Pivovar Moucha dolétal a usadil se v Braníku
Reportáže z minipivovárků
Pivovar Moucha dolétal a usadil se v Braníku
Čtyři roky fungoval jako tzv. létající s domovskou základnou u Tomáše Mikulici v Pivovarském dvoře v Chýni u Prahy. Před pár měsíci ale přistál, aby se mohl usadit v prostorách bývalých stájí někdejšího pivovaru Braník. Toť pivovar Moucha , pojmenovaný po svém zakladateli Petru Mouchovi.
Když před devíti lety opouštěly areál někdejšího branického pivovaru pivní tanky a výroba se tak v rámci optimalizace přesouvala na Smíchov, asi by těžko někdo věřil tomu, že se tady ještě někdy bude vařit pivo. A ejhle, ono se to povedlo! Sice ne v prostorách původní varny a také ne pod značkou Braník, ale to vůbec nevadí, spíš naopak. Spojovat řemeslné pivo s europivem, kterým dnes smíchovský Braník bezpochyby je, by jistě nebylo tím pravým ořechovým.
Vjezdem do areálu někdejšího branického pivovaru po 9 letech opět projíždějí pivovarská auta
Vozový park pivovaru Moucha má zatím jen jednoho zástupce, časem se ale jistě rozroste
V prostorách někdejší varny však Mouchu nenajdeme, musíme popojít o nějakých 300 metrů dál, do objektu bývalých stájí
Výrobní prostory pivovaru tvoří jen dvě místnosti – v té menší nalezneme šrotovník a pytle se sladem z Benešova a od bamberského Weyermanna, v té větší pak vše ostatní, konkrétně rmutomladinovou pánev s vyvíječem páry na její ohřev, scezovací a vířivou káď, k tomu deskový chladič, dvě kvasné kádě, čtyři ležácké tanky a zásobníky na horkou vodu a na sanitační prostředky. Většinu z toho dodala firma Nerez Blučina, o sestavení jednotlivých komponent a následné zprovoznění celku se postarala firma Pivo Praha.
Pivovar sestává jen ze dvou hlavních místností – velké technologické haly, v níž se nachází varna, spilka a sklep, a podstatně menší, kde nalezneme šrotovník a pytle se sladem
Muší varnu tvoří tři 10hl nádoby – rmutomladinová pánev na parní ohřev, scezovací a vířivá káď, jimž zde sekundují vyvíječ páry a zásobník na horkou vodu
Na spilce zatím nalezneme jen dvě 25hl kvasné kádě a ve sklepě čtyři 22hl ležácké tanky, místa k případnému navýšení kapacity je tu ale dostatek
Pivovar je koncipován na roční výstav 1 000 hl a je plně v režii výše zmiňovaného Petra Mouchy a také Daniely Tallové, zdejší sládkové a současně členky našeho Klubu sběratelů pivovarských suvenýrů Praha.
Čistota – základ dobrého piva, toť motto zdejší sládkové Daniely Tallové
První zkušební várka zde proběhla sice již 11. srpna, oficiálně je však pivovar v provozu teprve krátce a jeho sortiment je tudíž velmi omezený – k dispozici má pouze světlý ležák Česká moucha 11%, brzy dozraje i světlý ležák Moniak 12% a za pár týdnů se dočkáme také Branické 14%, příp. i dalších specialit. Ano, jsou to samé spodňáky a jinak tomu tady ani nebude. Zdejší pivovarníci se rozhodli jít proti proudu a stavět výhradně na ležácích. Nudné a bez nápadu, jak se tato piva mnohdy častují, ale jistě nebudou, stačí jen trocha kreativity.
Česká moucha a Moniak z Pivovarského dvora v Chýni u Prahy? Dnes již historie, obě značky však budou žít dál
Česká moucha 11% světlý ležák. Na pohled vypadá božsky a dnes už také mohu říci, že podobně i chutná. Žádné senzorické vady, jak bývá u piv z minipivovarů zvykem, a pilo se to jedna radost
Pivo je stáčeno nejen do sudů, ale také do lahví. Zatím jen do 1,5litrových petek, časem by ale mělo být i ve skle
Kromě výrobních prostor tu od včerejška 24. října funguje také pivovarská prodejna a do konce října přibude i tzv. Mušárna, soukromý degustační klub, jehož součástí bude též stálá expozice branických pivních artefaktů ze sbírek členů KSPS Praha. Nejen sběratelé se tak budou moci kochat etiketami, půllitry, tácky a všemožnými archiváliemi z dob dávno minulých. Malá ukázka níže.
Někde mají šalandu, tady Mušárnu
Prvorepubliková reklama na branického Mnichováka (sbírka Miroslava Hrubeše)
Půllitry a papírová cedule s logem piva Prelát, původně vyráběného v nuselském pivovaru, odkud se po jeho uzavření v r. 1960 výroba přesunula právě do Braníka (sbírka autora)
Socialistické půllitry na branický Speciál a třetinka s ručně malovaným čápem z počátku 90. let (sbírka autora)
Papírové drobnosti (sbírka autora)
A co závěrem? Samozřejmě dej Bůh štěstí, aby v muších pivech bylo co nejméně másla, octa, vařené zeleniny a dalších senzorických vad, které dnes trápí kdekoho.
Foto: autor / archiv pivovaru Moucha
Pivovar Moucha konečně přistál a těší se na vaši návštěvu
[Marek Kamlar] [Zobrazeno 35103x] [25. říjen 2016]
[Minipivovary] [comments: 16] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
Malakin
pátek, 25. listopad 2016
19:07
Výše avizované pivo ve skle je ode dneška již k dispozici – multipack s 0,75 l České mouchy 11%, s 0,75 l Branické 14% a s 0,4litrovou sklenicí za 350 Kč. Pouze na telefonickou objednávku, foto zde
---------------------------------
Zpráva byla upravena 28.11.2016 ve 19:47:08
Adsense
11. září 2024
17:48
posted by: Inzerce
Malakin
neděle, 27. listopad 2016
05:30
píra: Sklenici prodávají i samostatně za 100 Kč, zbývá tedy 250 Kč za práci, CO2, 1,5 litru piva ve dvou lahvích s patentním uzávěrem, krabici s potiskem a tácek, který k tomu také dávají. Pro někoho je to předražené, jiný s tím nemá problém...
pana
neděle, 27. listopad 2016
10:59
Malakin: Sklenic mám doma hromadu a další nepotřebuju, krabici vyhodím a zvýším tím váhu odpadu v popelnici (samozřejmě tříděné), sklenice já osobně využiju na své pivo, dalších 80% lidí s nimi ale naloží jako s krabicí, tácky nesbírám, takže ho někomu dám, nebo budu doma používat a nakonec stejně vyhodím. Čili já bych si radši koupil Mouchu v klasické 0,5l lahvi s korunkou, jelikož mi jde především o obsah a i jednorázová půllitrovka je jistě o pár korun levnější, než jednorázová 0,75l s patentním špuntem. Každopádně jistě ne náhodou se dárková krabice objevila v době začínajícího adventu...
napsal(a): pana [Odpovědět]
Malakin
pondělí, 28. listopad 2016
19:38
pana: Taky si myslím, že to není žádná náhoda, že s tím vyrukovali takto před svátky. Z prodejního hlediska je to nejzajímavější období roku, je tedy pochopitelné, že se toho kdekdo snaží využít.
A že nesbíráte pivní sklo ani tácky, ale přesto byste rád ta piva ochutnal a nechcete si kupovat 1,5litrové petky? V tom případě není nic jednoduššího, než se zkusit domluvit, aby vám do toho balíčku ani jedno nedávali a konečnou cenu o 100 Kč za sklenici a 10 Kč za tácek snížili, příp. aby vám to nedávali ani do té krabici a cenu pak snížili o dalších cca 20 Kč. Tedy já bych to tak udělal, pokud bych měl na Mouchu ze skla chuť, ale nebyl nebyl sběratelem.
Co se typu lahve týče, i mně jsou milejší lahve na korunkový uzávěr, které jsou podstatně levnější a třeba i na zálohu (pokud chodíte na Pivo na Náplavce, tak víte, že tam jsme během ročníků 2014 a 2016 nabízeli festivalové pivo právě ve vratných lahvích na korunkový uzávěr), na druhou stranu vím, že je s tím větší piplačka, tak se do toho každému nechce.
Jinak s dárkovým balíčkem teď v Praze vyrukoval třeba i pivovar Hostivar (4 třetinky za 150 Kč viz tento odkaz ), takže alternativa je, jen se musí hledat
---------------------------------
Zpráva byla upravena 28.11.2016 ve 20:50:28
Pana
čtvrtek, 27. říjen 2016
01:00
Jestli je toto dobrý ležák, pak musím vzít na milost mnohé další......tisíc nevyvážených chutí, které fakt k dalšímu napití nevybízejí.
napsal(a): Pana [Odpovědět]
Pana
čtvrtek, 27. říjen 2016
10:48
Malakin: Z PET koupené v pivovaru. Nemám potřebu pivo hanit, je to opravdu směs chutí i vůní, která je nesourodá.
napsal(a): Pana [Odpovědět]
Azkaban
úterý, 25. říjen 2016
14:38
Tak že by se konečně Moucha zbavila oné otravné "chýňovitosti"? Sem zvědav až ochutnám vzorek po přistání ve vlastním
napsal(a): Azkaban [Odpovědět]