Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Carevna: černá dáma, proklatě dobrá

Pivní cesty


verze pro tisk

Carevna: černá dáma, proklatě dobrá

Carevna: černá dáma, proklatě dobrá [p203]

Plán, který mi předestřel Rosťa, byl dobrý: v sobotu, po degustačním výletě na Tambora vyrazíme do Bělče k Huškům. Pátek se opravdu vydařil (podrobný popis viz článek – Rosťa Kloubek: Dvorští se dočkali, Tambor zabubnoval! ), jenomže ráno jsem ještě vykazoval známky lehké otravy, a tak bylo možné vyrazit až před polednem. Tamboří bubnování mi sice hlavou neznělo, točivý pohyb okolí mě však utvrzoval v tom, že zatím nejsem stoprocentně připraven na cestu.

Cesta byla relativně dlouhá a tak jsme se s Rosťou domluvili, že se zastavíme v Dobrušce podívat, jak se daří v pivovaru dílo. Tady nás však čekalo zklamání. Otevírací doba Po – Pá: 13 – 16 naznačovala, že na nás nebo nějakého dalšího poutníka tu nikdo není zvědavý. Je to škoda, ale vzhledem k tomu, čím si museli Dobrušští projít, jsem rád, že pivovárek nezanikl. Doufejme, že v budoucnu se najde prostor i na lepší prezentaci.

Pustá Dobruška
Pustá Dobruška

Nu a konečně jsme dorazili do Bělče. Tentokrát počasí opravdu přálo, žádné povodně se nekonaly, naopak slunce svítilo, cyklistů bylo jako much a pivo šlo na dračku. Potěšilo mě, že Bělečský Car se dostává po zimním období klidu opět do sezóny letní prosperity. Pan Voltr dokončoval novou várku, a tak nás po chvíli přivítal ve svém království a do nádherného pískovaného půllitru „Carevna, domácí nefiltrovaný ležák“ natočil svou novou pýchu – černý nefiltrovaný ležák.

Jako řidič jsem bohužel nemohl pít, ale podle uznalého Rosťova pomlaskávání mi bylo jasné, že se Carevna opravdu vyvedla. Pan Voltr nám také ukázal vzorky sladů, světlý, bavorský a karamelový, které jsme dokonce ochutnali. Poté jsme si sedli na zahradě a diskutovali, také to, jaké reakce vyvolal březnový článek na Pivním.infu. Prohlédli jsme si několik fotografií z působení páně Balounka a musím konstatovat, že hygienik by nejen zaplakal, ale i zavřel. Stěny pokryté plísní a hromady lahví jsou však již minulostí a pivovar je ve výborné kondici.

Vzorky sladu
Vzorky sladu

Poděkovali jsme za pohostinnost a vydali se k hospůdce. Řady cyklistů neubývaly asi i proto, že odpoledne bylo velmi teplé a nálada celkově líná. Zatímco jsme si U Hušků dojídali polívku, všiml jsem si zahradních šachů. Odmítnutý dámský gambit mi příliš nevyšel a po chvíli to se mnou vypadalo černě, stejně jako Carevna, kterou popíjel Rosťa a mlsně přitom mlaskal. Přestože jsem dělal, co jsem mohl a ačkoli Rosťa vypil už čtvrtý půllitr černého 13° ležáku, rozhodně nepolevil ze své pozornosti a všechno spělo ke konci. Konec však pro nás přichystal výbornou třešničku. Pan Voltr, který si všiml, že jsme ještě neopustili Běleč, nám věnoval dva unikátní pískované půliltry. Ačkoli ani jeden z nás není sběratel pivního skla, nad těmi krásnými exempláři jsme jen povzdychli, jak se nám líbily.

To už bylo ale načase vyplout směrem k domovu. Samozřejmě nechci odjet s prázdnou a tak si nechávám natočit Carevnu do PETky. Před několika týdny proběhla na Pivním.infu diskuse, jestli je vhodné a dobré si nechat natočit pivo do plastu, že pivo pozbývá své chuťové originality (vím, že se dotyčný bránil, že pivo vypije hned, jakmile dorazí domů, a pivo je tedy v plastu krátkou dobu, zatímco několik oponentů do něho bušilo, jaký že je prase). Nuže, obě strany mají trochu pravdu.

Vzorky Cara a Carevny
Vzorky Cara a Carevny

Plastové lahve jsou dost stabilní materiál, ale nikoli inertní. Do plastů se totiž podle potřeby přidávají různé stabilizátory a jiné regulátory a barviva, které se mohou z plastu postupně uvolňovat. Tato aditiva se přitom mohou rozpouštět jak ve vodě (případ McDonalds: horká káva rozpouštěla plastové kelímky), tak i v tucích (např. mléko v plastu časem hořkne). Proto si myslím, že není dobré skladovat dlouhodobě pivo v plastu, ale na kratší dobu se mu nemůže nic stát. Nejsem žádný sommelier a byl bych velice překvapen, kdyby kdokoli z degustátorů dokázal poznat, že pivo bylo 3 hodiny v plastu.

Na cestě k autu nás však čekalo ještě jedno překvapení. Zastavil nás příjemný chlapík, kterému neušlo, co si neseme a dali jsme se do hovoru. Z něho vyplynulo, že je častým návštěvníkem Holešovické pivní galerie a zná se s panem Vaňkem. Vzpomněl jsem si na dobu, kdy jsem se tam několikrát zastavil a jak jsem si připadal jako nějaký přivandrovalý vetřelec. Nejsem ve Sdružení přátel piva a nijak mi to nechybí. Je mi opravdu jedno, jestli jsem pivní proletariát – raději zajdu tam, kde potkám normální lidi, kteří si na nic nehrajou a kteří přišli stejně jako já vychutnat dobré pivo. A tak to má být.

Na konci dne jsem konečně mohl i já ochutnat, jak se Carevna povedla. A že se fakt povedla tímto slavnostně stvrzuji. Carevna není žádné přeslazené karamelové děvče, ale pořádně hutná, plná, skoro kávově hořká dáma bez ocasu :). Ačkoli jsem větším příznivcem světlého piva, tohle pivečko mi moc chutnalo a nemůžu jinak než doporučit![Martin Cabalka] [Zobrazeno 8113x] [27. květen 2009]
[Pivní cesty] [comments: 12] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Radomil Paták

pondělí, 5. duben 2010
07:36

Také jsem kdysi celkem nevybíravě kritizival víno, které mně dal můj kamarád Tomáš Čmelík, to víno snad mělo všechny nectnosti. Dvě hodiny před koštováním onoho vína jsem prováděl sanitaci pomocí roztoku SAVO. Další den jsem ono víno koštoval znovu - a velmi jsem se divil, že víno je velmi dobré. A skutečně bylo. Ovšem dem předtím jsem měl chuťové buňky zblblé výpary ze SAVO. Od těch dob jsem v kritice zdrženlivý.


napsal(a): Radomil Paták (radomil.patak(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Radomil Paták

neděle, 4. duben 2010
12:41

Nedávno jsem byl u velmi známého vinaře, kterému "hygiena" nařídila oškrábat plíseň ze stěn jeho vinného sklepa. Ten vinař nechápal proč - nedlouho předtím totiž navštívil Maďarsko a Francii a všude byly sklepy PLNÉ PLÍSNĚ a vína z těchto sklepů jsou známá v celém světě. Na téma "hygiena" můžeme tedy dlouze diskutovat, ale snad by bylo zajímavé nejdříve zjistit, kdo a proč pořizoval fotografie z dob působení páně Balounka. A také kdo a proč zde musí o panu Balounkovi psát hanlivě.


napsal(a): Radomil Paták (radomil.patak(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Adsense

17. duben 2024
09:07


posted by: Inzerce

zdenek

čtvrtek, 8. říjen 2009
22:22

zdenek

Nazdárek pánové,píšu na různé "komentáře".Již asi 14 dní i déle není CAR v Bělči v hospodě.Není snad navaříno či podobné odpovědi mi pan Čížek (hostinský) řekl.Přitom poslouchám reklamu jak v HK je CAR a VČELKA k dostání, ale jestli v HK je tak proč není u zdroje?Su magor já ,Čížek nebo Voltr.V Bělči jsem dostal Rampušáka(byl dobrý),ale kurva CO TO JE?Na otázku,kde je CAR jsem byl málem vyhozen(trochu přeháním).Zná na novou situaci někdo odpověď?Dík....na Rampušáka si rád zajedu do Dobrušky-je tu příjemná(velmi) výčepní oproti Čížkovi...


napsal(a): zdenek [Odpovědět]

Zdeněk

čtvrtek, 9. červenec 2009
10:41

zdenek

Pánové, nová doba přináší nové výrobky, zcela vhodné(nebo vhodnější) pro skladování piva.Minimální difuse (průnik) O2 dovnitř a CO2 ven.Jsou na to vypracované celé studie.Samozřejmě petka na vodu není vhodná.Musí být jiná směs pro pivo a vnejší povrchová úprava.Ale na skladování v řádu jednoho týdne je to jedno.Pěkná petka je petkeg http://www.khs.com/img/pool/Innokeg_Till%20PF%20PETKEG_Filler%20module_EN.pdf


napsal(a): Zdeněk [Odpovědět]

Martin

středa, 8. červenec 2009
13:42

to Dan: Souhlasím, Dane. Také používám na převoz a kratší skladování plastové lahve a nevidím v tom nic hrozného. Oponentům však musím přiznat část pravdy - plastový materiál se skládá jen z malé části z plastu, vše ostatní jsou barviva, stabilizátory, antioxidanty a další přídavné látky. Právě ty se mohou uvolňovat a nezávisí jen na teplotě skladované látky, ale například na technologicky správném mísení látek při výrobě plastového materiálu (šarže se mohou dost podstatně lišit) či na kvalitě (čistotě) additiv atd. Samozřejmě však jsou to vlivy, které by se projevily při velmi dlouhém skladování (u mléka by to bylo patrně cca několik měsíců až rok, u piva či limonád zřejmě ještě mnohem déle). Vyvíjí se však nové hmoty i technologie, takže dnes, přiznávám, to může být už zastaralá informace.


napsal(a): Martin [Odpovědět]

Dan

středa, 8. červenec 2009
11:29

Dan

K pivu v "plastu". Nevím kolik se toho může z PET lahví uvolňovat, navíc při běžných teplotách. Stačí se podívat na dobu použitelnosti kojeneckých vod v PET lahvích. Myslím že diskuse kolem znehodnocení piva přepravou v plastu jsou o ničem. V hospodách proudí pivo plastovými trubkami, v tankovnách je pivo uloženo v plastovém pytli, tak nevím, co by se mu mohlo stát krátkodobým uložením v PET lahvi.
Když jsem viděl poprvé v obchodě pivo v PETce, tak jsem si řekl že je to čuňárna. Později jsem přišel na to, že je to bezvadný obal na převoz piva a v podstatě jedinná možnost, jak může řidič degustovat, když jenom projíždí kolem nějakého pivovaru.


napsal(a): Dan [Odpovědět]

tiruz

úterý, 7. červenec 2009
07:50

Carevna možná dobrá ale v sobotu 4.7. ,protože je Karel Nohejl asi na dovolené ,se nám vrátil Pepa Balounek (dnes pod pseudonymem VOLTR).Byla to skvělá kyselina sírová.Nevím ,který blbec může dát takovou hustotu mlíčňáků na výčep a ještě za to chtít peníze.......


napsal(a): tiruz (tiruz(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Michal Kříž

úterý, 7. červenec 2009
14:44

Tento víkend jsem byl u Hušků dvakrát a mohu říci že Carevna byla pokaždé dobrá. Pouze si myslím že výčepní by ji měl točit navíckrát aby tam nebylo tolik CO2. To je ale ale při velkém množství lidí dost složité. Karla Nohejla jsem v neděli odpoledne u Hušků viděl. Tak asi na dovolené není. Jinak začínám nabývat dojmu že pod přídomkem TIRUZ se skrývá závistivec, anonymě píšící nepravdu.to tiruz:


napsal(a): Michal Kříž (info(a)cdds.cz) [Odpovědět]

rené

úterý, 25. leden 2011
10:51

Rene

to Michal Kříž: PIVOVAR MÁ PEKNÉ STRÁNKY - ÚVOD DOBRÝ ALE PAK .... SE TAKY... http://www.pivovaruhusku.cz/


napsal(a): rené [Odpovědět]

Chody

úterý, 25. leden 2011
12:31

Chody

to rené:
Stačí to napsat jednou ne?


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Honza Svetpiva.cz

čtvrtek, 28. květen 2009
12:27

Honza Světpiva.cz

Dobruska je ve fazi prestavby a dostaveb. Navic vzhledem k aktualnimu pracovnimu vytizení provozovatele je vareni v ramci moznosti, ale v brzke dobe bude lepe.
Maji jiz nekolik pokoju pro turisty, v priprave je velky sal, pikopivovar atd...


Kejna

čtvrtek, 28. květen 2009
12:14

Kejna

milý článek, ode mě za pět. S plastem jsi se také trefil do mé zkušenosti, pokud jsi měl jako řidič na výběr "sušit" nebo na večer do PETky, byla by první volba jen pózou.


napsal(a): Kejna [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI