Na návštěvě u Bernarda
Jak to vlastně v tom pivovaru dělají
Na návštěvě u Bernarda
S odcházejícími teplými dny, kdy se dají přírodní a restaurační krásy objevovat pěšmo či kolmo, vznikl nápad vyrazit si někam dál, v teple vláčku, někam, kde se vyrábí výborné pivo a kde nám řeknou, jak to dělají. A tak jsme v pátek 26. října 2007 vyrazili do Humpolce.
Zajímavé ovšem bylo už samotné domlouvání exkurze. Vzhledem k tomu, že jsme nebyli jediní, kdo měl v tento den zájem o prohlídku a že se nám naše skupina postupně rozrůstala, jsem se ještě den před dozvěděl, že se nám termín posouvá. I když vše vypadalo chaoticky, panímáma z pivovaru Bernard odpovědná za organizaci prohlídek nakonec projevila velikou míru ochoty tím, že nám nabídla termín ve 14:30, což už je dávno „po zavíračce“ (normálně probíhají prohlídky do 13 hod.). S posunem termínu se ovšem zrodil další nápad a to navštívit cestou z Brna ještě pivovar Rebel v Havlíčkově Brodě. Tam nás ale přijmout nemohli, neboť se všichni v ten den nacházeli na školení. A tak zůstalo pouze u nápadu využít přestupové pauzy v Havlíčkově Brodě k návštěvě místní pivovarské restaurace.
Havlíčkobrodské zastavení
Havlíčkobrodské zastavení: Na pozadí šestikohoutové pípy vidíme dva kvasnicové Rebely, informační ceduli, samoobslužné pípy, vstup do hostince, beerborce s tuplákem a jeho tuplák kvasnicového ležáku.
Když se s půlhodinovým zpožděním první část naší výpravy setkala na nádraží s druhou přijedší z Jihlavy, slunce bylo utopeno v hustých mracích a naše tváře bičoval ostrý studený vítr. Proto jsme se svižným krokem přesunuli nejkratší cestou přímo k již zmíněnému pivovarskému hostinci, nacházejícímu se na Dobrovského ulici. Ten, právě otevřený, si nás okamžitě podmanil svým útulným interiérem, jakož i velmi příznivými cenami, výbornou kuchyní a v neposlední řadě i vynikající kvasnicovou dvanáctkou. Pivečko bylo pitelné až běda (došlo dokonce i na tuplák) a sedělo by se tam dobře hezkých pár minut, ale protože cíl jsme měli v ten den jiný, dojedli jsme, dopili a opět svižným krokem se vydali na vlak do Humpolce. No, do Rebela se musíme určitě ještě vrátit. Třeba na jaře…
V Humpolci jsme byli přesně podle jízdního řádu a volný čas před exkurzí využili k uctění památky – hádejte koho…? ;)
Bez komentáře
Posléze se k nám přidala třetí, poslední část naší výpravy a už jsme stáli před pivovarem, který se nachází hned nad Horním náměstím. Pro zaplacení exkurze jsme byli odkázáni do firemní prodejny za rohem, kde je k dostání kompletní sortiment výrobků a kde bylo zakoupeno i nějaké to sklo na památku. My, co občas koupíme sklo v nějakém minipivovaru jsme byli z ceny 35 Kč úplně u vytržení! Ostatně stejná cena byla i pivovarském hostinci Rebel. Platících (dospělých) nás bylo devět. Minimální počet osob deset. Takže jsme si jednoho fiktivního „Hliníka“ museli doplatit.
Ve sjednaný čas si nás u brány vyzvedl pan Pípal a vedl nás rovnou tam, kde srdce pivovaru jest. Na varnu. Zde začal poutavě a zasvěceně hovořit nejen o technologii výroby, ale i o historii a současnosti pivovaru. Zdůraznil zejména kritické období minulého režimu, kdy byl pivovar uzavřen a snahu pánů Bernarda a Vávry, kteří ho přivedli na začátku devadesátých let opět k životu.
Na varně
Že se Bernard nehodlá spokojit se současným ročním výstavem cca 140 000 hl, nás přesvědčila návštěva nového „nerezového“ ležáckého sklepa postaveného nad zemí, kde je v současnosti umístěno deset ležáckých tanků, a ponechána prostorová rezerva na zabudování dalších.
Nový ležácký sklep
Může si myslet každý co chce, ale připadá mi, že těmto novým prostorům jaksi chybí kouzlo. A tak jsem uvítal přesun do „starého“ ležáckého sklepa. No a za ním na nás čekaly … ano správně CKT. Zatím pouze dva, ale prostory jsou připraveny na zabudování dalších. Prý v nich kvasí pouze desítka. Na klasickou spilku nás exkurze nezavedla.
Ležácké tanky ve starém sklepě
Poté jsme ztratili pár slov u filtrace a také mikrofiltrace, kterou, jak známo, pivovar využívá namísto pasterizace a zahlédli i zařízení HGB … Podívali jsme se do stáčírny lahví a sudů, abychom se následně odebrali do degustační místnosti, která atmosférou trochu připomínala moravský vinný sklípek. Náš pan průvodce se dal hned do čepování výtečné a řádně ošetřené (možná to bylo také tím, že před námi zde obsluhovali skupinu 25 českých hospodských) nefiltrované dvanáctky. Nic naplat, v pivovaru chutná vždy nejlépe.
Pan Pípal a jeho pípa
Pro zájemce bylo přineseno i nealkoholické pivo. Jak chutnalo nevím. Když jsem dostal třetí sklenici dvanáctky, začal jsem mít pocit (a částečně i přání), že ochutnávka bude nekonečná. Bohužel (nebo naštěstí) ji ukončilo zjištění, že do plánovaného odjezdu vlaku zbývá 20 minut.
Rozloučili jsme se tedy a opět svižným krokem vydali na nádraží. No a celou akci jsme symbolicky zakončili v havlíčkobrodské nádražní restauraci tak, jak začala - rebelskou dvanáctkou.
Nad děním v pivovaru bdí Zl(Sv)atý Bernard
Co říci závěrem? Akci hodnotím jako velmi vydařenou. Je vidět, že se pivovaru Bernard daří a že prochází prudkým rozvojem. Jeho návštěvu mohu určitě doporučit. Vřelý dík patří našemu sympatickému průvodci, panu Pípalovi, který nám věnoval hodně času a ochotně odpovídal na všechny naše dotazy.
[Libor Kapička] [Zobrazeno 10632x] [11. listopad 2007]
[Exkurze] [comments: 11] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
sběratel
čtvrtek, 3. duben 2008
11:49
Chci podotknout,že zmínka o zavření pivovaru v období starého režimu je nesmysl.Pivovar Humpolec vařil až do roku 1991 bez problémů a rozhodně ve starém režimu nebyl zavřený.To až těsně před privatizací byly nějaké problémy,privatizace byla na podzim 1991,takže dva roky po revoluci...
napsal(a): sběratel [Odpovědět]
Jpl
sobota, 8. prosinec 2007
13:41
Pozor, ze 17° dělají 8,5° a 11°, nikoli 10° a 12°.
Navíc ze sladu vyžímají úplně všechno.Ještě k tomu ředění. Kdyš ředíš pivo, musíš přidat bublinky, tedy děláš sodovku (brrr). Navíc třeba 12° není jenom hustší 10°. Je to jiný nápoj. (Takoví velcí ředitelé nebo řediči(?) proto ještě přimíchají příchuťě - hořčiny). Podobně jako Harley Davidson není jenom jinak obarvený silnější moped ;o).
napsal(a): Jpl [Odpovědět]
Dwarf
pátek, 16. listopad 2007
20:12
CKT v Bernardu jsou používány jako spilka, pivo dále prochází standardní cestou... HGB se užívá pouze k vyrovnání stupňovitosti na stejnou úroveň (max. o desetiny %), jinak Bernard vaří každou stupňovitost zvlášť (je třeba odlišit např. od výroby Staropramenu, kdy se ze 17° dělá desítka)
pavel hrabina
pátek, 16. listopad 2007
08:57
není řeč o ředění mladiny, ale hotového piva
napsal(a): pavel hrabina [Odpovědět]
Adsense
21. listopad 2024
11:18
posted by: Inzerce
CzechBeerMan
středa, 14. listopad 2007
20:24
Pro Petra : Petře, ředit pivo tímto způsobem ale není žádný hřích a nic proti zákonu čistoty ani nic
proti stavovské cti !!! To je běžný postup . Když uvaříš pivo a nevíš co je to za stupeň , dáš sacharometr do mladinky a pokud je to třeba 15
a ty chceš 13 tak to vlažnou převařenou vodou
můžeš naředit . To není nic proti dobrým mravům.
napsal(a): CzechBeerMan [Odpovědět]
Petr
středa, 14. listopad 2007
18:25
to Njorloj. Máš možná pravdu ale víš co je nejhorší a na co jednou česká tradice dojede? Oni většinu konzumentů pomalu převálcují europivy a to tím způsobem že začnou ředit málo a postupně budou přidávat. Za pár měsíců o stupeň nebo dva, za čas znovu atd. Takto to obyčejný konzument nepozná. Dnes není problém vyrobit 20% pivo i více a pak ředit na výčepní, ležák a ještě zůstane trocha speciálu. Z jedné várky!!Za stejných energo nároků. A o tom to je, jak praví klasik. Pamatuj, prachy převálcují všechno. I poctivé pivo. Ale díky za věcnou diskusi, něco o tom víš. Je nás ale málo a v tom je potíž. Češi nejsou pivní národ. Za tím stojím. Polemizovat by se dalo donekonečna, tak to ukončeme a ať každý pije co uzná za vhodné.
Petr
úterý, 13. listopad 2007
18:24
Tak jste mě za názor zcela přejeli ale každý ho snad může říci. Před časem proběhla na jiném serveru podobná diskuse jen o jiném pivovaru, výsledek byl jednoznačně proti ředění. Samozřejmě se to těžko poznává ale chtěl jsem tím vyjádřit nesouhlas s tímto šizením. Jinak pivo z CKT poznám, myslím že to není zase taková věda. Bernarda z nedávné doby si také pamatuji a připadal mi hutnější a chlebnatější než dnes. Jo a pivo z dřevěného sudu jsem táké pil, kupodivu v Prazdroji před lety a bylo také jiné ale zcela jistě lepší než PU dnes. Nicméně souhlasím, že "pokrok" se zastavit nedá ale stále je ještě možnost si vybrat. A to je dobře ne ? Zatím. Tak diky za oponenturu.
Njorloj
pondělí, 12. listopad 2007
15:49
Hodnoťme pivo primárně podle toho jak chutná, podobné výkřiky do tmy jsou zbytečné, spousta malých a středních využívá CKT a HGB až by to konzument poznal. Oni nejsou tím prvotním zlem - zlem se stávají, když je někdo začne zneužívat a ždímat z nich pouze a jenom prachy. Vadí Vám, že pivo už není v dřevěných sudech, jako kdysi a proto ho nepijete?