Rastal









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam


Cek Pilsener

[středa, 15. červenec 2009]

Zasvěcení vědí, že na spřáteleném webu Beerborec pomáhám jako přidavač značek. Jeden z registrovaných borců mě požádal o přidání piva s názvem Çek Pilsener. Pil jej v Albánii a místní mu tam tvrdili,že je od nás z ČR. Pivní vyhledávače na internetu mě zradily, nenašel jsem jej ani v databázi albánských značek, ba dokonce ani na prodejních serverech se vším možným, kde se občas dají nalézt.

Bohužel mám jen foto etikety (onen borec je prostě nevyfotil ze zadní strany, kde jsou pro mě důležité identifikační údaje). Hrad vám bude zcela jistě povědomý a mohl by napovídat, že se teoreticky pivo vaří někde v naší republice.

Pomůžete mi?

Cek Pilsener

autor: Chody | Blok 11:05 [permalink] [comments: 7]


Úvaha o fotbalu a pivu ...

[neděle, 6. červenec 2008]

K sepsání tohoto příspěvku mě přivedla jedna malá "epizodka". Mimo piva je mojí další vášní i fotbal. Fotbal má spousty úrovní i podob - nehodlám psát o naší reprezentaci, ani lize. Nehodlám psát ani o amatérském fotbale a o jeho úrovni, nehodlám psát o hráčích ani o trenérech. Budu psát o jednom malém klubu a akci, kterou uspořádal a příhodě, kterou jsem zažil.

Jsem fanouškem místního klubu (snad se funkcionáři neurazí, že budu konkrétní) - jmenuje se TJ Slavoj Moravany. A tento klub má družbu s jistým slovenským týmem a jednou za čas se sejdou, zahrají si fotbálek a pak spolu trochu popijí a poveselí se. Ne jinak tomu bylo i letos. Po zápase místní uspořádali "Letní noc" a na čepu bylo moje zamilované Kněžihorské. Věřte mi, bylo opravdovým požitkem sledovat reakce konzumentů (jen pro ilustraci - v Moravanech se na soutěžních i jiných utkáních běžně čepuje Staropramen, mají zde 2 hospody - v jedné opět Staropramen a v druhé Gambrinus) uvyklých konzumaci svých obvyklých značek, jak přijímají pivo z pod Kněží hory.

Pokusím se heslovitě sepsat pár postřehů:

1) Konzumenti se logicky rozdělili na 3 tábory - chutná - nechutná - váhající.

2) Samozřejmě se čepovalo do plastových kelímků, ale několik "vyvolených" pilo ze skla. Reakce kamaráda, když uviděl obsah mého půllitru: "To pivo je jakési kalné - ty piješ kozinu?!" (Pozn. kozina je místní název pro kombinaci piva a žluté limonády v germánských zemích nazývanou RADLER).

3) Bratrům (berte prosím upřímně) Slovákům pivo velmi chutnalo.

4) A teď to hlavní - fronta na pivo a jeden útržek dialogu:

"Normální pivo nemáte?"

"Ne, máme jen Kněžihorské."

"Hm, tak mně teda dejte dvě!"

Věřte mi, že v tu chvíli jsem se hodně smál (pod vlivem pár Kněžihorských a pár slivoviček vypitých s vedoucím A mužstva (Petře ty tvoje trnky neměly chybu)). Ale pak mi to začalo vrtat hlavou a teď mi to nedá spát.

Halasíme do celého světa, že jsme národ pivařů, a že pivu rozumíme. Reklamy na nás chrlily slogany jako - dobrý ležák nespěchá - náš ležák zraje 70 dnů - ... Je to pravda v době HGB a CK tanků?

Studie zabývající se návyky konzumentů nás ujišťovaly, že český pivař je ten nejkonzervativnější na světě - že se nikdy nestane, že by jste přišli do hospody či baru a chlapi tam popíjeli lahváče... Že preferujeme piva plzeňského typu, že si na nás nadnárodní giganti nepřijdou. Že u nás se vždy bude pít dobré čepované pivo, atd. atd. atd.

Je tomu opravdu tak?

Taky dostáváte při čtení bodů číslo 2 a 4 lehké mrazení?

Post Scriptum:

Vím, že zde máme spousty malých pivovarů s kvalitní produkcí - vím, že každý z nás preferuje "svojí" značku. Věřte mi, že jsem tuto úvahu nepsal jako filipiku proti gigantům, ale jen jako úvahu o českém pivaři.

autor: Moro | Blok 10:07 [permalink] [comments: 7]



Navštivte nás na Instagramu Reklama na PI