Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Rožnovské pivo, slavnostní otevření, tak jak jsem jej vnímal

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Rožnovské pivo, slavnostní otevření, tak jak jsem jej vnímal

Rožnovské pivo, slavnostní otevření, tak jak jsem jej vnímal [p781]

Na SP již psal něco ze svých postřehů Martin Jarošek, já zde na PI přidám svůj úhel pohledu na první veřejný košt znovuobnoveného rožnovského piva. Abych upřesnil, již jsem mohl rožnovské pivo ochutnat před lety, kdy se ve zdejším Společenském domě vařilo pivo značky Ogar, ale to je jiná a dnes již uzavřená kapitola.

Nové rožnovské pivo začíná psát svou kapitolu počátkem léta 2010.

Plakát zvoucí, kdo by odolal
Plakát zvoucí, kdo by odolal

Ale pěkně popořádku. Vznik pivovaru v Rožnově se váže k datu 1712. Vařil pivo až do roku 1949, kdy již znárodněný pivovar, v té době patřící pod Přerovské pivovary, byl uzavřen a použitelná technologie byla převezena do Přerova. Budovy pivovaru jsou již zpět v rukou původních vlastníků, rodiny Fassmanů. Vnuk pana Fassmana dne 3.7.2010 opět otevřel v části původního pivovaru jeho novou zmenšenou podobu. Otázkou je, zda nakonec nebude výstav stejný, či dokonce větší.

Původní pivovar vaříval okolo 5.000 hl piva. Neznám plány současného majitele, ale velikost pacovské dvounádobové varní soupravy 550 l a 8 tanků o velikosti 1000 l a devátý o poloviční velikosti naznačují, že je možné ze zdejší technologie vytěžit okolo 1.000 hl ročně. Při zvýšení počtu CK tanků (které se zde nachází) je možné dostat z varen 2.500-3.000 hl hotového piva. Při zvětšení varen …

Pěkně upravený vstup
Pěkně upravený vstup

Zdejší prostory znám ještě z dob výroby sodovek, kdy jsme na školních exkurzích vypili oslazených, obarvených a ochucených vod, co se do nás vešlo. Jsem velmi rád, že tato kapitola je již za námi a původní účel krásných historických budov se opět naplňuje.

Má premiéra koštu nového rožnovského piva proběhla ještě před slavnostním otevřením. V červnu v rámci politických lovů voličů bylo setkání s jednou ze stran v pivovarské pivnici. Podávalo se nealkoholické a jedenáctistupňové. Nealkoholické jsme měli problém dopít. Nejde o typickou mladinovou vůni a chuť, ty jsem tam čekal, ale nečekal jsem těžko definovatelnou vůni, která ze všeho nejvíce připomínala siláž. Jedenáctka byla silněji chmelená a až na nedozrálost, byla slušná.

Kvasnice, kam oko pohlédne
Kvasnice, kam oko pohlédne

Dne 3.7.2010 jsem tudíž očekával již vyzrálé a chutné pivo, ale to co nám bylo servírováno bylo stále ještě nedozrálé a pokud by záleželo na mne, nechal bych jej ještě několik týdnů ležet v chládku. Pivo spíše připomínalo burčák a hned jsem si vzpomněl na páně Fuskovu agitku za Ječné víno. V některých kelímcích byla spíše hustá tmavější tekutina plná kvasnic.

Je libo kávové
Je libo kávové

Na můj dotaz „pánové a toto je prosím co?“ jsem dostal odpověď na téma kávové pivo. A protože se díky Pivu Praha, Pepy Krýsla a dalších už u nás objevují i ochucená piva, nedalo mi to a přičichl jsem. Jistě, tentokrát šlo jen o kvasnice a žert čepujícího personálu, který by ale mohl některé konzumenty splést. Mrzí mne, že mnoho Rožnováků ochutnalo poprvé pivo z minipivovaru a můžou si toto skoro ještě „zelené pivo“ dát do souvislosti s tvorbou všech minipivovarů a ubezpečit se, že není nad krásný osvěžující a řízný Radegast. V chuti přeci jen bylo cítit, že by mohlo mít ambice po dozrání a vyladění chuti na příjemné pohlazení chuťových pohárků.

Kdo chce pivo, ten si počká
Kdo chce pivo, ten si počká

Ano, nedozrálé pivo bylo z mého pohledu neodpustitelné. Odpustit se dají jiné organizační nedostatky. Kdo nic nedělá, nic nezkazí. O čem mluvím? Není to o informovanosti. Na místním rádiu byla reklama, na místních výlepních plochách byly plakáty. Co organizátorům uteklo (nebo to bylo záměrem) byla nulová informovanost na jejich webu. Organizace pokulhávala i v přípravě. Čtyři stánky z toho dva s jídlem by mohly být dostatečné, kdyby na jednom z nich nebyla nefunkční chladící kostka a na druhém jedna malá přenosná na suché chlazení. Tato nestíhala vychladit pivo a čepující byli nuceni obsluhovat mnohametrovou frontu zvědavců roztočením mnoha piv najednou a jejich postupným dotáčením po dlouhotrvajícím opadání vysoké pěny.

Slavnostní řeč slyšitelná jen pro nejbližší
Slavnostní řeč slyšitelná jen pro nejbližší

Další nedostatky byly možná způsobené mou nepozorností při diskuzi se známými. Po vystátí fronty na pivo a jeho ochutnání, jsem se chtěl podívat do výroby, nebo alespoň k varně. Jenže před vstupem do pivnice stál bodyguard chránící VIP návštěvníky v čele se starostou města, ředitelem Valašského muzea a dalšími. Slavnostní řeč, kterou mohlo slyšet jen málo lidí díky nedostatečnému ozvučení se konala u brány, což jsem se dozvěděl až při přestřižení pásky. Možná tam zazněly informace o možné prohlídce budov pivovaru, možná tam zazněly plány o vybudování pivních lázní, možná tam zazněly slova o plánech majitelů a sládka o výrobě 4 druhů piv (nealko, 11 světlé Radhošť, 13 polotmavé Rothschild a medovém), možná, ale možná také ne.

Muzikanti na sluníčku, nezáviděl jsem jim
Muzikanti na sluníčku, nezáviděl jsem jim

Pro běžného návštěvníka tedy zůstaly tyto jediné možnosti: stát frontu na pivo, frontu na guláš, frontu na párek, poslouchat cimbálovku a mimo několik šťastlivců schovávajících se ve stínu budovy, nechat na sebe pražit slunce na nádvoří a to mi připadá na slavnostní zahájení málo. Uvítal bych pivo a guláš za peníze s rychlejší obsluhou, než „somrácké“ vystávání dlouhé fronty na pivo zdarma. Uvítal bych možnost exkurze a možnost dotazů na sládka. A především bych uvítal uleželé vyzrálé pivo.

Copak je uvnitř?
Copak je uvnitř?

Přesto přeji majiteli, zdejšímu mladému sládkovi s pomocníkem, Rožnovanům, návštěvníkům Rožnova a novému rožnovskému pivu DEJ BŮH ŠTĚSTÍ.

Tož tak…[Roman Holoubek] [Zobrazeno 9141x] [13. červenec 2010]
[Minipivovary] [comments: 3] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

klen

sobota, 9. říjen 2010
20:55

Rozjezdy jsou většinou těžké,ale po několikati ochutnávkách rožnovského mohu říci,že se neustále drží stejné ,velmi dobré kvality. Zaslechl jsem, že zdejší pivo je třikrát chmelené. Na to se musím ještě sládka podrobněji doptat.


napsal(a): klen [Odpovědět]

obzerstvi

středa, 28. červenec 2010
12:12

V Rožnovském pivovaru jsem byl v neděli 25.7.2010 a pivo bylo výtečné... Víc chmelené, což mám rád. Chut sladu nebyla přebita kvasnicemi... A zákal se dá odpustit... Je mi líto že čtu o nedostatcích při slavnostním otevření, ale asi 0 skušeností dělá svoje. Snad si z toho vemou ponaučení a 1. narozeniny budou probíhat lépe... Přeju mnoho zdaru a pivovarské DEJ BŮH ŠTĚSTÍ.


napsal(a): obzerstvi (obzerstvi(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Melichárek

středa, 14. červenec 2010
08:17

Melichárek

Včera jsem se tam byl podívat. Fotky exteriéru a technologie naleznete na http://www.petruvsvet.estranky.cz/clanky/nezarazene/minipivovar-roznov-pod-radhostemPI podporuje nae zemdlce Reklama na PI