Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Tam, nad Černými lesy...

Akce, kde se dá přičichnout k dobrému pivu


verze pro tisk

Tam, nad Černými lesy...

Tam, nad Černými lesy...[p257]

Nechat si ujít přednášku o nádražních hospodách pokládám za nehodno charakteru milovníka pivní kultury. Zvláště, je-li spojena s výstavou o tomto fenoménu. Najmě, když mám v Kostelci kamaráda nepochopitelně ochotného mne ubytovat i s rodinou čítající krom čtyřicetikilové ženušky, kterou snad není nutné ani zahrnovat do stavu mužstva, 3 potomky, o nichž však nelze s jistotou tvrdit, že jsou to klidné děti.

Pivovarské sudy
Pivovarské sudy

V pět, za deště, jsem vyrazil. A vzpomínal, kterak jsem tam před 14 dny pil vynikajícího světlého kvasnicového Františka z pivovaru Harrachov, prokládaného dvěma kusy kvasnicového jedenáctistupňového Konráda. No a těšil jsem se.

Minulá nabídka
Minulá nabídka

Kouzlo Kosteleckého pivovaru spočívá nejen v hezké poloze, ale především v úžasném interiéru pod klenbami. V neposlední řadě pak v nabídce, kde chybí produkty chemiček. Sympatické pak pro mne jako návštěvníka je i fakt, že tam zpravidla nebývá nacpáno k prasknutí, ale zdaleka ani prázdno.

Výstava
Výstava

V půl šesté jsem si výstavu, v těch hezkých klenutých prostorách, prohlížel sám. Byl klid na focení i snění. Materiály o Nádražních restauracích byly zpracovány precizně, s jistým úřednickým fortelem a statistickou profesionalitou. Každá restaurace měla svou kartu, vyfocena byla vždy stanice, exteriér a interiér restaurace a info a názvu stanice, datu návštěvy, druhu a ceně piva.

Příklad jedné nádražky
Příklad jedné nádražky

Samotná přednáška pak především v krátkosti shrnovala proces úpadku nádražních restaurací za posledních cca 100 let. Za Rakouska sněhobílé ubrusy, livrejovaní ochotní číšníci promptně a na úrovni obsluhující vevnitř i na peronech u vlaků. Pak první republika, kdy to bylo jen o málo horší, poválečná léta, kdy to bylo o něco víc horší a následně první velký kvalitativní skok směrem dolů po roce 1968. Pan Musil závěrem pak vyjádřil názor, že největší úpadek nádražních restaurací pak nastal "paradoxně" po roce 1989....

Přednáška p. Musila
Přednáška p. Musila

Na výstavě bylo 200 karet dvouset nádražních restaurací. Fotografie mi však přišly z analogových foťáků, což mi pan Musil na přímý dotaz potvrdil. Je to sympatický mladý muž. Objíždět stanice a poměrně podrobně i obrazem zaznamenávat s dokumentaristickou přesností stav těchto zařízení si dle mého názoru jednoznačně zaslouží svůj web. Podle slov pana Musila se na digitalizaci sebraných "nádražohospodských" spisů chystá. Je jasné, že ho jeho koníček stojí spoustu času a není-li zaměstnán u železnice, pak i prostředků.

Kostelecké posezení
Kostelecké posezení

Naši furianti byli vyslovení sympaťáci, žádné vesnické tuc-tuc-tuc-tuci-tuci-tuc.... trojí kytara, housle a český repertoár. Pil jsem k té muzice, prohlížeje materiály o hospodách na nádražích, řezaného 11° tmavého Ferdinanda se světlým 11° Konrádem, první za 22 korun, druhý za 20, což mi zprůměrovali na férových 21 "vočí". Na čepu bylo pak ještě Sedm kulí, polotmavá 13° za 25,- a Ferdinand světlá 12° též za 25,- Kč. Jsou-li mezi čtenáři též inženýři žádající si souhrn dalších relevantních podrobných dat, jako je např. zcela nedůležitá otvírací doba, opět zklamu. Nesbírám informace tohoto druhu, jsem dobrodruh, kterého neustále se měnící otvírací doby různých zařízení nezajímají.

Toalety nad Černými lesy
Toalety nad Černými lesy

Troufám si ještě dodat, že v pivovaře je jedna z nejsympatičtějších pánských toalet, co jich nad Černými lesy je. A na dvoře jsem se pokochal pohledem na krásné původní dřevěné sudy. Černokostelecký pivovar je mi blízkým, pivem, prostředím a snahou o kulturu. Přikládám plakát na nejbližší akci: Amatérský ochotnický soubor Vichr z hor představí jednu z her českého génia Járy Cimrmana....[Rosťa Kloubek] [Zobrazeno 5965x] [11. březen 2007]
[Události] [comments: 5] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Lukáš

pondělí, 12. březen 2007
12:58

Lukas

Asi nejlepší způsob, jak se včas dozvědět o černokosteleckých akcích je z jejich nepravidelných infomailů. Já jsem se na seznam adresátů dostal na akci koncem září minulého roku (o které jsem se dozvěděl z těchto stránek - takže díky!). Maily chodí z adresy "kvetak@pivovarkostelec.cz", tak na ní zkuste napsat, ať vás těž zařadí na seznam, jistě rádi vyhoví.


napsal(a): Lukáš [Odpovědět]

Honza

pondělí, 12. březen 2007
09:53

honza

Kostelec opravdu vari jen na objednavku, na oslavy, hostiny apodobne. Ale tim,z e dali dohromady hospodu, maji mikropivovar, snad se jim podari letos varit pravidelne.

Pokud nam poslou informace o svych akcich, mame je v prehledu na nasem serveru http://www.svetpiva.cz/akce


napsal(a): Honza [Odpovědět]

LiborP

pondělí, 12. březen 2007
08:41

LiborP

Kde se vubec da dozvedet o techto akcich v Kostelci? Na webu nikde nic a jinde se to dohledat prakticky neda. Bydlim v Ceskem Brode, coz je kousek a konani akci se vetsinou dozvim az se zpozdenim.


napsal(a): LiborP [Odpovědět]

Rosťa

neděle, 11. březen 2007
07:54

Rosťa

Navštívil jsem pivovár za poslední dva roky cca 15x a nikdy nebylo na čepu vlastní pivo. Charakteristickým je pak určité mlžení na přímé otázky o vlastní produkci. Nejčastější jsou odpovědi, že "se na to chystáme", nebo že "jen na objednávku", nejupřímnější pak mi přišla odpověď mladého muže v tričku černokosteleckého pivovaru loni na kosteleckých keramických dnech. Konají se, tuším, každoročně 3 květnovou sobotu v Kostelci na náměstí. . Mladý muž, čepující však červený speciál od Konráda odpověděl:"Chtěli bysme, ale nevíme kdy to bude, chvíli to ještě potrvá..."


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Adsense

25. červenec 2024
14:52


posted by: Inzerce

Chody

sobota, 10. březen 2007
23:50

Chody

Chtěl jsem se jen zeptat, jak je to s vlastním pivem čenokosteleckého pivováru?


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI