Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivní blok

Pivní blokBB a PI aneb 1. pětiletka mého veřejného pivařství

[pátek, 17. červenec 2009]

To mě takhle v červenci roku 2004 kamarád a bývalý kolega upozornil na zajímavou stránku s tím, že zná, jaký jsem zapisovač a že by se mi mohla líbit. Tak jsem se stal beerborcem a i když dnešní podoba beerborec.cz je o dost sofistikovanější, stále se tam s velkým potěšením scházím s individui trpícími stejnými příznaky jako já, s borci, kteří mají rádi pivo a statistiku.

Statistika a matematické modelování jsou obory, které jsem vystudoval a i když mě nakonec nikdy neživily a neživí, stále je mám rád a nečiní mi potíže si některé věci pravidelně zaznamenávat a sám pro sebe vyhodnocovat, extrapolovat, sledovat .. atd. Jsem přesvědčen, že všichni staří beerborci jsou na tom podobně a tím pádem se všemi cítím jakousi spikleneckou sounáležitost. To, že úchylka pro statistiku je nutnou – nikoli postačující :-) - podmínkou a pouhá láska k pivu nestačí, dokazují tisíce beerboreckých mrtvol. Další z nutných podmínek je ovšem faktor, který bych si takto pracovně nazval Faktorem X, tedy opak faktoru Y (bráno podle chromozomů, nikoli dle televizních soutěží), tedy aspekt rodinného zázemí. Znám několik beerboreckých mrtvol, které splňovaly obě v.u. podmínky, ale kterým jejich vyvolená začala kontrolovat zápisy, ony (je to takový lingvistický oříšek, když ty mrtvoly jsou zároveň i ti hoši) je na to konto začaly „falšovat“, čímž je to přestalo bavit a tak se staly beerboreckými černými čtverečky.

Mám to na beerborci prostě rád a rád tam chodím. BB pro mě představuje i jistou bránu do virtuálního světa a tak jak jsem se s jednotlivými kolegy síťově seznamoval, dospěl jsem i k zajímavému zjištění a to je identita jednotlivých borců. Nepovažuji se za starého, nicméně si uvědomuji, že jsou tací, kteří to vidí jinak a přiznávám, že před dvaceti lety bych strejdu mého věku považoval za kreaturu, která už to má fakt za pár. Je zajímavé takto poznávat kluky mojí generace podle toho, že nick a přezdívka ještě znamenají to samé, že Kejna, Moro, Chody .. (omlouvám se Vám hoši, že jsem použil tento příklad a vlastně ani nevím kolik Vám je) jsou jen variace příjmení se kterými dotyční prožili celý život a pro ten virtuální je brali jako samozřejmost. Proti tomu pak stojí „in-nicky“ typu Bouchač, Biggy či B-peetch, které už jsou z dob, řekněme, méně vzdálených. To rozhodně nemyslím jako něco dehonestujícího, vůbec to nehodnotím, jen se zájmem sleduji.

BB se pak pro mě stal i bránou na pivni.info, jehož odkaz jsem tam objevil a začal občas číst, no a když jsem pak na sklonku 2007 byl požádán o zprávičku o právě otvíraném sousedském pivovaru Bašta, začal jsem se o své pivní zážitky dělit i zde. Od útlého mládí jsem si zážitky z cest a různých dobrodružství hlavně sám pro sebe zapisoval a k těmto zápiskům se vracím raději než ke starým fotkám, digitální fotoaparát dodnes nevlastním, ale jak jsem byl postupně vybavován modernějšími a sofistikovanějšími telefony i tento hendikep už za dne zvládám. Začalo mě to zkrátka bavit se takto o zážitky podělit a i když jsem si musel vyslechnout výtky na příliš osobní a s pivem nesouvisející omáčku, nechci a nebudu to dělat jinak. Jsem zkrátka rodinář, kochám se rád svými ratolestmi, mám rád hokej, fandím Slavii, zoufale se bojím očekávaného společného vítězství obou českých bolševických stran v nadcházejících volbách, hrozně rád jím a jídlo je jednou z mých velkých životních radostí, jsem netypický Pražák protože jsem se v Praze narodil, chodím v kravatě, v muzice jsem zastydl na přelomu osmdesátých a devadesátých let a tak mám vedle Toy Dolls pořád rád i německé punkové kapely, neláká mě dovolená u moře, rád jezdím na kole.. a tak dále a tak dále a tohle všechno dohromady míchám do pivních článků, protože to míchám do všeho, protože nejsem spisovatel ani pivní odborník, protože mě to baví.

Rozhodně nestojím o to, se za každou cenu zalíbit a je jasné, že bezvýhradně se s mým pohledem na svět těžko někdo ztotožní a přesto, že se jako správný ješita při pochvale zatetelím, jsem smířen s tím, že mě někdo ztrhá třeba i kvůli drobné osobní odbočce, kterou jsem si zdánlivě mohl odpustit, co se dá dělat. Nadávka je pak něco jiného, ta mě už zde na PI vážně dokázala naštvat, myslím, že sem nepatří, ale co se dá dělat, to už je spíš věcí nadávajícího i to už jsem překousl.

I pivni.info mám tedy rád, těším se na každý nový článek, baví mě diskutovat, plácat mistra Kloubka po ramenou až je z něj pětihvězdičkový generál a cítím se tu už tak nějak domestikován.

Je to zajímavé, kdo by si to pomyslel, ale BB i PI se tak nějak staly součástí mého života, staly se součástí mých téměř každodenních rituálů a kdybych je neměl, chyběly by mi. Je pravda, že někdy mi berou čas, který bych mohl a měl věnovat věcem užitečnějším ale i tak pánové - beerie a Chody – díky.

autor: Kejna | Blok 12:03 [permalink] [comments: 10]


Kojenec se připravuje na první krůčky.

[čtvrtek, 16. červenec 2009]

Dne 11.7.2009 bylo v rámci oslav 2.výročí pivovaru BELVEDER v Železné Rudě pokřtěno nové pivo.

Křes provedla senátorka JUDr. Rippelová Jiřina a poslanec parlamentu ČR pan Jan Látka. Nové pivo dostalo do vínku přání, aby lidem chutnalo a v úspěších následovalo své předchůdce.

Kojenec to bude mít těžké. Není ležákem a je proti ostatním pivům slabší, inu kojenec, devítka s cca 3,8% alkoholu.

Při oslavách chutnal nejen cenou, ale především chutí. Tento víkend hodlá udělat pár nesmělých krůčků a to do Nepomuku na oslavy piva dne 18.7.2009.

Nechť pivaři rozhodnou o jeho osudu, zda-li je schopen se postavit na vlastní nohy a nebo se musí vychytat jeho dětské nemoci.

Kojenec se připravuje na první krůčky.

autor: Belveder | Blok 15:47 [permalink] [comments: 1]


Cek Pilsener

[středa, 15. červenec 2009]

Zasvěcení vědí, že na spřáteleném webu Beerborec pomáhám jako přidavač značek. Jeden z registrovaných borců mě požádal o přidání piva s názvem Çek Pilsener. Pil jej v Albánii a místní mu tam tvrdili,že je od nás z ČR. Pivní vyhledávače na internetu mě zradily, nenašel jsem jej ani v databázi albánských značek, ba dokonce ani na prodejních serverech se vším možným, kde se občas dají nalézt.

Bohužel mám jen foto etikety (onen borec je prostě nevyfotil ze zadní strany, kde jsou pro mě důležité identifikační údaje). Hrad vám bude zcela jistě povědomý a mohl by napovídat, že se teoreticky pivo vaří někde v naší republice.

Pomůžete mi?

Cek Pilsener

autor: Chody | Blok 11:05 [permalink] [comments: 7]


Míra a cena piva v našich minipivovarech

[pátek, 10. červenec 2009]

Míra piva, to je odvěká diskuse mezi výčepním a štamgasty o tom, zda pivo dojde či ne. Dle zákona by zákazník měl dostat na stůl pivo, které je natočeno na míru. V diskusi se však ozvaly hlasy, že tímto by se ze sudu nevytočilo plných 100 piv. Další diskuse vedla k názoru, ať tedy provozovatelé oficiálně neprodávají 0,5l piva, ale méně. No a neuplynulo ani moc času a máme zde první vlaštovku a jak jinak než v Praze :)

Když jsem surfoval po českých pivovarech, narazil jsem také na Pražský most u Valšů. Nechci zde hodnotit poměr cena/výkon, jelikož jsem ještě neměl tu čest jej ochutnat, ale co mě zarazilo byla právě míra piva. Zde je totiž velké pivo prezentováno jako 0,47 l, malé pak 0,27 l.

I když dostanu možná stejně piva, jako když si koupím někde jinde půllitr, nejak mě to psychicky odrazuje. Otázkou také je, jak si zákazník objem piva zkontroluje. Mají U Valšů cejchované sklo na takovéto míry?

Pojďme si společně zasurfovat i po ostatních českých (moravských i slezských) minipivovarech a jejich restaurací a podívejme se na to, do čeho a za kolik zde točí. Srovnávacím vzorkem bude světlý ležák (tj. 11, 12) točený jako velké pivo...

MístoPivovarMíraCenaCena za 0,5 lPoznámka

PrahaU Bansethů0,5 l30 Kč30 Kč

PrahaU Bulovky0,5 l29 Kč29 Kč

PrahaU Fleků0,4 l59 Kč73,75 Kčtmavé 13

PrahaKlášterní Strahov0,4 l59 Kč73,75 Kčjantar

PrahaU Medvídků0,5 l48 Kč48 Kč polotmavé 13

PrahaNovoměstský0,5 l38 Kč38 Kč

PrahaPražský most0,47 l45 Kč47,87 Kč

BerounBerounský medvěd0,5 l17 Kč17 Kč

PrůhoniceU Bezoušků0,5 l28 Kč28 Kč10

DražíčLipan0,5 l25 Kč25 Kč

PlzeňPurkmistr0,5 l28 Kč28 Kč

StříbroU Rybiček0,4 l22 Kč27,50 Kč

DobřanyModrá Hvězda0,5 l24 Kč24 Kč

PlzeňLotr0,5 l28 Kč28 Kč

ChyšeZámecký pivovar0,5 l26 Kč26 Kčjantar

MedlešicePivovar0,5 l15 Kč15 Kč

BrnoU Richarda0,5 l24 Kč24 Kč

ProstějovU krále Ječmínka0,4 l19 Kč23,75 Kč

OlomoucMoritz0,5 l30 Kč30 Kč

ŠtramberkTrubač0,5 l25 Kč25 Kč

KozloviceValašský pivovar0,5 l25 Kč25 Kč

VsetínValášek0,5 l26 Kč26 Kč

Samozřejmě že za data zde uvedená nijak neručím, jsou sebraná z webu a ne každý minipivovar dbá na aktuálnost své internetové prezentace.

Kdybyste z vlastní zkušenosti měli data aktuální či data minipivovarů, které zde nejsou uvedeny, můžete samozřejmě napsat do diskuse pod tímto blokem.

Míra a cena piva v našich minipivovarech

autor: Chody | Blok 13:42 [permalink] [comments: 21]


Piva zůstávají, jen výrobci se mění....

[sobota, 4. červenec 2009]

Nazdar všem,

před nedávnem tu psal strny že objevil značku Tatranský zámok, kterou vyrábí Pivovar Náchod pro Rusko. Dnes už se tahle značka vyrábí v Rakovníku (Bakaláři). Teď jsem ale dostal echo, že Pražečka (viz obrázek), světlá desítka určená výhradně pro Rusko, se již nevyrábí v Platanu, ale v Měšťanském pivovaru v Českých Budějovicích (BB). Jak je vidět, značky zůstávají, jen výrobci se mění, a to nejen v rámci jedné majetkové skupiny...

Piva zůstávají, jen výrobci se mění....

Oslavme druhý rok fungování železnorudského pivovaru

[čtvrtek, 2. červenec 2009]

Ve dnech 10. a 11. července 2009 proběhne oslava 2. výročí otevření pivovaru Belveder v Železné Rudě v místě samém. Začátek po oba dny ve 13,30 s ukončením o půlnoci.

Tentokráte pozvali oba Strnadi své kamarády a přátele k prezentaci špičkových piv regionu i pivovary ,které získaly nejedno ocenění nejen na soutěžních prezentacích, ale především u lidí milující klasický český tradiční nápoj - PIVO.

Železnorudský kojenec

Hosté by na Belvedéru měli ochutnat nejen 5 místních piv, ale i piva z Modré hvězdy v Dobřanech, z Koutu na Šumavě, z Purkmistra z Plzně, dále pak i z Pivovaru Lažanských z Chyše, Pivovaru Permon ze Sokolova a od Rybiček ze Stříbra.

A jelikož uznáváme hlas lidu - hlas boží, měli by návštěvníci ochutnat i pivo ze středního pivovaru - Strakonického Dudáka - a z tzv. gigantu - Velkopopovického Kozla. Václav Fiala a PIVNÍ CESTY přivezou k degustaci i piva lahvová včetně piv z jiných zemí EU.

Železnorudský kojenec

Po oba dny budou vystupovat živé hudby dále zpestřením budou soutěže, degustace a tomboly. V sobotu paní senátorka JUDr. Jiřina Rippelová pokřtí nové pivo a to světlou devítku KOJENCE.

Toto pivo s EPM 9,6% a obsahem alkoholu 3,8% by se mělo stát pivem k zahnání žízně v letních horkých dnech, pokud nějaké budou...

Železnorudský kojenec

Parkování i vstupné po oba dva dny je zdarma. Bližší informace na mailové adrese: hotelgradl@email.cz a nebo mobilu 602 406 136.

Bude-li Bůh milostivý jako na mladého Strnada a všechny ostatní v Dýšině, tak jsme přesvědčeni, že i hosté oslav železnorudského pivovaru budou odjíždět do svých domovů v absolutní pohodě.

Srdečně zvou pan starý (sládek) mladý Strnad a věčně mladý de facto starý Strnad...

autor: Chody | Blok 20:51 [permalink] [comments: 2]


Exkurze do pivovaru Racibórz

[úterý, 16. červen 2009]

Kamarád mě poprosil uveřejnit na PI informaci o tom, že se 4. července 2009 ve 14.30 koná exkurze do polského pivovaru Racibórz.

Jde o pivovar, který už má asi namále a používá klasickou technologii výroby viz. www.browar-raciborz.pl.

Vstupné bude 5 PLN a bude obsahovat i ochutnávku piva. Aby exkurze proběhla, je třeba minimálně 20 lidí.

autor: Chody | Blok 19:24 [permalink] [comments: 4]


OSPP Praha 12.-14.6.2009

[pondělí, 15. červen 2009]

Po informácii, ktorá prebehla netom, že sa v Prahe v polovici júna uskutoční akcia „Objevte svět pšeničného piva“ vo mne skrsla myšlienka, že by som bol veľmi rád, keby sa mi tentoraz (na rozdiel od VPT) účasť podarila. Všetko to bolo navyše umocnené tým, že pšeničné pivo vo všetkých svojich podobách patrí medzi moje najobľúbenejšie pivné štýly....

Po krátkom vyjednávaní s manželkou (horšie ako s teroristami :D ) som dostal povolenie na opustenie útvaru na 1 deň. V nasledovných dňoch som si zarezervoval vstupenku na sobotňajšiu poobednú seansu, lístky na vlak a autobus, skrátka pripravil som si všetko tak, aby výlet na OSPP prebehol bez problémov.

Keď Honza Kočka (organizátor akcie) v piatok pred akciou zverejnil zoznám pív, ktoré budú k dispozícii, tešil som sa ešte viac a to až do takej miery, že som sa bál, že večer nezaspím.

V sobotu ráno o 4:10 zazvonil budík, a po krátkych tancoch v kúpeľni a kuchyni som o 4:50 sedel vo vlaku smer Bratislava, potom smer Břeclav a nakoniec smer Praha, síce so 40 minútovým meškaním ale predsa. To mi pripomenulo, ako nám jeden kamarát (Chich – železničiar) vysvetloval čo to znamená ČD. Citujem: „ Čekej Debile“.

O 12:00 som vystupoval v Holešoviciach a keďže som mal hodinku času, skočil som na rýchly obed a malý Rohozec 11 do hodpody Zákoutí – kúsok od stanice. To som somár nevedel, že za rozumný peniaz sa bude dať najesť priamo na akcii. Skôr asi neveril, než nevedel.... Holt chybami sa človek učí....

Krátko pred 13:00 som už vstupoval do vestibulu hotela Mandarin Oriental, kde som zaplatil vlezné, dostal som pásku na ruku a mohol som vstúpiť. Oproti dverám som si vymenil koruny za bony – platiť sa dalo iba nimi a išiel som sa prejsť zatiaľ skoro prázdnou sálou, čo sa síce časom zlepšilo, ale odhadujem to tak max. na 30 – 40 účastníkov...

Pri pohľade na popisy jednotlivých píp a kvantum piva na stoloch, som si povzdychol od radosti a dal sa do degustácií.

Nebudem opisovať všetky tie chuťovky čo tam boli (aby ma nedajbože nikto nenapadol, že to má chutiť úplne inak, a že som blbý keď tam cítim banán namiesto orieška...)

Len zbežne vymenujem: Bayrisches Bahnhof Gose, Honzov Kočkov AmWeiss experimental, Troublette, Hanssens Oud kriek, 3 Fonteinen Kriek, Brugs, Cantillon, Jacob Weissbier…..

Všetky pivá boli výborné až špičkové.

Až príliš neskoro som zistil, že dobre a za rozumnú cenu sa dalo najesť aj priamo na mieste. Hlavne tie rôzne druhy nakladaného syra boli vynikajúce a výborne sa spárovali s pivom.

Vyhradené 4 hodiny ubehli ako voda, navyše podporené tým, že som tam stretol 3 krajanov, s ktorými sme spoločne debatovali a degustovali všetky tie lahôdky. Týmto zdravím Mariána a jeho kamarátov.

Za vzorky na doma som utratil zvyšok bonov, rozlúčil som sa s Honzom Kočkom a spolu s chalanmi sme sa ešte vybrali na krátku návštevu do Zlých časov.

Tam som oproboval Matušku 13 Weizen – na rovinu priznám, že tie pivá čo som degustoval na OSPP boli lepšie, a ešte 1 Tambora 12, korý mi potvrdil, že v Dvore Králové nad Labem to naozaj vedia.

Nasledovalo rozlúčenie a ja som sa vydal smerom na Florenc, odkiaľ mal odchod môj autobus. Keďže som mal ešte slabú hodinku do odchodu čas, skočil som na vynikajúcu Klobásu na čiernom pive a 1 Bělečského cara do Pivního klubu.

Potom už tradá na autobus smerom domov...

O 1:15 som konečne vystúpil v Novom Meste nad Váhom a za pár minút dom som zalomil do postele po náročnom dni.

Čo povedať na záver? Snáď len 1 veľké ĎAKUJEM Honzovi za perfektnú akciu. Aj keď menšia účasť návštevníkov oproti VPT ho asi nepotešila, dúfam, že tradíciu, ktorú začal poriadaním VPT a takýchto špecializovaných akcii bude pokračovať aj naďalej. A tiež dúfam, že to hotel pochopí, lebo si myslím, že takéto dôstojné prostredie k takejto akcii jednoducho patrí.

Rozhodne neľutujem, že som sa na tejto super akcii zúčastnil, a hodnotím ju len a len pozitívne a určite spravím všetko možné aj nemožné aby som na ďalšej podobnej akcii (Honza naznačoval Mikulášsku besiedku) zúčastnil.

autor: Libor | Blok 09:12 [permalink] [comments: 10]


Jak provozovat kvalitní restauraci?

[neděle, 14. červen 2009]

Mail, který asi nebyl původně určen mně, mi umožnil nahlédnout do myšlenek restauratéra, který by chtěl provozovat restauraci na úrovni. Bez komentáře Vám předložím naší korespondenci...

Restauratér: V současné době mám dvě restaurace v dlouhodobém pronájmu a třetí v jednání s otevřením od prvního července 2009. Mám zájem od Vás odebírat Vaše pivo výměnou za finanční dotaci vázanou smluvním měsíčním odběrem. S výplatou finanční dotace po podpisu smlouvy. Máte-li zájem kontaktujte mě.

Já: O jaké pivo byste měl zájem?

Restauratér: Pivo, které je v dotačním plánu

Restauratér: Omlouvám se za stručnou odpověd. Chceme kvalitně reprezentovat jakýkoli pivovar, který je ochoten dotačního plánu smluvně vázaného měsíčním odběrem a splatným po podpisu smlouvy. Máme v plánu vzít více restaurací, abychom navyšovali výtoč vybraného pivovaru a kvalitně ho reprezentovali. Jak skvělou kuchyní, tak i různými akcemi v podobě pivních slavností apod.

Já: Takže Vám prakticky o pivo ani nejde, Vy chcete jen dotaci. Myslíte si, že s tímto přístupem budete opravdu kvalitně reprezentovat pivovar, když je Vám vlastně jedno, jaký že pivovar to bude? Já si myslím, že k pivu, které budu točit a které chci prezentovat, máte nějaký vztah, ne jen dotace a to mě osobně dost mrzí. :-(

Restauratér: Je mi líto, že si myslíte, že kvalitně reprezentovat nějakou značku může jen pracháč. Já si naopak myslím, že takovému člověku je to jedno. Nejsem pivař a ani jsem pivo nikdy nepil. Dávám jen službu lidem, poněvadž mě to živí i baví. Já osobně bych upřednostnil klasické české pivo a né tzv. europiva. Bohužel jak jsem již podotkl nejsem příliš movitý, abych kvalitně upravil restauraci, což je základ dobrého zastupování. Ale Vám jde zřejmě o něco jiného.

Já: Mohu se ještě zeptat, co ve svých dvou restauracích točíte v současné době?

Restauratér: V současné době točím Staropramen

Komu byl vlastně určen prvotní mail mi zůstalo utajeno. Možná si můžete tipnout, kdo bude mít ve své stáji další ovečku...

autor: Chody | Blok 20:51 [permalink] [comments: 4]


Na Poličku za Hubičku aneb Gambáčky za kačky

[čtvrtek, 11. červen 2009]

Vážení příznivci Poličského pivečka, děkujeme Vám za velkou podporu a přízeň. Dovolujeme si Vás tímto pozvat dne 12.6.2009 do naší hospůdky,,Eden" v Plzni na akci na ,,Poličku za hubičku".

Od 19.00 hod. večerní se vracíme o dvacet let zpět a Poličské pivko bude opět za 1,70. Jste srdečně zváni. Kája a Míša

autor: eden | Blok 14:36 [permalink] [comments: 12]


Dýšina, ves pivu zaslíbená...

[středa, 10. červen 2009]

Alespoň 20.6.2009 bude toto heslo na 100% platit. V Dýšině u Plzně totiž v pravé poledne odstartují historicky první Dýšinské pivní slavnosti!

Dýšina?

Vesnička ležící 5 km severovýchodně od Plzně. Dostanete se k nám autem (exit č.67 D5-Ejpovice), vlakem (trasa Plzeň-Praha), autobusem(linka č.54-Plzeň-Doubravka), na kole nebo pěšky. Důležité upozornění! Z vlaku nevystupovat v zastávce Dýšina, ale na nádraží Chrást u Plzně! Je to o kilometr blíž a bude z něj vyznačena cesta (10-15 min).

Co Vás čeká?

Samozřejmě hlavně pivo! A to ne ledajaké. Rozhodli jsme se dělat slavnosti bez účasti těch největších pivovarů, takže se můžete těšit na piva z: Plzeňského Purkmistru, Železné Rudy, Stříbra, Chyše, Chýně, Žatce, Protivína, Vyškova, Humpolce, Broumova, Vratislavic, Březnice, Rakovníka, Berouna, Trutnova, Strakonic a dokonce Slovenské Rožňavy a Bavorského Regenu! Víme, že ochutnat vše je velmi složité, proto si budete moci zakoupit prázdné sterilní pet-lahve s originálními víčky.

Kulturní program obohatí vystoupení heligonek, dětského sboru, šermířů, ochotnického divadla (hra pivně laděná), večer pak kapely Dva a půl cvrčka (ska) a Laik (punk-rock). Vše bude hlasem a komentářem doprovázet Jindřiška a Kamila Kikinčukovy.

Můžete se také zůčastnit soutěže v pití piva na ex, nebo držení plného tupláku. Lístky do tomboly, ve které bude mnoho pivních cen od zůčastněných pivovarů, budou k mání za 20 Kč.

Kromě piva a poslechu se postaráme i o to, abyste nehladověli. Připraven bude pašík, klobásky a krkovice z Mayerových uzenin v Třemošné a další.

Ten, kdo se u nás rozhodne i přespat, může složit hlavu na louce hned vedle místa konání (stanové městečko), nebo se ubytovat v jednom z místních pensionů (info na našich www). Ráno bude ke snídani naražen sud a připraveno něco k snědku.

Další informace získáte na www.dysinskepivni.cz, popřípadě můžete vznášet své dotazy na info@dysinskepivni.cz.

Velice nás potěší, pokud nás navštívíte a věříme, že i Vám se u nás bude líbit.

Pořadatelský tým Dopijem a jdem o.s.

autor: strny | Blok 08:29 [permalink] [comments: 7]


Kvasnicové pivo Dašice

[pátek, 5. červen 2009]

Již několik let mám ve své sbírce zařazen odznak "Kvasnicové pivo Dašice" a i když jsem se snažil o jeho původu něco vypátrat, nezjistil jsem vůbec nic. Na dašickém městském úřadě mi neporadili, sběratelé odznaků, resp. pivních suvenýrů, s kterými jsem se o tom bavil, také ne. Nenašel by se tedy aspoň někdo mezi vámi?

Odznak pochází někdy z období 70. až 80. let, tj. z doby, kdy už dašický pivovar skoro 50 let nefungoval. Proto mě napadlo, že by za výrobou tohoto oznaku mohl stát také nějaký místní patriot, který si tak připomněl doby dávno minulé, ale co tam dělá to slůvko "kvasnicové"? To mi k pivu tehdejší doby vážně nějak nepasuje. Nebo snad bylo kvasnicové pivo už tehdy samozřejmostí stejně jako dnes v případě minipivovarů? Nebo si snad někdo z Dašic vařil vlastní pivo a byl tak jakýmsi průkopníkem homebrewingu? Já vážně netuším, takže pokud můžete, poraďte, prosím. Díky.

Kvasnicové pivo Dašice

autor: Malakin | Blok 18:09 [permalink] [comments: 4]


Výrobca: Janáček alebo K-Brewery group?

[pátek, 5. červen 2009]

K napísaniu tohto blogu ma doviedla krátka diskusia o „pôvode“ Janáčka, ktorá tu pred pár dňami prebehla.

Keďže Janáček patrí medzi moje geograficky a srdcovo najbližšie pivovary, je logické, že jeho pivo pomerne často pijem a musím povedať, že mi dosť chutí. Predovšetkým ich 11-tka Partiot, ktorá je v podstate nosnou značkou pivovaru.

Pred nedávnom sa spolu s ďalšími menšími pivovarmi aj pivovar Janáček stal majetkom novovzniknutej skupiny K-Brewery group. Túto skupinu doposiaľ „zastiera“ tajomstvo, pretože sa zatiaľ len veľmi ťažko dajú predpovedať jej zámery.....

Verme však, že na základe podniknutých krokov (len námatkovo: Ježek – nová receptúra, Janáček – nová flaškovacia linka, Platan a Janáček – nové dizajny....) to myslia s týmito pivovarmi vážne a že nakoniec neskončia ako celok v rukách niektorého z nenažraných gigantov...

Práve nové etikety Janáčka a Platana vyvolali malý rozruch, a to hlavne kvôli tomu, že už sa na nich neobjavuje pôvod (adresa pivovaru) ale len strohé: Prodávající: K-Brewery trade... (predpokladám, že je to dcérska skupina KBG zameraná na predaj produktov)

Čo konkrétne tým skupina KBG sleduje len ťažko predpovedať. Možno to bude len jednoduché vyjadrenie príslušnosti do rodiny pivovarov im patriacim. Príspevok o tom, že pomocou tohto vyjadrenia chcú zastrieť skutočného výrobcu a napr. predávať Janáčka v okolí Protivína sa mi zdá viac menej nepravdepodobné.

Myslím, že žiadny z pivovarov KBG, teda aspoň zatiaľ, nemá ambície stať sa celorepublikovou značkou, už len preto, že „nejakého“ Janáčka ľudia z južných Čiech moc poznať nemusia, a hlavne naň nie sú „zvyknutí“.

Dosť ťažko si tiež viem predstaviť, či by sa nejaký Lobkowicz uchytil na Slovácku..... (bolo to myslené vo väčšom meradle ako len sem tam 1 hospoda)

Skrátka a dobre, verme, že táto zmena na etikete nič vážneho neznamená a všetko smeruje len k zlepšeniam v tom ktorom pivovare.

Ad. Janáček: zatiaľ som nespozoroval, žiadnu chuťovú zmenu, teda myslím zmenu k horšiemu.

Ad 2: Janáčka dočasne, počas rekonštrukcie fľaškovacej linky stáčali v inom pivovare KBG, 100% však bol uvarený v Uherskom Brode (info z pivovaru)

Ad 3: podľa zdroja z pivovaru došlo v Janáčkovi k výraznému nárastu výroby oproti minulým rokom, a doslova, že „nestíhajú“...

Výrobca: Janáček alebo K-Brewery group?

autor: Libor | Blok 11:59 [permalink] [comments: 10]


Pivní chat

[středa, 3. červen 2009]

Počitadlo PI občas ukazuje v kolonce online docela zajímavé číslo, při psaní tohoto bloku třeba 60. A tak si myslím, že by nebylo marné, kdyby si pivaři mezi sebou mohli online povídat. A to už je jen krůček k tomu, abychom na PI zprovoznili Pivní chat. Najdete ho na této adrese nebo v horní liště odkazů úplně vpravo | Chat.

V chatu neplatí Vaše registrace na Pivním.infu! Můžete se přihlásit anonymně pod jakýmkoliv nickem, ale pokud budete chtít mít jistotu, že Váš nick nikdo nezneužije, musíte se registrovat i v systému BlueBoard. Je to jistě nepříjemné a může se stát, že Váš nick je tam už obsazen, ale nedá se nic dělat...

Troška technických informací neuškodí. Takže vězte, že pokud vstoupíte do chatu a překliknete se jinam bez odhlášení, tak zůstáváte pro ostatní online celých 45 minut. To je třeba mít na mysli, když Vám někdo dlouho neodpovídá.

Tímto Vám přeju příjemné popovídání mezi sebou a někdy snad i s mou maličkostí. Možná Pivní chat pomůže i vyřešit různé spory mezi námi pivaři. Berte to jako takové virtuální posezení ve Vaší oblíbené hospůdce.

autor: Chody | Blok 20:22 [permalink] [comments: 4]


Železnorudské pivo na cestách

[úterý, 2. červen 2009]

Malý pivovar Belveder v Železné Rudě vešel do povědomí znalců piva a všech těch, kterým chutná nepasterované a nefiltrované "živé pivo", svojí prvotřídní kvalitou, pestrostí sortimentu a příznivými cenami. V letošním roce podnikneme i prezentace mimo Železnou Rudu a sice:

5-6.6.2009 - České Budějovice - Slavnosti piva (pátek 12-22 hod., sobota 10-22 hod.)

20.6.2009 - Dýšina - Pivní slavnosti (od 12 hodin)

10-11.7.2009 - Železná Ruda - 2. výročí založení pivovaru Belveder (po oba dny od 13 do 24 hod.)

18.7.2009 - Nepomuk - Nepomucké pivní slavnosti

31.7.-2.8.2009 - Železná Ruda - Slavnosti Železnorudsko vás baví

29.8.2009 - Oslavany - Pivní slavnosti

4-5.9.2009 - Železná Ruda - 3. ročník Pivobraní a vinobraní (po oba dny od 13 do 24 hod.)

19.9.2009 - Plzeň (Purkmistr) - Slunce ve skle

9-10.10.2009 - Martin (Slovensko) - Sběratelská burza (největší pivovarnická akce sběratelů v Evropě)

24.10.2009 - Železná Ruda (Belveder) - Soutěž o nejlepší gulášek

27.11.2009 - Železná Ruda (Belveder) - Pravá šumavská zabijačka

28.11.2009 - Železná Ruda (Belveder) - 2. ročník soutěže Pohádkové pivo 2009

31.12.2009 - Železná Ruda (Belveder) - Silvestr 2009

Těšíme se na Vaši účast a věříme, že ochutnáte nejen naše ale i ostatní špičková česká piva, která na akcích budou prezentována.

Dej Bůh štěstí!

Judr. Strnad | Pivovar Belveder v Železné Rudě

autor: Belveder | Blok 13:40 [permalink] [comments: 5]


Ladí se Pardál

[sobota, 30. květen 2009]

Nedá mi to, abych zde nereagoval na diskuzi pod článkem o ladění Pardála. Původně jsem chtěl připsat jen reakci, ale nakonec jsem nabyl dojmu, že bych se rád vyjádřil obšírněji.

Na začátek si troufnu tvrdit, že Pardála ladili opravdu skuteční a živí pijáci piva. Jen na okraj - tento termín používá PR oddělení Budvaru, mě se nelíbí, neb mi připomíná piják ze školy a asociuje nasávání. Samotní pijáci považují také pijáka za chlastače. Ale PR je jiného názoru. Pro ně je hanlivé pijan a piják je v pohodě.

Proč si myslím, že ho ladili opravdoví lidé z masa a kostí? Jednak jsem s nimi mluvil na tiskovce k uvedení Pardála Echt minulý týden, a i když nejsem psycholog, věřím jim to, co říkají. Za druhé mi to potvrdili kamarádi z pivovaru, kterým nemám důvod nevěřit a za třetí, stejnou informaci jsem dostal od lidí od fochu, kteří budvarské znají mnohem déle než já. A ti to berou za bernou minci.

Vážení, Pardál není určen lidem diskutujícím na pivních webech. Je to pivo, které jde přímo proti G10(u původního Pardála), proti 11° obecně u Echta. Pardál je určen pijákům s nejnižšími pivními pudy. Tedy nasát co nejvíce moku co nejlevněji a nejlépe na fotbale/po fotbale. A ve velkém množství. Tito konzumenti nerozlišují plnost piva, říz a další vylomeniny, které by je vyrušovaly z jejich zasvěcených diskuzí o životě(fotbalu, ženských, doplň dle svého).

Psal jsem to kdysi na svém webu, napíšu to tu i nyní.

Zkuste si představit, že rádi jezdíte na horském kole, které jste pořídili za cca pět tisíc. To znamená někde ve výprodeji v supermarketu, neboť je to celoodpružené kolo a jinak by stálo i méně. A teď vás někde na lesní stezce odchytí parta lidí a zve vás na menší akci s kolama. Vše zdarma, ještě si zajezdíte. Vy se tam dostavíte, ukážou vám pár kol, svezete se, popovídáte si o tom, co se vám na kole líbí a co byste tam chtěli. Výsledkem je to, že podobným lidem, cílové skupině, stačí místo drahého zadního odpružení jen odpružené sedlo. Levnější, ale téměř stejně efektivní. Firma ho začne vyrábět, vy do reklamy řeknete, že vám tohle kolo plně vyhovuje.

A pak si toho kola a reklamy všimne někdo na serveru, kde se píše o kolech a kde diskutují borci, kteří o prázdninách sjíždějí Alpy a já nevím co. Všichni se tomu kolu vysmějou, těm co ho „ladili“ nemůžou přijít na jméno a nechápou, že někdo může jezdit na kole, které má na sobě komponenty od Shimana a nemá titanový rám. Vždyť ten sám o sobě tak báječně pruží.

A ke všemu na ten server o báječných téměř létajících strojích ti ladiči vlezou a začnou obhajovat své důvody. Jednoduše nepotřebují víc. Jsou spokojení s tím, co mají. A to dřív jezdili i na kole, co nemá žádné odpružení. Dostanou od borců v diskuzi přes čumák a tak se raději stáhnou.

Reklamní akci či spíše nápad Pardála považuji za jednu z nejlepších u nás, tedy krom poslední TV reklamy. I když třeba to je právě to, co cílová skupina žádá a potřebuje aspoň k nalákání k tomu, aby ochutnala. Jen nejsme cílovka a tak se nám to moc nepozdává. Kdysi se všichni smáli Vizíru, ale všichni ho kupovali.

Pardál je opravdu hořčejší než jiné světlé 11° a troufám si tvrdit, že to je právě důvod, proč by ho mohli chtít G10/11 ochutnat. Je jiný, je výraznější, i když nám nemusí připadat bůh ví jaký.

A proč jsem to vlastně celé napsal?

Proto, že si myslím, že občasná tolerance není na škodu. Ten příměr s kolem se dá myslím použít i například na sýry. Kdo z vás kupuje sýry jen v supermarketech a kdo si zajede k malému výrobci nebo koupí drahý, ale chuťově luxusní sýr? Kdo z vás má na svém počítači Linux, Open Office nebo je to Windows Vista? Je spousta lidských činností, kde se najde skupina, která je spokojená s určitou nabídkou. A na druhé straně je to skupina, většinou mnohem menší (nebo na operu chodí stejně lidí jako na Vaška a Evu?), která vyžaduje mnohem víc. Chutí, nabídky, nebo i tradičnosti výroby. Jen bychom nemuseli kamenovat ty, kteří se pokusili se jednou odvázat a zavrhovat něco, co stejně nebudeme kupovat, používat nebo konzumovat.

Přeji vám jen zajímavá piva.


Wikiverzita

[úterý, 26. květen 2009]

Vlastní zkušenosti – viz

A spousta dalších!

Wiki je technologie, díky níž se z žáků stanete učiteli. Pivo na Wikiverzitě!

autor: Kychot | Blok 20:49 [permalink] [comments: 13]


Budeme si hrát

[pondělí, 25. květen 2009]

Ahoj!

Pro odlehčení při pondělku si Vás všechny dovolím o něco poprosit. Právě připravuji na Dýšinské pivní nějaké materiály a rád bych je obohatil a nějaká moudra , citáty atd. z pivního prostředí. Dalo by se to najít na internetu, ale doufám, že tady vyplodíte daleko lepší:-)

Dííky

PS: První už mam od Michala B. ,,Pivo je tehdy dobré, když jdete na jedno a u druhého se přistihnete, že objednáváte třetí"

autor: strny | Blok 14:31 [permalink] [comments: 12]


Pšeničné pivo v Brně

[neděle, 24. květen 2009]

Od nového roku má brněnský minipivovar Pegas nového sládka Karla Vavrečku, ten přišel z nedalekého minipivovaru Harrach ve Velkém Meziříčí. Naposledy jsem pil jím uvařený Harrach 12° světlý ležák a Harrach 14° polotmavý vánoční speciál a obě piva byla vynikající. Byl jsem tedy zvědavý, jak se mu povede na novém pracovišti a jestli bude schopen povznést úroveň Pegase tak, aby se kvalitou piva alespoň přiblížil tomu z Velkého Meziříčí. První den jsem ochutnal světlý ležák, který se podle mého příliš neliší od toho, co zde vařili dříve (tzn. hrubá, jakoby citrusová hořkost, téměř bez sladovosti, převládala u mne tedy spíše nespokojenost). Druhý den mě napadalo skočit do Pegase znovu, ochutnat místní pšeničné pivo a srovnat ho s nejen mnou kritizovaným pšeničným z pivovaru v Žebětíně. Tamní „Weizen“ je zřejmě spodně kvašený, podíl pšeničného sladu sice neznám, ale tipuji, že ho tam příliš není. Pivo tak spíše připomíná lehčí verzi světlého ležáku s nižším akcentem v hořkosti.

V Pegasu avizují, že jejich pšeničné je svrchně kvašené (dříve tomu tak nebylo, ale slyšel jsem od zasvěceného člověka, že snad opravdu používají kvasnice svrchního kvašení), o podílu pšeničného sladu leták sice mlčí, ale přesto jsem si sliboval lepší pivní zážitek, než jaký poskytují U Richarda. Při objednávce jsem tentokrát nezapomněl říct, že prosím bez plátku citrónu (bohužel ho dávají automaticky v obou minipivovarech). Pivo mi bylo naservírováno ve správné sklenici, ale to již dnes beru za standard. Ovšem to, co jsem našel ve sklenici, standard rozhodně nebyl. Už ve vůni chyběly pro Weizenbier typické součásti (tóny banánu, hřebíčku, pšeničného sladu). Co se týče chuti, bylo to ještě horší, převládala trpčí hořkost, která zakryla (pokud tam vůbec někdy byly) ostatní složky chuti, doznívání opět spíše hořké. Tedy opět by mě zajímal poměr použitého sladu pšeničného a ječného s tím, že nechci nikomu sahat do svědomí, ale moc se mi nechce věřit tomu, že je pivo svrchně kvašeno. Senzorickými vlastnostmi velmi připomíná pšeničné ze Žebětína, a to včetně poměru ke světlému ležáku. Tedy ať někomu chutná, či nechutná, určitě se nejedná o bavorský typ Weizenbieru. Možná by se obě piva dala zařadit do kategorie American Wheat Ale, kde je přípustná chmelovost ve vůni i v chuti, za to ovocné tóny jsou zde nepatřičné (bohužel jsem nic z této kategorie neměl a usuzuji tak pouze z popisu podle BJCP a BeerAdvocate).

Po této trochu nepříjemné zkušenosti (přeci jenom jsem čekal spíše německý Weizen) jsem ještě vyzkoušel Pegas Gold 16° (polotmavý speciál) a opět jsem nebyl spokojen – pivo bylo chuťově velmi prázdné a celkově fádní. Chápu, nemusela se zrovna povést várka, protože dřív jsem toto pivo párkrát ochutnal a nebylo vůbec špatné. Ovšem když srovnám světlý ležák a polotmavý speciál, které pan Vavrečka vařil ve Velkém Meziříčí, a ty, které teď vaří v Pegasovi, říkám si, že problém asi nebude v sládkovi, ale v surovinách, které má k dispozici. A to mě vede k zamyšlení, jaké má asi k dispozici suroviny pro pšeničné pivo (tím opět myslím množství pšeničného sladu a typ kvasnic).

Každopádně pokud si chcete dát dobré pšeničné pivo v Brně, moc na výběr nemáte. Můžete zkusit klub Netopýr, ale tam je k dostání pšeničné jen velmi sporadicky, naposledy to byl Weizen z Varnsdorfu (to bylo trochu jiné kafe než Žebětín a Pegas). Také zde byl cca před dvěma lety na čepu weissbier ze Zášové, vynikající, zajímavě chutnající, dalo by se říci až extraordinární pivo, ovšem nenašlo si mnoho příznivců právě pro svou dost specifickou chuť. Má rada tedy zní: pokud si chcete dát v Brně pšeničné pivo, kupte si lahvový Primátor Weizen a časem snad bude k mání i pšeničný Herold.

autor: Elf | Blok 23:33 [permalink] [comments: 32]


Na frekvenci Xaverova...

[čtvrtek, 21. květen 2009]

Dneska mě zaujal titulek článku "Dost bylo vína, budu pivařem!", kde postavička jménem Luboš Xaver Veselý, který mi není moc známý - je to nějaký rozhlasový moderátor? - křičí do světa teohle své rozhodnutí. Proč?

Osobně víno vůbec nemusím, tedy chápu jeho přechod k pivu. Na druhou stranu, někdo, kdo pije víno, chutná mu, rozlišuje jednotlivé druhy přece nebude tento jistě také ušlechtilý nápoj hned odepisovat... Co za tím vším tedy asi bude?

Už první věta článku - "Kvůli pražskému pivnímu festivalu se rozhodl známý moderátor a věčný dietář Luboš Xaver Veselý přesedlat ze svých oblíbených vín na půllitry piva. Změna je prý život." - vše vysvětluje. Dobrá tedy, při přípravách tohoto festivalu, kterých se účastní mu pivo zachutnalo natolik, že už mu víno nic neříká. Výborně!

Ovšem pokračujme. "Teď prý bude chodit po pivnicích. Navzdory tomu, že pivo mezi jeho oblíbené nápoje nepatří." Tady dostává moje teorie dost nafrak. Ale záhy tu máme rozuzlení celé této záhady - "Já nejsem moc pivní a nikdy jsem nebyl. Za celý svůj život jsem moc piva nevypil, ale myslím, že tohle je tak dobrá akce, že ji musím podpořit. A do budoucna uvažuji, že by se ze mě mohl stát pivař". Takže ne chuť vlastního nápoje, ale kvalita festivalu může ovlivnit to, co bude člověk do budoucna pít!?

Nevím, zda je pan Veselý natolik známá osobnost, aby se bez jeho podpory pivní festival neobešel. Každopádně nad jeho vysvětlením titulku zůstává rozum stát. A jeho poslední věta - "Většinou si všude dávám víno. Tohle bude poprvé, co se vína na několik dní vzdám a budu popíjet pivo. Sám jsem zvědavý, jak to dopadne," - to jen potvrzuje.

Jasně, že se jedná o PR článek, ale dle mého dost hloupý. Proč si nevybrat za patrona festivalu nějakého opravdového pivaře, snad i virtuálního - třeba Ozzák by sem pasoval :)

autor: Chody | Blok 16:30 [permalink] [comments: 2]


«« « Strana 24 z 28 » »»
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

Navštivte nás na Instagramu Reklama na PI