Za hranice všedních dní s CK Kočka
Akce, kde se dá přičichnout k dobrému pivu
Za hranice všedních dní s CK Kočka
Moje první loňská návštěva Hotelu Mandarin, tedy VPT, skončila mírným rozladěním a úvahou, zda si je ještě zopáknu. Kecy, kecy, přemoudřelý kecy, samozřejmě se na ně už moc těším a doufám, že budou, postupem času mi ve vzpomínkách klady vysoce převážily zápory a moji noví, zejména dánští, přátelé mi dlouhodobě obohatili můj pivní obzor. Hanz ze ZČ je mi svědkem, že zejména na vyplenění jeho zásob Nord Bridge Exreme jsem se podílel víc než dost.
Tohle těšení pak bylo přerušeno barevným letáčkem ležícím na stole v oblíbené občerstvovně (ve sběratelských kruzích zvané nejmenovaná hospoda) a v tu chvíli bylo rozhodnuto, jak oslavím změnu času na zimní. Pojedu do Belgie, a to na Malou Stranu. Pan Kočka totiž pořádá v Mandarinu akci nazvanou Belgie ve skle i na talíři a já u takového zájezdu s jeho cestovní kanceláří prostě nesmím chybět. Poučen z předchozích nezdarů, zakoupil jsem sobě vstupenky na prostřední sobotní seanci a počal se těšiti.
Podzimní náplavka
Sobotní ráno i dopoledne proběhlo ve znamení velkého spěchu a stresových situací a časový plán byl napjatý k prasknutí. Lstivým vyřazením programového bodu „šopování v hypersamce“ však dociluji značné časové úspory a tak v jednu hodinu vyrážím na Malou Stranu z Vyšehradu pěšky. Je krásný, slunný, barevný podzimní den a vyšehradská pevnost plná zahraničních turistů. Rychle se jimi proplétám a mířím k Vltavě, půjdu po náplavce. Pomalu se blížím k Pražskému hradu, dávám se do klidu, míjím korzující rodinky, babky krmící labutě a kachny i hloučky mládežníků vonící trávou a je mi příjemně. Na Kampě pak ještě prožiju milou uklidňující čtvrthodinku na lavičce s oblíbenou knihou a uvědomuji si, že procházka mě nejen potěšila, ale ušetřila i 26,- K za lístek MHD. Tuto závratnou sumu hodlám obratem proinvestovat.
Vchod z Helichovky
Krátce před druhou vcházíme do Mandarinu tentokrát vchodem z Helichovky, snad aby případní opilci byli odseparováni od hotelových hostí. Zdravím se s beerborci Dorisem a Los Pedrosem, ukládám bundu v improvizované šatně, měním obyčejnou pětistovku za tvrdou mandarinskou měnu a kvituji, že hned jako první se mi nabízí točený Celis White, no přesně podle plánu. Dávám si třetinku a moc mi chutná, vážně lahodná pšenka.
Už se točí Celis White
Následuje Duchesse de Bourgogne, naštěstí už jen degustační decka, protože mě velmi překvapuje jeho kyselost, to bych u ALE nečekal. Točený Tripel Karmeliet byl trošičku bez jiskry, premiérově ochutnaný Westvleteren pak až příjemně čokoládový (v tom se mnou mí kumpáni nesouhlasili), silák Achel Trapist pohladil a točeným hebounce hladkým Chimay končíme trapistickou exkurzi.
Chimay
Z příjemného La Choufe Ale přecházíme na Mahleur a společně s jeho ochutnávkou posloucháme, co o něm soudí profík, tedy pan Šuráň. Ten zde má totiž zhruba každou půlhodinu ke každému z pěti presentovaných pivních stylů (1. Lager, 2. Witt, Saison, 3. Trapisten Abbay, 4. Spontánně kvašená a 5. Belgian Ale) degustační přednášku a musím říct, že to je věc, která se mi strašně líbí.
Přednáška pana Šuráně
Svolává ji navíc vždy belgický „pivník“ zvoncem, takže i tenhle doplněk považuji za prímový. Ejlovou exkurzi pak zakončujeme dvojicí Urthell Hop It, který nám doporučil sám velký organizátor, ale zdá se nám, že alkoholu je tam cítit trošku moc a Urthell Samaranth - po všech těch vzorečcích již vtipně překřtěný na Juan Antonio, který nás opět překvapil lehkou kyselkou na konec.
Belgický pivník
Že jsem vážně nepoučitelnej se přesvědčuji posléze, neboť na další doporučení si dávám Cantillon Iris. Já tenhle styl prostě nemám rád, slova pivo a kyselý jednoduše neumím složit dohromady a ve svém poznámečkovníku mám u čísla 11 jediné slovo, ocet.
To už se ovšem opět vracíme k pšenicím a necháváme se příjemně potěšit od Blanche de Bruxelles a velmi zklamat (bohužel třetinkou) od Saison z Pivovarského domu. Nevím, možná to má tak být, ale my se shodli na definici uzené ponožky s kopřivou. Protože Stella je globalizovaná a Sparta pils názvem odpuzující, našeho jediného dnešního zástupce ležáků volíme z lahví a je jím Rédor Pils, chuti zajímavé s něčím zvláštním „tam vzadu“.
Lahodná sýrová variace
No okusil jsem toho dnes opravdu hodně, hodně dobrého i nového, ale jeden aspekt je pro mě trošku zklamáním a nejsem sám. Tím je druhá část názvu dnešní akce. Belgie na talíři totiž jaksi chybí. Schválně jsem nepřišel příliš sytý a mandarínská kuchyně je opět perfektní, obzvláště sýrová variace za 60,- K ve mně vzbudila vyslovené nadšení, ale belgického jídla jsem se bohužel nedohledal. Skvělá a pohledná je opět obsluha a samozřejmě nechybí ani stroj na čištění bot na záchodě. Ten je atrakcí vskutku oblíbenou a to dokonce i u žen, kterým tahle legrace na dámských záchodcích údajně chybí.
Hezké holky, dobré pivo
Čas je ovšem krutý, pátá hodina se nemilosrdně blíží a my končíme čím jsme začali a na rozloučenou si dáváme opět Celis White. Snažili jsme se, co to šlo, ale k dispozici bylo 112 belgických a jedno české pivo. Je to krásná nabídka, ale zcela mimo lidské možnosti se s ní popasovat. Mandarin tak opouštíme lehce v náladě, s naplněným cinkajícím batohem a hlavně spokojeni a natěšeni na akce příští.
Pokec s panem Kočkou
Pokud pan Kočka na letošní VPT říká „nevím“, není to rozhodně dobré znamení, ale necháme se překvapit, snad příjemně. Bylo to hezké, bylo to milé, a to včetně setkání s príma lidmi. Úsměvné je, že nemálo tváří spatřených v Mandarinu jsem večer potkal i kdesi v Nuslích, ale to už je zase jiná kapitola.
[Jan Kejnovský] [Zobrazeno 8868x] [25. říjen 2009]
[Události] [comments: 26] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
siki
pondělí, 26. říjen 2009
17:51
Skvělá akce, skvělá piva, jen lidí bylo dle mého méně, než se čekalo.....Na takovouto akci sem se nezdráhal vzít ani desetiměsíční dcerku. Snad mohu prozradit, že přebytky budou zřejmě k mání tradičně ve Zlejch časech, ale Honza Kočka možná plánuje i pivní zásilkovou službu přes internet, za kterou bych se přimlouval, abych dokoupil to, co jsem tam nenakoupil....a že toho bylo hodně. A už se těším na další akce tohoto pořadatele....VPT prý letos budou menší, komornější a v únoru se chystá festival desítek, na ten se tuze těším
Adsense
4. říjen 2024
23:59
posted by: Inzerce
Henri
úterý, 27. říjen 2009
10:29
to siki: Že budou VPT menší a komornější určitě nebude vadit, hlavně aby byly. A na ten festival desítek se moc těším i když já na 10° moc nejsem. Oni to totiž budou piva s nejméně 10% alkoholu, což se do studeného února jistě hodí. Tak uvidíme, kdo umí udělat příjemně chutnající silné pivo, aniž by z něho ten alkohol nějak rušivě vyčníval. Já o několika vím a doufám, že další poznám.
Weetek
pondělí, 26. říjen 2009
15:02
Další skvělá pivní akce, na kterou jsem se nemusel stydět vzít přítelkyni. Kultivované prostředí, odpovídající servis, kvalitní a zajímavá nabídka. Žádní otravní opilci, ani šišlající sběratelé všeho pivního, somrující u prodejců reklamní materiály. Budu moc a moc rád, pokud Honzovi vydrží nadšení a udrží tento formát akcí, je to v Čechách pořád spíš unikát.
Heroldův písař
pondělí, 26. říjen 2009
14:42
Já tam byl, monoho piv ochutnal a bylo to skvělé. Některé vzorky jsem ochutnal i třikrát, můj favorit byl Lindemans Geuze. Některá "piva" byly nepoživatelné octy, prý se k tomu člověk musí propít. Na tuto cestu se ale určitě nevydám...
napsal(a): Heroldův písař [Odpovědět]
Kejna
pondělí, 26. říjen 2009
13:52
Sekal: určitě si nemyslím, že neexistuje belgická kuchyně (pokud tedy nepřijmu fakt, že neexistuje ani česká) a rozhodně to nebudou jen frity a čokoláda. Bohužel jsem v Belgii nikdy nebyl, ale kdekoli jsem se kdy ocitl, vždycky jsem chtěl jíst "místně" ať už to je klobása se zelím či řízek s omáčkou "za humny" nebo smažení brouci "v tramtárii" a jsem přesvědčen, že v tomto směru mi má co nabídnout úplně každá země a kraj - včetně Belgie.
Jiri.J: no vidíte a já prosťáček si na něj jen tak ukázal prstem, i tak jsem rád, že jsem ho ochutnal, bylo zkrátka nečekaně jiné a Vám díky za poučení.
Energetik: já vím , ale tím, že jsem se vždycky pohyboval v multifandovském prostředí, je to pro mě důvod k vzájemnému utahování, ale nikdy k zášti. Věř, že ani mí rumunští (ale i padrubičtí, plzeňští .. )přátelé mě nijak nešetří.
Luděk: Já Tě chlape zdravil už na tramvajové zastávce dávno před začátkem
Jiri.J
pondělí, 26. říjen 2009
09:03
To: J. Kejnovský: Duchesse de Bourgogne je pivo typu Ale pouze v širším smyslu. Jedná se o kategorii Flemish red/ brown (Vlámské červené nebo hnědé). Tak možná proto Vás tak překvapila výrazná kyselost. Je to tradiční trpké pivo z oblasti západních Flander. Mě osobně chuťově naprosto vyhovuje, ale někomu tento styl prostě chutnat nemusí. Je vynikajícím doplňkem např. ke zvěřině. Okupační francouzská vojska jej kdysi označili za „burgundské Belgie“.
napsal(a): Jiri.J [Odpovědět]
Henri
pondělí, 26. říjen 2009
08:46
Musím se připojit k těm, co tuto akci chválí. Jenom bych připomenul, že se letos v Mandarinu konala ještě neméně zdařilá akce "Poznej svět pšeničného piva". Děkuji Honzovi a všem, co se na zorganizování tohoto svátku belgického piva v Čechách podíleli a moc se těším na další, protože věřím, že Honza opět něco skvělého připraví. Ještě poznámečku k té Spartě. Vzhledem k tomu, že mě fotbal nechává docela chladným, tak k tomuto názvu nemám žádný, z fotbalového hlediska, vztah a proto jsem ji ochutnal - a nebyla vůbec špatná!
Libor
pondělí, 26. říjen 2009
08:11
Mal som to potešenie sa tejto akcie zúčastniť, a musím Honzu Kočku len a len pochváliť. Fantastická akcia s úžasným výberom takej širokej škály druhov a pív - to sa len tak nevidí.
Myslím, že každý koho zaujíma pivo v širšom meradle, (aj ja mám rád české pivo, ale milujem aj ALE-y a pšeničné pivá) si musel prísť na svoje...
Takže Honzo ešte raz za mňa: VEĽKÉ ĎAKUJEM!!!
CzechBeerMan
pondělí, 26. říjen 2009
07:48
Já vím Sekale že je to trochu nadsázka, legrace a černější neubližující humor, ....... ale představ si že belgický pivní server okomentuje Čechy jako magůrky co neumí udělat pořádnou čokoládovou pralinku. Na čemž jsou belgáni absolutní jedničky ... a jelikož je to tu hlavně o pivu , tak tvrdím že i pivo mají dobré . Může směle soutěžit s tím naším. My jsem v pivu velmi konzervativní , Belgičané se nebojí experimentovat. Pěkně se to vybalancuje .....
napsal(a): CzechBeerMan [Odpovědět]
CzechBeerMan
pondělí, 26. říjen 2009
07:32
Pan Kočka se snaží a to ho sakra šlechtí .... chce pozdvednout naší pivní kulturu-nekulturu kamsi dále.
Přeji mu v jeho pionýrském tažení co nejvíce úspěchů.
Díky.
napsal(a): CzechBeerMan [Odpovědět]
CzechBeerMan
pondělí, 26. říjen 2009
07:27
To Sekal : a vidím že se zde rýsuje ostrý sekálek který smahem vše odvrhne , zkritizuje, pohaní ...... podívej , já bych ty hotentoty tak nepodceňoval. Třeba neumí houskový knedlík jako moje nebo Tvoje máma, ale zem i mají 5 x spořádanější než je ta naše. A že by neuměli nic ? To se mi nechce věřit ... Konijn in geuze , Stoemp ,Vlaamse stoofkarbonaden, Waterzooi , Paling in 't groen, .... a nemluvme takto hrubě o národech jen proto že třeba mají rádi rajskou se řízkem (Němci). Proti chuti žádný dišputát. Takovéto rychle hrubé soudy by neměly patřit k inteligentnímu civilizovamu muži jako jste Vy Sekale. Svět se neměří a nehodnotí tím že někdo udělá dobré škvarky ..... je zde i více.
napsal(a): CzechBeerMan [Odpovědět]
Chody
pondělí, 26. říjen 2009
00:01
Myslím, že jsem někde viděl reportáž o národním belgickém jídle - http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/209411030400816-objektiv/obsah/84352-belgie-hranolky/
Sekal
neděle, 25. říjen 2009
23:51
Jo, jinak belgické jídlo asi neexistuje, znám jenom mušle, toť vše, co jsou tito hotentoti schopni připravit, zažil jsem, že dokonce dělali guláš ze zadního místo z kližky. Doufám, Kejno, že pohovoříme o akci na lampionovém průvodu (nebyl jsem tam).
Jiri.J
pondělí, 26. říjen 2009
09:04
To: Sekal. Zjevně nevíte o čem píšete. Belgie je nekonečně více gastronomicky rozvinutější, než Česko. Je vidět, že Váš duševní obzor a rozhled sahá jen pár desítek metrů za pole vaší milované vesnice. Belgičané, stejně jako jejich jižní sousedé mají vřelý vztah k dobrému jídlu a pití. Kuchyně je velmi pestrá, složitá a náročná na přípravu. Francouzi často používají na přípravu pokrmů víno, Belgičané samozřejmě pivo. Existuje dokonce i klasická pivní kuchyně označovaná Cuisine a la Biére. Některé restaurace se zcela zaměřují na tuto kuchyni. Na přípravu různých druhů pokrmů se používá vždy konkrétní typ piva. Klidně Vám napíši i recepty na tyto skvělé, tradiční belgické pokrmy. Ke každému jídlu se také podává odpovídající pivo, tak aby jejich souznění bylo dokonale harmonické. Belgická pivní kultura je vysoce rozvinutá a pivo je zde opravdovou gastronomickou a estetickou záležitostí. Belgie disponuje sortimentem pivních druhů, které mohou v gastronomii spolehlivě nahradit rozmanité typy vína.
Nazývat Němce Skopcem a Belgičany Hotentoty, je pak výrazem skutečného primitivismu.
Mimochodem z čeho soudíte, že kultura Hotentotů je nějak podřadná a bezvýznamná (např. oproti našim vidlákům)?
to Sekal:
napsal(a): Jiri.J [Odpovědět]
Jiri.J
pondělí, 26. říjen 2009
09:28
to Sekal: A že by Belgičané dělali guláš? To je spíše úsměvné. Asi jste si to popletl s klasickým belgickým Carbonade Flamende, což je hovězí dušené v pivu (nejlépe Liefmans, Kriek nebo pivo v podobném stylu). No pravda není to gulášek s 5, ze závodní kuchyně, na nějž jste asi zvyklý….
napsal(a): Jiri.J [Odpovědět]
Sekal
úterý, 27. říjen 2009
21:16
to Jiri.J: Tak já zase dávám přednost indické kuchyni, belgická mi smrdí, možná jsem to vyjádřil trochu kategoricky, ale je to můj názor. Nikdy jsem se příznivě nezmínil ani o kuchyni francouzské (s výjimkou sýrů), ve Francii jsem byl mnohokrát a nikde jsem tam nejedl něčím výjimečné jídlo. Asi nejsem znalec belgických piv jako Vy, ovšem z těch, co jsem ochutnal, mi nechutnalo ani jedno. A nepleťte si gastronomii s úrovní pohostinství.
Malakin
pondělí, 26. říjen 2009
10:58
to Sekal: Také jsem si dlouho říkal, proč je Štěpán z produkce PivoDomu poslední dobou jediný pitelný, že je to nějaké divné. Když mi dva známí nezávisle na sobě prozradili, že se Štěpán v PivoDomu nevaří / nevařil (vzhledem k tajuplnosti PivoDomu aktuální stav neznám), už mi to divné nepřipadalo. Ve ..., resp. ve ... prostě pivo vařit umějí.
P.S.: Pokud někoho zajímá, co znamenají ty tři tečky, doporučuji psát přímo Honzovi Šuráňovi. Určitě bude rád, že někoho ze zákazníků jeho podniku zajímá, kdeže se vyráběl, příp. dovařoval Štěpán dříve a kde dnes. Třeba to pro něj bude impulz k tomu, aby uvedl věci na pravou míru a veřejně to přiznal.
Felčar
pondělí, 26. říjen 2009
19:56
to BCH: Šamp samozřejmě v Pivodomě nedělaj, na to nejsou zařízený. Ale se Štěpánem jim vydatně vypomáhá Kácov a ještě jeden pivovárek, už si přesně nevzpomínám, ale myslím, že to je Chýně. Ale faktem je, že produkce setrvale přímo z Pivodomu nestojí za moc, podle kvality piva bych je mezi pražskými mini zařadil na chvost. Ale mají jiné výhody - jako v jediném pražském mini se tam nekouří, obsluha je v pohodě na rozdíl od Fleků nebo nedejbože Novoměstského a taky tam člověk nenarazí na zejména na korunu velice opatrnou paní Richterovou
Malakin
pátek, 30. říjen 2009
16:38
to Felčar: & to BCH: Ono není ani tak důležité, kde se to či ono dovařuje či přímo vaří, ale spíš to, aby to zákazníkovi kvůli něčímu zisku nebylo schválně zatajováno, tj. aby se to zákazník dozvěděl již při objednávání a ne až zpětně, třebas i po několika měsících. Pokud daný minipivovar toto zajistit nedokáže, o důvod víc se tam již nikdy nevracet.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 30.10.2009 ve 16:39:49