Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivní blok

Pivní blok


Úvaha o fotbalu a pivu ...

[neděle, 6. červenec 2008]

K sepsání tohoto příspěvku mě přivedla jedna malá "epizodka". Mimo piva je mojí další vášní i fotbal. Fotbal má spousty úrovní i podob - nehodlám psát o naší reprezentaci, ani lize. Nehodlám psát ani o amatérském fotbale a o jeho úrovni, nehodlám psát o hráčích ani o trenérech. Budu psát o jednom malém klubu a akci, kterou uspořádal a příhodě, kterou jsem zažil.

Jsem fanouškem místního klubu (snad se funkcionáři neurazí, že budu konkrétní) - jmenuje se TJ Slavoj Moravany. A tento klub má družbu s jistým slovenským týmem a jednou za čas se sejdou, zahrají si fotbálek a pak spolu trochu popijí a poveselí se. Ne jinak tomu bylo i letos. Po zápase místní uspořádali "Letní noc" a na čepu bylo moje zamilované Kněžihorské. Věřte mi, bylo opravdovým požitkem sledovat reakce konzumentů (jen pro ilustraci - v Moravanech se na soutěžních i jiných utkáních běžně čepuje Staropramen, mají zde 2 hospody - v jedné opět Staropramen a v druhé Gambrinus) uvyklých konzumaci svých obvyklých značek, jak přijímají pivo z pod Kněží hory.

Pokusím se heslovitě sepsat pár postřehů:

1) Konzumenti se logicky rozdělili na 3 tábory - chutná - nechutná - váhající.

2) Samozřejmě se čepovalo do plastových kelímků, ale několik "vyvolených" pilo ze skla. Reakce kamaráda, když uviděl obsah mého půllitru: "To pivo je jakési kalné - ty piješ kozinu?!" (Pozn. kozina je místní název pro kombinaci piva a žluté limonády v germánských zemích nazývanou RADLER).

3) Bratrům (berte prosím upřímně) Slovákům pivo velmi chutnalo.

4) A teď to hlavní - fronta na pivo a jeden útržek dialogu:

"Normální pivo nemáte?"

"Ne, máme jen Kněžihorské."

"Hm, tak mně teda dejte dvě!"

Věřte mi, že v tu chvíli jsem se hodně smál (pod vlivem pár Kněžihorských a pár slivoviček vypitých s vedoucím A mužstva (Petře ty tvoje trnky neměly chybu)). Ale pak mi to začalo vrtat hlavou a teď mi to nedá spát.

Halasíme do celého světa, že jsme národ pivařů, a že pivu rozumíme. Reklamy na nás chrlily slogany jako - dobrý ležák nespěchá - náš ležák zraje 70 dnů - ... Je to pravda v době HGB a CK tanků?

Studie zabývající se návyky konzumentů nás ujišťovaly, že český pivař je ten nejkonzervativnější na světě - že se nikdy nestane, že by jste přišli do hospody či baru a chlapi tam popíjeli lahváče... Že preferujeme piva plzeňského typu, že si na nás nadnárodní giganti nepřijdou. Že u nás se vždy bude pít dobré čepované pivo, atd. atd. atd.

Je tomu opravdu tak?

Taky dostáváte při čtení bodů číslo 2 a 4 lehké mrazení?

Post Scriptum:

Vím, že zde máme spousty malých pivovarů s kvalitní produkcí - vím, že každý z nás preferuje "svojí" značku. Věřte mi, že jsem tuto úvahu nepsal jako filipiku proti gigantům, ale jen jako úvahu o českém pivaři.

autor: Moro | Blok 10:07 [permalink] [reaguj]


Pidat reakci

Jmno:
E-mail:

Moro

čtvrtek, 17. červenec 2008
14:51

Moro

Anketa ještě sice není uzavřena, ale to není důležité - výsledky ankety:
- pivo chutnalo 32%
- pivo nechutnalo 26%
- pivo jsem nepil 42%

Výsledek? Bude se dál čepovat Staropramen 10.


napsal(a): Moro [Odpovědět]

Tchoř

úterý, 8. červenec 2008
18:58

Siki, prostě a hezky řečeno (napsáno).
Před pár lety jsem byl v restauraci U sekyrky v Bílém Újezdu (okres RK), kde dřív točili broumovského Opata. V době naší návštěvy byl lokál pro změnu pod nadvládou PMS, což nebylo vůbec špatné - pokud si pamatuju: desítka Litovel, hanušovický Šerák a dvanda Zubr, no prostě mňamky každá jiná a jedna lepší než druhá. Skvělé, okoštovali jsme všechno, a pak se dáme do hovoru s místními a z jednoho vypadlo: "Víte, my máme rádi Gambrinus..." Tím nás naprosto skolil, bylo po debatě... Co tam asi točí dnes (je tam velkoplošná TV, pochopitelně hlavně kvůli kopané a reklamnímu času komerčních TV)???


napsal(a): Tchoř [Odpovědět]

emu

neděle, 6. červenec 2008
23:00

emu

Šířit pivní osvětu je velice náročné, protože ty zmanipulované mozky jsou tak neuvěřitelně odolné, že to ani neni možný. I když vedete dlouhou debatu na konci který dospěje i váš oponent ke zjištění, že G nemusí být nejlepší a jediné, stejně si příště zase dá to G... ale snažím se, přesvědčování ostatních děláme přece hlavně kvůli sobě...


ICQ: 449477888

napsal(a): emu [Odpovědět]

Michal

neděle, 6. červenec 2008
22:00

Michal

Já se taky dycky ptam co maj za pivo, když to tam neznam. Ale to pivo si dam i když G a nerad, ale radši tohle než nealko, tak daleko sem se ešte nědostal, spíš se těm hospodám s G snažim vyhejbat, ale občas to dost dobře nejde.

A třeba já rozhodně na reklamu nedam, spíš mi odrazuje, dobrej produkt reklamu nepotřebuje.


ICQ: 260962312

napsal(a): Michal [Odpovědět]

Adsense

23. červen 2024
15:59


posted by: Inzerce

Moro

neděle, 6. červenec 2008
21:45

Moro

to Michal:
Když někam přijedu, kde to neznám, vždycky se ptám, co mají na čepu a když dostanu odpověď, že G - tak piju kofolu. Víš, spíš jsem se v tomto příspěvku zamýšlel nad tím, že český pivař pije to, co se mu přes reklamu nasype do makovice, bez ohledu na kvalitu. A to je asi nejvíc smutné...


napsal(a): Moro [Odpovědět]

Michal

neděle, 6. červenec 2008
21:41

Michal

Siki: Já hrdě hlásim to co piju, i když už sem se nejednou setkal s nechápavejma pohledama, co že to vlastně piju a proč nepiju G když už sem z Plzně...

Moro: o českym pivaři já si nedělam iluze. Jestliže je nás 10 mega tak pivo pijou tak 2/3 (muj odhad), z toho možná tak lidi registrovaný na PI a SP maj rádi pivo jako takový a "experimentujou" i když tu svojí značku mají. Já jí mam taky. Teď už jinou než dřív. Dřív, a nestydim se za to, to říct (možná abych šel i někomu příkladem), sem pil Gambrinus, páč co jako maldej Plzeňák ochutnáš nejdřív. Pak sem začal i s jinejma pivama (Svijany mi naučily jinak), od tý doby se o pivo trochu víc zajímam a dospěl sem k názoru, že v tomhle smyslu bejt patriotem nelze. Možná někde, zřídkakde, ale většinou ne. A propos tvuj článek: Ty to určitě víš dobře a myslim si i líp než já, takovejmdle lidem se já směju, páč vim, že je poučovat, nemá smysl :) Ty už jiný nebudou...

Jo a jinak pěknej příspěvek, díky :)
---------------------------------
Zpráva byla upravena 06.07.2008 ve 21:48:18


ICQ: 260962312

napsal(a): Michal [Odpovědět]

siki

neděle, 6. červenec 2008
20:31

siki

Mám podobné zážitky z hostince U Krále Václa IV. v Točníku. Znaám spoustu lidí, kteří tam chodí, jak kvůli prostředí (vynikající), tak kvůli pivu (Herold). Bohužel, valná většina zde na pivo nadává, ne proto, že by jim snad nechutnalo, to by sem asi nechodili a nevypili za návštěvu 5 a více kousků, ale proto, že Čech (ne ten brankář) je prostě člověk rejpavý, konzervativní a konzumní, zhýčkaný reklamami. A jestliže je mu v hospodě předkládáno sebelepší pivo neznámé značky, tak ještě před napitím je mu prostě nesympatické, hnusné a jiné než to pivo, co normálně pije, takže i když se napije, jistě mu i chutná, tak přece nebude před ostatními říkat, že pije Herolda, když všichni jeho kamarádi pijou Géčko a nebo Staráče...to by u nich přestal být pivařem a znalcem, tak radši říká, že mu to moc nejede, i když mu vlastně jede, jinak by sem nechodil, že? I jeden můj kamarád sem chodí, dává si zde dvanáctku, že mu více chutná (mě také), ale pokaždé nezapomene říct, že by tu měli točit normální pivo. Na můj dotaz, proč?, odpoví, že tohle je sice docela dobré, ale jiné. Ano, je jiné...protože je to PIVO, a to se mu pokaždé snažím vysvětlit, bohožel, při každé další příležitosti, kdy jsme spolu na výletě a jdeme do hospody, kde mají nějaké "nenormální" a "normální" pivo si vždy dá to profláklé reklamou a já to nenormální.... Takoví jsou prostě Češi.....


napsal(a): siki [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI