Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

S Pivním.infem na Maxxima

Akce, kde se dá přičichnout k dobrému pivu


verze pro tisk

S Pivním.infem na Maxxima

S Pivním.infem na Maxxima [p273]

V pondělí 18. dubna 2011 mi Marek Kamlar přeposlal e-mail od Hany Matulové, mluvčí pivovaru Zubr, mj. s tímto textem:

Vážení a milí, poprvé ve 139leté historii pivovaru i v historii Přerova jsme v Zubru uvařili májový speciál a přáli bychom si, abyste byli jeho prvními degustátory. Jde o výjimečnou událost, a proto chceme příchod májového Zubra náležitě oslavit. Přijměte prosím naše pozvání na degustaci májového speciálu ZUBR Maxxim, kterou povede sládková pivovaru Nataša Rousková.

Proběhne tento čtvrtek 21. dubna v 10.30 hodin v pivovaru ZUBR v Přerově.

Májovým speciálem současně pokřtíme CD Neřesti a ctnosti Pavla Nováka a provedeme Vás májově vyzdobeným sklepem, kde ZUBR Maxxim dozrával celých 90 dní a právě ve čtvrtek ho bude opouštět."

Jednalo se o pozvánku pro Pivní.info, na kterou jsem byl coby zástupce tohoto webu vybrán a pozván (asi proto, že jsem to měl nejblíže). Byla to pro mě obrovská zkušenost, a to hlavně pro účast mnoha dalších médií, jako např. Deník, Právo atd. Když jsem si tento e-mail přečetl, ani na chvíli jsem nezaváhal, pozvání přijal, s Chodym doladil podrobnosti a požádal v práci o dovolenou.

Nádvoří pivovaru Zubr v Přerově
Nádvoří pivovaru Zubr v Přerově

Je tedy 21. dubna a já vyrážím vlakem na pro mě neznámou misi do nedalekého Přerova. Do pivovaru přicházím těsně po desáté hodině a u brány se mě ujímá tisková mluvčí paní Hana Matulová. Jsem uveden do baru, umístěného přímo v areálu pivovaru, kde jsem po vzájemném představení s dalšími pozvanými novináři posazen ke stolu s nachystaným pohoštěním. To již ale přichází paní sládková Nataša Rousková a přerovský muzikant Pavel Novák. Každému z nás byla rozdána Tisková zpráva pivovaru Přerov, která již byla na Pivním.infu prezentována mezi novinkami a kde jsou rozepsány podrobnosti k pivu Maxxim.

Májka při vstupu do pivovaru
Májka při vstupu do pivovaru

Každému, kdo neřídí, je natočen malý Maxxim na degustaci. Při ochutnávání má řeč paní sládková a její slova doplňují text tiskové zprávy. Předzvěstí Maxxima byl 14° vánoční ležák, distribuovaný do hospod a restaurací během loňských Vánoc, a to v sudové podobě (filtrovaný i nefiltrovaný). Ten navázal na tradici 14° ležáku, který byl v Přerově naposledy uvařen před dvaceti lety, a to pod názvem Hanák. Pivo Maxxim je vařeno dle původní receptu Hanáka 14°, jen byl postup doladěn a bylo změněno chmelení. Májové pivo bylo uvařeno v Přerově poprvé a do restaurací a hospod se začalo distribuovat den před touto prezentací. Slavnostní pojetí této události naznačuje již májka, postavená u vchodu do pivovaru, ale také májově vystrojený sklep, do kterého jsme se později přesunuli.

S novináři v areálu pivovaru Zubr na cestě do ležáckého sklepa
S novináři v areálu pivovaru Zubr na cestě do ležáckého sklepa

Po proslovu paní sládkové padlo pár dotazů, mezi nimiž byly i dva moje. Jeden se týkal počtu rmutů a druhý pak chmelení. Vaří se klasicky na dva rmuty a chmeleno je načtyřikrát. Jeden z použitých chmelů je žatecký červeňák, další druhy chmele mi prozrazeny nebyly.

Maxxim připravený na cestu mezi lid
Maxxim připravený na cestu mezi lid

Další dotazy již byly směřovány na pana Pavla Nováka, který v pivovaru křtil své první CD. Jeho otec Pavel Novák před svou smrtí s pivovarem více jak deset let spolupracoval, vydal několik CD, knih a DVD. Všechna díla se vždy křtila přerovským pivem. Když se měla křtít jeho loutka v prostorách Valdštejnských zahrad v Praze, bylo přineseno na křest šampaňské. To bylo odmítnuto a bylo požadováno pivo. Donesli tedy Plzeň a ta byla také odmítnuta s tím, že požadují pivo a jmenovitě Zubr. Jeden z kamarádů měl Zubra doma v lednici a tak jej nechal přivézt.

Volná diskuze byla u konce, na stolech zůstaly nedopité třetinky s Maximem a my se přesunuli do ležáckého sklepa, kde proběhl křest CD.

Paní sládková Nataša Rousková v ležáckém sklepě
Paní sládková Nataša Rousková v ležáckém sklepě

Ve sklepě nebylo k hnutí a křtilo se asi natřikrát. Ale vše se zvládlo a my po pár minutách opět vystoupali na prosluněné nádvoří pivovaru. Zde proběhlo loučení s většinou novinářů a s paní sládkovou, byly rozdány dárky (6 lahví s pivem Maxim) a zbytek osazenstva včetně mě se vydal do restaurace Pivovar na oběd. Protože jsem již po té malé třetince měl žízeň, nechal jsem si natočit jeden velký Maxxim za 27 Kč. Pivo mi opravdu chutnalo, bylo velice lahodné a plné chuti. Během oběda se dávám do řeči jak s paní Matulovou, tak i s redaktory, sedícími s námi u stolu. Představuji jim projekt Pivní.info a rozvíjíme debatu o pivu jako takovém. Novinář z Deníku se ihned na web připojuje a začíná prolistovávat jeho stránky. Po obědě se loučíme, rozdáváme si navzájem kontakty a já vyrážím opět na vlak.

Paní sládková na nádvoří pivovaru Přerov
Paní sládková na nádvoří pivovaru Přerov

Co na závěr? Byla to pro mě velká zkušenost a příležitost a děkuji za ni. Sledovat práci novinářských profíků, mít na minuty přesně nalinkovaný program a snažit se důstojně reprezentovat Pivní.info. Akce to byla povedená a co je hlavní, povedené bylo pivo, kvůli kterému jsme vlastně všichni přijeli. Jen více takových ležáků, jako je ZUBR MAXXIM.

Pivo Maxxim ve slavnostně vyzdobeném ležáckém sklepě pivovaru Zubr Přerov
Pivo Maxxim ve slavnostně vyzdobeném ležáckém sklepě pivovaru Zubr Přerov

Petrův svět
Pivovary Olomoucka
Pivovárek Melichárek


[Petr Melichárek] [Zobrazeno 7104x] [1. květen 2011]
[Události] [comments: 6] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Chody

středa, 4. květen 2011
20:09

Chody

Maxxim právě zavezen a ochutnán a spokojenost...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Sekal

neděle, 1. květen 2011
20:49

Sekal

Na základě přečtení tohoto článku mne napadlo, že by se PI zase mohlo někam nasáčkovat. Návštěva v Heroldu byla fajn, co takhle domluvit zase někde exkurzi, třeba ve Strakonicích nebo v Podkováni.


napsal(a): Sekal [Odpovědět]

Adsense

24. červenec 2024
20:02


posted by: Inzerce

val

neděle, 1. květen 2011
21:10

val

to Sekal: Jsem pro.


napsal(a): val [Odpovědět]

Jana

neděle, 1. květen 2011
22:17

Jana

to val:
Já taky. Nejlépe tak v první půli června. A radši bych tu Podkováň.


napsal(a): Jana [Odpovědět]

Chody

neděle, 1. květen 2011
20:08

Chody

Maxxim by měl být příští týden v Pivní prodejně Pod Zelenou horou...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Dedek

neděle, 1. květen 2011
19:11

Dedek

Ve zlínské pivnici U Máců je přerovská jedenáctka vynikající. Doufám, že budu mít brzy příležitost ochutnat i Maxxima. Pivovaru přeji hodně spokojených konzumentů, pokud budou vařit pivo poctivě jako dosud (oceňuji uvádění stupňovitosti alespoň na svých stránkách, i když bych ji přivítal i na etiketách), určitě nebudou mít o zákazníky nouzi.


napsal(a): Dedek [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI