Plzeň 12
Co Vy na to a jiné názory
Plzeň 12
Trochu mám s tímto označením problém a myslím, že nejen já.
1) Pivo bych označoval v souladu s výrobcem, tedy Pilsner Urquell. Ještě jsem ochoten reflektovat překlad a historickou značku, tedy Plzeňský Prazdroj. Plzeň je název města a jelikož je v tomto městě více výrobců zlatavého moku, je toto označení matoucí.
Pilsner Urquell
2) Stupňovitost tohoto piva byla změřena kolem 11,7 EPM např. 2003 ; 2018
Pilsner Urquell
Na etiketě samotného piva samozřejmě zmínku o EPM nikde nenajdete, firma ctí české zákony a uvádí v souladu s vyhláškou o požadavcích na nápoje, kvasný ocet a droždí jen světlý ležák, který má EPM 11% a 12%. Dle této vyhlášky se Obsah extraktu původní mladiny, stanovený výpočtem podle velkého Ballingova vzorce, posuzuje hodnotou zaokrouhlenou na celé číslo směrem dolů. Tedy dle naší legislativy má pivo Pilsner Urquell 11% EPM!
Pilsner Urquell
Problém podle mého začíná u některých prodávajících, kteří jej označují jako 12. Ať už na cedulích před hospodou nebo ústně při dotazu jaké že to mají pivo. Dle mého názoru toto jednání naplňuje definici podle Zákonu o ochraně spotřebitele, kde se píše, cituji: "Nikdo nesmí klamat spotřebitele, zejména uvádět nepravdivé, nedoložené, neúplné, nepřesné, nejasné, dvojsmyslné nebo přehnané údaje anebo zamlčet údaje o skutečných vlastnostech výrobků nebo služeb či úrovni nákupních podmínek."
Pilsner Urquell
A výrobci, tedy Plzeňskému Prazdroji, to zřejmě náramně vyhovuje. V tiskové zprávě s názvem Fakta a mýty (nejen) o plzeňském pivu najdete tento odstavec:
Je plzeň opravdu „dvanáctka”?
Většina lidí se při výběru piva řídí také číselnými údaji – zpravidla 10, 11, 12, kterými jsou jednotlivá piva označována. Mnozí si zároveň myslí, že tyto údaje vyjadřují množství alkoholu v pivu. Tento omyl proto stojí za rozšířeným mýtem, že plzeňské pivo se 4,4 % alkoholu nemůže být „dvanáctka”.
Pilsner Urquell
Tato čísla ale množství alkoholu nevyjadřují a souvisí s ním jen částečně. Uvádí poměr zkvasitelného extraktu v mladině (cukry), ze kterých je pivo kvašeno. Spíše, než o množství alkoholu tak napovídá, jaký chuťový zážitek z daného piva budeme mít. Občas se tak můžeme setkat s „desítkou”, která bude mít i 5 % alkoholu, protože pivo nechal sládek více prokvasit.
Pilsner Urquell
Co laikovi z takového vysvětlení asi vyplyne? Nikde není zmíněné opravdové % EPM. A přitom by stačila třeba věta: Pivo Pilsner Urquell má cca 11,7% EPM, což ho neopravňuje používat označení 12%, ale věříme že svou chutí leckterou dvanáctku předčí. Ale to by tomu museli sami věřit...
[Richard Chodora] [Zobrazeno 2402x] [28. srpen 2024]
[Glosy] [comments: 9] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
Dedek
úterý, 29. říjen 2024
20:03
Já teda nevím, ale za mě Prazdroj nikoho neklame. Ano, ještě z devadesátých let si pamatuju lahvovou desítku se stříbrnou hliníkovou fólií a dvanáctku se zlatou, stupňovitost tam byla i uvedena, ale v podstatě od té doby, co uvádění EPM na etiketách u nás není povinné, vaří se Plzeň jako jedenáctka. Tím, že Prazdroj u nás stupňovitost nikde neuvádí, se ničeho špatného nedopouští. Naopak v zemích, kde je nutné EPM uvádět, například v Chorvatsku, jej také uvádí, konkrétně ve výši 11,75%.
To, že někteří prodejci stále označují Prazdroj jako dvanáctku je chyba jejich a ne výrobce. Nemůžou uvádět něco, co nemají písemně podložené.
Adsense
21. listopad 2024
07:40
posted by: Inzerce
Dedek
středa, 30. říjen 2024
19:20
Michal_CB:
Z omylu nevyvádí, ale ani v omyl neuvádí
Tohle je u nás v pivovarnictví naprosto běžné, jde o významnou úsporu spotřební daně. Například budějovický Budvar má také EPM u výčepního piva 9,99 a ležáku 11,99, tudíž se dle legislativy jedná o devítku a jedenáctku, ale proč by se tím měl, podobně jako Prazdroj, chlubit, když nemusí?
Chody
čtvrtek, 31. říjen 2024
10:34
Dedek: "Tento omyl proto stojí za rozšířeným mýtem, že plzeňské pivo se 4,4 % alkoholu nemůže být „dvanáctka”." Dle tohoto sdělení tedy PPas říká, že plzeňské pivo se 4,4 % alkoholu může být „dvanáctka”. Sice nepíše že je, ale podprahově to vlastně sděluje...
---------------------------------
Zpr?va byla upravena 31.10.2024 ve 10:35:00
Jarda Etrusk
pátek, 1. listopad 2024
10:04
Dedek: No na obalech a v informačních materiálech určitě neklame, ale různými vyjádřením v diskuzích a článcích minimálně mlží ????
napsal(a): Jarda Etrusk [Odpovědět]
Dedek
čtvrtek, 31. říjen 2024
22:43
Chody:
No mohla by a dříve i byla, ale dnes už prostě není.
Ale není to v dlouhé historii Prazdroje poprvé, za první republiky při laboratorních měřeních také EPM kolísalo kolem té dvanáctky, někdy i pod, ale to bylo asi spíše ne úplně řízené, jak je to dnes možné díky moderním technologiím.
Sekal
úterý, 3. září 2024
08:52
Myslím, že EPM je jejich poslední problém. To pivo posílá do kolen nízká kultura čepování - trubky, mastné sklo, podtáčení Kozlem atd. Pak se to nepije dobře. A to jsem navštívil různé Mekky plzňofilů po Praze i za přítomnosti různých prodavačů teplé vody, kteří ukazovali, jak načepovat čochtana, to bylo sice podivuhodně bizarní, ale stejně to pivo mělo skoro vždycky nějaký ocas. PU mi chutnal akorát u Pinkasů, kde ale byl zároveň dost podchlazený, navíc do té pasti na rusáky asi nikdo nepoleze dobrovolně.