Reklama na PI Reklama na PI> Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Stavebnicové minipivovary

Benešovský pivovar Ferdinand připravil pro milovníky zlatavého moku na 31. května od 14 do 20 hodin den otevřených dveří s názvem Sváteční posezení u piva. Návštěvníci se mohou těšit nejen na prohlídku areálu či bohaté občerstvení, ale čeká na ně i doprovodný program, který potěší je i jejich ratolesti.

Prohlídky areálu pro skupinky o 15 lidech budou probíhat od 14 do 18 hodin, každých 30 minut. „Rozhodli jsme se nabídnout široké veřejnosti možnost nahlédnout do zákulisí přípravy piva a seznámit ji tak s tímto u nás nejoblíbenějším nápojem z trochu jiné stránky,“ poodhaluje sládek pivovaru Ferdinand Jaroslav Lebeda záměr akce.

Návštěvníci si budou moci vybrat i ze široké nabídky občerstvení. Z bohatého sortimentu pivovaru Ferdinand bude možné zakoupit všech šest speciálů či nealkoholické pivo, ale také ochutnat tamní limonádu z přírodních sirupů. Všechny druhy piva budou k dispozici i v kvasnicové nefiltrované formě s živými pivními kvasnicemi. Ti, kdo by si rádi odnesli některý ze zdejších produktů s sebou domů, si budou moci pořídit dárkové balení o 7 kusech. „Věříme, že z naší nabídky si vybere skutečně každý a naše skutečné pivo ocení sváteční pijani i fajnšmekři,“ dodává Lebeda.

Organizátoři nezapomněli ani na kulturní program. Odpoledne všem zpříjemní hudební produkce. Na památku příjemně stráveného odpoledne si mohou návštěvníci pořídit některý z četných upomínkových předmětů pivovaru.


Třetí ročník akce, která je zaměřena na milovníky kvalitního piva, hudby, divadla a skvělé zábavy, s programem pro široké spektrum návštěvníků a především rodiny s dětmi, se bude konat v sobotu 18.5. 2013 od 9:00 do 22:00 v prostoru Kostelního náměstí, atria OC FORUM v Ústí nad Labem.

Celodenní akce nabídne návštěvníkům přehlídku téměř dvaceti malých a rodinných pivovarů, desítek kvalitních ležáků vařených dle tradičních receptur, hodnotnou zábavu v podobě bohatého kulturního programu, koncerty, divadla, soutěže, lidová řemesla, atrakce pro děti i dospělé. Součástí programu budou také přednášky o historii a technologiích pivovarnictví a laická a odborná degustace.

Výsledky odborné degustace budou oceněny “MÁZem ÚSTECKÉHO PIVNÍHO JARMARKU“ v kategoriích nejlepší světlý ležák, polotmavý ležák a speciál. Laickou cenou zúčastněným pivovarům bude „MÁZ ÚSTECKÉHO DENÍKU“, kde návštěvníky budou ohodnoceny nejlepší tři pivovary III. ÚSTECKÉHO PIVNÍHO JARMARKU. Anketní lístky budou otiskovány v ÚSTECKÉM DENÍKU v průběhu 1-2 týdnů před akcí. Návštěvníci je vyplněné na Ústeckém PIVNÍM JARMARKU odevzdají k vyhodnocení a slosování o dárkové poukazy RESTAURACE NA RYCHTĚ.

Novinkou letošního ročníku bude soutěž o věcné ceny, věnované prodejcem mobilních telefonů, společností ŠTÝBR - Mobilní svět.

Hlavní hvězdou v hudebním programu je legendární skupina RANGERS. V programu dále vystoupí FILIP GONDOLÁN, JOE COCKER BAND, ŠVEJK & c.k. ŠRAML, SVÁŤOVO DIVIDLO, THE BOOM BEATLES REVIVAL BAND, ALBIS JAZZ BAND, KOŤATA, DIVADLO V PYTLI, PANOPTIKUM MAXE FISCHE, FLAŠINETÁŘ HONZA a další. Celou akcí budou provázet principál divadla V pytli Petr Stolař.

Akci pořádají Pivovar hotel Na Rychtě a B. B. Art Production, ve spolupráci s OC Forum a Kulturním střediskem města Ústí nad Labem, za podpory města Ústí nad Labem, pod záštitou primátora města Ústí nad Labem Víta Mandíka a starosty městského obvodu Ústí nad Labem město Jana Tvrdíka

Jiří Šťovíček a Martina Valterová – Pivovar hotel Na Rychtě, hlavní organizátor Jarmarku

www.usteckypivnijarmark.cz, www.pivovarnarychte.cz


Svijany brání svou dobrou pověst

[středa, 15. květen 2013]

Pivovar Svijany zareaguje na výsledky testu na obsah mykotoxinů v pivu realizovaném časopisem dTest žalobou na ochranu dobré pověsti. Stejnou šarži Svijanské Kněžny, která v testu magazínu dTest propadla, nechal otestovat v akreditované laboratoři Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského v Brně a výsledky potvrdily, že Svijanská Kněžna i ostatní svijanská piva jsou naprosto nezávadná.

Časopis dTest provedl test 50 českých piv na obsah mykotoxinů. Z testů, které prováděl v nezveřejňované „chemické laboratoři“, vyplynuly šokující informace – tmavá Svijanská Kněžna 13% má údajně obsahovat nejvyšší množství mykotoxinů ze všech testovaných piv.

S cílem zjistit, kde se stala chyba, nechal Pivovar Svijany bezprostředně po zveřejnění článku v časopise dTest otestovat stejnou šarži Svijanské Kněžny, jako testoval spotřebitelský magazín, dalších 8 piv z produkce pivovaru a 14 vzorků sladu, z nichž se v inkriminované době vařilo pivo. Výsledky testů realizované v akreditované laboratoři Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského jasně dokazují, že všechna svijanská piva včetně Svijanské Kněžny jsou naprosto nezávadná a neobsahují zvýšené hodnoty mykotoxinů. „Výsledky obou testů jsme předali našim právníkům a došli jsme k závěru, že časopis dTest šíří zveřejněním nepodložených výsledků testu poplašnou zprávu, která silně poškozuje náš pivovar a uvádí zákazníky v omyl. Abychom očistili své jméno, rozhodli jsme se celou záležitost řešit právní cestou, 14. 5. 2013 jsme podali na občanské sdružení TEST, provozovatele magazínu dTest, trestní oznámení za šíření poplašné zprávy a v nejbližších dnech podáme žalobu na ochranu dobré pověsti přes naši advokátní kancelář Kříž a Partneři,“ říká ke kauze ředitel pivovaru Roman Havlík.

Výsledky testů realizovaných v akreditované laboratoři Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského v Brně najdete na webu Pivovaru Svijany.


Jiří Puc z Ústí nad Labem se stal vítězem soutěže značky Březňák a jeho podobizna tak na limitované edici skleněných láhví nahradí tvář Victora Cibicha. Vítěz se dále může radovat ze zisku pivní renty na celý rok. Celkem dostane 24 kartónů piva značky Březňák.

Atraktivní soutěž odstartovala na Dni otevřených dveří pivovaru ve Velkém Březně v září 2012. Až do prosince mohli účastníci soutěže vyplňovat znalostní kvízy, které prověřily jejich znalosti o pivu. Autorem testu byl odborník na slovo vzatý: vrchní sládek pivovaru ve Velkém Březně Petr Hauskrecht.

Znalostní kvízy se rozdávaly při různých příležitostech, kromě Dne otevřených dveří například na koncertním turné kapely Fešáci Tour 45. Soutěžilo se ale i na webových stránkách. Uzávěrka soutěže byla v prosinci 2012. Na otázky správně odpovědělo téměř 50 soutěžících.

Do závěrečného finále postoupilo celkem sedm lidí (z toho tři ženy), kteří správně odpověděli na otázky znalostního kvízu. Přednost přitom měli ti, kdo je vyplňovali na papíře. Před odbornou porotou pak odpovídali na otázky, týkající se nejen piva, ale i samotné značky Březňák a její historie. V porotě zasedli například vrchní sládek pivovaru ve Velkém Březně Petr Hauskrecht, bývalá sládková Jana Rostová, dvojník Victora Cibicha František Sysel a další. Finalisté se dále vydali na exkurzi po pivovaru a v závěrečné části soutěže měli za úkol naslepo poznávat pět piv z portfolia HEINEKENU. Vítězem soutěže se stal Jiří Puc.

O soutěži jsem se dozvěděl na Dni otevřených dveří ve Velkém Březně. Nesoutěžím příliš často, ale tentokrát jsem do toho šel. Pocházím z Ústí nad Labem a zajímá mě pivo, které piju, i historie pivovaru, kde se vaří,“ říká k úspěchu Jiří Puc a dodává, že nejraději má Březňák světlý ležák.

Soutěž Hledá se pivní znalec byla jen jednou z aktivit značky Březňák, která letos chce připomenout kulaté narozeniny pivovaru ve Velkém Březně. Pivovar zde byl založen před 260. lety. Na oslavu výročí tamní sládci uvařili i narozeninové pivo – třináctistupňový Jantarový speciál. Jeho křest se uskutečnil na plese minulý pátek v restauraci Tivoli ve Velkém Březně.


Pivní znalec Jiří Puc pije nejraději Březňák

S vítězstvím jsem nepočítal,“ říká Jiří Puc z Ústí nad Labem, který se stal vítězem soutěže značky Březňák s názvem Hledá se pivní znalec. Jeho podobizna tak na limitované edici skleněných lahví nahradí tvář Victora Cibicha. Pan Puc nám poskytl krátký rozhovor.

Jak jste se o soutěži dozvěděl?

Poprvé na Dni otevřených dveří ve Velkém Březně, o pár dnů později jsem anketu vyplnil na internetu. Nesoutěžím příliš často – ale tentokrát jsem do toho šel. Pocházím z Ústí nad Labem a zajímá mě pivo, které piju, i historie pivovaru, kde se vaří.

Připravoval jste se nějak na finále?

Něco o pivu vím, ale přípravu jsem nepodcenil, abych neodešel s ostudou poslední. Zkoumal jsem věci kolem vaření piva, údaje o Victoru Cibichovi, pivovaru. Ale s vítězstvím jsem opravdu nepočítal, pracuji v úplně jiném oboru, jako správce počítačové sítě.

Co bylo ve finále nejtěžší?

Těžké byly degustace, už proto, že jsem s nimi dopředu nepočítal, takže to byla taková pilotní zkušenost. Otázky mi připadaly taky poměrně těžké, čekal jsem, že budeme jenom vybírat z připravených odpovědí typu a, b, c.

Jak byste zhodnotil úroveň soupeřů?

Byli dobří. Jeden z nich si sám pivo vařil, to já jsem nikdy nedělal. Ale skončil špatně právě u degustací. Já jsem z regionu, takže Březňák nebo Zlatopramen poznám…

Jaké pivo máte nejraději?

Jednoznačně Březňák. Dlouho jsem pil desítku, dnes si dávám raději dvanáctku.

Hledali jsme pivního znalce. Stal se jím Jiří Puc z Ústí nad Labem [p184]

ČSPS má k dispozici výsledky kontrolních rozborů vzorků některých piv, které byly součástí dTestu. Tyto výsledky se diametrálně liší a jsou několikrát nižší než hodnoty uváděné časopisem dTest. Proto se důrazně ohrazujeme proti článku publikovaném časopisem dTest a mylným interpretacím, které se v souvislosti s tím objevují v dalších médiích. Například česká piva v žádném případě nemohou obsahovat plísně a další zaváděcí informací je, že přítomnost mykotoxinu DON způsobuje přepěňovaní piva (gushing).

Pivo je jeden z nejzdravějších nápojů na trhu. Je vyráběno z přírodních surovin, které samozřejmě jako každá zemědělská komodita určená k dalšímu zpracování v potravinářství, může obsahovat limitovaná množství metabolitů plísní, takzvaných mykotoxinů. Pro tyto látky jsou stanoveny závazné hygienické limity. Pivovarsko sladařské odvětví věnuje maximální péči výběru kvalitních a bezpečných surovin. Výzkumný ústav pivovarský a sladařský (VÚPS) od roku 2008 pravidelně monitoruje obsah mykotoxinů ve sklizních sladovnického ječmene a opakovaně potvrzuje, že předepsané limity nejsou zdaleka překračovány. Výstupem těchto měření je tzv. Mykotoxinová mapa České republiky, podle které se za pětiletou dobu měření blížily pouze tři vzorky ke stanovenému limitu, který je pro obilniny (sladovnický ječmen) 1250 mikrogramů deoxynivalenolu (DON) na kilogram. Všechny ostatní vzorky se k limitu nepřiblížily, nebo byly pod hranicí detekce. Ve výrobním řetězci ječmen – slad – pivo k nárůstu obsahu mykotoxinů nedochází, což potvrzuje řada odborných studií.

V roce 2012 byla sklizeň ječmene absolutně neproblematická, naopak v ní bylo naměřeno nejmenší množství mykotoxinů za poslední tři roky,“ říká Ing. Richard Paulů, generální ředitel Sladoven Soufflet ČR, a.s.. Akreditovaná laboratoř VÚPS provádí pravidelné kontroly mykotoxinů v českých pivech.

Zaráží nás tedy, že výsledky prezentované v časopisu dTest neodpovídají měření naši akreditované laboratoře. Zároveň dTest neuvádí metodiku a způsob provedení testu, což neodpovídá běžné praxi,“ říká RNDr. Karel Kosař, CSc. ředitel VÚPS. „U piva navíc nejsou legislativně stanoveny žádné limity na obsah mykotoxinů, v rámci potravinového koše se totiž jedná o jednu z nejzdravějších potravin,“ dodává Karel Kosař.

Je nutné si uvědomit, že veškeré běžně konzumované potraviny vyrobené z obilnin (pečivo, chleba, sušenky, snídaňové cereálie) mohou mykotoxiny přirozeně obsahovat. Doporučený limit EU je 1 mikrogram na 1 kilogram váhy konzumenta. Pro jeden kilogram pečiva je stanoven limit 500 mikrogramů mykotoxinu (DON). Například 200 g snídaňových cereálií může obsahovat až 100 mikrogramů tohoto mykotoxinu.


V pátek 10.5 byla v Táboře slavnostně otevřena Pivnice Originál 1869. Další, v pořadí desátá, vlajková restaurace značky Gambrinus. Název Originál 1869 odkazuje na dlouhou a bohatou tradici této oblíbené značky českého piva, která začala v roce 1869 v Plzni.

Během sta dní se běžné bistro na třídě 9. května, jedné z hlavních tepen Tábora, proměnilo pod rukama nových provozovatelů v atraktivní pivnici, která nabízí jedinečné pivo Gambrinus Originál 10° přímo z pivních tanků. Stylové prostředí nové táborské pivnice, kterému dominují pivní tanky umístěné přímo u vstupu, ilustruje tradiční výrobu českého piva ze základních pivovarských surovin, českého chmele, ječmene a vody. Interiérové řešení klade důraz na vytvoření klasického, tradičního prostředí pivnic s moderními prvky. Základem je masivní dřevěný nábytek, lavice a obložení stěn. Nechybí ani stylizované logo značky Gambrinus na opěradlech židlí či stěnách pivnice.

V Táboře je hodně restaurací, ale chybí pořádná pivnice s vynikajícím pivem,“ říká s trochou nadsázky zástupce provozovatele a dodává: „od počátku jsme chtěli v Táboře pivnici, ve které by bylo vše podřízeno kvalitnímu pivu. Prostředí, obsluha i gastronomie. Chceme hostům nabídnout atmosféru pravé, poctivé pivnice s vynikajícím pivem. Obliba značky Gambrinus v našem městě velmi stoupá a to vše vedlo k našemu rozhodnutí spolupracovat s Plzeňským Prazdrojem a využít konceptu značky Gambrinus, nově pod názvem Originál 1869.

Hlavní značkou piva je zde tankový Gambrinus Originál 10°, dále Gambrinus 11° Excelent, Gambrinus nefiltrovaný, ležák Pilsner Urquell či tmavé pivo Velkopopovický Kozel Černý. Gastronomie je plně podřízena charakteru pivnice. V nabídce najdete pečená kolena, žebra, klobásy a bezpočet dalších skutečných pochoutek k pivu. V poledne pak nechybí jednoduché menu. Hosté se mohou těšit i na jednorázové akce typu zvěřinových či zabíjačkových hodů či festivalu steaků.

Pivnice Originál 1869 má kapacitu více než 100 míst, je rozdělena na dvě patra a nechybí i tradiční „mokrý loket“, stůl pro hosty, kteří si zajdou jen na jedno pivo „na stojáka“. Samozřejmostí je výkonná vzduchotechnika a klimatizace. Otevřeno je sedm dní v týdnu. Příznivce sportovních pořadů potěší systém velkoformátových televizi. Novinkou je i jukebox s archivem videozáznamů živých rockových koncertů, které lze na televizích přehrávat. Vždyť pivo a rocková muzika patří neodmyslitelně k sobě.

Znalci piva vědí, že tradice značky Gambrinus sahá až do roku 1869, kdy v Plzni vznikl První plzeňský akciový pivovar. „Proto padla volba na název Originál 1869, který odkazuje na bohatou historii a výjimečnost piva Gambrinus,“ vysvětluje Miroslav Peichl, marketingový manažer značky Gambrinus a dodává: „Stejně jako v minulosti, patří i dnes k nejoblíbenějším pivům a pyšní se jednou z nejširších základen pravidelných spotřebitelů. A právě nový koncept restaurací, nabízející široké portfolio variant piv značky Gambrinus, originalita použitých interiérových prvků, artefakty zdůrazňující dlouhou a úspěšnou historii značky by měly být dalším zdrojem hrdosti a obliby této české pivní značky.

Nedávný spotřebitelský průzkum Plzeňského Prazdroje ukázal zřetelný trend obliby tuzemských výrobků a důraz na kvalitu. Celkem 96 procent konzumentů preferuje pivo z České republiky a pro 89 procent lidí je důležité, že je pivo vyrobeno z domácích surovin. V tomto ohledu jim záruku poskytuje Chráněné zeměpisné označení České pivo, jež značka Gambrinus vlastní od roku 2009. Toto označení je pro milovníky zlatavého moku garancí, že pivo Gambrinus se vyrábí z kvalitních českých surovin a dodržuje tradiční výrobní postupy typické pro České pivo a tím zachovává jeho unikátnost. Pokud tedy zákazník vstoupí do restaurace Originál 1869, může si být naprosto jistý, že dostane České pivo té nejvyšší kvality, na které je český národ náležitě pyšný.

Restaurace zařazené do konceptu restaurací podporujících značku Gambrinus poskytují svým hostům prvotřídní kvalitu piva značky Gambrinus a stylové prostředí, které ilustruje suroviny využívané pro výrobu tradičního českého piva. Provozovatelé těchto restaurací mohou naopak využít marketingový potenciál nejprodávanější značky českého piva a vsadit na jednotný, atraktivní interiér. Nově nesou jednotné označení Originál 1869, které odkazuje k dlouhé a slavné historii značky Gambrinus.


Přednáškou Voda v krajině Křivoklátska, exkurzí do pramenné oblasti Merkovka a prohlídkou pivovaru v Krušovicích si letos mohou všichni zájemci 17. a 18. května připomenout Evropský den parků. K akci se díky spolupráci s Chráněnou krajinnou oblastí Křivoklátsko připojuje i společnost HEINEKEN Česká republika, pod kterou pivovar patří. Královský pivovar Krušovice je s Křivoklátskem spjat již od roku 1581, od té doby je místní pramenitá voda pro krušovické pivo nepostradatelnou surovinou. Je tedy samozřejmostí, že snižování spotřeby vody, ochrana jejích zdrojů i životního prostředí patří mezi hlavní priority zodpovědnosti a udržitelného rozvoje společnosti.

Přednáška s názvem Voda v krajině Křivoklátska se 17. května 2013 uskuteční v Informačním a vzdělávacím středisku na Křivoklátě. Téma je nasnadě: zaměří se na vodní toky, život v nich a jejich čistotu. Pak budou mít účastníci příležitost vydat se s lektorem do severního cípu Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko, kde se nachází pramenná oblast. Po objevení léčivého pramene tam od druhé poloviny 19. století fungovaly malé lázně. Exkurze do přírody skončí v přírodní rezervaci Prameny Klíčavy.

Následující den, 18. května 2013, se od 9.00 hodin do 15.00 hodin budou konat prohlídky v pivovaru Krušovice, který je již tradičním a častým cílem zahraničních i tuzemských turistů. Během hodinové prohlídky se hosté seznámí nejen s historií pivovaru, technologií výroby piva, ale také surovinami, které jsou k jeho výrobě třeba a mezi něž se řadí i pramenitá voda z křivoklátských lesů. Prohlídky pivovaru jsou v rámci Evropského dne parků pro návštěvníky zdarma.

"Voda představuje přibližně 95% piva a má vliv na jeho kvalitu i chuť. Hojně se využívá také při výrobních procesech. Ohleduplná práce a ochrana vodních zdrojů je proto pro nás prioritou. S tématem snižování spotřeby vody a péče o životní prostředí máme již mnohaletou zkušenost a patříme v tomto ohledu mezi leadery v České republice," komentuje spolupráci Jiří Hauptmann, Ředitel oddělení korporátních vztahů HEINEKEN Česká republika, a.s.

Podle aktuálních údajů činila průměrná roční spotřeba vody v roce 2012 v Krušovicích 4,02 litru na jeden litr vyrobeného piva. Dlouhodobým cílem firmy je postupné snižování spotřeby vody až pod tři litry na litr vyrobeného piva.

Kromě Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko HEINEKEN spolupracuje i s dalšími subjekty, například Národním parkem Šumava a Chráněnou krajinnou oblastí Moravský kras. Společnost se rovněž stala letošním generálním partnerem konference Voda 2013. Aktivně se také zapojuje do projektů platformy Byznys pro společnost.


Pořadatelem tradičního pochodu je pivovar Holba, který zve na start stovky milovníků turistiky a ryzího piva z hor. Pivovarská čtvrtka je největší akcí svého druhu v regionu, na kterou se sjíždějí turisté z celé republiky, aby se vydali napříč Jeseníky a současně navštívili hanušovický pivovar. Pochod tradičně startuje poslední sobotu v květnu a letos nově přináší i možnost nordic walkingu.

Loni pochod absolvovalo více než 3000 lidí a velký zájem očekává organizátor i letos. Turisté budou moci vyrazit na sedm tras různé náročnosti, které Holba připravila ve spolupráci s Klubem českých turistů. Nejkratší túra, kterou každoročně absolvuje nejvíce turistů, je dlouhá 10 km a je to v podstatě příjemná vycházka. Naopak nejdelší jsou trasy v délce 21 a 22 km. Všechny trasy jsou bezpečné a řádně značené. Ta nejnáročnější vede kolem pramene Tiché Orlice přes Jeřáb a nabízí jedinečné výhledy do okolí. Zvedá se totiž do výšky přes 1000 m a protíná hranice krajů Olomouckého a Pardubického. Velmi oblíbené jsou trasy kolem Zámečku a zříceniny Nového hradu, které navíc zpestřuje program, zaměřený na jedinečnost těchto míst, opředených pověstmi i záhadami. Připomenete si tady třeba Svatého Kryštofa, ochránce všech poutníků, řidičů i cestovatelů.

Pro příznivce nordic walkingu je připravená krátká trasa kolem řeky Moravy. Chůzi s holemi si budou moci zájemci vyzkoušet a instruktoři ochotně poradí jak správně s holemi chodit. Na místě bude možné si hole nejen vyzkoušet, ale dokonce i koupit.

Akce má své webové stránky www.pivovarskactvrtka.cz. Najdete tady přehledný popis tras letošního ročníku, mapy, startovací místa a program. Od začátku května se tady můžete na letošní pochod zaregistrovat, abyste nemuseli dlouho čekat na startovacích místech.

Pochod startuje mezi 8 a 10 hodinou ze 3 míst – Šumperka, Králíků a Hanušovic.

Dospělí zaplatí 50 Kč, děti 30 Kč a senioři od 70 let mají start zdarma. Každý startující získává mapu trasy, poukázku na občerstvení a kupon do tomboly. V cíli pak všichni obdrží odznak pochodu a drobný dárek. Vhod určitě přijde čerstvě načepovaná Holba, možnost občerstvení i příjemné posezení s hudbou u pivovarských rybníků. Pro zájemce jsou navíc připraveny prohlídky pivovaru s odborným výkladem a navštívit mohou i expozice nového Pivovarského muzea.

Startovací místa

Šumperk – SOU, ul. Generála Krátkého (u Kauflandu)

Králíky - náměstí

Hanušovice - Pivovar Holba

Trasy

1) Králíky – Hanušovice 22 km

Nejnáročnější, vede přes pramen Tiché Orlice a Jeřáb, kde je při jasném počasí nádherný výhled do okolí. Vrchol Jeřáb se zvedá do výšky téměř 1003 metrů a jeho vrchol protíná hranice krajů Olomouckého a Pardubického.

Trasa vede přes klášter Hedeč v Králíkách dále Horní Orlice – pramen Tiché Orlice – Jeřáb – Svatá Trojice – Severomoravská chata – Počátky – Vršava – Pivovar Holba.

2) Králíky - Hanušovice 20 km - Trasa vede přes klášter Hedeč v Králíkách dále Horní Orlice –– Svatá Trojice – Severomoravská chata – Počátky – Vršava – Pivovar Holba.

3) Šumperk - Hanušovice 18 km – Trasa s překvapením u zříceniny Nový Hrad, navázaná na pověst o Bílé paní.

Trasa vede ze Šumperka od středního odborného učiliště – Nové Domky – rozcestník Pod Lomem – rozcestník Nad Lomem – Osikov – Pod Smrkem – Lužná – Nový Hrad – Pivovar Holba

4) Hanušovice - Hanušovice 10 km – Trasa s překvapením u zříceniny Nový Hrad

Trasa vede z Pivovaru Holba přímo k Novému Hradu a zpět do pivovaru.

5) Hanušovice - Hanušovice 12 km - Trasa s překvapením na „Zámečku“

Trasa vede z pivovaru k rozcestníku Pod Vršavou, dále na Zámeček a zpět do pivovaru.

6) Hanušovice - Hanušovice 16 km - Trasa s překvapením u zříceniny Nový Hrad

Trasa vede z pivovaru do Hynčic dále Kopřivná – Pod Smrkem – Lužná – Nový Hrad – pivovar Holba

7) Hanušovice - Hanušovice 21 km – Trasa s překvapením u zříceniny Nový Hrad

Trasa vede z pivovaru do Hynčic na Potůčník – Křížový vrch – Lužná – Nový Hrad – pivovar Holba


Skoro by se dalo říci, že se bude jednat o větší obdobu legendárního filmu „Rozmarné léto“ režiséra Menzela, kde si hlavní představitelé při prázdném tlachání vychutnávají svoje pivo ponořeni ve vodě. Až do takových extrémů pořadatelé blížícího se pivního festivalu „Pivo na Náplavce“ sice nepůjdou, ale zůstat v těsné blízkosti řeky Vltavy půjde, a nejen to. Mimo procházek a posezení v blízkosti vodní hladiny budou k dispozici i trochu jiné hladinky. Na 30 českých malých pivovarů a minipivovarů přiveze přes 70 rozličných druhů piva – světlých, tmavých i polotmavých, hořkých či naopak sladkých, speciálů s příchutí ovoce, kávy, medu či karamele, filtrovaných, nefiltrovaných i kvasnicových, spodně i svrchně kvašených. Některá z Prahy a blízkého okolí možná znáte, jiná ze vzdálenějších koutů naší země třeba ještě ne. Ať už tak či onak, to „své“ si zde zajisté najde každý.

Protože organizátoři ctí pravidla ekologie, veškeré pivní vzorky nebudou čepovány do plastových kelímků, ale výhradně do skleněných džbánků, které budou součástí vstupného.

V lahvích a v omezeném množství bude k mání i příležitostná várka 13° světlého speciálu „Vltavský plavec“. Jeho výroby se pro letošek ujal minipivovar Plzeňský Pašák, vítěz ankety o nejoblíbenější pivo na loňském pivním festivalu na žižkovské Parukářce, na který „Pivo na Náplavce“ volně navazuje.

České pivo u většiny konzumentů vyvolává nejen chuť na další ochutnávku, ale též chuť k jídlu. Ryby z udírny, kvalitní klobásky na grilu, nakládaná a grilovaná zelenina, pljeskavica, domácí smažené brambůrky a další lahůdky hodící se k pivu, to vše bude připraveno na ukojení vašich chuťových buněk.

Málo je známo také o tom, že některé naše pivovary vyrábějí i vlastní limonády. Kromě již léty prověřených citronád, malinovek či limonád kolového typu tak nejen vaše ratolesti budou moci ochutnat i limonády s příchutí bezu, vinných hroznů či dokonce s přídavkem chmele.

Z doprovodného programu možno zmínit např. sobotní bleší trh pivních suvenýrů, které se zde budou nejen vystavovat, ale též nabízet k výměně či přímo prodeji. Samozřejmostí bude i bezplatný poradenský servis pro případ, že byste potřebovali ocenit svoji sbírku či jen pozůstalost, které byste se časem chtěli zbavit.

Z muziky se v pátek můžete těšit na TheBrownies, kteří pravidelně vystupují na trzích Jiřák i Náplavka, a Garage, sobotní program zase zpestří Laco Deczi & Celula New York a ZVA 12-28 Bandze slovenského Zvolenu. Mezi živými formacemi pak přítomné návštěvníky budou swingovými a soulovými tóny provázet DJ Kid Dynamit a DJ Ollgoy. Pamatováno bude i na rodiny s dětmi, jimž v pátek divadlo Aqualung zahraje představení „Až opadá listí z dubu“ a v sobotu „Kvak a Žbluňk jsou kamarádi“. Tato představení se odehrají na lodi divadla bratří Formanů „Tajemství“, která bude kotvit přímo u místa konání samotného festivalu. Oba dny bude moderovat Miki Křen.

Zcela jistě tu proto nebude platit proslulý výrok „tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným“ z výše zmiňovaného filmu, ale právě naopak!

Festival se uskuteční 31. 5. a 1. 6. 2013 na Náplavce na Rašínově nábřeží mezi mosty Palackého a Železničním na Výtoni.

Svou účast dosud potvrdilo těchto 31 pivovarů a pivovárků: Pivovary Lobkowicz – pivovary Černá Hora, Rychtář Hlinsko, Janáček Uherský Brod, Ježek Jihlava, Klášter Hradiště nad Jizerou, Vysoký Chlumec a Platan Protivín; Bakalář (Rakovník); Bravůr (Loučná nad Desnou); Břevnovský klášterní pivovar (Praha); Dudák (Strakonice); Ferdinand (Benešov); Chotěboř; Jihlavský radniční pivovar (Jihlava); Konrad (Vratislavice nad Nisou); Kounický pivovar (Kounice); Kozlíček (Horní Dubenky); MMX (Lety u Dobřichovic); Mostecký Kahan (Most); Nová Paka; Permon (Sokolov); Plzeňský Pašák (Plzeň); Pivovarský dvůr Chýně; Pivovarský dvůr Zvíkov; Primátor (Náchod); První soukromý pivovar společenský (Lipník nad Bečvou); Slepý krtek (Ujkovice); Starokladenský pivovar U Kozlíků (Kladno); U Stočesů (Rokycany); Valášek (Vsetín); Želivský klášterní pivovar (Želiv).

Koná se pod záštitou ministra zemědělství Petra Bendla.

Další informace včetně detailního programu na www.pivonanaplavce.cz a www.farmarsketrziste.cz nebo na facebookovém profilu FT Praha www.facebook.com/ftpraha.

Farmářské tržiště Praha:

Náplavka –sobota 8:00 – 14:00

Jiřák – středa 8:00 – 18:00, pátek 8:00 – 18:00, sobota 8:00 – 14:00

Pivo na Náplavce aneb Festival malých a mini českých pivovarů

Hned tři speciály budete moci v Zámeckém hostinci a pivovaru ochutnat už počátkem června.

Všeradické pivo Všerad se točilo v Zámeckém dvoře sice již dříve, to se ale Všerad vařil v Broumech u sládka Matušky.

Teď už má Zámecký pivovar pod brdskými kopci nutná povolení a kontroly zdárně za sebou, a tak tu počátkem května začal Jiří Diviš pod přísným dohledem zkušeného sládka a garanta kvality Martina Matušky vařit první várky. „K vaření využíváme vlastní vodu z hlubokých studní, které jsou napájeny prameny z vápencové oblasti Český kras,“ uvedl Diviš. Hned první piva budou sváteční. Postupně přibývají další.

Kdo se tedy vydá do všeradického Zámeckého dvora na počátku června, bude moci ochutnat hned tři druhy místního piva. „Uvařili jsme světlou třináctku, třináctku tmavou a výjimečně čtrnáctku světlou. Vše to jsou poctivé speciály spodně kvašené,“ uvedl sládek Jiří Diviš. A chystá se i slavnostní zprovoznění pivovaru spojené s vysvěcením. O termínu vás budeme včas informovat.

Všeradický pivovar má kapacitu 500 hektolitrů ročně. Pivo se zde bude v budoucnu stáčet od skleněných lahví a případně čepovat do plastových lahví. Chystá se i distribuce do pivoték. Zájemci si budou moci pořídit i pivo také v sudech, a to 15ti, 30ti a 50ti litrových. Jeho cena se nemění, za půllitr zaplatíte 38 korun.

A ještě jedno překvapení pivovar chystá: speciální historický pivo bus, který bude se Všeradem brázdit po kulturních a společenských štacích.


Po roce je tu opět Den Kozla

[úterý, 7. květen 2013]

Tradiční Den Kozla se letos uskuteční v sobotu 8. června od 11 hodin v prostorách velkopopovického pivovaru. 21. ročník pivních slavností se ponese v duchu dobrého piva, grilování a poctivých řemesel. Odměnou návštěvníkům bude pivní specialita od Kozla – Nefiltrovaný ležák – a spousta grilovaných pochoutek na pivu. Jednou z nich bude i rekordní klobása, která se zapíše do České knihy rekordů. Celý den bude v areálu pivovaru probíhat bohatý doprovodný program. Zlatým hřebem bude vystoupení skupiny No Name.

Symbolem letošního Dne Kozla je grilování, ke kterému neodmyslitelně patří i Velkopopovický Kozel. Zajímavostí bude rekordní grilovaná klobása dlouhá 187,4 metru, která se tak zapíše do České knihy rekordů. Klobásu připraví mistr řezník, který je svém oboru pravým odborníkem. Jedním ze základů receptu je samozřejmě pivo, konkrétně Velkopopovický Kozel 11°. Přesný recept na grilovanou klobásu bude ale znám až 16. května. Vzejde z užšího výběru tří originálních receptů, které zhodnotí odborná porota spolu se třemi věrnými fanoušky Kozla přímo ve Velkopopovickém pivovaru. Pivní klobásu pak ugrilují mistři grilování přímo na Dni Kozla na nejdelším grilu v České republice dlouhém 21,25 metru.

Velkým lákadlem bude také Kozlí pivní specialita – Nefiltrovaný ležák. Nefiltrovaný ležák od Kozla se vyznačuje vyšším obsahem pivovarských kvasinek a dalších přírodních látek pocházejících ze sladu a chmele. Oproti filtrovaným pivům jej charakterizuje přirozený zákal a výrazná, plná chuť. Nefiltrovaný ležák bude k dostání exkluzivně na Dni Kozla a poté v limitovaném množství po dobu jednoho měsíce ve vybraných restauracích po celé České republice.

K dobré náladě a pohodě jistě přispěje bohatý hudební program. Vystoupí více než 5 hudebních skupin a zpěváků v čele s kapelou No Name. Dále se představí například Blue Effect s Radimem Hladíkem nebo Olympic Revival.

Stalo se již tradicí, že oslavy Dne Kozla jsou zároveň oslavou poctivého řemesla. I 21. ročník tohoto svátku velkopopovického piva doprovodí ukázky nejrůznějších řemesel, při jejichž zkoušení si návštěvníci budou moci ověřit svou zručnost. S dovedností popovických sládků a taky s historií a současností pivovaru se mohou návštěvníci seznámit na prohlídkách, které budou pro zájemce organizovány po celý den.


Po loňském úspěchu Birellu Limetka & Malina přichází značka s další novinkou, tentokrát v provedení Citrón & Granátové jablko. I nová varianta nabízí spotřebitelům, kteří vyznávají a užívají si přirozeně aktivní zdravý životní styl, sladší ovocnou chuť, společně s osvěžujícím účinkem typickým pro všechny varianty Birellu. Birell Citrón & Granátové jablko je v prodeji od dubna 2013 v 0,5 litrových plechovkách.

Foto

Citrusové příchutě míchaných nápojů z piva jsou velmi oblíbené a tak i Birell využívá příležitosti a spotřebitelům představuje další novinku ze svého portfolia. Spojení citrónů a netradičního granátového jablka nabízí jedinečnou chuťovou kombinaci umožňující příjemné osvěžení.

Chceme nabídnout nejrůznější chuťové varianty, které osloví co nejvíce spotřebitelů. Ať už před nebo po nejrůznějších sportovních výkonech nebo na rodinném výletu. Díky bohaté paletě chutí je možné si Birell dopřát i ke každému typu zdravého jídla,“ uvedl Luděk Baumruk, marketingový manažer společnosti Plzeňský Prazdroj.

Ovocné novinky jsou určeny všem, kteří hledají lehké osvěžení, přičemž novinka Birell Citrón & Granátové jablko je ve srovnání s Limetkou & Malinou méně sladká. Birell Světlý i nadále oslovuje především příznivce pravé pivní chuti a typického pivního řízu. Birell Polotmavý doplňuje chuťovou paletu výraznou plnou chutí tmavého piva s tóny karamelu.

Stejně jako ostatní varianty, neobsahuje Birell Citrón & Granátové jablko konzervanty ani umělá barviva. Birell je díky nízkému kalorickému obsahu vhodný jako nápoj pro aktivní životní styl a je ideální volbou pro doplnění potřebných tekutin. Na trh je novinka uváděna v půllitrové plechovce.


Na výčepu a k prodeji pro chataře, turisty a milovníky piva bude v restauraci Kolštejn od soboty 8. 6. 2013 (křest piva pátek 28.6. od 20:00 s koncertem bretaňské kapely Bran)

Točit pivo budeme do vlastního skla s potiskem loga minipivovaru.

Várka piva Bran proběhla přesně podle představ sládka Jiřího Makse.

Jiří Maks: „Kvalitní slad udělal své, mladina chutnala báječně. Nyní nám krásně kvasí ve spilkách. Várka se ve spilce krásně zatáhla. Po 7-10 dnech kvašení naplníme náš první 1000 litrový tank a budeme čekat do 8.6., jak se nám pivečko povedlo!

Tomáš Drápal: „V mezičase se budeme věnovat stavebním pracem na vznikajícím pivovarském dvoře a komunikovat s odběrateli a médii. Že bude pivo výborné je jedna věc, otázka, která před námi nyní stojí je, kdo všechno bude mít o naše pivo zájem. Valnou většinu bychom rádi prodali u nás přímo v restauraci. Kromě toho, že budeme pivo Bran točit přímo z tanků v restauraci, už nyní máme k naplnění a prodej připraveny litrové lahve i s krásnými etiketami a pětilitrové soudky pro chataře, turisty či zvědavé nadšence a milovníky piva. Pětilitrové soudky budeme prodávat i s našim pivem proti vratné záloze. Litrové lahve budou nevratné, takže si je bude moci každý odvést. Rádi jim je samozřejmě opět naplníme, ale pro tyto případy jsme nakoupili velké množství lahví, takže se může každý vracet pro novou lahev kolikrát bude chtít. Nyní začneme jednat s atraktivními zařízeními v našem regionu, zda by nechtěli svou nabídku zpestřit našim regionálním výrobkem.

Minipivovar Kolštejn přichází ve správnou dobu. Přichází čas takzvané „glokální“ kuchyně. Domácí výrobky, originální regionální kuchyně s kvalitními výrobky. Restaurace Kolštejn se v nejbližších pár týdnech a měsících postupně přeorientovává a transformuje na výtečnou regionální kuchyni. Ruku v ruce s kuchyní jde i pití, v našem případě domácí pivo. Mluvíme o takzvaném párování piva a jídla. Připravujeme pro hosty hodně změn a překvapení, proto přichází pivovar ve správný čas. Na Kolštejn se začne jezdit za kvalitní kuchyní a příběhem.

Podařilo se nám navázat na velmi pěkný příběh starý více než 430 let. Kolem roku 1575 se v Branné za doby pánů ze Žerotína začalo vařit pivo. Navázali jsme přátelský kontakt s potomky žerotínské větve z Bludova, kteří se velmi kladně postavili k našemu záměru. Na počest rodu Žerotínů a zakladatelů pivovarnictví v Branné, jsme v samotném logu pivovaru i na pivních etiketách umístili ústřední motiv v podobě erbu Žerotínů. Více než 430 let od založení pivovaru v Branné jsme v roce 2013 navázali na již dávnou přetrženou nit a pokračujeme v příběhu zkvétající Branné."

V pátek 28. 6. 2013 ve 20:00 bude za účasti bretaňské kapely Bran pokřtěno také naše pivo Bran. Jste všichni srdečně zváni na koncert kapely Bran a křest světlé dvanáctky Bran z dílny sládka Minipivovaru Kolštejn, Jirky Makse.

Kromě krásného hotelu s luxusními službami (masáže, bazén, 2 wellness centra, koupele, bowling, přednášky, cvičení pro hosty v tělocvičně, wellness čajovna, půjčovna terénních koloběžek atd.) pokračujeme ve zkvalitňování kuchyně a gastronomie obecně. Nyní budujeme malé dětské hřiště a pivovarský dvůr.


Pivovarské muzeum v Plzni je pojetím a šíří expozice světovým unikátem, který střeží nejen legendu plzeňského originálu, ale historii celého pivovarnictví. Na šedesát tisíc exponátů, obdivovaných i turisty z velmi vzdálených zemí, se podařilo muzeu shromáždit také díky příspěvkům samotných Plzeňanů či obyvatel různých regionů. V muzeu, které sídlí ve středověkém právovárečném domě, jsou k vidění předměty dokladující výrobu a pití piva od starověku přes středověk až do současné doby.

Sbírkový fond je potřeba nejen střežit, ale také doplňovat. Jednotlivá období jsou zastoupena různou měrou a zdaleka neplatí, že nejcennější exponáty pocházejí z dob dávno minulých. „V kolekci pivního skla paradoxně postrádáme nejvíce kousků ze 70. a 80. let minulého století. Předměty, které by doplnily naše sbírky, tak lidé mohou mít doma na půdě či na chatách, proto bychom rádi požádali o pomoc širší veřejnost,“ vyzývá Jindřiška Eliášková z Plzeňského Prazdroje.

Muzejní akce proběhne v týdnu od 6. do 12. května 2013. Dárci mohou vždy od 10.00 do 18.00 hodin přinášet na recepci Pivovarského muzea ve Veleslavínově ulici čp. 6 skleněné, keramické, kameninové i plastové nádob, ze kterých se pilo pivo v období cca 50. až 80. let 20. století. Za přinesené dary dostane každý dárce odměnu: zážitek v podobě bezplatné prohlídky expozice Pivovarského muzea, případně navíc obdrží poukázku na nefiltrovaný ležák Pilsner Urquell v oblíbeném šenku Na Parkánu, nebo za „starý“ půllitr získá nový. Celková odměna bude záviset především na hodnotě daru, stáří, unikátnosti a stavu půllitru.


Staropramen Světlý v nové lahvi byl ve Volbě spotřebitelů zvolen novinkou roku v kategorii piva

Spotřebitelé tak podruhé za sebou vybrali novinku od Staropramenu za nejlepší v kategorii piva. Cenu získal také Staropramen Cool Grep.

Staropramen Světlý v nové lahvi s výrazným embosem ikony značky zvítězil ve Volbě spotřebitelů 2013 – Nejlepší novinka v kategorii piva. Pro Staropramen se jedná již o čtvrté ocenění v tomto marketingovém programu během dvou let. V loňském roce ve stejném programu zabodoval se svými tehdejšími novinkami Staropramenem Nefiltrovaným a Staropramenem Cool Lemonem. Letos navíc přidal vítězství také Staropramen Cool Grep, kterého jako nejlepší novinku zvolili uživatelé portálu Aukro.cz.

Jsme pyšní, že inovace, které na český trh přinášíme, si rychle získávají nejen oblibu u našich spotřebitelů, ale že také získávají ocenění v odborných pivovarnických soutěžích nebo programech, jakým je Volba spotřebitelů,“ uvedla Eva Prajsová, manažerka značky Staropramen. „Klademe velký důraz na inovace, které otevírají nové možnosti na pivním trhu. Zejména poslední dva roky pak ukazují, že jsme zvolili správnou cestu. Daří se nám totiž představovat novinky, které mají jednoznačně pozitivní marketingový i obchodní přínos, a které dokonce mění pivní trh,“ dodala.

Nová lahev oceněná spotřebiteli ctí současnou filozofii pivovaru. Přichází s moderním designem, díky embosované ikoně značky – věnce s písmenem „S“ a letopočtem 1869 – je jedinečná a podtrhuje odvahu značky Staropramen nebát se novinek a inovací. Staropramen je prvním pivovarem, který se v takovémto rozsahu pustil do kompletní výměny za unikátní lahev, výrazně odlišné od dalších značek na trhu. Jde o nejvýznamnější změnu vizuální podoby značky od roku 2006, kdy byl Staropramen také první velkou značkou na trhu s novým typem lahve, tzv. long neck typem, která nahradila do té doby používané unifikované NRW lahve.

Filozofie nebát se novinek a inovací se přitom Staropramenu opakovaně vyplácí. Loni oceněný Staropramen Cool Lemon například dokázal vytvořit zcela nový segment trhu - segment beermixů, který letos – teprve ve třetím roce od uvedení Staropramenu Cool Lemonu na trh – překoná hranici 100 milionů prodaných půllitrů. Staropramen, coby tvůrce tohoto segmentu, si přitom drží pozici jedničky. V loňském roce, kdy se v Česku podle odhadu společnosti Pivovary Staropramen prodalo přes 90 milionů půllitrů těchto nápojů, byl každý druhý prodaný půllitr značky Staropramen Cool.

Staropramen Cool Lemon loni doplnil Staropramen Cool Grep a letos přibyly další dvě zcela nové příchutě, Staropramen Cool Hořký Pomeranč a Staropramen Cool Cidermix. Přitom právě Cool Cidermix je vůbec prvním beermixem na našem trhu, který kombinuje světlé pivo se stále populárnějším ciderem.

Získaná ocenění Staropramenu ve Volbě Spotřebitelů – nejlepší novinka roku:

2013: Staropramen Světlý v nové lahvi – Nejlepší novinka v kategorii piva

Staropramen Cool Grep – Cena uživatelů portálu Aukro.cz

2012: Staropramen Cool Lemon – Cena poroty

Staropramen Nefiltrovaný – Nejlepší novinka v kategorii piva

Co je Volba spotřebitelů – Nejlepší novinka?

Marketingový program, který již třináctým rokem monitoruje, oceňuje a podporuje nové a inovované výrobky nebo výrobkové řady uvedené na český rychloobrátkový trh během předchozího roku a půl.


Pivovar Rychtář letos slaví 100 let od svého založení. Při příležitosti tohoto významného výročí připravuje dvě nová narozeninová piva.

Pivovar v Hlinsku uvařil ke svému stoletému výročí 13% speciální polotmavé pivo „Hlinecké“, které mohli milovníci piva ochutnat i při předchozích oslavách pivovaru, a zcela nový speciálně chmelený světlý ležák „Rychtář Rataj“. Obě piva právě zrají v ležáckém sklepě, na začátku května zamíří do hospod a v případě Hlineckého také v lahvové podobě na pulty obchodů.

Polotmavý pivní speciál Hlinecké je charakteristický jantarovou barvou, bohatou pěnou a karamelovou vůní. Jedná se o příjemně hořké 13% pivo se silným řízem. V lahvové podobě se bude prodávat například v prodejnách patřících pod Jednotu Hlinsko a Jednotu Havlíčkův Brod.

Rychtář Rataj je zcela nový, čtyřikrát chmelený ležák, který hlinečtí pivovarníci připravili speciálně k letošnímu významnému výročí. Při jeho výrobě se používá speciální odrůda aromatického chmele a také metoda tzv. „chmelení za studena“, kdy se chmel přidává do piva dodatečně až v průběhu jeho dokvašování v ležáckém sklepě. Výsledkem je aroma čerstvého chmele, skvěle vyvážená chuť se sladovou plností a svěží intenzivnější hořkostí, to vše doplněné velmi dobrým řízem. Rataj v názvu piva odkazuje na staročeský výraz pro oráče, sedláka či čeledína a také na hlineckou městskou část Rataje, která začíná nedaleko pivovaru.

Myšlenka na postavení pivovaru v Hlinsku vznikla někdy kolem roku 1880. Tou dobou ve městě fungovalo osmnáct hostinských podniků, do kterých se dováželo pivo z celkem patnácti různých pivovarů. Téměř každá hospoda tak čepovala různou značku piva. Hospodští tenkrát byli zavázání odebírat pivo jen z jednoho pivovaru a výčep jiného piva byl pod hrozbou velké pokuty zakázán. Navíc po roce 1910 mělo dojít k nárůstu ceny piva až o polovinu, což mezi hospodskými vyvolalo hotové pobouření, a myšlenka na založení vlastního pivovaru tak dostávala přesnější rozměry. Stavba hlineckého pivovaru byla započata v roce 1912 na pozemku Benešova mlýna a v dubnu 1913 následovala montáž technologií. První várka výčepního piva se vařila 23. října 1913 a vystavena byla 12. prosince 1913. Pivo záhy získalo na oblibě a podle kronikáře předčilo všech 15 druhů piv, které se v Hlinsku čepovaly.


Varianty Gambrinus Limetka & Bezinka a Gambrinus Řízný citrón uspěly v prestižním spotřebitelském průzkumu Volba spotřebitelů – Nejlepší novinka 2013 v kategorii ochucených piv. V konkurenci mnoha jiných značek získaly tyto produkty od 4 000 respondentů nejvíce hlasů a staly se nejlepšími novinkami minulého roku. Na trhu jsou k dostání více než rok v půllitrových plechovkách, od března také v novém designu pro nadcházející letní sezónu. Jejich velkou předností je, že neobsahují žádná přidaná umělá sladidla ani konzervanty.

K vítězným příchutím přibyla letos i nová varianta s grepem

Letošní ročník prestižní ankety Volba spotřebitelů – Nejlepší novinka probíhal již potřinácté. V tomto tradičním spotřebitelském průzkumu jsou oceňovány výrobky, které byly uvedeny na rychloobrátkový trh za uplynulý rok a půl. V kategorii ochucených piv tak poprvé došlo na lámání chleba, protože soutěžilo více značek než v uplynulém ročníku. Ve finální fázi ocenilo 4 000 zúčastněných spotřebitelů právě chuťové varianty Gambrinus Limetka & Bezinka a Gambrinus Řízný citrón. Od letošního března k nim přibyla další chuťová varianta citrusového základu – Gambrinus Šťavnatý grep.

Ocenění spotřebitelů je tou nejlepší vizitkou kvality našich produktů. Dbáme na to, aby naše míchané nápoje z piva poskytovaly dospělým konzumentům to nejlepší a skutečné osvěžení. Vždyť to byli právě oni, kteří se podíleli na finální chuti našich produktů,“ říká marketingový manažer značky Gambrinus Miloslav Peichl a dodává: „Vítězství nám jen potvrdilo, že bezinka je mezi Čechy velmi populární. Naopak citrón a limetka jsou chuťovou klasikou, která přináší spotřebitelům to nejlepší osvěžení. Věřím, že i naše poslední novinka Šťavnatý grep, kterou jsme uvedli na trh v minulých dnech, uspokojí chutě našich spotřebitelů stejně tak dobře jako ostatní variace.

Míchané nápoje z piva výrazně ovlivňují pivní trh

U produktů z rodiny Gambrinus Ochucený je příjemně sladěna chuť tradičního a oblíbeného piva Gambrinus s ovocnou šťávou. Jedná se o nápoje bez umělých sladidel a konzervantů s nízkým obsahem alkoholu, které jsou určeny zejména v jarních a letních parných měsících k osvěžení. „Toho dosáhnou spotřebitelé zejména správným vychlazením,“ dodává Miroslav Peichl.

Češi jim v posledních dvou letech přišli výrazně na chuť, což dokládají i jednotlivé číselné ukazatele. V roce 2012 dosáhly všechny míchané nápoje v letních měsících desetiprocentního podílu na celkovém pivním trhu a staly se tak nejrychleji rostoucím pivním segmentem. Gambrinus Ochucený patří ke klíčovým hráčům, což dokládá i získané ocenění od spotřebitelů.


Letošní Pilsner Fest se představí v nové podobě. Proběhne v sobotu 5. října – tedy přesně v den uvaření první várky piva Pilsner Urquell. Oslavy propojí historickou tradici pivovarského řemesla s moderními trendy a úspěchy plzeňského ležáku ve světě. V tomto duchu se ponese i hudební program plný nových nápadů z dílny Pavla Anděla, který je dramaturgem programu. Oživením celého festivalu bude rovněž nová moderátorská dvojice Nasty & En.dru. Hlavním partnerem Pilsner Festu je již tradičně město Plzeň.

Posun k říjnovému datu znamená jasnější spojení s oslavou zrodu piva Pilsner Urquell, prvního zlatého ležáku, který byl tak úspěšný, že se stal zakladatelem v současné době světově nejrozšířenější kategorie piv nesoucí označení ‚pils‘. Pilsner Fest bude narozeninovou oslavou piva Pilsner Urquell ve smyslu jeho originality, světového prvenství a kvality, která je již od roku 1842 stále stejně výtečná a neměnná. Také dramaturgie festivalu přinese několik zajímavých změn v programu, především v rozvržení „dění“ na pohled do historie a na éru moderní, což se promítne do hlavního i doprovodného programu.

Doprovodný program vychází z bohaté historie piva Pilsner Urquell. Zahrnuje nejen zrod piva a dlouhodobou pivovarnickou tradici, ale i úspěchy značky v moderní době. Tematickému rozdělení bude odpovídat i rozložení v areálu pivovaru. Ve spodní části se představí tradiční pivovarnická řemesla, která si budou moci návštěvníci vyzkoušet, třeba i v dobových kostýmech. V horní části areálu pak bude umístěn stan reprezentující současnost značky. Zde je největším lákadlem mezinárodní finále soutěže Pilsner Urquell Master Bartender, která získává stále větší prestiž u nás i v zahraničí. Letošní souboj o titul nejlepšího výčepního plzeňského ležáku na světě se stane součástí Pilsner Festu, a jeho návštěvníci si budou moci s mezinárodní výčepní elitou slavnostně připít. Kromě mezinárodního finále budou ve své show čeští bartendeři předvádět různé styly čepování, které si pod jejich dohledem také vyzkouší zájemci z řad diváků.

Hudební dramaturgie se opět ujal Pavel Anděl. Na dvou pódiích se představí to nejlepší z české hudební scény. Jako ochutnávku z nabitého plánovaného programu lze prozradit Čechomor, který zahraje akusticky ve spojení se symfonickým orchestrem, a na druhé scéně jako hlavní tahák kapelu Kryštof. Celou hudební část festivalu, jejíž program budou organizátoři postupně odkrývat, oživí moderátorská dvojice Nasty & En.dru. Ti kromě moderování předvedou svá originální vystoupení, která se budou prolínat s výstupy hudebníků a kapel. Na Pilsner Festu si také zahraje vítězná kapela soutěže Prazdroj talentů, která proběhne před festivalem v rámci Léta v Prazdroji.

Naším cílem je připravit pro návštěvníky nejen zážitek spojený se skvělou hudbou a výtečným pivem, ale zároveň přiblížit vznik první várky Pilsner Urquell a světového renomé tohoto ležáku. Proto jsme se letos kromě tradičně nabitého hudebního programu zaměřili i na bohatý doprovodný program. V rámci něho seznámíme návštěvníky s historií výroby, v podobě představení tradičních řemesel, ale i s moderními úspěchy piva Pilsner Urquell, které reprezentuje mezinárodní finále Pilsner Urquell Master Bartender,“ doplňuje Jan Šolta, manažer značky Pilsner Urquell.

Říjnový Pilsner Fest odstartuje oslavy uvaření první várky plzeňského ležáku po celé České republice. Přímo z Plzně vyrazí historický vůz s pivem v dubových sudech do restaurace U Pinkasů v Praze a po návštěvě dalších měst po celé České republice bude celá roadshow zakončena 11. listopadu na plzeňském náměstí Republiky, tedy v den a na místě, kde byl plzeňský ležák v roce 1842 představen poprvé.


Žáby mění silniční pravidla

[úterý, 23. duben 2013]

Do pivovarských rybníků se každoročně na jaře stěhují žabí populace. Konkrétně jde o ropuchu obecnou (bufo bufo), která na jaře putuje z lesů k rybníkům, kde probíhá páření. Ropuchy se pohybují pomalu a krokem, nedokážou skákat jako skokani nebo rosničky, takže pokud narazí na silnici, mnoho jich zahyne pod koly aut.

V některých zemích na žáby na silnicích upozorňují dopravní značky.

U nás se v seznamu oficiálních dopravních značek taková značka sice nevyskytuje, ale vidět ji můžete například při vjezdu do hanušovického pivovaru. Ochrání tady desítky ropuch, kterým řidiči rádi dají přednost.

Pivovarské rybníky jsou součástí areálu pivovaru Holba. Jejich revitalizace proběhla před 11 lety a zařadila se k úspěšným ekologickým projektům pivovaru. Rybníky pozitivně ovlivňují přirozenou rovnováhu krajiny a současně zdobí pivovarské nádvoří. Žijí v nich nejen ryby, ale i chránění obojživelníci a vodní ptáci.


Nahraj a vyhraj maturiťák s Holbou

[neděle, 21. duben 2013]

Nejlepší odměnou po úspěšné maturitě je určitě skvělá párty. Letos se mohou absolventi pořádně vybláznit a přitom je to nebude stát ani korunu. Tuto skvělou nabídku jim přináší Holba, ryzí pivo z hor.

Soutěž o super tablo láká nejen výhrami, ale také jednoduchým mechanismem. Stačí vyfotit tablo, nahrát ho do počítače a poté umístit na microsite holbafotky.cz. A pak dát vědět všem kamarádům. Jejich hlasy i všech ostatních se totiž postarají o lákavou výhru. Vítěz získává maturiťák zdarma, ve hře je dále 2x 100 litrů piva Holba Šerák a 2 exkurze do pivovaru, spojená s ochutnávkou piva pro celou třídu. O podmínkách soutěže informuje pivovar na www.holba.cz


«« « Strana 26 z 41 » »»
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41

Islám v ČR nechceme Pivní prodejna Pod Zelenou Horou Vrčeň