Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam


Plzeňáci v Chodovaru

[sobota, 15. květen 2010]

Když Klub malých pivovarů navštívil v polovině března majitel a sládek Chodovaru pan Plevka ml., netušili jsme, jak se rozvine naše vzájemné poznávání a spolupráce. Tehdy jsme byli srdečně pozváni na prohlídku pivovaru a samozřejmě ochutnávku.

A v sobotu 8. května jsme ve více než hojném počtu (27 lidí!) dorazili do Chodové Plané. Někteří na kole, jiní vlakem, řada milovníků piva se rozhodla pro celý víkendový pobyt v tomto městečku.

Detailní prohlídka, která nás pod vedením pana Plevky ml. čekala, byla skutečně zevrubná a trvala téměř dvě hodiny. Následné povídání na prostranství před pivovarem nadchlo skutečně všechny.

Dozvěděli jsme se například o snaze velkých nadnárodních korporací tlačit na malé pěstitele chmele, aby upustili od aromatického a cenného žateckého červenku a nahradili jej jinými rychle rostoucími odrůdami. Rozdíl v ceně by měl být dokonce kompenzován, takže další rána pro typicky české pivovarnictví?

Že by za to všechno nemohly jen klimatické změny, které údajně způsobují nižší výnosy této „české perly“? Hovořilo se také o snaze velkých supermarketů tlačit cenu piva až pod hranici únosnosti – vykoupíme vám pivo za 2,50 Kč….(!).

Závěrem je třeba poděkovat panu Plevkovi a celé jeho rodině a držet mu palce. V této republice už takových silných a nezávislých bojovníků mnoho není (a nejen v pivovarnictví…)

Plzeňáci v Chodovaru [p13]

autor: vencafialu | Blok 16:33 [permalink] [reaguj]


Kaltenecker v Čechách

[čtvrtek, 11. únor 2010]

Vzácného hosta přivítali účastníci pravidelného čtvrtečního klubového setkání v plzeňském KMP. Na besedu sem z Tábora zavítal majitel rožňavského pivovaru Kaltenecker, místopředseda Svazu malých nezávislých pivovarů na Slovensku pan Ladislav Kovács. Velmi poutavě hovořil o nelehké situaci u našich východních sousedů i o již třináctileté historii svého pivovaru.

V druhé části setkání zorganizoval pan Kovács degustaci svých výrobků – celkem deset druhů. Točil se také Märzen a Winterbock. Spontánní potlesk na závěr velmi přátelského setkání byl odměnou pro vzácného hosta, který na klubový čtvrtek neváhal ukrojit kus svého času a ze Slavností piva v Táboře vážit cestu do Klubu malých pivovarů v Plzni.

Kaltenecker v Čechách

autor: vencafialu | Blok 09:31 [permalink] [reaguj]


Piva zůstávají, jen výrobci se mění....

[sobota, 4. červenec 2009]

Nazdar všem,

před nedávnem tu psal strny že objevil značku Tatranský zámok, kterou vyrábí Pivovar Náchod pro Rusko. Dnes už se tahle značka vyrábí v Rakovníku (Bakaláři). Teď jsem ale dostal echo, že Pražečka (viz obrázek), světlá desítka určená výhradně pro Rusko, se již nevyrábí v Platanu, ale v Měšťanském pivovaru v Českých Budějovicích (BB). Jak je vidět, značky zůstávají, jen výrobci se mění, a to nejen v rámci jedné majetkové skupiny...

Piva zůstávají, jen výrobci se mění....


Navštivte nás na Instagramu Reklama na PI