Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Byli jsme v Koutě

Pivní cesty


verze pro tisk

Byli jsme v Koutě

Byli jsme v Koutě [p164]

Nejedná se sice o narození nového človíčka, ale i znovuzrození pivovaru si zaslouží pozornost. Jelikož se Kout na Šumavě, kde k obnovení pivovárku došlo, nachází v Plzeňském kraji, stejně jako naše bydliště, byla jen otázka času, kdy se do Kouta vypravíme. Ten den nastal v pátek 21. července, tedy v plném víru horkého léta. Nevypravili jsme se hned do Kouta, protože prohlídka pivovaru nám nebyla umožněna pro zaneprázdněnost všech tří pracovníků pivovaru.

Koutská hospoda Domažlice
Koutská hospoda Domažlice

Zašli jsme nejdříve v Domažlicích do pivovarské hospody pivovaru Kout na Šumavě, která se nachází ve Školní ulici, tedy kousek od náměstí. Čeká Vás zde nevelká místnost, cca pro 40 zákazníků, kde je na čepu Koutské pivo, které teče ze tří výčepních stolic, a sice Koutská desítka za 13,- Kč, Koutská dvanáctka za 20,- Kč a Koutská tmavá čtrnáctka za 22,- Kč. Osobně jsem začal desítkou, která dle mého názoru snese nejvyšší srovnání a já osobně ji řadím mezi nejlepší výčepní piva v republice. Desítka ale po chvíli došla (za pár minut však byla zase zpátky, dovezena z pivovaru) a dal jsem si dvanáctku, která mi však tolik nechutnala. I když mám radši ležáky, Koutská desítka mi učarovala, možná že jí pomohlo i třicetistupňové vedro.

Výčep Koutského piva
Výčep Koutského piva

Jedna ze dvou nevýhod, která se dá pivovarské hospodě vytknout je absence jídla. K dispozici byly jen utopenci, ale do budoucna se počítá s plnohodnotnou restaurací, kde bude možné jídlo zapít výtečným koutským pivem. Připravuje se zahrádka, kde by se měly podávat grilované speciality. Druhou nevýhodou je nemožnost dát si malé pivo, se slovy malé neděláme odmítá výčepní případné hosty. Ač nemám moc rád černá piva, měl jsem chuť ochutnat Koutskou tmavou čtrnáctku, ale na celé velké pivo jsem se necítil, snad příště. Jinak musím tuto zajímavou pivnici pochválit a popřát jí úspěšný růst a rozvoj a doufám, že příště budeme referovat o zvyšující se úrovni služeb.

Na Domažlice mám osobní vzpomínku, kdy jsem na služebních cestách skoro vždy chodil do restaurace U Schneiderů a k obědu si dával ještě domažlické pivo Radní (10) či Rychtář (12). Očekával jsem, že zde budou točit standartní G10, ale vedle velkého G se na štítě hospody houpala i cedule Chodovaru. Nevím v jakém provedení ho zde točí či zda ho vůbec točí (doufejme, že ano). Kdo to ví, napíše?

Brána do koutského pivovaru
Brána do koutského pivovaru

Poté jsme se lokálkou odebrali přímo na místo činu, tedy do Kouta na Šumavě. Pivovar jsme dlouho nehledali, cca 15 minut od nádraží. Narazili jsme na poměrně rozsáhlý komplex, kde z části byly zřejmé změny způsobené rekonstrukcí. Prostě bylo vidět, že tento západočeský pivovar opět funguje a vaří Koutské pivo. Jelikož jsme provedli jen venkovní obhlídku, chtěli jsme ochutnat Koutské v některé z místních hospod a po neúspěchu v Domažlicích si dát něco dobrého k jídlu. Jedinou hospodu, kterou jsme zde našli byla přímo proti pivovaru Korbelka, kde již dnes mají na čepu jen Koutské pivo. Co však je zde nevýhodou? Plná výbava v barvách G a musím říct, že jak v Domažlicích chutnalo Koutské z bezfiremních krýglů, tak mi to samé pivo nejelo z gambrihnusáckých sklenic. A jak je na tom Korbelka cenově? 10% - 14 Kč, 12 % - 18 Kč, tmavá 12% - 18 Kč, resp. tmavá 14 - 19 Kč. Korbelka je pojatá jako normální vesnická hospoda. Dle mého názoru má ale tato restaurace prakticky sousedící s pivovarem mnohem vyšší potenciál, jen ho využít.

Korbelka s nabídkou místního piva
Korbelka s nabídkou místního piva

Na bráně do pivovaru je zajímavý nápis: "Prosím návštěvníky pivovaru !!!!!!! Zavírejte vrata, po pivovaře se pohybují maskoti." Nechápu, může někdo osvětlit tuto formulaci? Kdo to je maskot v pivovaru?

Koutské v plzeňských barvách - Korbelka
Koutské v plzeňských barvách - Korbelka

Pokud budete chtít ochutnat Koutské pivo, má rada zní: nejezděte přímo do Kouta, ale zajděte do pivovarské hospody v Domažlicích, kde se již blýská na lepší časy a za rok se doufám dočkáme plnohodnotného podniku, který svou exkluzivitu podtrhne výčepem originálního piva Koutského.

Příští léto se chystáme na prověrku domažlických hospod, hospod a restaurací a doufáme, že se již koutská restaurace stane v této prověrce zlatým hřebem a příjemným zakončením inspekční cesty.

Pivovar v Koutě na Šumavě
Pivovar v Koutě na Šumavě

V Koutě na Šumavě se s Vámi rozloučí rozsáhlý komplex pivovarských budov, které postupnou rekonstrukcí dostávají podobu fungujícího pivovaru. Držím třetímu západočeskému pivovaru palce a už se těším na jejich pivo lahvové, které je výhledově v plánu a kterým bych chtěl obohatit svou sbírku.Rok se sice ještě nesešel z rokem a mě osud opět zavál do Domažlic. Původně jsem o této návštěvě nechtěl psát, ale získal jsem několik informací a zkušeností, se kterými bych se s Vámi rád podělil.

Restaurace U Schneiderů
Restaurace U Schneiderů

Prvně bych se zmínil o restauraci U Schneiderů. Nejen, že kromě celorepublikových piv opravdu točí Chodovar a to Zlatou jedenáctku za 14 Kč, ale můžete si zde objednat i Koutskou desítku za stejnou cenu. Pivo je zde snad jen trošku více sycené. Chtěli jsme si před návštěvou Koutské pivnice dát oběd a byli jsme mile překvapeni, že kromě minutek zde v sobotní sváteční odpoledne měli i hotová jídla za ceny vskutku lidové, např. guláš s pěti knedlíky za 47 Kč

Z firemního skla se pije lépe
Z firemního skla se pije lépe

A už jsme v pivovarské pivnici Koutské pivo. Co se od minulé návštěvy změnilo. Největším přínosem bylo již firemní sklo a keramický podtácek. Škoda je, že ani jedno není na prodej, ani pan majitel Skala nechtěl o koupi slyšet. Škoda, že jsem o obyčejný koutský pohárek nepožádal už U Schneiderů. Získal jsem ale nový papírový zelený tácek. Koutská desítka od minula podražila na 15 Kč, dvanáctka zůstala na svém a černá čtrnáctka podražila o 3 Kč. A druhé pozitivum, ochutnal jsem tmavé Koutské, mají totiž i třetinkové sklo. Největším nedostatkem tak zůstává absence jídla, ani utopenci nebyly, snad by nebyl problém ve studené kuchyni, takový nakládaný hermelín, syrečky či tlačenka by se jistě ke Koutskému hodila. Dalším negativem ještě byla dost nahlas puštěná televize. Jinak pivko jako křen, sycené tak akorát, prostě balada.[Richard Chodora] [Zobrazeno 11632x] [21. červenec 2006]
[Pivní cesty] [comments: 18] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Paja

pondělí, 19. květen 2008
08:33

Paja

TO jirka:
Byli jste primo v Korbelce? Jsem ani nevedel, ze uz funguje, cele lonske leto jsem chodil primo do pivovaru (pod schody za branou), neb korbelka byla zavrena. Co pise Hroch - tak asi je ten vrchni nejakej divnej, zrejme ma i otviracku jak se mu zrovna chce, ja ho tam loni fakt nikdy nezastihl.


napsal(a): Paja [Odpovědět]

emu

neděle, 18. květen 2008
21:06

emu

to hroch: Toto je od pivovaru dobrý přístup. Taky myslím, že by pivovary měly prodávat pivo jen hospodám, kde pivo bude mít dobrou kvalitu. Možná tímto přístupem pivovar dočasně ztratí pár zákazníků, ale dlouhodobě si hodně polepší v očích běžných spotřebitelů. Pokud člověk narazí na hnusný pivo, ihned to připíše na vrub značce, tudíž pivovaru a příště už se té značce bude vyhýbat...


ICQ: 449477888

napsal(a): emu [Odpovědět]

hroch

neděle, 18. květen 2008
14:29

hroch

Podle loňských prázdninových informací od sládka při exkurzi korbelka namá nic společného s pivovarem a dokonce kvuli kvalitě a čištění trubek jim pivovar odmítl pivo prodávat a oni si jezdí někam do skladu, který prodává i jiné druhy piv, kde je koutské ke koupi.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Chody

neděle, 18. květen 2008
13:13

Chody

to jirka:
Nám se v Korbelce taky moc nelíbilo, naštěstí Koutské si můžeš vychutnat i jinde - Domažlice, Plzeň a okolí :)


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Adsense

29. únor 2024
18:46


posted by: Inzerce

jirka

neděle, 18. květen 2008
12:39

Pověst koutského piva nás včera vylákala k výletu přímo ke zdroji. V Korbelce jsme ochutnali desítku a řezané a pověst tedy fakt nelhala. Jenže ten výčepní je nějakej divnej ! Přijde mě, že mu vadí lidi a jeho jednání je asi úspěšně odrazuje. Byl tam, kromě nás, už jen jeden člověk. Když si představím, co by tam dokázal vytočit někdo schopný ...Přiznám se, že tady už mě nikdy neuvidí ! Dobrých piv je dnes už, zaplaťbůh, docela slušný výběr.


napsal(a): jirka (j.holomel(a)cbox.cz) [Odpovědět]

Ludw.

středa, 9. duben 2008
19:15

Pokud vim, tak ma Pegas v napojovym listku i maly pivo. A co maji v napojaku, to ti prodat MUSI! Krome toho ten Pegas Gold je stejne jen v 0,4 sklenicich, takze 0,4 sklenice maji.


napsal(a): Ludw. [Odpovědět]

Tomáš Semrád

čtvrtek, 19. červenec 2007
19:02

Co se týká ochoty (či neochoty) natočit "malé" pivo, čas od času dělají problémy i v brněnském minipivovaru Pegas. Tam sice přešli co se týká kvasnicového světlého a tmavého na míru 0,6 resp. 0,4 l, ale ochotní točit menší míru moc nejsou, ale pořád lepší než při přání na třetinku...


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

korči

úterý, 17. červenec 2007
20:43

Čau, sem zcela unesen z krásnýho cestopisu. Díky moc.


napsal(a): korči [Odpovědět]

Chody

čtvrtek, 2. listopad 2006
13:36

Chody

Zdravím, U Schneiderů jsem se neptal, ale snad by to neměl být problém, jedná se opravdu o to nejobyčejnější sklo a koutské tácky jsem tam neviděl ani se na ně neptal, avšak papírové tácky Vám rádi dají v Pivovarské ve Šk.ul., horší je to s těmi keramickými.


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Chody

pondělí, 30. říjen 2006
08:22

Chody

To si piš


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Luboš S.

pondělí, 30. říjen 2006
06:54

Luboš S.

Škoda, že jsem nemohl jet s tebou. Po vydatném obědě a z firemního skla musí Koutské chutnat o mnoho lépe než při naší poslední návštěvě.


napsal(a): Luboš S. [Odpovědět]

Petr Pavlas

neděle, 29. říjen 2006
18:51

Pokud by byl zájem o nějakou exkurzi, pokusil bych se ji v Koutě domluvit. Bylo by však třeba, aby se jednalo o pokud možno větší skupinku a raději to vyjednat s dostatečným předstihem.


napsal(a): Petr Pavlas (petrpavlas(a)quick.cz) [Odpovědět]

Chody

středa, 2. srpen 2006
15:28

Chody

Zdravím do Budějovic, snad to příště bude lepší, ale hlavně, že se vaří.


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Jizik

středa, 2. srpen 2006
15:17

Zdravim z Ceskych Budejovic, byly jsme taky v Koute a chteli se podivat do pivovaru, ale pochodili jsme stejne.Nebyl cas.Ale v Domazlicich nam moc chutnalo. Skoda jenom, ze majitel jeste neudelal svoje pullitry, z tech by se pilo urcite lip :-)


napsal(a): Jizik (jizik(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Chody

středa, 26. červenec 2006
09:35

Chody

Tak sorry, ale fotka se mi tam hodila a výřez vypadal blbě, nějak se vyrovnáme.

Tak to je dobře, škoda, že je to do Kouta ještě dost daleko na to, aby se uchytil i v nějaké třeba plzeňské hospodě.

Možná, že by nebylo na škodu zkusit ještě teď v létě uspořádat nějaký menší soudek s Koutským pivem


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Luboš S.

úterý, 25. červenec 2006
21:01

Luboš S.

I tak to byl super výlet. Mě jsi ale na net dával nemusel. To bude muset vyrovnat nějaká pokutička.

Vzorek, který jsem si vezl sebou domů, se setkal s mimořádným úspěchem. Prý jsem měl dovézt více.


napsal(a): Luboš S. [Odpovědět]

Chody

úterý, 25. červenec 2006
10:56

Chody

Nevím z jakého důvodu, ale myslím si, že na vině je absence třetinkového skla, snad by stačilo trošku zaimprovizovat a načepovat dle oka třetinku do 0,5 půllitru (smí se to?). Mně osobně to zase až tak nevadilo, ale nedostatek to jistě je.


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Jiří Kaňa

úterý, 25. červenec 2006
10:45

"...se slovy malé neděláme odmítá výčepní případné hosty"

Tak to by mě vytočilo. Měl ses výčepní zeptat, jakej je důvod tohoto opatření a co je na koutském pivu natolik specifickýho, že neumí zaujmout objem 0.3 l a jestli teda smíš to pivo alespoň nedopít.

To je jak na Bulovce u Richtera, kde "nebylo možné" natočit třetinku místního portera (tuším, že to tehdy byla nějaká osmnáctka, prostě "pivo jako stvořené pro půllitrovou míru").

Hanba!


napsal(a): Jiří Kaňa (jiri.kana(a)svetpiva.cs) [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI