Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivovar Rychtář slaví 100 let a připravil dvě nová piva

Co se píše o pivovarech a pivu


Pivovar Rychtář slaví 100 let a připravil dvě nová piva

[čtvrtek, 25. duben 2013]

Pivovar Rychtář letos slaví 100 let od svého založení. Při příležitosti tohoto významného výročí připravuje dvě nová narozeninová piva.

Pivovar v Hlinsku uvařil ke svému stoletému výročí 13% speciální polotmavé pivo „Hlinecké“, které mohli milovníci piva ochutnat i při předchozích oslavách pivovaru, a zcela nový speciálně chmelený světlý ležák „Rychtář Rataj“. Obě piva právě zrají v ležáckém sklepě, na začátku května zamíří do hospod a v případě Hlineckého také v lahvové podobě na pulty obchodů.

Polotmavý pivní speciál Hlinecké je charakteristický jantarovou barvou, bohatou pěnou a karamelovou vůní. Jedná se o příjemně hořké 13% pivo se silným řízem. V lahvové podobě se bude prodávat například v prodejnách patřících pod Jednotu Hlinsko a Jednotu Havlíčkův Brod.

Rychtář Rataj je zcela nový, čtyřikrát chmelený ležák, který hlinečtí pivovarníci připravili speciálně k letošnímu významnému výročí. Při jeho výrobě se používá speciální odrůda aromatického chmele a také metoda tzv. „chmelení za studena“, kdy se chmel přidává do piva dodatečně až v průběhu jeho dokvašování v ležáckém sklepě. Výsledkem je aroma čerstvého chmele, skvěle vyvážená chuť se sladovou plností a svěží intenzivnější hořkostí, to vše doplněné velmi dobrým řízem. Rataj v názvu piva odkazuje na staročeský výraz pro oráče, sedláka či čeledína a také na hlineckou městskou část Rataje, která začíná nedaleko pivovaru.

Myšlenka na postavení pivovaru v Hlinsku vznikla někdy kolem roku 1880. Tou dobou ve městě fungovalo osmnáct hostinských podniků, do kterých se dováželo pivo z celkem patnácti různých pivovarů. Téměř každá hospoda tak čepovala různou značku piva. Hospodští tenkrát byli zavázání odebírat pivo jen z jednoho pivovaru a výčep jiného piva byl pod hrozbou velké pokuty zakázán. Navíc po roce 1910 mělo dojít k nárůstu ceny piva až o polovinu, což mezi hospodskými vyvolalo hotové pobouření, a myšlenka na založení vlastního pivovaru tak dostávala přesnější rozměry. Stavba hlineckého pivovaru byla započata v roce 1912 na pozemku Benešova mlýna a v dubnu 1913 následovala montáž technologií. První várka výčepního piva se vařila 23. října 1913 a vystavena byla 12. prosince 1913. Pivo záhy získalo na oblibě a podle kronikáře předčilo všech 15 druhů piv, které se v Hlinsku čepovaly.


Přidat reakci

Jméno:
E-mail:

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI