Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Byli jsme v Koutě II.

Jak to vlastně v tom pivovaru dělají


verze pro tisk

Byli jsme v Koutě II.

Byli jsme v Koutě II. [p164]

Dva a půl roku uběhlo od mé první návštěvy Koutu na Šumavě. Mezitím se Koutské pivo uhnízdilo v Plzni a nebyl problém zajít na všechny jeho druhy do Koutlandu. Ten to však již má za sebou a Koutské se zase stalo vzácnější. Pivo ze Šumavy se dnes čepuje i v matičce Praze. A právě u videa pana Pavlase z Modrého abbé v Klatovech se v diskusi vyskytla věta pana sládka "Jinak Vás zvu na bezplatnou exkurzi spojenou s ochutnávkou." A to je slovo do pranice.

Ideálním se zdá být čas jarních prázdnin, kdy si vybírám náhradní volno. Volám tedy do Kouta a ohlašuji se. Bez problémů s námi koutští pivovarníci počítají a já v úterý ráno startuju auto (ano opravdu jsem se obětoval :)), po cestě nabírám další účastníky zájezdu a kolem desáté dopolední parkujeme před Pivovarem Kout na Šumavě.

Vjezd do pivovaru
Vjezd do pivovaru

Procházíme novými vraty ve tvaru dřevěného sudu do hlouby areálu, až nás do očí praští nápis na dveřích, kde je polopaticky křídou napsáno PIVO. Tady to asi bude. Vcházíme dovnitř, kde se nás ujímá sládek pan Bohuslav Hlavsa. Na otázku, co všechno chceme vidět, odpovídám: "Všechno :)" A je nám v plné míře vyhověno. První část dnešní exkurze patří současnému provozu.

Varna
Varna

Technologie "nového" Koutského pivovaru je převážně v nerezovém provedení. Srdcem každého pivovaru je varna. V Koutě vaří 20 hl na jednu várku, ale zálusk mají na 100 hl varnu. Slad je odebírán ze Sladovny Mšeno, chmeleno je žateckým poloranným červeňákem v granulové formě a kvasnice jsou dodávány z Budvaru. Loňský výstav Koutského piva byl cca 5 000 hl opravdového piva, z něhož jsem si ukrojil plných 70 půllitrů...

Spilka
Spilka

Technologický proces nás dále zavádí na spilku, kde nacházíme otevřené kádě. Dostáváme ochutnat mladiny. Po schůdkách stoupám vzhůru a kochám se dekou budoucího koutského moku. Vskutku impozantní pohled. Čokoláda se šlehačkou Vám takovou podívanou neposkytnou :)

Na spilce
Na spilce

Tradiční pivovarská technologie, jak jistě všichni víte, se dá vyjádřit třemi slovy - varna, spilka, sklep. Takže nám do tohoto výčtu schází už jen sklep. V Koutě mají dvě oddělení, první se stojatými tanky a druhé s klasickými ležatými (známými z průmyslových pivovarů).

Ležácké tanky nastojato
Ležácké tanky nastojato

A jak dlouho leží Koutské pivo v pivovaru Kout na Šumavě? Desítka si ve sklepě pobude až 30 dní, dvanáctka 60 dní a speciály kolem tří měsíců. Možná to bude zbytečné, ale zopakujme si, jaká piva se v Koutě vaří - 10 a 12 světlé a 14 a 18 tmavé. A vězte, že se veškerá piva vaří na stupňovitost a mašinku na ředění byste zde mezi nerezovou armádou marně hledali.

Ležácké tanky naležato
Ležácké tanky naležato

Ve sklepích dostávají kolegové ošmakovat nefiltrované pivko přímo z tanku a moc jim chutná. Mně se line slína přes pysky, ale musím si nechat zajít chuť, vždyť jsem zde dnes v nezvyklé roli. Ach jo! Ptám se na možnost naplnění mých dvou 5l soudků a dostává se mi odpovědi, že normálně - komerčně je neplní, ale není problém je naplnit hadičkou, stejně tak, jako se čepují vzorky...

Pan sládek nám čepuje na ochutnávku
Pan sládek nám čepuje na ochutnávku

Pivo je zatím distribuováno jen v sudech. Ale vážně se uvažuje i o plnění do lahví, v plánu je nákup lahvovací linky, místo na ní v Koutě mají. Takže je dost dobře možné, že za pár měsíců si v obchodech budeme moci koupit koutské lahváče. Už abych měl pár vzorků ve sbírce. Sudy se převážně plní v objemu 50l, není problém si objednat 30l. Na speciály tu mají i 20 KEGyl.

Poloautomatická linka na plnění sudů
Poloautomatická linka na plnění sudů

Pivo je do hospod a restaurací standardně dodáváno jako nepasterované a filtrované. Není ale problém objednat i pivo nefiltrované, které je králem mezi koutskými pivy. Pokud se pivo filtruje, je použit princip křemelinové filtrace.

Filtr
Filtr

Takže teď už víme, jak vzniká novodobé Koutské pivo, které já osobně řadím ke špičce českého pivovarnictví a, i když mimopražský, věřím, jak bylo vyřčeno v diskusi k hospodě U Slovanské lípy, že "nefiltrovaná 12 od Lípy je v součastné době nejlepší pivko v Praze!"

Česká pivní pečeť
Česká pivní pečeť

Vždyť Koutské bylo velmi úspěšné i na letošních Reprezentačních slavnostech piva v Táboře, kde získalo stříbrnou a bronzovou pivní pečeť za speciální pivo tmavé (Koutský tmavý speciál 14%), resp. světlé pivo z minipivovaru (Koutská desítka).

Vstup na starou varnu
Vstup na starou varnu

Tímto bych prozatím uzavřel kapitolu současného Kouta. Další část naší exkurze vedla do historických prostorů slavného pivovaru v Koutě na Šumavě, které jsou prozatím nevyužívané a jejich obnova si vyžádá nemalé finanční prostředky, osobně bych to viděl na nějaké hodně tučné dotace z EU. Při představě tehdy plně funkčního pivovaru ve srovnání s dnešním stavem na mě jde dost velký splín a já obdivuji provozovatele pivovaru, že se vůbec do obnovy areálu pustil a přeju mu pivovarské Dej Bůh štěstí!

Původní varna je pryč
Původní varna je pryč

Udělejme si tedy technologické kolečko po pivovaru znovu, tentokráte to historické, které se zastavilo l.p. 1969. Z varny zbyly jen veliké kruhové otvory ve stropu/podlaze. Při tomto pohledu je pivaři, milovníku klasického českého piva, do breku a říká si, kteří hajzli mají tohle svinstvo na svědomí? Prakticky to samé udělali i plzeňští, kteří mají na svědomí blízké Domažlice, Cheb či Karlovy Vary a vbrzku možná budeme proklínat Heineken, až se budou varny vyřezávat ve Znojmě nebo Kutné Hoře :(

Chladící štok
Chladící štok

Z původní technologie se dochoval např. štok na chlazení mladiny. A vlastně celý klasický technologický proces je zde patrný, což nejlépe doložím fotografiemi, protože popis bych musel doplňovat voláním po starých dobrých časech, kdy pivovar v Koutě na Šumavě byl na vrcholu sil a technologie, dnes snad považována za primitivní, běžela naplno a výsledkem bylo vyhlášené pivo v širokém okolí.

Humna sladovny
Humna sladovny

Ve "starém" pivovaru byla samozřejmě i sladovna, kterou by chtěl pan majitel Skala také časem obnovit. Stejně jako by měla v areálu vzniknout i poměrně velká restaurace. Zatím patří pod koutský pivovar sousední hospoda Korbelka.

Obracečka
Obracečka
Něco spadlo do komína :)
Něco spadlo do komína :)

Pan sládek Hlavsa nám věnoval více jak hodinu svého drahocenného času, vždyť také nový pomocník pana starého už okolo nás netrpělivě přešlapuje. Ale je tu ještě jedna, pro mě velmi podstatná věc. Ano dochází na naplnění mých pětilitráčků - po dnešní prohlídce bych se bez Kouťáku (Koutského piva) určitě neobešel :)

Už se mi plní
Už se mi plní

Závěrem si nechávám dvě dnešní fotky, které charakterizují poetiku Koutu, kterou pro tento článek můžeme nazvat koutskými dvojčaty. Já jen doufám, že tato dvojčata, z pohledu současného sortimentu čtyřčata (...zapomeňme na tmavá piva, vždyť jsme v Čechách, kde se drtivá většina vypije ve světlém provedení...) budou i nadále tvořit tu lepší alternativu těm bezduchým slavným značkám.

Ať se točí ještě více
Ať se točí ještě více

A já v případě Kouta poprvé uvěřil reklamě a mohu plně souhlasit s (rozhlasovým) reklamním sloganem, že "Koutské je lepší než portské!" Ano nejsem objektivní, jsem ovlivněn chutí Koutského, které je chloubou Plzeňského kraje. Jsem jeho fandou, těším se na jeho lahváče, kupuju si domů jeho pivo v sudech, dva pětilitráčky mě pozvaly na tu nejlepší večerní párty. Ale jinak jsem nestranný :)

Na zdraví!
Na zdraví!

Myslím, že závěr je jasný a nemusím ho vůbec komentovat. Snad jen Dej Bůh štěstí! A v Koutě dvojnásob...[Richard Chodora] [Zobrazeno 10945x] [15. březen 2009]
[Exkurze] [comments: 12] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Luky

středa, 18. březen 2009
16:25

Luky

Super článek, po kterém člověk dostane ihned chuť na Koutskou dvanáctičku.


napsal(a): Luky [Odpovědět]

martin borský

pondělí, 16. březen 2009
22:45

Až budou v Koutě stáčet do lahví, bude koutské lahvové taky v Pivní Klenotnici v HB. Takže nejen kolem Kouta...


napsal(a): martin borský [Odpovědět]

Adsense

17. duben 2024
07:49


posted by: Inzerce

Vojtěch Dařbujan

neděle, 27. prosinec 2009
21:23

Dobrý den pane Borský s velkým zaujetím navštěvuji Vaši klenotnici v HB. Prosím o kontakt na mail na vás kvůli další objednávce. Díky VD to martin borský:


napsal(a): Vojtěch Dařbujan (darbujanv(a)volny.cz) [Odpovědět]

Energetik

pondělí, 16. březen 2009
10:36

Energetik

Co parádní článeček... ale to pivko je parádní. Kvasnicová dvanáctka je naprosto exkluzivní záležitost, podle mě jasně nejlepší v současné době... A včera jsem koštnul s ženou i kvasnicovou desítku U Slovanské lípy a taktéž parádní záležitost, i když dvanda je dvanda :) Takze drzime palce a lavhace budou super (i kdyz je jasne, ze k dostani budou asi jen v okoli Kouta :)


napsal(a): Energetik [Odpovědět]

Dwarf

pondělí, 16. březen 2009
14:00

Dwarf

to Energetik: njn, když já z toho všeho můžu 'ochutnat' právě jen ten článeček :-( ale je fakt, že mi Koutské moc chutnalo, ať už jsem ho pil přímo v Koutě nebo v Modrém Abbé... ale je to holt daleko předaleko


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

hroch

pondělí, 16. březen 2009
14:20

hroch

to Dwarf:
tak to já ho v létě ochutnám dost. Budu na dovolené poblíž a tentokrát kromě výletu do belvederu nebude večer bez kouta. V kempu za G neutratím ani korunu. Pípa pro naše chatky bude točit jen koutské.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

val

pondělí, 16. březen 2009
14:44

val

to Energetik: Já včera kvasnicovou desítku taky u Lípy koštoval a moc mi (kupodivu) nechutnala. Chuť byla jaksi trpce zatuchlá. Možná byla tažena z konce sudu, těžko říct. Dvanácka byla mnohem lepší. No, a krom nové pivní zkušenosti jsem - mám ten pocit - viděl i Energetika s jeho paní, pročež si můžu udělat třetí čárku v kategorii "Lidi z PI, které jsem viděl naživo" :-)


napsal(a): val [Odpovědět]

Dwarf

neděle, 15. březen 2009
21:53

Dwarf

Chody... parádní článeček :-)


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

siki

neděle, 15. březen 2009
19:39

siki

Koutské se čepuje i ve Volduchách u Rokycan v hostinci U Šternerů....Pozor, pokud pojedete dle mapy, sjezd z D u Volduch je jen pro vozy dálnic, policii, sanity atd....jinak zákaz vjezdu...


napsal(a): siki [Odpovědět]

Dan

neděle, 15. březen 2009
20:34

Dan

to siki:
Tak to je dobrá zpráva! V okolí Volduch se v letních měsících dost často vyskytuju a za dobrým pivem jsem musel dojíždět.


napsal(a): Dan [Odpovědět]

siki

neděle, 15. březen 2009
20:41

siki

to Dan: Ještě ho tam mají v létě v kempu a v Kulturáka točí Svijany....


napsal(a): siki [Odpovědět]

Dan

neděle, 15. březen 2009
20:56

Dan

to siki:
Díky za dobré zprávy. Už se těším na léto :-)


napsal(a): Dan [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI