Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Sedmé Kostelecké Vykulení

Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...


verze pro tisk

Sedmé Kostelecké Vykulení

Sedmé Kostelecké Vykulení [p257]

Můžeme s tím třeba i nesouhlasit, ale Pivovár v Kostelci nad Černými lesy je hezké místo a na pivní mapě Česka má své pevné nepřehlédnutelné místo. Pánové Starec a Vodochodský nás sice už pár let napínají, jak to bude s Kosteleckým pivem, ale od dob mé první návštěvy se z téměř vymřelého pivovaru stalo pěkné, životem tepající místo.

Unikátní trámoví
Unikátní trámoví

Vždycky když mohu, jdu se do žentouru podívat na unikátní trámoví. Nevím, jestli na to byly pumpnuty i nějaké EU fondy, důležité je, že trámoví je opravené a střecha nová. Nově je i pod trámovím udělán ochoz se zábradlím a návštěvník se tak může s důkazem umění někdejších řemeslníků doslova pomazlit.

Za pivovarským komínem?
Za pivovarským komínem?

Letos jsem jel do Kostelce rád. Předchozí ročníky byly řádně zdokumentovány kolegy, vše podstatné o pivovaru řečeno a já se tedy nemusel stresovat sháněním informací, aby byl článek o něčem. Mohl jsem si v klidu užívat příjemné baboletní odpoledne a netrápit se sháněním materiálu pro článek. Nakonec vám ale stejně píšu. Protože tam bylo opravdu krásně…

Negr před žentourem
Negr před žentourem

Hned na začátku si dávám do mé BON ovské degustační třetinky Přerovského Negra, 13° žitný speciál, měl jsem jej již v Obžerství a jeho kávové odstíny si mě získaly. Snad že mi babička v dětství dělávala k snídani meltu, do níž jsme si ulamovali chléb a Negr mi chutí maličko ty časy evokuje. Jelikož Radhošť 11° poněkud pění ale zároveň je mi okolními pivaři doporučován jako lahodný, domlouvám s příjemnou obsluhou pípy na humně, že si pro něj přijdu za dvacet minut. Jasně že jsem byl nervózní, zda po tak dlouhém čepování výrazně neztratí na senzorických vlastnostech, ale nakonec mi skutečně dost chutnal.

Písmomalíř a encyklopedista
Písmomalíř a encyklopedista

Zatím se s Negrem v ruce poohlížím po pivováře a dělám dobře, neboť zahlédám známého pivního encyklopedistu, jenž užívajíc jeden z mnohých svých talentů prováděl popis pivovarského náklaďáku. Pozdravím jej a za chvilku se spolu setkáváme u výčepu pivovaru Svatý Ján z Polep, kde fešák pan Karavainov osobně čepoval své výtvory. Na to byl zvědav i pan sládek Buriánek, čehož využívám k zisku informace o tom, kde právě provádí exhibiční vařbu sahti, tradičního finského domácího piva.

Páni sládkové Karavainov a Buriánek
Páni sládkové Karavainov a Buriánek

Jsem velmi rád, že dospěl jsem do Kostelce včas. Mohl jsem tak vidět i pana Ing. Černohorského při vaření tradičního českého ležáku s pracovním názvem Bednář, zavzpomínat s ním na Průhonického Bizona a dozvědět se, že nyní tento mírný a sympatický chlapík vaří kdesi v Rakousku a zároveň spolupracuje s nejmenovanou firmou dodávající technologii malým pivovarům.

Pan sládek Černohorský při práci
Pan sládek Černohorský při práci

Druhým vrcholem dne bylo scezování sladiny či možná i mladiny sahti, kterou pan Buriánek prováděl přes smrkové větve v dřevěných trokách, protože v luzích a hájích otčiny již není dostatek divoce rostoucích jalovců a pokoutně je bráti na pietních místech není příliš vhodné. Protože ale správné sahti by mělo býti cezeno přes větve jalovcové a protože je v sahti chmel doplňován či zcela nahrazován jalovcovými bobulemi, jsou tyto ladně porozházeny mezi smrkovými větvemi.

Pan sládek Buriánek při práci
Pan sládek Buriánek při práci

Je to pěkná chvilka, pan sládek co chvíli noří do sladiny měřící zařízení, soustředěně a pečlivě odezírá ze stupnice, by nepropásl tu jedinou vhodnou chvilku, trošku napíná obecenstvo maje již mnohé zkušenosti mediální a konečně přikračuje ku scezování. Ach ty vůně! A když pokývne k směrem k napjatému obecenstvu, ti odvážnější nastavují pod troky své degustační skleničky, zachycují trochu drahocenné tekutiny a koštují, ženy, děti, všichni! No tak, co kdybychom to napřed nechali zkvasit? Ale nakonec pobízen činím to samé. Je to slaďoučké, smrkové a jalovcové, no to bude dobré sahti!

Nyní bude sahti procházeti přírodními procesy zhruba dva týdny a pak se vypije zde, v Kostelci, avšak nevím, zda to bude degustace veřejná, ale co, nemůžu chtít všechno, že. Páně Černohorského Bednář bude přírodními procesy procházeti minimálně měsíc a následně stihne jej osud sahti páně Buriánka. Kostelečtí mají hezké plány! Představuji si, jaké to bude, až některé cukry mnou popíjené tekutiny projdivše zažívacím traktem kvasinek zalkoholují a promění sladinu v sahti. Někteří jiní nejmenovaní pivní badatelé degustují i mláto tváře se přísně a znalecky až mne to za fotoaparátem rozesmálo. Ale i mě nakonec pan sládek zcela vážně nabízí mláto k odběru s tím, že přeci vím jaké dobré sladké placky dělá z mláta mj. David z Třebonic.

Mno teda, to Buriánkovo mláto má ale zvláštní šmak!
Mno teda, to Buriánkovo mláto má ale zvláštní šmak!

Následně mě dojímá koncert pěveckého sboru mladých kosteleckých slečen předškolního či těsně školního věku, ale to je tím, že chca holčičku, tatínkovu princeznu, mám místo ni „jen“ tři syny.

Vykulence, pivo s pivoňkou, ač sváděl mě mocně, nakonec v PET nekupuji. Je to pěkná etiketa a k mání pouze na této akci, Vykulenec pro Vykulení. Vzhledem k místu původu spokojím se ale s návštěvou restaurace U klokočníka. Líbil se mi ale nápad mít desítku i dvanáctku, jednu v zelené, druhou v hnědé PET lahvi. Které je asi lepší, že?

Vykylenec, pivo s pivoňkou
Vykylenec, pivo s pivoňkou

V autech moc nejedu, přesto neodolám kráse kulatých plechů a opravdu nevím, co bych si vybral, mohl-li bych. Ty staré jaguáry nebo ty staré oktávky? Dobrý nápad udělat na pivních slavnostech výstavku veteránů, dlouho jsem tak pěkná auta neviděl! Moc se mi líbí i toaleta za humnem, umývárna z „totáčských“ píp donutí člověka zavzpomínat…

Hygiena především!
Hygiena především!

V Kostelci jaksi chybí některé mírné nedostatky jiných takových akcí. Toalety kapacitě i kvalitou velmi v pořádku, před jedněmi je i souprava na vymývání soukromého skla, všade dostatek košů, výčepních míst je tolik, že se nikde netvoří výrazné fronty a samostatnou kapitolou je i vynikající kuchyně či udírna.

Pivovarská vejtřaska
Pivovarská vejtřaska

Lidí je sice v pivováře dost, ale ne tolik, aby se pivovarským dvorem nemohla prohnat pivovarská vejtřaska kočírovaná samotným panem Vodochodským, přáteli řečeným „Vodouch“…

Nakonec si ještě jednou musím vyfotit pana sládka Černohorského. Nedokáži dešifrovat, čím vzbudil mé sympatie. Pravděpodobně vším…

Když svou nejen práci miluješ…
Když svou nejen práci miluješ…

Děkuji ti, Kostelecký pivováre, díky ti za krásný den, za atmosféru, za 44 různých piv, za ukázku umu sládků, za pohodu… Děkuji vám všem, které jsem tam potkal. Cítil jsem se tam trochu jako doma…

Co když to není jen legrace?
Co když to není jen legrace?

A Kostelecké pivo? Vy se ptáte? Já už ne. Krom irelevantních odpovědí existují i irelevantní otázky :)

Nabídka piv
Nabídka piv

P.S. Další fotky naleznete zde...[Rosťa Kloubek] [Zobrazeno 10486x] [12. září 2010]
[Pivní slavnosti] [comments: 37] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Henri

čtvrtek, 25. listopad 2010
13:25

Henri

Na Vykulení jsme viděli vaření piva Sahti v podání Petra Buriánka, tak se můžeme také podívat, jak to dělají za Velkou louží: http://www.brewingtv.com/episodes/2010/11/17/brewing-tv-episode-24-sahti-throwdown.html


napsal(a): Henri [Odpovědět]

Rosťa

pátek, 22. říjen 2010
18:03

Rosťa

Vážený pane Buriánku, Jarine, Vodouchu! Vaše Sahti, t. č. zdarma k ochutnání ve Zlejch časech, jsem ochutnal a jsem povinován konstatovat, že tato rarita je natolik zvláštní a kompĺikované chuti, natolik výletem do krajin tajuplných a neuchopitelných, že chybí mi slova krom vyjádření díků. Děkuji vám za letenku do dálek!


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Adsense

13. duben 2024
22:17


posted by: Inzerce

Rosťa

úterý, 14. září 2010
17:47

Rosťa

to Sekal: Vážně jsi si ten nick vybral podle toho filmu, co se nejmenoval Musíme si pomáhat? Vždyť mě doma zabijou! P. S. Neviš, co je nutné znát k přijímacím pohovorům?


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Qwjeták

úterý, 14. září 2010
21:49

to Rosťa:
Pro upřesnění vůz není vejtřaska ale s5t. Je to skoro stejný, ale vzadu je jen jedna náprava. Vejtřasek jezdí ještě dost, ale s5tek moc ne. Správný pivovarský auto by byla erena, ale to je ranec....


napsal(a): Qwjeták (spravce(a)pivovarkostelec.cz) [Odpovědět]

Sekal

středa, 15. září 2010
13:17

Sekal

to Rosťa: Podle mne nic. Sekal je podle filmu pro mou zálibu v kloboucích.


napsal(a): Sekal [Odpovědět]

phrabina

čtvrtek, 16. září 2010
21:00

phrabina

to Sekal: Takže přímačky se nedělají? Mám strach, že by mi po prověření mých znalostí sebrali všechny diplomy, co mám. Tedy diplom za 2. místo ve stavění sněhuláků by mi snad zůstal.


napsal(a): phrabina [Odpovědět]

jiri.kana

středa, 15. září 2010
14:00

jiri.kana

to Rosťa:Aha, já myslel, že podle filmu "Je třeba zabít Sekala" :-)


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

Rosťa

úterý, 14. září 2010
13:43

Rosťa

to Eva Marková: No, tak to jako bych nebyl! Nemají v Podskalské třídu studujících při zaměstnání, prosím? A to že jsem prošvihnul multikáru je opravdu trestuhodné! Nemůžete mi, prosím, poslat foto?


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

píra

úterý, 14. září 2010
13:47

píra

to Rosťa: Samozřejmě že mají :-)


napsal(a): píra [Odpovědět]

Rosťa

úterý, 14. září 2010
13:58

Rosťa

to píra: a kruci!


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Sekal

úterý, 14. září 2010
17:34

Sekal

to Rosťa: Tak se přihlásíme.


napsal(a): Sekal [Odpovědět]

pechi

úterý, 14. září 2010
20:17

pechi

to Sekal: uvažoval jsem o tom v lednu. ale je to vždy celé úterý a to by mi v práci neprošlo.


napsal(a): pechi [Odpovědět]

Sekal

středa, 15. září 2010
22:26

Sekal

to pechi: Jako každej tejden v úterý?


napsal(a): Sekal [Odpovědět]

hroch

středa, 15. září 2010
20:55

hroch

to Sekal:
Já jsem podskalskou jako dálkař absolvoval před lety. Neotvírají ji každý rok, půlku studentů tvoří odpadlíci z denního studia, a tak záleží kdy se sejde víc odpadlíků. Jinak rozdílovky za druhák do třeťáku- nějaká chemie, potravinářská technologie, biologie (pro nás s průmyslovkou). Fyziku a matematiku mě a kámošům jako ing.elektro uznali. Takže po dvou letech pondělního (2-3x měsíčně) docházení do školy na cca 3-5 vyučovacích hodin do školy a vždy závěrečného zkoušení v pololetí a na konci, následovala maturita. Možná jsou nějaké změny.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Qwjeták

úterý, 14. září 2010
15:32

to Rosťa:
fotky jsou na webu pivovaru - http://pivovarkostelec.cz/node/2494


napsal(a): Qwjeták (spravce(a)pivovarkostelec.cz) [Odpovědět]

Rosťa

úterý, 14. září 2010
16:02

Rosťa

to Qwjeták: Hezký! Ale ty jsi vyfotil i mě a trochu jsi tím tu galerii shodil. :) Ale pěkné stránky, jen tam chybí sekce "Napsali o nás", jako to má třeba Tambor :)


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Qwjeták

úterý, 14. září 2010
16:20

to Rosťa:
díky za tip, stále ve výstavbě a švihnu to tam


napsal(a): Qwjeták (spravce(a)pivovarkostelec.cz) [Odpovědět]

pechi

čtvrtek, 16. září 2010
00:39

pechi

to Sekal: jj, od rána do večera se to nahustí a škola může bejt za 3 roky hotová... škoda že nemám čas. v prosinci nebo v lednu navštívím opět DOD s ochutnávkou výbornýho pivka.


napsal(a): pechi [Odpovědět]

Eva Marková

úterý, 14. září 2010
12:44

Nejunikátnější byla multikára s fůrou hnoje a vidlema šoférolvaná M.Starcem a starej náklaďák s kosteleckou 14 tedy partou 14 chlapů s kartama a pívem, šoférovaná Vodouchem. Obrovský hold pořadatelům a autorovi článku. P.S.Láďa Černohorský je můj spolužák a jsem s ním na předposlední fotce.Vzniklo tam u vaření várky heslo : kdo nedělal Podskalskou, jako by nebyl! Držím palce. Eva M


napsal(a): Eva Marková (eva.markova(a)home-net.cz) [Odpovědět]

Děkan

úterý, 14. září 2010
10:17

Děkan

V Kostelci jsem byl před dvěma lety s tehdy nastávající na Silvestra a musím říci, že už tenkrát nás překvapil profesionální a současně vřelý vztah pořadatelů k návštěvníkům, byl vidět jejich zápal pro věc, pro pivovar žijí a tak nezbývá, než se těšit, až začnou vařit své pivo. Stále více začíná platit, že Kostelec rovná se pivovar.


napsal(a): Děkan [Odpovědět]

Henri

pondělí, 13. září 2010
12:01

Henri

Opravdu pěkně napsaný článek o úžasné akci. Jsem moc rád, že jsem tam byl, a potkal se s mnoha výbornými lidmi. Piv jsem ochutnal hodně a překvapilo mě, že bez následků, zkrátka se mi podařilo vybrat si skutečně dobrá a kvalitní pivečka.
11° Radhošť jsem si i přes jeho vysokou pěnivost také dal (čekání jsem využil k ochutnání Negra, který mě též nezklamal)a ze všech těch dobrot, které jsem ten den měl, mi 11°Radhošť chutnala nejvíce. 8°jsem neochutnal, takže nemohu soudit, ale je jasné, že mezi takovými dobrotami, které byli na čepu, nemůže 8° pivo moc vyniknout. Výborný byl i Fešák od p. Karavainova, ale vlastně i všechno ostatní co jsem ten den pil.
Prostě krásný den v pivním ráji.


napsal(a): Henri [Odpovědět]

Qwjeták

pondělí, 13. září 2010
10:40

to Malakin:
Máro, hlavně kvůli tobě jsme letos nakreslili velký plán pivovaru 3*3 metry se zakreslením všeho důležitého včetně mytí skla. Panel byl v průjezdu, kde to vše ještě komentovala jedna velmi poučená slečna.


napsal(a): Qwjeták (spravce(a)pivovarkostelec.cz) [Odpovědět]

Rosťa

pondělí, 13. září 2010
11:39

Rosťa

to Qwjeták: ano. Orientacni panel byĺ fajn. Viz. sekce Dalsi foto


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

pechi

pondělí, 13. září 2010
11:55

pechi

to Rosťa: Tak koukám, žes to stihnul sepsat velice rychle, hurá. já ještě ani nevysypal fotky.


napsal(a): pechi [Odpovědět]

Rosťa

pondělí, 13. září 2010
12:11

Rosťa

to pechi: já tam odsud přijel v tak báječném rozpolozeni, ze ten autor ve mě prostě sednul a napsal to aniž by se mě na něco ptal. On se mnou tyhle věci moc nekonzultuje.


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

jana

pondělí, 13. září 2010
15:56

Jana

to Rosťa:
Sice trošku z jiného soudku, ale když už jste zmínil ty placičky z mláta. Výborné bramboráčky z mláta dělají u Berounského medvěda.


napsal(a): jana [Odpovědět]

Jakub M.

pondělí, 13. září 2010
09:57

Výborná akce a také dobře organizačně zvládnuto. Radhošt 8 byl dost hnus a 11 zase pěnila, ale pít se dala. Ostatní piva byla výborná a dobře vychlazená. Kostelecký pivovar měl dostat dotaci od MAS Podlipansko na zahájení výroby piva, takže se snad brzy dočkáme.


napsal(a): Jakub M. [Odpovědět]

Sekal

neděle, 12. září 2010
22:38

Sekal

Je ten Radhošť 11° nebo 10°? Viděl jsem označení 10,9°, ale u stánku ve skanzenu v Rožnově bylo napsáno 11°.


napsal(a): Sekal [Odpovědět]

Rosťa

neděle, 12. září 2010
22:51

Rosťa

to Sekal: Tu co jsem pil já inzerovali jako 11°


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Rosťa

neděle, 12. září 2010
19:42

Rosťa

to Malakin: Myčka skla byla umístěna na zeleném sudu před umývarnou z píp, čili před toaletami za humnem. Foto mohu dodat. Já mám z fotkami vždycky problém udržet sebekázeň. Nejraději bych jich do článku dal vždy alespoň dvakrát tolik. O fotce myčky skla jsem taky uvažoval, neb vždy najde se nějaký nevěřící Marek.


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Chody

neděle, 12. září 2010
19:48

Chody

to Rosťa:
Tak se pak kdyžtak může udělat ještě zvláštní fotogalerie z ostatních fotek :)


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Malakin

neděle, 12. září 2010
15:44

Malakin

to Rosťa: 44 piv a tys ochutnal jenom dvě? No, to se ani nedivím, že už máš článek sepsanej. Mně je ještě teď blbě... :-)

Jinak je hezké, že jsi vyzdvihl dostatečnou kapacitu záchodů a možnost mít si kde umýt sklenici, tj. samozřejmosti, které, bohužel, na málokteré pivní akci dokážou pořadatelé zákazníkovi nabídnout.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 12.09.2010 ve 15:54:31


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Rosťa

neděle, 12. září 2010
15:58

Rosťa

to Malakin: mel jsem asi 6 tretinek. Tobe bylo blbe asi uz jak jste tam s Evzenem prisli, protoze ja vas zdravil, vy nevychovanci!


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Dwarf

neděle, 12. září 2010
11:39

Dwarf

jojo, byla to parádní akce :-) várku sahti jsem sice prošvihl, ale množství a variabilita nabízených piv a krmě byly v oněch nádherných prostorech v krásném slunečném dni velmi opojné a úchvatné :-)


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

Dwarf

neděle, 12. září 2010
18:05

Dwarf

to Dwarf: a byl to vůbec zvláštní den - Malakin nic nevylil ani nevrátil :D


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

Malakin

neděle, 12. září 2010
18:38

Malakin

to Rosťa: Tak to sorry, ale já tě asi přehlédl. A rozhodně to nebylo tím, že už jsem měl v sobě tři Valášky a dva Richardy z burzy. :) Každopádně díky, žes to tentokrát sepsal ty. Já bych se k tomu dostal až někdy za měsíc dva. Zkusím však něco málo sesmolit z loňského Vykulení. Mám dost fotek a několik videí, bylo by škoda, kdybychom tady o tom neměli ani zmínku.

to Dwarf: V Kostelci z mnoha důvodů nikdy nic nevylévám, byť třeba s Qáskem (tentokrát s polotmavým) jsem tam měl jako obvykle velký problém. Nikdo mi to sice nechtěl věřit, ale mně to pivo hrozně páchlo a chuťově taky nebylo ničím výjimečným. Alespoň v porovnání s tím, jak znám Qáska přímo od zdroje. S ostatními pivy jsem byl víceméně spokojen. Navíc jsem si měl kde umýt skleničku, byť ten samoobslužný mycí pult, o němž se zmiňuje Rosťa, jsem nikde nenašel.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Dwarf

neděle, 12. září 2010
19:45

Dwarf

to Malakin: ten pult byl u záchodů, resp. mezi WC a tím náklaďákem tam... z mého hlediska žádné pivo nijak moc nevybočilo ani směrem nahoru ani dolů (tedy z těch, které jsem ochutnal), byť třeba zrovna qásek řadím na chvost mého včerejšího žebříčku


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI