Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

V Rokycanech U Stočesů

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

V Rokycanech U Stočesů

V Rokycanech U Stočesů [p941]

Pivně opravdu nabitý půlrok! Po Litoměřicích, Slaném a Úněticích sobě i nám udělali 30. června 2011 radost v Rokycanech, kde v Sokolské ulici č. p. 282 v domě léta známém jako Hospoda U Stočesů pánové Petr Janda, Michal Celunda a Tomáš Grimm zbudovali stejnojmenný minipivovar. Rokycany se tak po 84 letech dočkaly svého piva.

U Stočesů uvnitř
U Stočesů uvnitř

Ačkoliv můj kamarád a starý tramp Carramba tvrdí, že z Prahy do Rokycan lze dojít pěšky lesem, třicátého je čtvrtek a to já, stejně jako v pátek, musím do práce, dostavuji se na místo po páté hodině díky manželce srabácky vozem. Samozřejmě lituji, že si při tomto výletu nemohu vychutnat krajinu prostou chůzí. Plzeňský kraj je lesnatý, kopcovatý a úžasný, Manětínsko, Vladař, údolí Střely, teoreticky nepřístupný vojenský újezd Brdy a vůbec, nemám čas to všechno vypisovat! Nicméně ladím pozitivní notu a shledávám, že je skvělé, že žiji, že jsem zdráv, že se raduji, že mám manželku, že ta má vůz, že navíc má v Rokycanech kamarádku, kde přečká mou degustaci a že jsem tak najednou U Stočesů!

Minipivovar U Stočesů v obklíčení neznámých log
Minipivovar U Stočesů v obklíčení neznámých log

Uvnitř je již plno a tak jsem rád, že u jednoho ze stolů zahlédám paní Janu, Nejmenovaného pivního badatele a toho pána, co šusťáky a sezení za barem Zlejch Časů vyměnil za štramáckou košili a práci na druhé straně baru tamtéž, protože se mám kam vetřít „na seďáka“. Vytáhlého mladíka ve svetru typujeme na jednoho z bratří Grimmů díky vizáži obra Koloděje a pohádkovému prostředí velmi pěkně rekonstruované vily a tak „jdu do něj“. Je to ale pan Janda, což nevadí, protože nám slibuje, že až třetí z majitelů uspí děti, budou se nám všichni věnovat.

Stočeská pivka
Stočeská pivka

Mám tak čas se věnovat stočeským pivkům a majíc žízní šustící jazyk objednávám hnedle medle světlou Stočeskou jedenáctku a tmavou dvanáctku Hutník. Jedenáctku v portfoliu opravdu oceňuji, díky ní se U Stočesů dá posedět i při náročnějších tématech vyžadujících delší konverzační čas. S přibývajícím věkem musím přiznat, že nacházím zalíbení i v jiných pivních stylech a tak mě Hutník dosti sedl, ale desítka až dvanáctka je prostě základ!

Stočeská pípa
Stočeská pípa

Protože pan Grimm propadl fotbalu a přes fotbal se v Mostě seznámil s hochy od Kahanu a také jejich příklad způsobil zrod Minipivovaru U Stočesů, mají tu mostečtí hoši rezervovaný stůl. Pohrávám si s myšlenkou, že tento stůl budu po očku sledovat a nějak nenuceně se seznámím. Uvědomím si však, že dnes jsem tu přeci kvůli jinému pivovaru a tak vítám, že Mostečáci ještě nedorazili a mohu si tak u stolu vyfotit jinou partu.

Zleva - Já to tu vařím, já to tu z části vlastním a já jsem mj. dodal technologii
Zleva - Já to tu vařím, já to tu z části vlastním a já jsem mj. dodal technologii

Nicméně o již existující vztahy je nutné nejen pečovat, nýbrž se z nich i radovat, užívat si je a užívati jich, hovoříme se šťáhlavským panem sládkem a jeho elegantní chotí, jehož jsem měl tu čest poznat na Sluníčku ve sklíčku. Do Šťáhlav se musím brzy vypravit osobně, co naplat, pan sládek a majitel o Radoušovi hovoří s takovým zaujetím, že mi nezbude ničeho jiného.

Za chvíli pohovořím i s Vámi
Za chvíli pohovořím i s Vámi

Švejk band byl vynikající nápad! Toto hudební těleso evokuje předválečné časy starými českými písničkami tak přesvědčivě, že někteří od našeho stolu se s předválečnou spontanietou dělí o obsahy svých půllitrů s žíznivými členy bandu.

Švejk band U Stočesů
Švejk band U Stočesů

Připomínáme se pánům majitelům a promptně v družném hovoru odcházíme kolem varny dolů k ležáckým tankům. Tanky jsou zatím dva doplněné o menší tančíky, ale možnost rozšíření prostorů tu je, neboť se chystá vybudování pivovarské terasy, pod niž by mohl být vyhlouben další sklep.

Stočeská dvoustovková měděná varna
Stočeská dvoustovková měděná varna

Plzeňský deník uvedl, že se sládek „orientuje na kvasnicová piva plzeňského typu podle staročeských receptur.“ Když vidím třeba nápis „Staročeská cmunda“, řeknu si, že když tu Ameriku objevili na začátku šestnáctého století, proč ne. Brambory se do Českého království mohly dostat už třeba v dvacátých letech šestnáctého století a tak z dnešního hlediska může jít o „staročeský“ recept. Piva plzeňského typu dala Plzeň světu ale až ve století devatenáctém a tam mi to staročešství trochu nesedí. Stejně tak počítám, že dejme tomu pan Holoubek by raději hovořil o pivech nefiltrovaných, protože za kvasnicová můžeme možná považovat piva standardně filtrovaná, do nichž se před sudováním přidalo něco rozkvašené mladiny, ale o tom já mám představu jen mlhavou. Jsem v tomto smyslu nekomplikovaný a pro mne je důležité, že mi dosti chutnalo a to celé portfolio krom pšeničného, které jsem zatím vynechal. Komplikací pro mne je, že už nyní se mi po stočeském stýská. :)

Dej Bůh štěstí!
Dej Bůh štěstí!

Uvážím-li, kolik bylo na konci devadesátých let minulého století v Plzeňském kraji pivovarů, jsem za tento nedaleko někdejší demarkační čáry ve městě ze všech stran obklíčeném lesy velmi vděčný. Stále cítím, jak navzdory globalizaci, navzdory obrovské koncentraci a tzv. optimalizaci výroby, navzdory unifikaci chutě piv, navzdory ekonomickým i konzumním trendům, navzdory marketingovým tlakům, lid povstává a vzpomínajíc někdejších tradic, chutí, kvalit a řemesel z prachu znovu vydobývá to, co mu doba vzala. Rokycanští, držte se, vařte a čepujte to Vaše! A děkuji za bezva večer!

Rokycanští, držte se, vařte a čepujte to Vaše!
Rokycanští, držte se, vařte a čepujte to Vaše!

A také, prosím, pozdravujte tu sličnou šenkýřku, která na nával ve vašem podniku odpověděla maximálním nasazením, pružností, zastáváním mnoha funkcí dle potřeby a to vše s úsměvem a schopností přes přetížení za běhu hovořit s hosty. Klobouk dolů, slečno (mladá paní)!

Klobouk dolů za pracovní nasazení a drive!
Klobouk dolů za pracovní nasazení a drive!


[Rosťa Kloubek] [Zobrazeno 11766x] [3. červenec 2011]
[Minipivovary] [comments: 29] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Vašek Šv.

sobota, 19. duben 2014
14:42

Chtěl bych poděkovat paní Daně, která se dá říct celkem pravidelně bývá na stánku na akcích, kterých se zúčastňuje pivovar U Stočesů, k dobrému pivu příjemná ženská prostě patří a proto určitě nejen já mám v oblibě jejich stánek :)
Navíc to bylo poprvé, kdy se mi podařilo vytáhnout na pivko i manželku, která má díky jednomu pánovi z Liberce, který si říká Hans z Azylu docela strach někam chodit, i když já jí furt utěšuju a říkám, že lidi kolem piva jsou celkem fajn a tenhleten Hans byl holt výjimka,že si z něj nemá nic dělat, že takovej člověk za to nestojí.


napsal(a): Vašek Šv. [Odpovědět]

Dafmen

středa, 23. duben 2014
07:57

to Vašek Šv.: A copak vám Hans z Azylu provedl špatného? Nebo zase někoho jen tak napadáte???


napsal(a): Dafmen [Odpovědět]

Adsense

14. duben 2024
09:44


posted by: Inzerce

Rosťa

středa, 14. březen 2012
14:55

Rosťa

V dnešním vydání časopisu Metro je na str. 8 článek Zelené pivo z Rokycan o novém jasně zeleném ležáku Svatopatrická patnáctka. Podle pana Grimma citovaného v článku je recept tajný, uvedeno je pouze, že obsahuje různé byliny jako mátu, kopřivu či kanabis. Hlavní oslava irského svátku svatého Patrika vypukne tento pátek v 19:30 a potrvá celý víkend a měla by tak započít každoroční tradici. Článek dále uvádí, že zelené pivo je již dvanáctým druhem piva uvařeným u Stočesů a mě nezbývá než popřát. Dej Bůh štěstí!


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Dwarf

neděle, 21. srpen 2011
14:21

Dwarf

navštívil jsem včera na kole, taky jsem si pošmákl na grilované klobáse i na pivu, především pšenice byla vynikající :-)


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

velbloud

sobota, 20. srpen 2011
17:47

velbloud

Při návštěvě pivovárku "U Stočesů" jsem byl velmi mile překvapen. Všechny druhy piv mi chutnaly, obsluha milá a ceny poměrně slušné (např. vynikající klobása na grilu s oblohou za 35Kč,-). Pěkné prostředí, žádný "nóbl" podnik, přesně takový typ restaurací preferuji. Přeji hodně zdaru a pomluvami se nenechte odradit, zkrátka všem se nikdy není možné zavděčit!


napsal(a): velbloud [Odpovědět]

Rosťa

pátek, 19. srpen 2011
11:03

Rosťa

Protože se na jiném místě objevila informace pivovarských o rozšíření technologického parku, dovolte mi, prosím otázku: Podařilo se rozšířit sklepy pod terasu? A ještě jednu: Od kdy by podniky pivních fanoušků mohly počítat s nákupem Rokycanského pivka? Děkuji. Dej Bůh štěstí!


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Tomáš GRIMM

pátek, 19. srpen 2011
11:15

to Rosťa:
Ahoj Rosťo, tak monstrozně jsme se do toho nepustili :D, ale pokud se udrží poptávka, tak nám nic jiného nezbyde. Chladicí box zůstal stejně velký, přibylo však do něj další 2ks tanků každý 1000l a další tanky budou následovat na jaře (celková předpokládaná kapacita stávajícího boxu bude 12 tanků 1000l a 40 sudů 100l). Pivo, které nedokážeme dostat do teď už 4 tanků (4000l) zraje v na zakázku vyrobených 100l sudech. Prostor před chladícím boxem byl doplněn o další 3ks spilek o celkovém objemu 1800l. Přistavovat k stávajícímu pivovaru bude vzhledem k jednomu sousedovi zřejmě nemožné, ale "rozšiřovat" kapacitu můžeme v 1. patře, kam je možné umístit kompletní technologii (varna 500l, spilky, box a tanky).

K druhému dotazu, od půlky září se domnívám, že bude možné naše pivo prodávat do dalších podniků. Podrobnosti je možné vyřešit se mnou telefonicky 777113099 nebo mailem pivo@ustocesu.cz nebo osobně (Rokycany/Praha).

Omlouvám se zároveň, že nereaguji na některé nížeji uvedené příspěvky, ale pomluvy tu řešit opravdu nebudu.

Přeji všem krásný víkend !!!


napsal(a): Tomáš GRIMM (tomas.grimm(a)post.cz) [Odpovědět]

Elf

pátek, 19. srpen 2011
11:44

Elf

to Tomáš GRIMM: Dobrý den,
mě by zajímalo, proč máte u polotmavého Řepiše napsáno, že se jedná o pivo anglického typu. Při složení: ječný slad, žatecký chmel, voda, pivovarské kvasnice, je to trochu zvláštní. Nejsem si jistý, jestli se to tu již někdy v minulosti neřešilo, ale doufám, že to není nošení dříví do lesa. Předem dík za odpověď.


napsal(a): Elf [Odpovědět]

Tomáš GRIMM

sobota, 20. srpen 2011
00:35

to Elf:
s jednoznačným zařazením Řepiše jsme měli problémy - nejedná se jednoznačně o specifický anglický typ, od piv plzeňského typu se liší výrazně nižší hořkostí a příjemnou sladovostí s karamelovou příchutí


napsal(a): Tomáš GRIMM (tomas.grimm(a)post.cz) [Odpovědět]

Vláďa

sobota, 20. srpen 2011
09:47

Vláďa

to Tomáš GRIMM: Takže je to spíše pivo bavorského typu.


napsal(a): Vláďa [Odpovědět]

Elf

sobota, 20. srpen 2011
17:07

Elf

to Tomáš GRIMM: To už by bylo ale lepší napsat, že jde, jak říká Vláďa, o bavorský typ (pokud aspoň trochu připomíná březňáka), nebo spíše o český typ piva. Takhle by to mohlo konzumenty mást. Existují sice i méně chmelené verze anglických ejlů (Mild Ale), ale v tomto případě asi půjde spíše o polotmavý ležák, než o svrchně kvašené pivo anglického typu, které má přeci jenom jiný senzorický profil než ležák.


napsal(a): Elf [Odpovědět]

Malakin

pondělí, 22. srpen 2011
07:43

Malakin

to Tomáš GRIMM: Ano, pomluvami se nenechte odradit, ale dobře míněné rady byste neměl povýšeně přehlížet. Pokud si totiž nejeden zákazník myslí, že nabízíte (či jste nabízeli) pivo pochybné kvality, je něco špatně a je potřeba s tím něco udělat - např. vyměnit sládka za někoho schopnějšího, poslat sládka do učení někam, kde už mají s vařením piva zkušenosti, a prozatím se věnovat jenom příležitostnému homebrewingu, příp. prodat technologii a vrátit se ke G, na kterém není co zkazit - a ne odpovídat stylem "pomluvy tu řešit opravdu nebudu". Chápu, třeba komentář zdejšího nováčka "Jejdy" nevypadá příliš důvěryhodně a osobně to vidím na někoho, komu jste již delší dobu trnem v oku, ale píra, orca či bomber1 tady přispívají mnohem častěji a dle mého názoru by bylo přinejmenším slušností na jejich výtky nějak zareagovat.

Co se zmiňovaných 20 korun za tácek, resp. za etikety, týče, je samozřejmě vaše věc, za kolik to prodáváte, být ovšem vámi, tak popřemýšlím nad tím, zda mi těch pár korun navíc za tu ostudu a současně i přirovnání "čím horší pivo, tím dražší suvenýry" opravdu stojí.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 22.08.2011 ve 07:47:04


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Tomáš GRIMM

neděle, 21. srpen 2011
07:07

to Elf:
díky za vaše připomínky, proberu je se sládkem a případně popis piva na webu pozměníme...


napsal(a): Tomáš GRIMM (tomas.grimm(a)post.cz) [Odpovědět]

Jiří Lojda

čtvrtek, 18. srpen 2011
08:07

Tak jsem take prijel ochutnat pivko a zhodnotit. Vyzkousel jsem Patriot, Hutnik a Weizengrimm. Patriot i Hutnik mi mile prekvapily, ale naprosto mne dostala psenice (0,5l 31,-). Dle majitele se kterym jsem prohodil par slov mistni psence velice prospela zmena kvasnic. Skoda ze nejsou (pry zatim) k prodeji pulitry. Na Weizengrimm se tesim velice na Slunicko ve skle kam pry rokycansti urcite dorazi. Celkovy dojem velice pozitivni i z obsluhy, ktera toho jiste mela plne zuby (plna pivnice i zahrada) a i pres to se netvarila nastvane a slecna za pipou rozdavala usmevy.


napsal(a): Jiří Lojda [Odpovědět]

Palo

čtvrtek, 4. srpen 2011
19:23

U Stočesů pivo nic moc. O tácku za ty peníze nemluvě. Otvírací doba není vyvěšená. Už bych tento minipivovar nenavštívil.


napsal(a): Palo [Odpovědět]

Jejda

středa, 20. červenec 2011
11:20

po vtíravém promu a ze zvědavosti jsem se přijel podívat ke Stočesům.Byl jsem tu naposled,když tu byly igelitový ubrusy a útulno.Dýchalo to tu přívětivostí,kamarádstvím,domácí atmosferou,bezva obsluha,prostě taková super \"putika\".Ale rychle jsem se probudil ze sna.Opět jsem se utvrdil,že kde jsou peníze ještě nemusí být rozum.A dělat z hostů idioty není fér.Točit nakupovanou 11°nefiltr Klášter a Velen Garden(limetku) a tvrdit,že jsou vlastní výroby je popuzující a hnusný.Vkus majitele asi taky nebude nic extra.Interier se dá srovnat s lepší nádražní halou a arogance,neprofesionalita a velikášství se taky hodí víc k Českým drahám.Je mi to líto,že neexistuje \"páka\",která by kontrolovala výrobu a prodej,toho,co inzerují.Nechci být prorokem,ale Stočesům dávám životnost do chvíle,kdy se zavře zahrádka,pak to asi pronajmou,nebo prodaj.V nejlepším případě skončí u Gambrinusu a mohli by ho točit třeba jako Stellu Artois.


napsal(a): Jejda [Odpovědět]

bomber1

pátek, 15. červenec 2011
09:43

U Stočesů mě zklamalo pivo, budou muset na sobě zapracovat. Určitě by mu neuškodilo více zachmelit. Jinak suvenýry aspol. mají zmáknuté skoro k dokonalosti, jenom nechápu proč 1 ks piv. tácku prodávají za 20 Kč. Kdyby to bylo na burze někde třeba v Ostravě tak to beru, ale na místě? Překupníky ze suvenýry přece dnes každý pozná, a když si bere člověk 1 tácek tak snad je každému jasné, že to má pouze pro sebe. Určitě, ale budu držet rokycanským pěsti a určitě se sem po delším čase otočím. A do restaurace doporučuji doplnit věšáky na bundy.


napsal(a): bomber1 [Odpovědět]

Malakin

pátek, 15. červenec 2011
23:02

Malakin

to bomber1: Překupníky se suvenýry přece dnes každý pozná, a když si bere člověk 1 tácek, tak je snad každému jasné, že to má pouze pro sebe. Nemáte pravdu, takhle paušalizovat opravdu nelze. I sběratel, který si někde koupí třebas jenom jednu sklenici či tácek, totiž může být překupníkem v tom pravém slova smyslu a naopak sběratel, který má zájem o více kusů, může být tím slušným, který myslí i na své kamarády či kolegy z klubu, který by si na tom nedovolil vydělávat.

Jinak cena 20 korun za tácek je opravdu dost vysoká, ale když je to na vás moc, nekupujte. Jedině tak totiž dáte majiteli najevo, co si o něm myslíte. A když budou takových lidí stovky, třeba mu dojde, že si svým přístupem kálí do vlastního hnízda, a ceny buď sníží, nebo zavře krám...


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

orca

úterý, 5. červenec 2011
19:03

orca

Tak jsem tam prvně zavítal. Dojmy rozpačité. Pivo nezklame ale ani nenadchne. Pšenice do bucláku je drobet úlet. Interiér působí žel lacině, na to kolik se tam proinvestovalo, a dle osazenstva je to myslím až moc. Ambice jsou asi opravdu jen stát se pivnicí, škoda. O kouření je škoda mluvit. Stál jsem u výčepu při otevřených dveřích a bylo to hrozný.
Směr kterým se vydali v Dobřanech či ve Stříbře se tady asi nekoná (ale kdo ví)


napsal(a): orca [Odpovědět]

Štěpánka Pfeiferová

úterý, 5. červenec 2011
07:29

No mistečko pěkný,možná tam někdy uspořádám alianční srazik Travianu pokud bude i ubytování
Lady Chuckyna


napsal(a): Štěpánka Pfeiferová (stepinda33(a)seznam.cz) [Odpovědět]

píra

pondělí, 4. červenec 2011
10:21

píra

Byl jsem v sobotu, nedočkavě nás před 14. hodinou čekalo na zahrádce již povícero. Ihned po otevření se podnik zaplnil.
Jedna část-s pivovarem, má bohužel nainstalovanou velkou televizi, která byla ihned zapnuta a docela rušila. Ve druhé části jsou zase automaty. Ještě, že je před restaurací opravdu rozlehlá zahrádka (pro nerudné nekuřáky).
Inspirací v Mostě i nerezový žlábek s nakrájenými pomeranči. Hezky to voní, ale docela stříká.
Ochutnal jsem 11 a černou 12. Piva nebyla špatná, i když byla ten den první. Ale byl jsem předtim na obědě u Krále Václava IV. v Točníku a kvalit tamního Herolda bohužel nedosahovala. Přeji ale Stočeským, ať se jejich pivko várka od várky zlepšuje.
Bohužel jsem nyní na dovolené a tak nemůžu dlouze psát, ale největším zážitkem dne byla návštěva pivovaru Radouš ve Šťáhlavech, kde se v sobotu konalo slavnostní otevření pivovaru. Atmosféra byla skvělá, pivo vynikající, pan sládek a majitel v jedné osobě okouzlující!


napsal(a): píra [Odpovědět]

Dan

pondělí, 4. červenec 2011
11:41

Dan

to píra:
Smím se zeptat, co jsou to ti "nerudní nekuřáci", pro které je venku velká zahrádka, která je ale dle fotek také kuřácká?


napsal(a): Dan [Odpovědět]

Rash

pondělí, 4. červenec 2011
09:16

Rash

Pěkné, pěkné. Taky jsem se do Rokycan chystal, ale nakonec to nevyšlo, tak jsem rád, že si můžu alespoň přečíst tento článek ;).

Jenom Tě, Rosťo, doplním s těmi brambory: nejstarší zmínka o nich, na našem území, je z roku 1623, ale v širším měřítku se na český stůl dostaly až v druhé polovině 18. století. :)


napsal(a): Rash [Odpovědět]

wendy1972

pondělí, 4. červenec 2011
08:40

Ahoj,
taky jsem si dovolil zúčastnit se slavnostního otevření U Stočesů,fotečky z této události jsou na mém webu www.wendy1972.rajce.net S pozdravem Vašek z Prahy


napsal(a): wendy1972 (vasek.vasek11(a)seznam.cz) [Odpovědět]

honza1205

pondělí, 4. červenec 2011
00:00

honza1205

Akorát to logo vypadá jak kavárna Starbucks.


napsal(a): honza1205 [Odpovědět]

honza1205

pondělí, 4. červenec 2011
00:01

honza1205

to honza1205: Ale ta slečna servírka se jim moc povedla :)


napsal(a): honza1205 [Odpovědět]

Rosťa

neděle, 3. červenec 2011
13:39

Rosťa

to Jana: Ale no tak. Publikační schema PI je přece roky úterý, čtvrtek, nedĕle, čili kam se hnát. Krom toho za sebe jsi to mĕla mít dávno napsané ne posílat jen fotky. Ženského vhledu nám třeba!


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Jana

neděle, 3. červenec 2011
13:53

Jana

to Rosťa: Vida, tak jsem se zase poučila. O publikačním schématu PI. :-)
A jinak musím dodat : STO(krát)ČES(t) Rokycanským!


napsal(a): Jana [Odpovědět]

Jana

neděle, 3. červenec 2011
13:28

Jana

No, to to trvalo, Rosťo! :-))
Už jsem se chystala chopit pera, když pořád nic. Posílám Chodymu pár fotek na doplnění.


napsal(a): Jana [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI