnou architektovu písničku. Jen Billa tvrdým a necitlivým úderem rozprášila část bývalého pivovaru a zbytek od sebe jakoby odstrkovala do hlubin parku ve snaze utopit jej v Hartském potoce.

Krásný vzhled na ten boží svět
Krásný vzhled na ten boží svět

Pivovar dovařil v době nedávné a to v roce 1982. Prohlédl jsem si jeho torzo ze všech stran a navštívil alespoň bývalé sklepy pivovaru proměněné necitlivým způsobem na pseudostředověkou krčmu. Nemám rád, když si někdo hraje na něco, čím není. A tady to bylo znát. Alespoň jsem si vyfotil část transmise na zdi a dal chutné kafe. Překvapila mne nabídka kroužkovaného i tmavého Budvaru, ale dnešní den mám věnován jen Tamborovi. Tož vzhůru na něj.

Živý pohled od Hartského potoka na neživý pivovar
Živý pohled od Hartského potoka na neživý pivovar

Zvolil jsem provozovnu s jeho nejširším výběrem – Hankův dům. Slunce se opíralo o zeď terasy a tak jsem koštoval Tambora venku při sledování fotbalového klání pode mnou. Na čepu PU a Gambáč, ten byl dokonce v akci. Náhoda nebo záměr, jak nově se rodícího místního vetřelce vypoklonkovat?

Hankův dům - tam dole jsem seděl, ale už nesedím
Hankův dům - tam dole jsem seděl, ale už nesedím

Odolal jsem akci, kdy bych si mohl dopřát Gambáče jen za 19,- Kč, pokud jich zdolám deset a více (platí pro celou stolní společnost i zdatné jednotlivce). Postupně jsem po kouskách dodal tělu nepasterizovaná, ale filtrovaná pivka v podobě desítky, jedenáctky a tmavé třináctky. A jaká byla? Na levnou Desítku již zvenku lákali bílým písmem na černé tabuli s cenou 15,- Kč. A byla skvělá. Filtrovaná jedenáctka svou dobu k potěšení zákazníka již propásla a tmavá třináctka žel nebyla sladkou, ba ani hořkou tečkou na závěr, nýbrž nakyslou tečkou.

Živá voda...
Živá voda...
... a mrtvá voda
... a mrtvá voda

Závěrem bych rád poděkoval starostovi Dvora Králové z let výstavby železnice, který (jak píše ve svém článku Rosťa Kloubek) pro své vlastní zájmy, coby majitel fiakrové „taxi“ dopravy, nechal zhotoviti zastávku několik kilometrů od centra. Díky němu se lze osvěžit procházkou zpočátku mezi výstavbou, později vzrostlou alejí stromů až k vlaku.

Děkuji pane starosto, cesta krásná, cesta dlouhá
Děkuji pane starosto, cesta krásná, cesta dlouhá

Doma otevřený lahvový Tambor napravil dojmy z točených verzí. Skvělá desítka, skvělá jedenáctka a výtečná povedená tmavá třináctka. Co jsem vynechal? Dvanáctku, ta se vymykala z řady. Ačkoli její DMT ukazovalo ještě skoro měsíc času, tak byla ve stádiu kvašení. Nu což i to se může stát. Příště, protože jistě bude někdy příště, si určitě pochutnám na lahodně hořké dvanáctce od Martina Vrby. Tímto Tě Martine zdravím a zároveň žádám, podívej se se svými kolegy na stav vašich piv ve městě. Vím z vlastní praxe, že to není jednoduché, ale náhodný turista by z jednoho ochutnání mohl nabýt mylného a nepravdivého negativního dojmu a to by byla škoda.

Tož tak …

nebo tentokrát jinak

Dej Bůh štěstí Tamborští[Roman Holoubek] [Zobrazeno 8963x] [14. listopad 2010]
[Pivní cesty] [comments: 6] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

VlJa

pátek, 3. prosinec 2010
10:42

VlJa

Ve středu jsem spal ve Dvoře Králové a 3 11° v restauraci Hankův dům neměli chybu. I jídlo bylo velmi chutné, takže děkuji autorovi za dobrý tip. Jelikož 12° neměli, stavěl jsem se ještě cestou na hotel v pivnici U dubu ( skleník ), kde sice 12°měli, ale "na vodě", takže se ani nedivím že mi nechutnala. Lahvové jsem koupil v pivovaru, kde mají velmi příznivou otevírací dobu až do večerních hodin. Už se těším. Jinak cesta do pivovaru není až tak složitá - držet se směr Hořice a za kolelejema si hlídat odbočku do leva k autosalonu Subaru, asi po 500 m odbočka do prava přes mostek k pivovaru.


napsal(a): VlJa [Odpovědět]

Narmer

středa, 17. listopad 2010
11:16

Narmer

Ve Dvoře Králové nad Labem jsem se letos vyskytl dvakrát. Poprvé v dubnu. Neměl jsem bohužel moc času, nicméně chtěl jsem ochutnat Tambora. Našel jsem ho v jakémsi podniku (jméno si nepamatuju) na náměstí. Dal jsem jednu 12°. Neurazila, ale rozhodně nenadchla, byla taková "bez chuti a bez zápachu". Naštěstí z jednoho piva si nedělám obrázek o celém pivovaru. Druhhá návštěva proběhla v červenci. To jsem měl času o poznání více. Nejprve jsem se ptal místních, kudy k pivovaru. Navedli mě - ke zrušenému pivovovaru se středověkou hospodou s Budvarem. Jelikož můj cíl byl jinde, ani jsem tam nevlezl. Nakonec jsem s doptal na správný směr k Tamborovi. Upřímně - není zase tak jednoduché ho najít. Nicméně povedlo se. Potrestal jsem pár kousků nefiltrované 11° a tmavé 13° v pivovarské hospodoprodejně. Když přemýšlím o pivech, která jsem letos pil, Tambor z téhle hospůdky zaujímá jedno z nejvyšších míst. Přidávám se k Romanově výzvě - tamborští, došlápněte si na ostatní hospodské ve městě, ať nekazej vaši výbornou práci !!


ICQ: 149095450

napsal(a): Narmer [Odpovědět]

Sekal

středa, 17. listopad 2010
00:21

Sekal

Poslední 12° byla humr, nepřirozeně smrděla a chutnala divně, ale jinak Tambor miluji. Ale Krakonoš mne klame již dlouho!


napsal(a): Sekal [Odpovědět]

VozechV

úterý, 16. listopad 2010
19:23

VozechV

Tedy mám na mysli kondici piva, ne Vaši. :)


napsal(a): VozechV [Odpovědět]

Adsense

17. duben 2024
07:52


posted by: Inzerce

VozechV

úterý, 16. listopad 2010
19:22

VozechV

Také mám podobnou zkušenost s točenými pivy ve Dvoře Králové jako pan Holoubek. Ale s pivem v lahvi jsem byl vždy velmi, ale velmi spokojený. Asi, tedy určitě, je problém opravdu v hostinských ve Dvoře Králové.

Ale dokáži si představit onu pohodu a klídek v prosluněném dni, ovšem jste ji měl poněkud narušenou pitím ve špatné kondici.


napsal(a): VozechV [Odpovědět]

Rosťa

neděle, 14. listopad 2010
13:27

Rosťa

Děkuji za pohled pivního profíka. Sám sebe jsem se tázal, proč jsou někteří Dvorští občané tak hrubě s Tamborem nespokojení, když toto pivo poctivě sleduji jak v točené tak lahvové verzi a zejména točené je opravdu vynikající. Doba proto nakloněna jest chemičkám, neb takto lze umenšiti důsledkův otřesného stavu cechu hostinského a přeškoda, že některých jiź nelze máčeti v Labi jako za dob českých králův!


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI