Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Kácov, Kácov über alles!

Pivní cesty


verze pro tisk

Kácov, Kácov über alles!

Kácov, Kácov über alles! [p250]

Ano, je to tak, tak to cítím, opravdu nade všecka piva na světě! Ochutnal jsem za těch zhruba pětadvacet let, kdy konzumuji pivo, spoustu laskomin a doufám, že mě ještě spousta nových zážitků čeká, ale mým dosavadním jednoznačným lídrem je Kácovské pivo, je lídrem kategorie, kterou já sám nazývám prozaicky „cena/výkon“. Je zřejmé, že chutí je spousta a hodnotit tu nejlepší je poněkud subjektivní, navíc se určitě s většinou pivařů shodnu, že existují daleko vymazlenější produkty, ale tu příjemnou klasiku, kterou je mi schopen poskytnout kácovský Hubertus, a je jedno v jaké ze svých tří nefiltrovaných podob, za takhle příznivou cenu prostě nedostanu nikde.

Kácovský zámeček
Kácovský zámeček

Mám to štěstí, že žiju ne příliš daleko hospody U Klokočníka a mohu si tak dopřát tuto posázavskou dobrůtku velmi často, ale nemůže být lepšího místa pro vychutnání této lahůdky než samotný pivovar. Můj letošní čundr se starší dcerou se konal na téma Sázava a tak se jistě úplnou náhodou :) přihodilo, že se jedno odpoledne ocitáme v Kácově. Městys je to romantický, pro výletníky jako stvořený, s třemi pamětihodnostmi „na pětníku“, nakoukneme tedy do kostela, zhnuseně vzpomeneme rudé zvůle krutě se připomínající zdevastovaným renesančně barokním zámečkem a míříme za tou nejstarší z nich, pivovarem.

Pivovar v červenci 09
Pivovar v červenci 09

Však už se tu pivo vaří přes 550 let. Na pivovarské šalandě je z mého pohledu řídkého návštěvníka fascinující, jak každá moje návštěva znamená překvapení z nového uspořádání restaurace. Překvapení v podobě fungující kuchyně se však ani letos nekoná a tak na oběd musíme zpět do nedalekého Hotelu na Náměstí druhdy též Hubertus nabízejícího. Nyní je však pod nadvládou Heinekenu a z poměrně široké nabídky volím k obědovečeři nejmenší zlo a tím je loučící se Dáča. Zajímavé je, že na přilehlé zahrádce patřící k hotelu se kácovské točí, ale jídlo Vám tam nepřinesou. Po této kratičké epizodce už ovšem natěšeně (já) i odevzdaně (dcera) míříme na šalandu na jedno.

Dačický, jeden z posledních
Dačický, jeden z posledních

Milovaný potomek a jeho spokojenost je dnes nade vše a tak jsem pevně rozhodnut nepokoušet jeho trpělivost více než právě tím jedním a o to intenzivněji si jej hodlám vychutnat. Dávám si čtrnáctikorunovou dvanáctku a je to paráda, přestože nejsem hladov ani žízniv rozlije se mi ústy po prvním polknutí taková všeprostupná hladkost, že se musím přemáhat, abych si sklenici od roztoužených rtů utrhl, prostě mi perfektně sedne a mám ho rád, mazlím se s ním, čichám a užívám si. Mou zřetelnou neukojenost z tohoto půllitrového zážitku pak řeší dobrotivá matička příroda kratičkým deštíčkem a možností poslat mu do žaludku ještě jednoho zrzavého bratříčka. Spokojeni odcházíme, na zádech mám nachlazenou petičku a dumám, kde bude stát pípa napřesrok, pokud si totiž dobře vzpomínám, tak toto je třetí místo za uplynulých pět let.

Hotel na náměstí
Hotel na náměstí

Mé dnešní obcování s místním pivem ale naštěstí nekončí a tak, po krátkém přesunu, když připravím lůžka i něco drobného k snědku a rozdělám oheň, usedáme s dcerou k meditačnímu rozhovoru při západu slunce. Hubertusí petka je po důkladném zaizolování stále krásně chladná a protože druhou servírovací možností je pro mě ešus, činím to, co bych sám před lety považoval za prasárnu a piju pivo přímo z plastu. Je mi úplně jedno, za co mě kdo označí, a hluboce a nádherně si to užívám, strašně mi chutná a pohodová atmosféra příjemného prázdninového podvečera katalyzovaná heboučkou diskuzí „o životě“ s mou brzy již šestiletou dceruškou, mě naplňuje všeobjímající láskou. Svět je krásný a Ty mi k tomu můj sametový Hubertusi přispíváš.

Plastová romantika
Plastová romantika

Bylo to po čase opět hezké setkání s výborným pivkem v místě jeho zrodu, náš výlet však po ránu pokračuje jinými cíly a já se těším napřesrok zase na viděnou.

Kácovská dvanáctka
Kácovská dvanáctka

Když se tak dívám nahoru textem, tak jak jsem jej onen den zapsal tužkou do notýsku, říkám si, že mi souhra příznivých podmínek nasadila snad až příliš superlativní optiku a mohl bych být nařčen ze „znečišťování“ PI promočlánky, sepsanými za nějaký ten mrzký statek, no kéž by to tak bylo :), nicméně všichni Ti nadšení Pardálisti, Ti upřímní ladiči, mohou teď zcela oprávněně opáčit, vidíš chlape, jsi stejnej! A budou mít pravdu.

Abych zamezil výčitkám, že jsem si v nadpise pomohl poněkud zprofanovaným začátkem von Fallerslebenovy básně, dovolím si svou „ódu na Kácov“ zakončit parafrází na její úplný (a již dokonale nezávadný) závěr: Blüh im Glanze dieses Glückes, Blühe, Hubertus Kácov! Tedy, rozkvétej v záři tohoto štěstí.[Jan Kejnovský] [Zobrazeno 10213x] [2. září 2009]
[Pivní cesty] [comments: 22] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Jezewec

sobota, 22. leden 2011
13:47

Dneska jsem si v Hradci Králové v prodejně Pivoňka koupil litrovou petku s
nepasterizovaným Hubertusem z Pivovaru Kácov. Hned jsem ho ochutnal a byl to učiněný balzám. Prostě nádhera, už se těším až si ho někde dám i v točené podobě.


napsal(a): Jezewec (hrubes.michal(a)pandaeast.cz) [Odpovědět]

CzechBeerMan

pátek, 4. září 2009
16:20

CzechBeerMan

Proč idiotský název ?? Jan má smysl pro humor a nadsázku a to dělá článek článkem ..... suchého psaní je tu dost !


Adsense

29. únor 2024
16:03


posted by: Inzerce

Roman

čtvrtek, 3. září 2009
20:52

Článek o českém pivu s idiotským titulkem.


napsal(a): Roman [Odpovědět]

Kejna

čtvrtek, 3. září 2009
21:53

Kejna

to Roman: promiň Romane, že jsem Tě tak rozčílil, zajímalo by mě co si představuješ pod pojmem české pivo. Aniž bych chtěl cokoli předjímat, tak věřím, že jistě ne třeba ten Prazdroj co je vlastně Urquellem.


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

Jegorič

čtvrtek, 3. září 2009
20:31

jegoric

Nevím, jestli se tady o tom už nepsalo, ale v pivovaru (a zřejmě i jinde) se dají nově koupit etiketované jednolitrové PETky s filtrovaným pivem, mají i k tomu i (zálohované) "basy" na 6 kousků. Jo a jestli něco v Kácově nefunguje, jsou to jejich absolutně neaktualizované webové stránky. Mohli by se kouknout do Dvora k Tamborovi a vzít si příklad...


napsal(a): Jegorič [Odpovědět]

Sekal

čtvrtek, 3. září 2009
10:20

Sekal

Čoveče, to je jak milostnej román.
To s tím hotelem nechápu, byl jsem tam asi před třemi nedělemi rovněž, k jídlu jsem si však dal vodu, neboť jsem zde byl kolmo a byl jsem ze Šalandy už poněkud rozjařen. Já sám teplé jídlo nepotřebuji, ale polovice ano, až bude na Šalandě někdy teplá kuchyně (dá-li Bůh), pak nebudu už muset v Kácově utrácet v obskurních podnicích typu tohoto. Ještě si k tomu hotelu dovolím jednu poznámku: majitel nechápe mezní užitek, který mu přináší každý další zaměstnanec tohoto království europiva. Patrně chce dosáhnout ideálního stavu jednoho pingla na jednoho hosta. Brownův pohyb personálu mne vážně obtěžoval a s každým odbaveným hostem hemživost pinglyň neznámo proč vzrostla. Na Šalandě mi přišlo, že dvě paní nestíhaly, ale připadal jsem si tam jako v hospodě.


napsal(a): Sekal [Odpovědět]

Malakin

čtvrtek, 3. září 2009
08:06

Malakin

Pivko je to skutečně výborné, bohužel ne každá hospoda - včetně výše zmiňovaného Klokočníka - se o něj vždycky umí správně postarat. :(


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

val

čtvrtek, 3. září 2009
07:16

val

"Vymazlenější produkty"... Příšerné, naprosto příšerné slizké teplé slovo... Doufám, že se mi nikdy žádný "vymazlený" produkt nedostane do rukou, to by byla tragédie. Jinak článek pěkný a kácovské pivo je výborné :-)


napsal(a): val [Odpovědět]

Kejna

čtvrtek, 3. září 2009
07:54

Kejna

to val: jsem totiž naprosto příšerný slizák :-)


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

Energetik

čtvrtek, 3. září 2009
08:14

Energetik

to Kejna: Nic si z toho nedělej Kejno, za mě je článek suprově vymazlený. :D Hned jsem na Kácov dostal chuť :)


napsal(a): Energetik [Odpovědět]

val

čtvrtek, 3. září 2009
09:11

val

to Kejna: Nevěřím :-)


napsal(a): val [Odpovědět]

Kejna

čtvrtek, 3. září 2009
21:56

Kejna

to val: ale jo :-), ale umím s tím celkem príma žít.


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

siki

středa, 2. září 2009
22:00

siki

To já si kupoval Hubertuse v Kácově na návsi v jakémsi stánku, kde mi dali litrové PETky 10°a 12°za 25/30,-, obě vynikající. Zámek sem si též obešel a ofotil, ještě mají v Kácově hrad, ten sem též hledal, leč nenašel:-( Ale už vím, kde je, tak příště a hlavně v zimě, kdy nejsou pole zadělaný kdejakejma plodinama a meze plný kopřiv:-)


napsal(a): siki [Odpovědět]

val

čtvrtek, 3. září 2009
07:09

val

to siki: A kde tam ten hrad je? A je to aspoň trošku zachovalá zřícenina nebo jen "dva šutry a zasypaná studna"? Díky.


napsal(a): val [Odpovědět]

Rosťa

čtvrtek, 3. září 2009
07:58

Rosťa

to siki: Myslíš Kácovskou tvrz od Kácova proti proudu řeky na ostroze nad řekou? Její zbytky jsem taky nenašel, nebo jsem jich naopak našel víc, neboť vhodných ostrohů na skalnatém úbočí pro existenci tvrze je v té lokalitě více. Kácovští říkají, že nalézt to místo je těžké a mnozí jej ještě také nenašli. O to víc to láká, že?


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

siki

čtvrtek, 3. září 2009
08:51

siki

to Rosťa: Myslel sem toto: http://www.hrady.cz/index.php?OID=3005
Zbytků zdiva je tam dle fotek dost, takže na podzim bez listí a lebedy by to snad neměl být problém...


napsal(a): siki [Odpovědět]

Rosťa

čtvrtek, 3. září 2009
10:30

Rosťa

to siki: Mno, v mapách je to jako tvrz, třeba i na turistické na Seznamu. Dobrá je v tvém odkazu ta foto "Horní část jádra vysoko nad řekou Sázavou". Příště půjdu prostě po silnici podél řeky s vytisklou foto a až pod to do té zatáčky dojdu, vytraverzuju nahoru. Protože to bude míň námahy, než cesta horem :)


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

tomino

středa, 2. září 2009
20:50

tomino

měl sem tu možnost vcelku nedávno si dopřát Hubertuse též přímo v Kácově za oněch krásných 14 Kč...tomu se fakt jen vyrovná málo co :)


napsal(a): tomino [Odpovědět]

Rosťa

středa, 2. září 2009
19:24

Rosťa

Jej tos moh říct. Dodal bych ti povodňové a další Fota! Diky za tohle promo! Me to přesvědčilo! :-)


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Jana

čtvrtek, 3. září 2009
16:41

Jana

Jen kdyby taky měli schopného marketingového ředitele - pak by se nemohlo stát, že na náměstí přímo v Kácově mají všechna možná piva kromě toho "domácího", že na Sázavafestu se taky točí jiné pivko.. Škoda se rozčilovat! takový potenciál, taková dobrota a oni to vědomně hází pod stůl. Fuj! Takový fajnový chlap je ten ředitel a nemůže zamakat na tom, aby o tomhle pivku věděli i v jiných městech a vesnicích..


napsal(a): Jana [Odpovědět]

swooper

čtvrtek, 3. září 2009
17:37

swooper

to Jana: jano prosimtě vždyť Kácov točí v Kácově ve skoro každý hospodě i tý nejzapadlejší v obou kempech a i v tom Hotelu takže myslim že sou tam dobře zapíchnutý :) a aby se točil na Sázava festu je myslim blbost , protože takovou monstr akci pro 20tis lidí takhle malý pivovárek sponzorovat nemůže, nehledě na to že by nezbylo pivo na lidi ve vsi :)) a tý hordy lidí co tam přijedou na fest tam aspoň 1/3 přijde a nějaký koruny utratí, takže pohoda. jen by to chtělo pětimetrový protipovodňový zábrany aby se jim po každym dešti nezaplavil sklep no, ale nemá na ně Praha natož Kácov že :))


napsal(a): swooper [Odpovědět]

pechi

středa, 18. listopad 2009
16:39

pechi

to swooper: Když jsme byli v létě na exkurzi, tak slečna (mladá paní) průvodkyně nám vykládala, že při povodních tam chlapi normálně jezděj po pivováru v keňách :-) slalom na humnech...


napsal(a): pechi [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI