Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam


Chutnají vám mletí brouci? Mně ne!

[pátek, 2. prosinec 2011]

Proč se vás ptám? Protože právě pivo s mletými brouky nám KBT nabídlo a dnes má svou oficiální premiéru. Ano, píši o Čertovském speciálu z varen Jihlavského pivovaru.

Copak o něm píší sami mágové z KBT? „Čertovský speciál je charakteristický temně červenou barvou, způsobenou přidáním čistě přírodního výtažku z červených hroznů“.

A copak píší na víčku? Zde je složení: ječný slad, chmelové produkty, upravený chmel, voda, karamelový slad a barva č. 0120. Nevím, co si představit pod pojmem barva č. 0120, ale pokud si pod tímto představím barvivo E120, pak se dočtu následující.

Barvivo E120: Červené barvivo, vyráběné z vysušených těl hmyzu. Karmín je barvivo získané z košenily. U citlivých jedinců, může způsobit alergické reakce a u dětí hyperaktivitu.

A co je to košenila? Košenila neboli karmínové barvivo se získává ze sušených těl samiček červce nopálového.

Takže, pokud tomu rozumím správně, čistě přírodní výtažek z červených hroznů se v podání KBT rovná čistě sušeným tělům brouků!

Není to náhodou informace vhodná pro ČOI? Neměla by o tom NOVA informovat své diváky? A vůbec, měli bychom takové pivo pít? Já ne!

PS: Tedy dal jsem si jedno pivo, jeho ulpívající drsná hořkost mi nesedla a po prohlédnutí víčka ze sudu jsem ztratil chuť na další objednávku.

Chutnají vám mletí brouci? Mně ne!

autor: VozechV | Blok 11:54 [permalink] [comments: 31]


Svijany x Melantrich, aneb najděte nejméně 4 společné znaky

[středa, 12. říjen 2011]

Já si nepomůžu, ale nějak mi logo Melantrichu asociuje Svijany.

Mimo užití Švabachu je těch společných prvků více.

Nebo snad ne?

Tak nějak mi to asociuje, že Melantrich je další ze stáje značek vyrábějící ve Svijanech a nikoli v Sokolově, nebo Lomnici.

Svijany x Melantrich, aneb najděte nejméně 4 společné znaky

autor: VozechV | Blok 15:32 [permalink] [comments: 8]


Krušovické referendum

[čtvrtek, 2. červen 2011]

Čím blíže ke Krušovicím, tím více se to může jevit jako náhoda. Ale čím dále Krušovicím, tak mi to připadá jako přesně cílený šrapnel.

O čem píši? Podíval jsem se do mapy, kde probíhají referenda staronových Krušovic. Ano poměrně hustě je pokrytý region do vzdálenosti několika desítek kilometrů a tak se jako náhoda můžou jevit ochutnávky v Žatci, Berouně, Praze, Kladně, Sokolovu. Ba i Most, Strakonice, Benešov a České Budějovice bych s přivřením oka akceptoval.

Ale už jsou podezřelé lokality jako Liberec a Nymburk. Co mne ale donutilo k naspání tohoto blogu jsou skoro ojedinělé přesahy na východ Čech a jih Moravy. Čtěte se mnou: Jihlava, Hlinsko, Chotěboř, Havlíčkův Brod, Náchod, Dvůr Králové n.L., Trutnov, Vrchlabí, Pardubice, Humpolec. Až na několik výjimek v těchto končinách jinde ochutnávky nejsou.

Náhoda?

Nebo záměr?

autor: VozechV | Blok 19:05 [permalink] [comments: 17]


Do roku 2012 bude 200?

[středa, 17. únor 2010]

Pánové, přestávám to stíhat. Roste nám tu pivovárků jako po dešti. Předpovědi typu 200 do dvou let se opravdu začínají plnit.

Vzniká spousta nových pivovárků a jen málo za posledních 20 let zaniklo (mám na mysli restaurační pivovary).

Jen mám obavy, že tady není dost sládků se vzděláním a nadšení pro věc je málo. Tito rychlosládkové, či úplní amatéři můžou občas udělat skvělé pivo, ale vyrábět opakovaně standardně chutné a kvalitní pivo, mít povědomí o tom, jak se zachovat při nestandardních situacích, povědomí o sanitaci, o různém chování sladů dle úrody a obsahu látek v nich, o stárnutí chmelů, chování kvasnic, ...

Tento povzdech se vztahuje na mnoho pivovárků u nás, které spíše slouží k odstrašení zákazníků od minipivovarů, než k jejich získání.

A abych nebyl nařčen, že jsem příliš obecný, jako odstrašující příklady jež jsem poznal v určitých obdobích (dnes tomu může být jinak) mohu jmenovat: Vorel Kladno, Běleč za časů Balounka, současný Vendelín ze Starého Harcova, Vrchlabí, Příbor, Blučina, Třinec, Loket a Velichov, Přerov, Loučná, Praha U Valšů, ...

Má někdo jiné zkušenosti?

autor: VozechV | Blok 15:39 [permalink] [comments: 50]Navštivte nás na Instagramu Reklama na PI