Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Sladký Slaný

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Sladký Slaný

Sladký Slaný [p881]

Je tomu dva týdny, co nám udělali radost v Litoměřicích a je tu příval radosti ze Slaného! 11. února zahájil pro veřejnost provoz v objektu dnes známém jako Modletický dům Pivovar Antoš ve Slaném ! A je to jeden z těch pivovarů, kam se vypravit prostě musíte i sami!

Už je to tady!
Už je to tady!

Modletický dům č.p. 14 nechal do současné podoby přestavět Václav Antoš a to roku 1578, kdy byl dům i vybaven renesančním portálem a arkýřem. V domě se ale vařilo pivo již od roku 1536, kdy jej zde počal vařiti Ondřej Antoš.

Jídelní a nápojový lístek pivovaru Antoš nám ještě prozradí, že dlouhá a věhlasná tradice vaření piva ve Slaném vyvrcholila počátkem 17. století, kdy ve Slaném bylo deset právovárečných domů a roku 1618 činil výstav slánských pivovarníků bezmála 20.000 hl. Roku 1681 ve své 3. knize Rozmanitostí Království českého píše známý jezuitský historik Bohuslav Balbín: „Slánské pivo doporučovali kdysi v Čechách na prvním místě!

Dej Bůh štěstí!
Dej Bůh štěstí!

Než jsem se v menu dostal k nabídce piv, dovídám se ještě z meníčka, že pobělohorským vlastníkem Slaného jako poddanského města se stává hrabě Jaroslav Bořita z Martinic, jenž ruší várečná práva měšťanů a roku 1629 nechává vystavět vlastní pivovar. Dnes se to dělá trochu jinak, leč s podobným výsledkem, že… V pivovaru páně Bořity mezi roky 1794-1798 působí František Ondřej Poupě, jehož příručka Počátkové základního naučení o vaření piva z roku 1801 je považována za průkopníka českého odborného pivovarnictví. Hraběcí pivovar ukončuje činnost již v roce 1884. Slánská pivovarnická historie zmírá a utichá na dlouhých 135 let…

Modletický dům a Pivovar Antoš ve Slaném
Modletický dům a Pivovar Antoš ve Slaném

Dovolte mi, prosím, něco emocí. Protože to, jakým stylem současní majitelé pojali provozování objektu jako pivovárku považuji za příkladné a bezprecedentní. Z dědictví po předcích nebylo ubráno nic, čeho by bylo nutno želet, naopak duch časův minulých zde hovoří jasnou a přímou řečí. Sedíte tam, a ačkoliv nemáte iluze o středověku ani o tom, že po Bílé hoře řada obyvatelstva emigrovala a řada se sklonila, tady jste v Čechách, v Čechách kde již v 10 století ve zvlněných rovinách kolem Budče prokazatelně sídlí slovanský kmen Čechů a dosud se odsud nehnul.

Toalety
Toalety

V prostorách Modletického domu se cítíte báječně a nechtělo by se vám odsud ani kdyby tu nevařili báječné pivo a nepekli úžasný chléb! Skládám poklonu panu architektovi a všem, kteří s touto památkou naložili tímto způsobem! Kdyby se v Čechách, této krásné zemi ještě před pár desítkami let doslova přeplněné památkami, podařilo opravit zbylé památky alespoň z poloviny jako Modletický dům ve Slaném, bylo by to skvělé! Může to znít i podivně, ale i na toaletě ve sklepním sále na vás dýchne krása: Obkladačky se vpíjí do klenboví a masivní dřevěné dveře kopírující klenbu na toaletu samu potěší nenuceností, jednoduchostí a krásou…

Pojďme se posadit!
Pojďme se posadit!

Děkuji Luďkovi, že udržel tradici našich společných únorových výletů a že jsem nemusel jet sám a také za to, že při Černém Poupěti, tmavé nefiltrované čtyřsladové vynikající dvanáctce vymyslel název pro tento článek hláškou: „Áááá, mňam! Sladký Slaný!

V ráji pivařův!
V ráji pivařův!

Zahájení činnosti Pivovaru Antoš ve Slaném bylo velmi dobře připraveno. Navařeno bylo pět druhů piv. Zahájil jsem Antošovým ležákem, světlým nefiltrovaným ležákem plzeňského typu. Nejen kvůli panu Poupěti mne lákalo Černé Poupě, již zmiňovaná nefiltrovaná čtyřsladová dvanáctka, které jsem vypil nejvíce. Jako tečku jsem ochutnal Zlatého kozáka patnáctistupňového, spodně kvašený nefiltrovaný speciál s plnou sladovou chutí a výraznější hořkostí. Abych se musel do Slaného brzy vrátit, vynechal jsem Jantarový Ale 14°, svrchně kvašené pivo amerického typu a Polotmavou 13°.

Sládkův ráj
Sládkův ráj

V Antošově pivovaru se také vaří, namátkou si lze dáti Pivovarskou zelnici se špalky uzené klobásy za 35 korun, Špikovanou hovězí kýtu na smetaně na způsob české svíčkové s brusinkami a knedlíky vařenými v plátýnku za 125 korun, Vepřové koleno na černém pivě a čerstvém rozmarýnu podávané s nakládanými okurkami, křenem a hořčicí, cca 1500g za 175 korun a ještě zmíním steaky, Flank steak a Rib Eye Steak, 250g vyjde kolem 250 korun, ale jsou i další jídla. Já zabrousil do chuťovek k pivu a váhaje mezi Tradičním zrajícím pivním sýrem podávaným s ančovičkou, máslem, hořčicí, sekanou cibulí a půldeci Antošova ležáku a Horkým taliánem dle originální receptury volím nakonec Taliána za 45 korun. Nefalšované nadšení nejen u mne ale vzbuzuje tmavší, dokonalý chléb, kteří si pivovarští pečou sami! Ten si tam dám pokaždé a vypátrám, v čem tkví jeho kouzlo, zda do něj např. nepřidávají něco mláta či pivovarských kvasinek! Chtěl jsem si domů koupit celý bochník, ale to zatím nešlo. Musím tedy příště zjistit, zda to někdy půjde.

Stojí to za to!
Stojí to za to!

Ve Slaném jsem nikdy nebyl, snad že je stranou hlavních tahů a snad že až tak moc nevím o Knovízské kultuře. To se nyní jednoznačně změní, protože u vědomí toho, že si každý může myslet a představovat si co chce, tedy i já, myslím si, že takto si lze představit takřka ideální pojetí malého pivovárku v původním objektu ať už z hlediska objektu či piva samého, ať už z hlediska pojetí hosta či vize autonomního podniku, který si kupuje pouze suroviny, ale jinak si většinu vyrábí sám, i ten chléb a taliána. Příště také zjistím, zda je to tak i s tím pivním zrajícím sýrem!

Osmihlavá pípa
Osmihlavá pípa

Pípa je v pivovaru osmihlavá a lze tedy jistě s úspěchem předpokládat, že množství pivních druhů vařených u Antoše se bude rozrůstat. A že tradice vaření piva již se Slaným zůstane nerozlučně spjata. A že úroveň a kvalita Pivovaru Antoš stane se etalonem malého pivovarnictví vůbec. Ze srdce to Slanému, Antošovi i nám přeji!

Víc než krása a radost!
Víc než krása a radost!


[Rosťa Kloubek] [Zobrazeno 17143x] [12. únor 2011]
[Minipivovary] [comments: 29] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Piškot

pátek, 17. srpen 2012
14:20

Pivo výborné, jídlo také, když ho vaří dobrý kuchař. Kvalita piva je stabilní ne však v případě jídla. Jedno jídlo jednou výborné a podruhé nechutné. Někdy je také jídlo vcelku brzy, jindy i za 90 minut a s početm hostů to vůbec nesouvisí. Jednou i nebylo jídlo vůbec doneseno avšak účtováno, podruhé chyběla příloha.... Co je katastrofa je úroveň obsluhy. Protivné s prominutím čůzy jak z nějakého pajzlu pro vulgární spodinu bez základů slušného chování Pozorujeme u nich krátkozrakou snahu všechny hosty vypudit a oni se budou moci v práci flákat. Jediná výjimka je slečna Anička.


napsal(a): Piškot (piskot(a)seznam.cz) [Odpovědět]

David

pondělí, 7. březen 2011
10:50

David

U Antoše vaří opravdu dobré pivo, vyzkoušel jsem polotmavou 13, Ale a ležáka, který u mě vyhrál. Pivo je nefiltrovaný a nepasterovaný, takže má člověk skoro pocit, že v případě velmi sdřídmé konzumace dokonce dělá něco pro své zdraví.. K jídlu jsem zvolil taliána a kombinaci nakládaných sýrů. Talián byl vynikající, ty sýry si v oleji mohly poležet o nějaký ten den déle. Přítelkyně si dala klasické teplé jídlo a byla spokojena. Problém jsme však měli s oblsluhou. Hodinu a čtvrt čekání na jídlo je opravdu moc, obzvláště u předkrmů.


napsal(a): David [Odpovědět]

Adsense

29. únor 2024
19:40


posted by: Inzerce

Svoby

pátek, 25. únor 2011
20:07

Po dnešní návštěvě mohu podnik vřele doporučit. Na čepu pět druhů vlastních piv včetně vynikajícího amber ale, v poledním meníčku polévka a dvě jídla á 75,-, útulné nekuřácké prostředí (čudiči mají vyhrazený prostor dole) a příjemná obsluha... Co víc si přát?:)


napsal(a): Svoby [Odpovědět]

Jana

neděle, 13. únor 2011
21:25

Jana

Dovolila jsem si přidat pár fotek od "Antošů" z dnešní návštěvy do fotogalerie (Slaný). Jinak Rosťa asi vše podstatné řekl, něco dodávat by bylo "nošením dříví do lesa"(nebo sov do Athén). :-) Ale přece - původ názvu pivního speciálu Zlatý kozák asi vrtal hlavou nejen mně, tak jsem se zeptala. Prý býval ve Slaném dům U Kozáků... :-?
A které pivo mně chutnalo nejvíc? Antošův ležák a ač silná piva nejsou moji doménou, tak i ten Kozák.


napsal(a): Jana [Odpovědět]

honza1205

neděle, 13. únor 2011
20:18

honza1205

Hele máte někdo tip na přespání ve Slanym?Řekněme kolem 300kč za os./noc chceme tam příští víkend s mou čarokrásnou navštívit pivovar a na gůůůglu je toho dost a zároveň nic.Vážně dyk.


napsal(a): honza1205 [Odpovědět]

swooper

pondělí, 14. únor 2011
13:17

swooper

to honza1205:
Nejlevnější bude asi panelák Atlas vedle centra http://www.atlashotel.eu/strana/cenik.html a ještě lacinější by moh bejt Zimák u nádraží (na webu neni cena) http://www.vshslany.cz/index.php?page=hotel
Jinak je to samá drahota...


napsal(a): swooper [Odpovědět]

honza1205

pondělí, 14. únor 2011
17:34

honza1205

to swooper: Dik.


napsal(a): honza1205 [Odpovědět]

Jana

pondělí, 14. únor 2011
15:32

Jana

to honza1205:
podívejte se na "ubytování v soukromí", to bude určitě levnější, než tamější hotely.


napsal(a): Jana [Odpovědět]

Petra

čtvrtek, 24. únor 2011
06:35

to honza1205:
Zkusila bych ubytovnu v bývalém hotelu Atlas.


napsal(a): Petra [Odpovědět]

Michal

neděle, 13. únor 2011
20:03

Michal

Kouka, Rosťo, že ty nový pivovary bereš docela hákem :)


ICQ: 260962312

napsal(a): Michal [Odpovědět]

hroch

neděle, 13. únor 2011
19:32

hroch

Jako tradičně krásně napsáno.
Jezdím do Slaného dvakrát ročně služebně a byl jsem tam bohužel v týdnu před otevřením. Takže si to prohlídnu a odzkouším, když se nenaskytne jiná příležitost až v srpnu.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

hroch

sobota, 18. srpen 2012
09:39

hroch

to hroch: Zapoměl jsem teferovat: na jaře jsem vyzkoušel. Pivo spodně kvašené ucházející, svrchně kvašené na úrovni homebrewingu a to zvláště kvuli natrpklé chuti sušených kvasinek. Co nás s kolegou dostalo, byl způsob návštěv místních. Dorazili, bez jídelního lístku objednali jídlo, pivo si dal jeden dva ze čtyřech, najedli se, podle mě předraženého jídla a zase do hodiny pryč. Prostě u každého z vedlejších stolů se v době 15-18hodin otočily čtyři party lidí, kteří se dle mého názoru jen přišli ukázat že na to jídlo (pozdní oběd, brzká večeře) mají. S klidnou konzumací to nemělo nic společného, připomínalo to konzumaci obědů v restauraci zaměřené jen na polední stravování. Vnitřní uspořádání podniku je bohužel ovlivněno historickou stavbou- v hlavním prostoru u varné sestavy pár stolů, z nichž ty větší hned vyvýšené kolem vchodu- moc lidí asi nevyhlédává. Další prostor ve vedlejší místnosti a ta už vůbec nepřipomíná posezení v pivovaru a pak již jen v jiném podlaží. Ne vždy uvnitř prostoru umístěná varna ( a navíc předimenzovaná) má přínos k útulnosti prostoru.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Elf

úterý, 21. srpen 2012
11:16

Elf

to hroch: Předražené jídlo se mi ve Slaném opravdu nezdá. Možná vzhledem k cenám v okolí, ale myslím si, že není od věci si připlatit za kvalitu.
Co mi přijde mimo mísu, jsou ceny piva při prodeji ven z pivovaru. Mít na chalupě pivo za hospodskou cenu? A co případný prodej do (ochutnávkových) hospod? Tam už je pak pivo téměř neprodejné.


napsal(a): Elf [Odpovědět]

hroch

úterý, 21. srpen 2012
19:36

hroch

to Elf: Já tu cenu jídla bral hlavně vzheldem k tomu, že ty lidi to jedli stejným způsobem jako menu za 59Kč v nádražce. My jsme jídlo neřešili, protože jsme se přejedli tekutého chleba.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Mosquit

úterý, 21. srpen 2012
22:01

Mosquit

to Elf:
Když jsem byl ve Slaném před rokem, tak jsem si říkal, že tak dobře jsem s jídle spokojený už dlouho nikde nebyl (a to i přesto, že to bylo dražší), a zároveň dlouho potom ne.
Holt to není denní hotovka za 60. Uvidíme, jak se s tím restaurace vyrovná...


napsal(a): Mosquit [Odpovědět]

Honza Svetpiva.cz

úterý, 21. srpen 2012
23:37

Honza Světpiva.cz

to Elf: dneska poledni jidlo za 82Kc - velkej flak masa...

Jinak do Brna pojede brzo hned nekolik sudu slanskeho piva... :)


Svoby

středa, 22. srpen 2012
09:16

to Honza Svetpiva.cz: Mne spíš než cena jídla zaráží kvalita piva. Při mé první návštěve nedlouho po otevření pivovaru byla piva výborná, amber ale vynikající. I po několika dalších zkušenostech s Antošem jsem ho považoval za nadprůměr, ale je pravda, že poslední dobou to není úplně ono. Čím to:(?


napsal(a): Svoby [Odpovědět]

Honza Svetpiva.cz

středa, 22. srpen 2012
10:07

Honza Světpiva.cz

to Svoby: ted tocime v Pivni rozmanitosti Bohemia Pale ale,ochutnaval jsem Tupl IPA a...same dobroty.Krom snad polotmave psenice si nemuzu stezovat. Rozhodne patri piva Antose, zejmena pa ejly, mezi nadprumer ceskych mini...


Malakin

pátek, 24. srpen 2012
07:52

Malakin

to hroch: Byl jsem v únoru a tři piva zcela v pořádku, jen ležák opět nedozrálej čili na vrácení. S jídlem (polévkou, hlavní jsem tu pro vysoké ceny nikdy neměl) vždy spokojenost, hodně mi však vadí, že tu zákazníkovi naúčtují i chleba, kterého se vůbec nedotkl, protože si jaksi vystačil s tím z kolegovy ošatky. Tohle by se v podniku na úrovni stávat nemělo.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 24.08.2012 ve 08:01:41


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Elf

středa, 22. srpen 2012
10:34

Elf

to Honza Svetpiva.cz: Vždyť říkám, že mi to tam nepřijde drahý. A jak to, že bude v Brně pivo ze Slaného? Že by jsi po delší odmlce zase připravil nějakou výživnou akci?
Jinak poslední slánská piva, která jsem měl, byla jak na houpačce. Sv. Gothard byl mimo mísu podle záměru uvařit maerzen a ještě ve špatné kondici, Tlustý netopýr naopak velmi příjemně překvapil.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 22.08.2012 ve 10:35:11


napsal(a): Elf [Odpovědět]

honza1205

neděle, 13. únor 2011
13:02

honza1205

Příští týden jedu do Slanýho :-)


napsal(a): honza1205 [Odpovědět]

Mauler

neděle, 13. únor 2011
12:40

Mauler

To vypadá více než dobře,díky za pivní info!


ICQ: 330508936

napsal(a): Mauler [Odpovědět]

Honza Světpiva.cz

neděle, 13. únor 2011
12:02

Honza Světpiva.cz

Amber Ale dobry, moc dobry, vcera jsem zkousel. A polevka uplne bombasticka. Sezeni na balkone super, nejlepsi vyhled....


Panther

neděle, 13. únor 2011
11:27

Panther

Tak to je dobrá zpráva. Přeji pivovarníkům i hostům ať se jim daří:-) Je dobře, že přibývá takových restauračních pivovárků. Jen škoda, že u nás v Budějicích a bližším okolí zatím nic :-(


napsal(a): Panther [Odpovědět]

Panther

neděle, 13. únor 2011
23:12

Panther

to Panther alias pivo...?: tak to nechápu. ty se tu vydáváš za mě a příspěvek co jsem napsal já je jakoby tvůj? a co na to admin?


napsal(a): Panther [Odpovědět]

blokpi

pondělí, 14. únor 2011
07:25

blokpi

to Panther:
Tak snad je to v Tvém případě už OK?


napsal(a): blokpi [Odpovědět]

Gustav61

neděle, 13. únor 2011
10:18

Gustav61

Mohu jen souhlasit. Po rozhovoru s panem Mášou se máme ještě nač těšit, co se pivních druhův tejče.


napsal(a): Gustav61 [Odpovědět]

Pavel Černý

sobota, 12. únor 2011
22:03

pravda pravdoucí, právě jsem tam byl, kromě super piv, chleba je fakt vynikající, už mám bochník doma


napsal(a): Pavel Černý [Odpovědět]

Sekal

sobota, 12. únor 2011
18:13

Sekal

Je to tak, chytili to za správný konec. Myslím, že si pivovar najde své pravidelné návštěvníky nejen ze Slaného, ale i z Kladna nebo z Prahy. Dojezdový čas z Dejvické 35 minut za 44 Kč, jímá mne podezření, že to mám časově stejně daleko jako do Obžerství.


napsal(a): Sekal [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI