Pivovar Regent
Jak to vlastně v tom pivovaru dělají
Pivovar Regent
Zpráva č. 11 o stavu pivovarnictví v Čechách
(sponzorem této reportáže je Birra Ceca – oficiální distributor piva Bohemia Regent v Itálii)
Možná si myslíte, že se stala chyba. Proč po Zprávě č. 26 o stavu pivovarnictví v Čechách z Kladna najednou čtete Zprávu č. 11... Ne není to chyba. S Liborem (čtenáři nám byli inspirací) jsme se dohodli, že by bylo dobré, kdyby jeho seriál Zpráv o stavu českého pivovarnictví byl někde kompletně uložen. A protože současné Zprávy můžete číst právě na PI, rozhodli jsme se pro reedici, možná maličko i remastering, zpráv, které jste původně četli na serveru Beers.cz. Mějte proto na paměti, že informace zde obsažené jsou staré několik let. Vydejme se tedy cestou časem do poloviny roku 2007...
Vážení čtenáři, milí pivní přátelé,
Kalendář ukazuje 3. června 2007, je neděle a já usedám za psací stůl, respektive za PC, abych Vám popsal další český pivovar. Původně jsem tuto povídku chtěl napsat na své rodinné desetidenní dovolené v Řecku, kde jsme byli před týdnem, ale to víte: o českém pivu se přeci jen nejlépe píše doma, v Čechách. Nějak mě na poloostrově opustily Múzy. Což je zajímavé, narodily se přeci právě tam! Ale jinak je to skvělá a uvolněná země. Pálenku a saláty mají dobré, o pivu taktně pomlčím. Nicméně, jedete-li tam někdy, pijte pivo Mythos. Je nejvíce podobné našemu skvělému chlebnatému, hořko-sladkému, plnému moku. Ale říkám … jen podobné…
Celkový pojled na pivovar Regent
Ale konec na toto téma. Nejsem agent cestovní kanceláře. Teď jsme jinde. Jsme v krásném koutě naší země. Na jihu v Třeboni! V kraji piva a rybníků. A Třeboň to je Regent ! A naopak. Řekl bych, že zde to platí doslova. Kouknete-li se na toto město z ptačí perspektivy, vidíte že pivovar zabírá dobrou pětinu či šestinu historického jádra. A není to žádný novopečený mladík. Byl založen roku 1379, tedy o dost dříve než „velký stavitel“ Jakub Krčín položil základní kameny svého grandiózního třeboňského díla.
Dovedu si ho živě představit, jak si po práci nad plány rybníků spokojeně nahnul sklenici oroseného piva. Spokojeně a navýsost spravedlivě, neboť on byl tím, co něco dokázal. Něco po něm zůstalo. A jistě tehdy ani v náznacích nemohl tušit, že se pivo co pil o 400 let později bude jmenovat v podstatě po něm! On byl rožmberským regentem a třeboňským pánem. Ale tak to bývá, že věci a místa se pojmenovávají po velkých činných lidech, ne po žvanilech, co jen mluví či, lépe řečeno, tlachají. Kdo chce pomník musí něco udělat.
Pivovar od Zlaté stoky
Jak jsem již naznačil, rok založení pivovaru by mohl být dostatečným důvodem dále se v historii nepitvat. Když přežil tolik století, musí být přeci dobrý! Něco na tom bude. A tato reportáž je i jinak trochu jiná. Jak čtenáři, co mě znají postřehli, je to první zpráva, která je mimo mikropivovary, na něž se já soustředím převážně. Třeboň a Regent se mi ale prostě líbily natolik, že jsem se tam musel vydat. Město a pivovar do sebe zapadají jak pecka do švestky. Historie na Vás čiší, lidé jsou tam přívětivější než jinde, třeba než u nás na obhroublém severu
Nuže vstupme dovnitř! Paní Ing. Průšová, manažérka to pivovaru pro export, už o mně ví a budu tedy mít sólo osobní prohlídku. Malá sobeckost a ješitnost neškodí! Tyto dvě vlastnosti mi ve stravitelném neškodném měřítku navíc nejsou tak úplně cizí … mimochodem. Ale to „moji čtenáři“ již dávno ví…
Varna
A hned jsem veden do skvostu celého pivovaru. Do varny. Je v ní příjemně teplo a náš známý nádherný smrádeček - vůně, neb se právě vaří. Ale hlavně je v ní čisto a je velmi zajímavě architektonicky řešena. Když řeknu, že by jste zde mohli jíst v klidu z podlahy, není to vůbec nadnesené. Rožmberkové, jejichž pěticípá červená růže zde dominuje, se vážně nemají za co stydět. Mají tu důstojnou vzpomínku a pokračovatele. Ve varně je i stolek, kde se můžete podívat na celý „výrobní program“. Jistě tu provádí exkurze běžně. Musí to tedy mít trochu nakašírované.
Nikdy nevím jak nejlépe nazvat proces vaření, tedy výroby, piva. Slovo výroba či produkce mi zní pro pivo hrubě. Jako kdyby se někde na soustruhu vytočila rychle hřídel na traktor. Udělat pivo je přeci, jak dobře víme my, co už jsme si to doma sami na vlastní triko zkusili, alchymie a jisté „umění“ a nikoliv prostá výroba či jen uvaření. Vaří se např. i voda na čaj, ale pivo? Házím rukavici a nabádám pivovarské učence (což já nejsem), aby se zamysleli nad nějakým jemným a poetickým názvem. Hodným Seiferta. Dalšího českého velikána. Co třeba „tvořit“? Zde v Regentu se tedy „tvoří“ piv hned několik. Šest je základních.
Portfolium piv
Přijedete-li uříceni k pivovaru z nějaké místní cyklostezky, kterými se to v okolí jen hemží, doporučuji Vám jedenáctku (desítky jako pivař zásadně nedoporučuji … haha. Omluvte mě), aby jste vůbec mohli na kolečku pokračovat dál. Přijedete-li ovšem jako turisté či lázeňští pacienti doporučuji si sednout do nějaké z místních restaurací a vychutnat si pivo (a smaženého kapra k tomu - jak jinak v Třeboni, že?) v podobě plného a příjemně chmeleného Prezidenta s úctyhodnými 6% alkoholu. Ryba chce přeci plavat. Alespoň můj děd tak tvrdil.
A jsme–li u kaprů, nemůžu nezmínit dvě místní restaurace specializující se na rybí pokrmy. Jedna se jmenuje Šupina a druhá Šupinka. Najdete je hned u pivovaru. Stačí jít rovně z hlavní brány a po sto metrech se podívat doleva a doprava. Jsou obě naproti sobě přes ulici. Více na www.supina.cz. Dodnes nevím, zda si konkurují či jsou to sestry. Doporučuji i když nejde cenově o proletářské jídlo. Pozor na kostičku…
Spilka
Jdeme do spilky. Zde je několik velkých kvasných kádí, tak jak to již v regionálních větších pivovarech bývá. Spilka je příjemná místnost s velmi zachovalými klenbami. Některé kádě jsou zrovna prázdné, některé plné. V některých je již pivo téměř hotové ke stáčení a následnému zrání, v jiných je ona nádherná bohatá kvasná deka, která se vytvoří po 2 – 3 dnech hlavního kvašení. No prostě nádhera. Miluji klasické otevřené spilky! Jak nevidím na kvasnou deku, je požitek z návštěvy pivovaru poloviční. Klasika je klasika.
CK tanky
Ale ani zde není vše jen při starém klasickém postupu. Doba a zákazníci si „žádají“ své, a přeci jen žijeme v 21. století. Takže v pivovaru Regent najdete již také ty nechvalně známé „urychlovačky“, co to dělají vše snadnější. Odborně se nazývají CK tanky. S těmi se dají dělat úplná kouzla a pěkné prasárny. Třeba do nich nalít silikonový olej tak, aby eliminoval narůstající a vysokou kvasnou deku, co zabírá moc místa a tak bylo dosaženo 10-15% objemu k dobru na pivo. Ano až takhle se jde na krev, když je vše jen o produkci, číslech a penězích! Nemám to ze své hlavy, je to zkušenost velmi zralého a seběhlého sládka. Mého dobrého kamaráda.
Pivovarské podzemí
Jsem si jistý, že zde v Třeboni se nic takového neděje. Ale i tak není tak zle milí bratři pivaři! Klasické ležácké tanky zde zůstávají i nadále v převaze! Jen nízkostupňová piva zde dozrávají v těchto zmiňovaných urychlovacích CKáčkách. A ony klasické ležácké sklepy a tanky jsou tady v Regentu skutečně více než klasické a tradiční. Chodby, uličky a zákoutí se zdají téměř nekonečné. Nakukuji do jedné sekce s ležáckými tanky. Do druhé. Je jich tu nepočítaně a tak je tedy raději logicky ani nepočítám!
Ležácké tanky
V další kóji je jich stejně tolik. Ani nevím, kolik takových kójí tu je a už se na to neptám, neb dostávám pivo k ochutnání. Na tento okamžik se obzvláště těším. No řekněte, kdy máte možnost ochutnat nefiltrované pivo z takovéhoto regionálního pivovaru? Maximálně tak na nějaké pivovarské slavnosti, či když uplatíte sládka (netvrdím že jsou úplatní proboha, ale žijeme v kapitalismu, že?). Nechtějte ode mě teď soudy a odborné komentáře. Nejsem zaprvé tím povolaným, pak taky každému chutná něco jiného a také jsem si předsevzal že už nebudu o pivech veřejně vynášet soudy. Už jsem kvůli tomu párkrát dostal přes ústa.
Tak jako nebudu psát o tom, co lze běžně najít na webových stránkách pivovarů a v encyklopediích. Tedy fakta. Můj úkol, který mě baví, je přinést Vám vždy celkový, třeba i jen subjektivní (neb můj) a hlavně svěží pohled na určitý pivovar a jeho širší okolí, protože nejen pivem živ je člověk. I když na rozích některých našich tzv. večerek to vypadá, že ano? Takže: pivo, které dostávám je dobře pitelné. Dobré. Mně chutná. A jelikož je venku, na duben nevídané, vedro, přijde mi k duhu. Dostávám i dvě PETky s sebou. Budou podrobeny „analýze“…
Nicméně vždy je třeba přinést několik technických údajů, aby byl obrázek ucelený. Tedy pivovar zaměstnává cca. 50 lidí, je zde čisto, probíhají i nějaké ty rekonstrukce, což je vždy neklamný důkaz zdravé firmy a rozvoje vpřed.
Pivovarské nádvoří
Je o něj vzorně pečováno, a to i po stránce zachování tradic a po stránce architektonické. Oficiální název pivovaru je Bohemia Regent a.s., a takto je i zapsán v obchodním rejstříku. Je začleněn do Skupiny Stasek, jejíž činnost sahá až ke zpracování dřeva, zámečnickou výrobu či zpracování skla a výrobu sklářských forem. Bratři Stasekovi se mají čile k světu a jak jsem si všiml, zvládají vše dobře. Je to stejné jak s tím Krčínem. Odvážní a pracovití lidé mají vždy prostor k realizaci svých plánů a snů.
A takoví, jak jsem si už mnohokrát všiml, si většinou nestěžují a věčně nelamentují (rodná to naše česká vlastnost). V době mé kratičké návštěvy přifrčel právě na nádvoří pivovaru nablýskaný luxusní a silný vůz značky Mercedes pana ing. Ferdinanda Staseka a byla to zřejmě rutinní kontrola, jak se věci mají a zda vše klape jak má. Tak to má být. Přeji bratrům mnoho úspěchů a mnoho dobrých várek. A jistě jim to půjde i bez mého požehnání. Už jen samotný seznam států, kam se Regent vyváží, a kde se pije, je více než pestrobarevný … Rumunsko, Švédsko, Lotyšsko, Portugalsko… Jen tak dál a houšť. Šíření proslulosti českého piva není nikdy na škodu. Jsem na to pyšný. Roční výstav je 70 000 hektolitrů.
Dále je třeba, říci že před pivovarem vpravo je kvalitně zásobená pivovarská prodejna s dostatečně dlouhou pracovní dobou. Zde koupíte pivo v láhvích, KEGech a všemožné suvenýry. A hned na pivovarském dvoře také vpravo je pivovarská hospoda. Současné webové stránky pivovaru tvrdí, že zde dostanete kvasnicové (tedy ono dříve zmiňované nefiltrované) pivo. Tak to zkuste a ochutnejte toho lahodného a živého „kalňáska“. Já nemohu nic říci, v návalu euforie jsem zapomněl restauraci navštívit, ale dovolil jsem si „ukrást“ její obrázek, jako jediný ne vlastní, z webu. Pivovarští mi snad prominou.
Pivovarská hospoda
Pro ty, co uvažují, že Třeboň stojí za návštěvu, sděluji, že prohlídka pivovaru je možná a to denně. Domluvte si jí telefonicky. Nejlépe uděláte, podíváte-li se na oficiální webovou stránku na adrese www.pivovar-regent.cz. Zde najdete vše, co se týká „technické“ stránky věci. To ostatní, tu druhou duševní stránku, si ovšem musíte prožít sami. Tu musíte vstřebat srdcem a duší. A chuťovými pohárky.
Ano Třeboň je skvost. Zaslouží si Vaší návštěvu a pozornost. A nemusí to být jen čistokrevně pivní záležitost. Za návštěvu jistě stojí i trvalá expozice Třeboňska na místním zámku, Schwarzenberská hrobka či jen letmá svěží procházka městským jádrem. S očima otevřenýma ovšem. Správným směrem. Ne do výkladních skříní. Ale o patro či dvě výše. Mohu si teď dovolit i malilinko srovnávat a porovnávat, i když můj věk a tudíž i určitý ostych tomu trochu ještě brání.
V roce 1982 jsem zde byl jako 16-letý kluk s rodiči na dovolené. V hotelu Bílý Koníček na centrálním náměstí. V té době ještě přes historické náměstí denně duněly, od šesté ráno do pozdních odpoledních hodin, nákladní vozy plné písku z nedaleké pískovny. Jistě spěchaly na nějakou horkou stavbu socializmu. Pětiletka musela být splněna. Že bylo takto ovšem náměstí zcela znehodnoceno, soudruhy nijak netrápilo, stejně tak jako je nezajímalo mnoho jiných lidských věcí…Také mě na náměstí napomenul jakýsi šedý pomocník VB (říkalo se tomu „šedý mor“ – dobrovolný pomocník policie z lidu za totality), ať prý nesedím na obrubníku, že se to nedělá. Možná měl pravdu. Naštěstí dnes je tomu trochu jinak.
Náměstí T. G. Masaryka
Náměstí je bez aut, je krásně vydlážděné a nese (asi zase) jméno našeho prvního prezidenta. Jeho křestní jméno bylo Tomáš. Lze na něm relaxovat a lízat v klidu zmrzlinu, pít pivko či svobodně nadávat na poměry. Vítr čeří hladinu rybníků, břicha kaprů se utěšeně zaoblují pro Váš vánoční stůl a pan stavitel se na to vše posmrtně dívá z mramorového podstavce a musí být tam nahoře spokojen. Je dobře, že tam tu sochu má. Je to skutečná třeboňská persóna. Mimochodem, nijak si toho Jakuba Krčína neidealizuji. Byl to prý pěkný tvrďák. Na lidi byl pes a jen je prý využíval. Už kronikář té doby, Václav Břežan, kdysi napsal: „Jakub Krčín z Jelčan, člověk nerudný a mračný, jen na rybníky laskav byl…“
Velký stavitel Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan
Já blízko toho náměstí, přímo před branou pivovaru, upíjím teď můj Regent. Blízký pivovar tomu dává punc jakési autentičnosti. Znáte to že? Pivo vždy nejlépe chutná u zdroje. V podstatě já jsem do té Třeboně musel, jinak byste mě totiž mohli lehce napadnout, že jen kecám od stolu a pisálkuji a realitu jsem nepoznal. Není nad osobní poznání. CzechBeerMan proto byl na místě a snažil se pro Vás vyslídit vše, co se dalo. Dejte si také svůj Regent! Navštivte pivovar a krásné jihočeské město Třeboň.
CzechBeerMan v Regentu
Na závěr pokládám za nutné srdečně poděkovat paní Dagmar Poddané z italské firmy Birra Ceca z Torina, která se stará o věhlas a dobré jméno piva Regent v severní Itálii. Tato obchodní společnost také plně sponzorovala pro Vás tuto reportáž. A to doslova a do písmene. A do poslední kostičky z mé večeře v podobě lahodného kapra dle Petra Voka se třemi Regenty k tomu. Děkuji aneb Grazie Italia. Dobří lidé ještě žijí. Tady i v Itálii. Je to pěkný pocit … takže příště mám pro Vás nachystán další bonbónek. Z „Olomóca“. Uvidíme se zase tradičně v minipivovaru.
[Libor Vojáček] [Zobrazeno 12574x] [9. leden 2011]
[Exkurze] [comments: 47] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
Martin
čtvrtek, 25. květen 2017
19:50
Regent opravdu není dobré pivo. Především mi na něm vadí opravdu nesnesitelná ulpívající extraktová hořkost, která se stupňuje s tím, jak je pivo silnější a více vychlazené. Připisuju to právě používání CK tanků, s tím, že po dokončení procesu neseberou tu deku, která tam zůstane, a tudíž je pivo tak nemile hořké. Technologie je v Regentu snad ve všem úplně nová - nové varny, kvašení asi úplně všech piv v CK tancích, tedy absence spilky i ležáckých tanků, urychlování výroby, ředění piv na danou stupňovitost. Dle vyjádření sládka používají CK tanky na všechno kvůli snadné sanitaci. Se surovinami je to taky diskutabilní. Nedivil bych se, kdyby v Třeboni už nebyla vlastní sladovna, nicméně to ověřeno nemám. Extrakty - a to nejen jeden, ale více, jsou v případě Regenta opravdu zbytečné. Vody, kterou zřejmě stále čerpají z artézských studní, je pro jejich pivo při jejich stylu výroby opravdu škoda, stačila by klidně voda z vodovodního řádu nebo z řeky. Náhražky sladu tedy nepoužívají, cukr také ne (což je ale vzhledem k novým varnám pochopitelné), jen by mě zajímalo využití kyseliny mléčné, tu nemají uvedenou nikde na etiketě.
Kdybych to měl shrnout, tak z tradičních postupů výroby, kterou se tak kasají na webovkách, tam nezbylo skoro nic. Je to celkem s podivem, Regent má poměrně stále malý výstav - stěží do 100 000 hl ročně, ani to ne, navíc je to takový regionální výrobce, takže by si na pivu mohli nechat více záležet a více ty tradiční postupy používat. Jediná výhoda je snad v ceně. Pivo - minimálně desítka je k mání snad skoro po celý rok v akci v prodejnách Flop za cenu 6,50 Kč, což je opravdu výhodné.
Nicméně dnes je pivovar běžný ekonomický provoz skoro se všemi vymoženostmi velkých pivovarů, od kterých je snad dnes odlišuje jen menší výstav a stáří pivovaru. Nicméně kupovat jejich pivo jako podporu regionálního výrobce dbající na poctivé a kvalitní výroby postupy a suroviny smysl nemá.
napsal(a): Martin (Martin18A(a)seznam.cz) [Odpovědět]
yerka
pátek, 26. květen 2017
16:44
Martin: Ano, vlastní sladovnu již nemají, byl jsem tam v březnu 2017 na prohlídce. Vcelku mi chutnala nefiltrovaná verze jejich dvanáctky v pivovarské restauraci. Občas jejich žitné pivo, které v jeden den bylo velmi dobré a další se nedalo pít (jako když dochází sud a pivo je zoxidované).
Adsense
15. září 2024
05:01
posted by: Inzerce
Jiri.J
sobota, 27. květen 2017
09:37
Martin: Je to škoda, kdysi to bylo skvělé pivo, ale to je už tak cca 15 let nazpět. Měli výstav 300 tis. a dokonce plánovali obnovit pivovar Studená.
napsal(a): Jiri.J [Odpovědět]
Pivař M.
neděle, 28. květen 2017
08:41
Martin: Sladovna nefunguje už nějaký čas, majitel chce prostory využít jinak... Ale kolik pivovarů má dneska vlastní sladovnu? A jak to souvisí s kvalitou piva? Třeba v Broumově si sami sladují a pivo se pít moc nedá...
napsal(a): Pivař M. [Odpovědět]
Heriot
neděle, 1. květen 2011
21:39
Až na ty trapné žvásty o komunistech by to šlo. Nebýt jich, tak už není ani Třeboň ani pivovar....
napsal(a): Heriot [Odpovědět]
Dan
pondělí, 2. květen 2011
10:46
to Heriot:
Tak to by mne také zajímalo, jak komunisti pomohli Třeboni a pivovaru...
Pokud něčemu komunisti na Třeboňsku pomohli, tak přírodě, protože skoro půl století nikoho nepustili do pásma podél západní hranice, čímž paradoxně tuto oblast ochránili...
Ale jinak stačí srovnat, jak to v Třeboni vypadlo za jejich vlády a jak to vypadá dnes.
pana
pondělí, 29. květen 2017
23:16
Heriot: Komunisti, kteří zkurvili tuto zemi a národ, po nichž vidíš dosud spoušť, kam se podíváš, kteří zničili tisíce lidských osudů, vraždili nevinné lidi a všechno rozkradli, tak ti zachránili Třeboň a pivovar? Tady žádné sprosté slovo na Tvoji adresu nestačí.
napsal(a): pana [Odpovědět]
chup
úterý, 15. březen 2011
08:58
to tomino:
Konečne sa na slovensku začal predávať Regent, moje oblúbené pivo. Kúpil som si 11° a sakra to sa nedá piť. Majú ho v jednom velkosklade kde predávajú iba po bedničkách, tak mám doma bednu nepitelného piva. No už iba polovicu. Sú také všetky várky alebo to kolíše?
pepe
pondělí, 17. leden 2011
21:33
V Regentu jsem byl na prohlídce v létě 2009. Varna uklizená opravdu exkluzivně. V rohu varny se však válela kupa prázdných plechovek od chmelového extraktu a co víc i několik prázdných kanystrů od kyseliny mléčné. Což napovídá tomu že se vaření piva v tomto pivovaru urychluje a není zrovna ok. Na spilky nás nevzali se slovy že se již nepoužívají. Jinak u CKT opět pořádek to se musí nechat. Potom se šlo do ležáckého sklepa na ochutnávku piva. Slečna co nás provázela hledala pivo ve sklepě!! Našla ho až ve třetím oddělení ležáckých tanků. Co jsem stihl zaregistrovat tak pivo bylo pouze ve dvou tancích. Ostatní byly otevřené. Na otázku proč ve sklepě nemají pivo odpověděla, že sklep používají jen na speciály a ostatní dělají v CKT. Takže toto jsou moje postřehy pivovaru Regent.
napsal(a): pepe (pepepepe3(a)seznam.cz) [Odpovědět]
Narmer
čtvrtek, 13. leden 2011
10:34
Je pravda, že se chuť Regenta od poloviny devadesátých let, co ho piju poměrně pravidelně každé léto, změnila. Hlavní posun jsem zaznamenal u 10° - bývávala krásně sladově voňavá, a to i v obyčejných hospodách. Stejnou jsem od Regenta pil před dvěma lety, bohužel ne v hospodě, ale při exkurzi (točenou přímo ... z CKT). Taky se pohoršila nefiltrovaná 16° - dříve mi moc chutnala, vloni hodně ovocně divná. Zase na druhou stranu - klasickej "kvasničák" - ať v pivovarské hospodě a nebo v hospodě U Pilaře v Majdaléně - stále řadím mezi špičku toho, co se dá u nás pít, alespoň z produkce průmyslových pivovarů. A v neposlední řadě - přes veškeré výkyvy, Regent je pro mě hodně srdeční záležitost a to pak člověk leccos odpustí. Momochodem - už se těším na letošní pivovarské slavnosti v Regentu - budou v sobotu 30. července, jak mi potvrdili přímo z pivovaru.
Dan
čtvrtek, 13. leden 2011
15:11
to Narmer:
Regent je pro mne také letní srdeční záležitost a musím souhlasit. Kvasničák U Pilaře nemá chybu. Klasická dvanáctka zase v Žítči na návsi, nebo U Sandokana ve Staňkově. Už aby bylo léto...
Lahvová produkce je bohužel u Regenta z nepochopitelných důvodů o poznání horší.
Tomáš Kroupa
pátek, 14. leden 2011
10:14
to Narmer: To už se radši vždy upíchnu v Třeboňském ráji...
napsal(a): Tomáš Kroupa [Odpovědět]
Dan
neděle, 16. leden 2011
21:43
to Narmer:
Podle toho, co píšeš o osvětlení, tak to bude nejspíš po silnici. Ovšem ani lesem to bez světla nejde.
Cesta lesem je ale zajímavější a občas dobrodružnější. Akorát při přejezdu přes novou řeku to chce dobrou trefu na mostek. Tam člověk pozná, kolik má promile
Narmer
neděle, 16. leden 2011
15:07
to Sekal: uhodil jsi hřebík na hlavičku - nejhorší v noci nejsou cyklisti po pár pivech, ale neosvětlený hovada, bez ohledu na to, jestli po pivech a nebo ne ... na svojí obhajobu chci říct, že bez světel bych v noci na kolo na silnici nesedl ani střízlivej; a při pivním cyklistění na Třeboňsku s sebou vždy vozím náhradní světlo
---------------------------------
Zpráva byla upravena 17.01.2011 ve 12:11:43
Tomáš Kroupa
středa, 19. leden 2011
10:12
to Dan: A navíc v lese si může člověk případně schrupnout.
napsal(a): Tomáš Kroupa [Odpovědět]
Dáda
pondělí, 10. leden 2011
19:20
Pivo Regent piju už delší dobu. Zatím si nemám na co stěžovat. Upředňostňuju hlavně 11.
napsal(a): Dáda (koutnd(a)seznam.cz) [Odpovědět]
Kapr
pondělí, 10. leden 2011
18:07
Já mám zkušenost spíše s lahvovou variantou. Před nedávnem byl v hodně řetězcích po Brně, ale postupně se začal vytrácet. Nicméně jedenáctka mi přijde za těch pár let co ji piju přibližně chuťově stejná. Překvapivě se zlepšila desítka(dříve vodička, byla létě byla vynikající), ale dvanáctka(původně váborná) stála to samé léto za prd. Tak se v tom čert vyznej.
napsal(a): Kapr [Odpovědět]
Traper
úterý, 18. leden 2011
22:03
to Kapr: Regenta 11° za 7,50 a 10°za 5,90Kč! mají momentálně do konce měsíce v prodejnách řetězce Flop v Kuřimi (dnes jsem tam byl), a dále ze širšího okolí Brna by ho měli mít také: Tišnov, Štěpánovice, Dolní Kounice, Moravské Budějovice, Oslavany, Velká Bíteš atd.
Kari
pondělí, 10. leden 2011
12:59
Regenta jsem už na PI jednou či víckrát obhajoval, tak se i tentokrát pokusím aspoň trochu zmírnit převahu negativních ohlasů. Vloni jsem pil Regenta přímo v pivovaru, nefiltrovaná světlá 12 i tmavá 12 byly skvělé, v pivovarské prodejně zakoupený soudek řezané 13 byl pro můj jazyk trochu sladký, ale i tak dobrý. Na podzim jsem měl točeného Regenta v Praze ve Vršovicích v kavárně V lese a opět naprostá spokojenost, ten den jsme s kamarády obrazili celou řadu hospod včetně pár pražských minipivovarů a Regent byl v takto přímém (subjektivním!) srovnání lepší.
Rovermania
pondělí, 10. leden 2011
11:15
Netotožňuji se s Vašimi příspěvky, Regent jsem pil a piji pravidelně a pokud je dobře ošetřen, je to i nadále nesmírně obohacující zážitek.. Zejména v několika hostincích v okolí Třeboňe či Jindřichova hradce (např. u Pundů Horní Žďár či U jaryka horní pěna).. Piji ho vak i v Praze - točený i lahvový - a vše se mi zdá poměrně v pořádku.. Problém spíše vidím ve zmatené nebo lépe řečeno v neexistující marketingové strategii pro toto pivo, což je dnes, kdy regionální piva začínají být opět v kurzu, nepochopitelný postoj a velká laxnost..
napsal(a): Rovermania [Odpovědět]
hroch
pondělí, 10. leden 2011
08:09
Jak již bylo psáno Regent v devadesátých letech byl špičkové pivo. Patřil pod Jihočeské pivovary a ty se postupně smrskývaly až na samojediný Samson. Celý tento proces byl jak v té době bylo zvykem o zhoršení chuti regenta a zároveň vnucování zákazníkům Samsona. V mém oblíbenmém kulečníku v Lbc se právě točil Regent, pak byly tyhle tlaky a tak se v roce 99 přešlo na po podobném útlumu se rozjíždějící Svijany. Na tehdejšího Regenta si vzpomenu, bohužel se slzou v oku při ochutnání dnešních výrobků pivovaru.
ladin
pondělí, 10. leden 2011
06:41
Shodou okolnosti jsem nedavno v nejmenovanem retezci daleko od pivovaru zakoupil tmavy lezak, trvanlivost byla jeste hooodne dlouha, pivo odpovidajici cene, nemam namitek (i kdyz si koupim priste neco jineho, mam radeji jinou chut). Jen me neprijemne zaujala etiketa- pro cesky mluvici s cukrem, pro cizince bez cukru...
napsal(a): ladin [Odpovědět]
Malakin
neděle, 9. leden 2011
23:50
to Pepé: No, mě zase pobavila hláška "CK tanky vyrábí ... piva". Takový nesmysl jsem dlouho neslyšel.
to Jana: Mohla byste nám prozradit, co přesně máte oním ředěním piva v Třeboni na mysli? Neříkala vám spíš průvodkyně, že tam v případě potřeby míchají silnější piva se slabšími? HGB tam nemají, jiné vysvětlení mě tudíž nenapadá, ale klidně se nechám poučit.
to Sekal: No, ono je to v jižních Čechách co se piva týče obecně špatné. Jakub obtížně pitelná sračka, Samson s Eggenbergem o něco lepší, ale i tak mnohdy na vylití, no a Budvar taky jak kdy. S Regentem mám ale spíš pozitivní zkušenosti. Točený bývá bez problémů (jak v Třeboni, tak v Praze) a v lahvích v podstatě taky, akorát jednou putoval do dřezu, ale za to jsem si mohl sám, neboť byl prošlý a já si toho všiml až doma.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 09.01.2011 ve 23:58:46
emu
pondělí, 10. leden 2011
15:18
to Malakin: CKT je součástí výrobního procesu, takže proč nesmysl? Jinak já tedy regenta piju pravidleně lahvového, hodnotím ho jako průměrné pivo s určitými výkyvy. Dlouhá doba trvanlivosti mu bohužel moc neprospívá, pak se skutečně stane, že pivo leží na regálech celé měsíce...
Pepé
středa, 12. leden 2011
19:57
to Malakin: Pan odborník..ovšem.Měl jsem tedy dát slovo "vyrábí" do uvozovek.Toto slovo jsem použil záměrně,možná že vy byste napsal že v ckt se pivo vaří,což mě se příčí. Proto tento výraz.
napsal(a): Pepé [Odpovědět]
VozechV
čtvrtek, 13. leden 2011
06:49
to Pepé: Pepé má oproti panu Malakinovi pravdu. V žádném pivovaru i V tom nejmenším se pivo nevaří. Vaří se pouze mladina. Pivo z tohoto polotovaru vzniká až po zakvašení a následném zrání. Správně by se tedy měl používat pojem PIVO se v pivovaru VYRÁBÍ, nebo chcete-li DĚLÁ, ZHOTOVUJE, TVOŘÍ, VZNIKÁ, ... s láskou nebo bez.
kozousch
čtvrtek, 13. leden 2011
07:35
to VozechV: Rozebráno na detaily máte samozřejmě pravdu, ale "vaření piva" se používá jako zjednodušení. To je jako kdybyste protestoval proti slovnímu spojení "smažení řízku", protože se smaží polotovar (plátek masa v trojobalu) a řízek vznikne až osmažením tohoto polotovaru.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 13.01.2011 ve 08:27:03
Děkan
čtvrtek, 13. leden 2011
08:04
to Malakin: Vaše hodnocení piv mě vždy pobaví... Kolik jste těch Jakubů vypil, že si dovolíte napsat \"obtížně pitelná sračka\"? Já vím, bylo zakalené a hořké, že jo. A srovnávat pivo z mini s pivní fabrikou? To může dělat jen naprostý diletant nebo provokatér. Vyberte si. Ano, i já se setkal mnohokrát s tím, že jsem si dal někde pivo z minipivovaru a nebylo ve formě, někdy až nepitelné, naposledy např. Mačické a Václav z Loučné na Slunce ve skle, ale nedovolil bych si natolik zobecňovat a odsuzovat současně. Co se týče Regenta, souhlasím s níže zveřejněnými příspěvky, chuť Regenta se oproti 80. a hlavně 90.létům posunula zcela jinam, co bylo skutečnou perlou jižních Čech je dnes průměrným pivem a v lahvové podobě téměř podprůměrným.
Masakr
neděle, 9. leden 2011
22:41
Koupil jsem si regenta v krásnejch třetinkovejch lahvích s tím jestli se něco změnilo od doby kdy jsem ho pil naposledy,cca 3 roky a mám pocit,že kvalita je ještě horší než byla.Pivo chuťově prázdné,vůně nevýrazná.Byla to zkušenost a vyhozené peníze a je to docela velká škoda,nádhernej pivovárek v nádherným místě a pak toto
napsal(a): Masakr (rambleon(a)centrum.cz) [Odpovědět]
Pepé
neděle, 9. leden 2011
21:00
Chachá tak to mě pobavilo, ck tanky že v Třeboni vyrábí pouze nízkostupňová piva?! Letos resp.minulý rok mě uzemnila jedna průvodkyně v pivovaru odpovědí na můj dotaz,zda se v oněch urychlovačích vaří pouze nízkostupńové pivo- prý ani náhodou, že si doba pokroku žádá svoje a tak se tam vaří i speciál šestnáctka!!!!!!!! To mě poser,tak nevím kde je chyba...jinak Regent BYLA a to zdůrazňuju, taky moje srdeční záležitost.Nechápu,proč šli s kvalitou tak dolů... Na štěstí si v jižních Čechách pořád můžu dát klenot mezi pivkama což je moje jasná jednička Lipan z Dražíče...
napsal(a): Pepé [Odpovědět]
Jana
neděle, 9. leden 2011
22:04
to Pepé:
Kletě, byl jste rychlejší! Přesně o tuto zkušenost se 16°jsem se též chtěla podělit. Na exkurzi jsem tam byla začátkem listopadu. Průvodkyně si občas pletla "pojmy s dojmy" a nedokázala odpovědět na otázky zúčastněných, které se netýkaly přímo pivovaru a jejich piv a které měla "nadrnčené"( např. čísi dotaz, co že jsou to piva "ale" ji naprosto vyvedl z míry). Rovněž přiznala v pivovaru ředění vícestupňového piva na slabší, s tím, že se to tak dělá běžně!
Za exkurzi se platí 100 Kč a v ceně je dárkové balení tří třetinek.
Co se týče té pivovarské prodejny, tak otvírací doba nic moc.
Jinak v pivovarské restauraci jsme si na točeném pochutnali (zejména 13°), láhvové je opravdu nic moc. A takovéto bývalo dobré pivo.
Vzpomínám si, jak v letech 80tých jsme museli, při služebních cestách do JČ, kolegům vždy povinně vozit basičku.
PetrV
neděle, 9. leden 2011
21:42
to tomino: No, jestli to taky nebude tím, že Regent, aby se vůbec do obchodů protlačil, dává trvanlivost na lahváče 270 dní a tak se v těch regálech pod zářivkou válí dost dlouho. Nedávno jsem si koupil v Tescu v Edenu Regenta, Herolda, Postřižinské a ještě něco a v podstatě všechny ty lahváče (které asi nejdou moc na odbyt) trpěli stejnou pachutí a to pivo prostě pozbylo všechnu svojí čerstvost a svěžest.
jiri.j
neděle, 9. leden 2011
13:43
Třeboň a Regent pro mě byla vždy srdeční záležitost. Píši záměrně byla, jelikož dnes toto pivo zcela postrádá své původní chuťové vlastnosti.
Poslední setkání s tímto pivem mě doslova šokovalo. Dříve lahodné, řízné a velmi pitelné pivo se pro mě z neznámých důvodů nepěkně proměnilo. V 90. letech jsem si nedovedl představit léto bez Třeboně a Regenta, dokonce jej točili v dobré kvalitě i v Brně ve Špalíčku...Vzpomínám na Bílého koníčka, Šupinu a další vynikající hospody....
napsal(a): jiri.j [Odpovědět]
šojsl
neděle, 9. leden 2011
21:10
<
b>to jiri.j: bohužel musím stímto jenom souhlasit.V 90.letech pivo Regent povznesl k radostnému dílu a nyní naopak.Připadá mi to jako jako by to bylo z prášku.
napsal(a): šojsl (lasvehla(a)seznam.cz) [Odpovědět]