Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Ocenění nejlepších od SPP po šestadvacáté

Akce, kde se dá přičichnout k dobrému pivu


verze pro tisk

Ocenění nejlepších od SPP po šestadvacáté

Ocenění nejlepších od SPP po šestadvacáté

Víření bubnů, fanfára … a na pódium vystupuje… nejlepší. Ne, víření bubnů ani slavnostní fanfáry se nekonaly, výstup těch nejlepších na pódium však ano. Ve čtvrtek 3. listopadu proběhlo slavnostní vyhlášení ankety Sdružení přátel piva Pivo roku 2016. Letos již po šestadvacáté se utkala o vítězství nejlepší piva, jakož i pivovary a pivovarské osobnosti roku 2016 v celkem 11 kategoriích. Od roku 2002 je SPP vyhlašuje vždy v jiném městě, kraji a na půdě jiného pivovaru. Letos padl los na krásné prostory pivovaru Albrecht ve Frýdlantu.

Pivovar Frýdlant
Pivovar Frýdlant

V anketní části hlasovalo 41 % členů SPP z 1 402 možných a oproti letům minulým letos poprvé nehlasovali pro rekordní množství nových značek, jako v předchozích ročnících soutěže, ale jen pro necelých 300. Dohled nad letošními anonymními degustacemi (druhou částí soutěže) měl sám prezident Českomoravského svazu minipivovarů, pan Ing. Jan Šuráň.

Ceny
Ceny

Zajímavostí je, že hned několik kategorií ovládly vítězné subjekty minulého ročníku, což svědčí o jejich stálé a nekolísající kvalitě a o jejich výsadním postavení i v záplavě stále nových pivovarů a jejich značek. Kompletní výsledkovou listinu naleznete v příloze, tady uvedu jen pár zajímavostí:

Absolutními vítězi napříč kategoriemi (po skončení úvodní anketní části) se staly 1) Sv. Norbert pšeničné světlé (kategorie pšeničných piv) 160 hlasů; 2) Bernard, Jantarový ležák s jemnými kvasnicemi (kategorie polotmavých piv) 152 hlasů; 3) Bernard Jedenáctka (kategorie světlých ležáků) 148 hlasů

Předseda SPP
Předseda SPP

Skokanem roku pak Bernard, nefiltrovaná 14° – který poskočil ve své kategorii z třetí desítky až na třetí místo. Je to velké letošní překvapení, protože jde o pivo, které není standardně v sortimentu restaurací, natož obchodů, protože jde o ryze sudové pivo.

Součástí slavnostního vyhlášení cen byla i ochutnávka některých oceněných piv z pivovarů Bernard, Clock, Únětice, Nymburk, Svijany, Kácov, Polička, Strahov a samozřejmě pivovaru místního, Albrechta. Ten se pochlubil, kromě běžného sortimentu i světlým, svrchně kvašeným speciálem Albrecht 22° Secret Enigma. A ač nejsem obecně milovníkem silných piv, tak tady jsem se po něm s chutí oblízla (a dobře se pak v autobuse spalo).

Světlé speciály
Světlé speciály

Hlavním sponzorem akce byla firma Lindr, výčepní a chladící technika, s.r.o., která taky věnovala cenu pro sládka roku. Jak jinak, než malé výčepní zařízení.

Po uvítání významných hostů a krátkých projevů panů Marka Vávry, majitele frýdlantského pivovaru, Jana Šuráně, prezidenta ČMSMP a předsedy SPP, Tomáše Erlicha, který mj. požádal Svaz o pomoc při „umravňování“ stále narůstající pivní scény, už mohly zaznít ty pomyslné fanfáry. A ti nejlepší si postupně přebírali ceny. Bohužel, ne všechny oceněné pivovary vyslaly své zástupce, což je, domnívám se, jen k jejich škodě.

Nová varna hostitelského pivovaru...
Nová varna hostitelského pivovaru...

Zájemci si, po skončení oficielní části, mohli i pivovar Albrecht prohlédnout. Původní technologie v současné době již kapacitně nestačí, pivovar proto instaloval v nově upravených prostorách unikátní pětinádobovou 30 hl varnu, jedinou nejen u nás, ale prý i v Evropě. Samozřejmostí je i rozšíření ležáckého sklepa o nové tanky, vše od českých firem. Nezbývá, než pivovaru popřát, ať se i nadále daří a hlavně, aby i místní vzali jeho piva za svá. Rovněž tak díky pivovarským za skvělé přijetí i pohoštění.

... a nové tanky
... a nové tanky

Příloha: Konečné výsledky ankety Sdružení přátel piva Pivo roku 2016

SVĚTLÉ VÝČEPNÍ PIVO

Světlému výčepnímu pivu neřekne český spotřebitel jinak než desítka a jde o kategorii, která patrně nejvíce trpí poklesem z celého českého pivovarského trhu. Letošní vítěz má jednu zvláštnost. Pivovar po zhruba 60 letech v roce 2011 obnovil svoji výrobu a právě svoji „desítkou“ je proslaven, o čemž svědčí i to, že hned od tohoto roku v naší soutěži stanul vždy na jednom z prvních tří míst (v letech 2013 a 2012 si pak připsal celkové vítězství). Letošním vítězem se tak znovu stává Únětická desítka.

Světlá výčepní piva
Světlá výčepní piva

Pořadí kategorie Světlé výčepní pivo roku 2016:

1) Únětické pivo 10° (Únětický pivovar)

2) Svijanská desítka (Pivovar Svijany)

3) Bernard Desítka (Rodinný pivovar Bernard)

SVĚTLÝ LEŽÁK

Světlý ležák (pro běžného domácího spotřebitele většinou jen „dvanáctka“) je určitě česká královská kategorie pro piva s EPM 11-12,99 plata. Kvality letošního vítěze doprovází fakt, že letos zcela poprvé v této kategorii ležáků vyhrává alkoholem sice slabší, ale chuťově velmi silná jedenáctka. Vítězem se stává pivo Bernard Jedenáctka.

Světlé ležáky
Světlé ležáky

Pořadí kategorie Světlý ležák roku 2016:

1) Bernard Jedenáctka (Rodinný pivovar Bernard)

2) Benedikt 12° světlý ležák (Břevnovský klášterní pivovar Sv. Vojtěcha)

3) František světlý ležák (Sklárna a pivovar Novosad a syn Harrachov )

SVĚTLÝ SPECIÁL

Do této kategorie spadá více pivních stylů, navíc je velmi různorodá z hlediska stupňovitosti a zejména množstvím alkoholu v nápoji. Jak je zřejmé z letošních výsledků, členové SPP v této kategorii jsou poměrně konzervativní, neboť první dvě místa jsou kopií loňského ročníku. Loňské vítězství tak letos obhájil robustní, krásně sladový, ale přitom skvěle pitelný Imperial lager z Břevnovského klášterního pivovaru .

Pořadí kategorie Světlý speciál roku 2016:

1) Imperial lager (Břevnovský klášterní pivovar Sv.Vojtěcha)

2) Primátor Exkluziv 16° (Pivovar Náchod )

3) Bernard nefiltrovaná 14 (Rodinný pivovar Bernard)

POLOTMAVÉ PIVO BEZ ROZDÍLU STUPŇOVITOSTI

Kategorie polotmavých piv, stejně jako následující kategorie piv tmavých, je vyhlašována bez rozdílu stupňovitosti. Do polotmavých piv mohou spadat i piva řezaná. I zde došlo na obhajobu loňského vítězství. Letošním vítězem v kategorii polotmavých piv se stává Bernard Jantar, řezané pivo s příjemnou hořkostí, karamelovou vůní a plnou chutí.

Polotmavá piva
Polotmavá piva

Pořadí kategorie Polotmavé pivo roku 2016:

1) Bernard Jantar (Rodinný pivovar Bernard)

2) Hendrych H13 (Rodinný pivovar Hendrych )

3) Klostermann (Dudák – Měšťanský pivovar Strakonice )

TMAVÉ PIVO BEZ ROZDÍLU STUPŇOVITOSTI

Ohledně této kategorie panuje řada zažitých nepravdivých představ. Tmavé pivo je často zaměňováno s pivem černým, což není tak zcela pravda a spotřebitelé bývají přesvědčeni, že tmavá piva jsou sladká, což dnes též již ne zcela platí. Chuť by měla být výrazně pražená. Letošní vítěz se mezi třemi nejlepšími umisťuje pravidelně od roku 2012 a po roční přestávce dosahuje na metu nejvyšší, a to přestože jde jen o sezónní pivo. Vyhrává Eliška z pivovaru Polička.

Tmavá piva
Tmavá piva

Pořadí kategorie Tmavé pivo roku 2016:

1) Eliška tmavé speciální pivo (Měšťanský pivovar v Poličce)

2) Budweiser Budvar B:Dark (Pivovar Budějovický Budvar )

3) Albrecht Kateřina (Albrecht, Zámecký pivovar Frýdlant)

PŠENIČNÉ PIVO

Kategorie pšeničných piv se vyhlašuje v naší soutěži samostatně teprve počtvrté a tomuto pivnímu stylu se věnuje stále více pivovarů, včetně těch průmyslových. Vždyť se jedná o pivní styl, který tu byl ještě někdy před 150 lety zcela nejrozšířenější, než ho vytlačil právě český ležák. Pokračujeme přehlídkou obhajob, nejlepší letošní pšeničné pivo je dokonce vítězem již potřetí za sebou, což vypovídá o jeho nekolísající vysoké kvalitě. V Klášterním pivovaru Strahov tak mohou být na své pivo Sv. Norbert pšeničné právem hrdi.

Pšenice
Pšenice

Pořadí kategorie Pšeničné pivo roku 2016:

1) Sv. Norbert pšeničný (Klášterní pivovar Strahov)

2) Primátor Weizenbier (Pivovar Náchod)

3) Zvíkovský Rarášek (Pivovarský dvůr Zvíkov )

SVRCHNĚ KVAŠENÉ PIVO SVĚTLÉ

S rozšiřováním rozličných světlých svrchně kvašených piv, zejména piv typu ale [ejl], každoročně výrazně roste konkurence i v této kategorii a piva a výsledky bývají velmi různorodé. Letošním vítězem se stává krásně pitelné a aromaticky ovocné pivo Clock 12° APA (American pale ale) z pivovaru v Potštejně, který se proslavil svými pivy hned od svého vzniku.

Světlá piva svrchně kvašená
Světlá piva svrchně kvašená

Pořadí kategorie Světlé, svrchně kvašené pivo roku 2016:

1) Clock 12° APA (Clock, Řemeslný pivovar Potštejn)

2) Permon Summer Ale (Sokolovský pivovar Permon )

3) Bernard Bohemia Ale (Rodinný pivovar Bernard)

SVRCHNĚ KVAŠENÉ PIVO POLOTMAVÉ A TMAVÉ

Rovněž v kategorii barevných „ejlů“ dochází v posledních letech k obrovskému nárůstu konkurence, čemuž vděčíme zejména minipivovarům a jde o nejprogresivněji se rozvíjející kategorii piv u nás. Vedle „ejlů“ do této kategorie spadají rovněž piva typu stout či porter. Letošním vítězem se stává pivo, z teprve v roce 2013 založeného minipivovaru, jehož americký sládek, který se usadil v Čechách, se věnuje víceméně pouze produkci svrchně kvašených piv. Je jím Zhůřák Černá vdova z pivovaru Zhůřák.

Polotmavá a tmavá piva svrchně kvašená
Polotmavá a tmavá piva svrchně kvašená

Svrchně kvašené (polotmavé a tmavé) pivo roku 2016:

1) Zhůřák Černá vdova Robust Porter (Pivovar Zhůřák)

2) Clock Twist (Clock, Řemeslný pivovar Potštejn)

3) Hostivar H-Ale (Pivovar Hostivar )

MINIPIVOVAR ROKU

Na toto označení má SPP ochrannou známku na ÚPV. Spotřebitelé si mohou mnout ruce, protože každoročně se počet minipivovarů zvyšuje zhruba o 50 a dost možná, že aktuálně je Česko zemí s nejvyšším počtem minipivovarů na obyvatele, v zemi jich máme již více než 350. Naprostým unikátem je pak Praha, kde je jich v současné době funkčních 31 a řada dalších je ve výstavbě. Ani odborníci se nemohou shodnout, kde se číslo zastaví a tisícovka minipivovarů, která se ještě před lety zdála jako sci-fi, se dnes už nejeví nedosažitelnou. Letošním vítězem v této kategorii se stává již po páté (2007, 2008, 2011, 2012) Klášterní pivovar Strahov, známý svou velmi bohatou nabídkou skvělých sezónních piv.

Minipivovar roku
Minipivovar roku

Pořadí kategorie Minipivovar roku 2016:

1) Klášterní pivovar Strahov

2) Jihlavský Radniční pivovar

3) Albrecht, Zámecký pivovar Frýdlant + Malostránský pivovar Jelínkova vila Velké Meziříčí

PIVOVAR ROKU

Sdružení přátel piva je u nás jediným subjektem, který může vyhlašovat kategorii Pivovar roku, protože na toto označení má registraci na Úřadě průmyslového vlastnictví. Lze říci, že až donedávna v této kategorii počet subjektů stále klesal. Aktuálně to však již přestává platit, neboť některé minipivovary se stávají natolik úspěšnými, že z hlediska ročního výstavu již překračují magickou hranici roční produkce ve výši 10 000 hl a stávají se tak pivovary průmyslovými. Často se jedná o pivovary, které byly po Druhé světové válce násilím uzavřeny a nyní jsou obnovovány. To je případ i letošního vítěze pivovaru Kácov (obhájce loňského zlata), kde ale výroba byla obnovena již v roce 1993 a definitivně pak v roce 2001. Přes magickou hranici 10 000 hl se dostal v roce 2007.

Pivovar roku
Pivovar roku

Pořadí kategorie Pivovar roku 2016:

1) Pivovar Hubertus Kácov

2) Rodinný pivovar Bernard Humpolec

3) Pivovar Únětice

SLÁDEK ROKU

Letošním sládkem roku se stává Bohumil Valenta, z nymburského Postřižinského pivovaru. Oceněný sládek se narodil v Prachaticích v předvečer vánoc roku 1982. V útlém věku se rodina přestěhovala do Hradce Králové, který tak navždy zůstane spojen s objevováním pivního světa letošního laureáta.

Zpočátku nic nenasvědčovalo tomu, že letošní oceněný sládek se dá na dráhu pivovarskou, zálibu totiž našel spíše v biologii. Nicméně jeho zájem o pivo rozhodl, že si po gymnáziu podal přihlášku na Vysokou školu chemicko -technologickou do Prahy. Možná i u prapůvodu jeho rozhodování mohl stát jeho táta, který v minulosti absolvoval stejnou vysokou školu. U rozhodování také sehrálo svou roli to, že si byl jistý, že pivovarnictví v českých podmínkách nemá nárok nikdy zaniknout.

Sládek roku
Sládek roku

Po absolvování VŠCHT byl již řadu let pivovar v Hradci Králové zavřený, tak nastoupil do společnosti Drinks Union, kde postupně působil v pivovarech Velké Březno a Kutná Hora (sem se i následně přestěhoval). V těchto pivovarech se tak měl možnost učit od dalších pivovarských mistrů, na které ze srdce rád vzpomíná. Po ovládnutí společnosti Drinks Union nadnárodním gigantem Heineken, odešel pracovat do jeho současného působiště, pivovaru Nymburk, kde nastoupil možná jako nejmladší sládek v průmyslovém pivovaru vůbec a pracuje zde již osmým rokem.

Je ženatý a s manželkou Lenkou má dcerku Sofii a synka Bohumila, který je již pátým držitelem toho jména v rodině.

Že je pravým „srdcařem“ dokumentuje fakt, že je zakladatelem tradice celospolečenské vyjížďky s názvem Postřižínský cyklootvírák. Letošního již šestého ročníku se zúčastnilo na 1 800 cyklistů!

Za své osmileté sládkovské působení v Nymburce výrazně pozvednul kvalitu zdejších piv a o pět dalších pivních druhů rozšířil zdejší produkci. Celkový roční výstav pod jeho vedením se zvedl o více než 30 %.[Jana Běhounková] [Zobrazeno 33678x] [6. listopad 2016]
[Události] [comments: 7] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Jana

neděle, 6. listopad 2016
11:52

Jana

No jasný, pivo nezlevní! :D
Ale třeba se některé (nejen)mini chytnou za nos a zvednou kvalitu.


napsal(a): Jana [Odpovědět]

Chody

neděle, 6. listopad 2016
12:57

Chody

Jana: Být minipivovarem, tak zrovna tahle soutěž mne nechává úplně chladným...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Adsense

19. duben 2024
18:26


posted by: Inzerce

Sekal

pátek, 11. listopad 2016
00:07

Sekal

Jana: Jestli se má někdo chytat za nos, pak Bernard, a to pořádně. Ale lidé, jak se zdá, vypijí leccos.


napsal(a): Sekal [Odpovědět]

Dwarf

pátek, 11. listopad 2016
22:43

Dwarf

Sekal: s tímto názorem nesouhlasím...


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

Jana

sobota, 12. listopad 2016
13:56

Jana

Dwarf:
Ani já ne. Sekale, co máš proti Bernardovi?


napsal(a): Jana [Odpovědět]

Sekal

pondělí, 14. listopad 2016
20:09

Sekal

Jana: Jeho produkci.


napsal(a): Sekal [Odpovědět]

Dwarf

neděle, 6. listopad 2016
11:09

Dwarf

nu, v podstatě to vůbec nic neznamená :-)


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI