Pivní barvy Ostravy
Reportáže z minipivovárků
Pivní barvy Ostravy
Pivní cesty začínají různě, tahle začala poté, co mi kamarád sdělil, že hodlá vyrazit na fesťák do Ostravy, jež se pro mě trochu nepochopitelně nejmenuje česky Barvy Ostravy, nýbrž se zove anglicky Colours of Ostrava. Rozhodl jsem se, že pojedu s ním, ovšem s trochu jinými záměry – především proto, že Moravskoslezský kraj je pivu zaslíbený.
To víte, každý se kulturně vyžívá jinak. Každý den jsem tedy navštívil zajímavé výstavy nebo nahlédnul do historie Ostravy, avšak večerní festivalová produkce mě nijak zvlášť nelákala (zřejmě i proto, že jsem ji často a zřetelně slyšel), takže jsem měl dost času si zajít na pořádné pivo.
V Ostravě se nacházejí dva minipivovary – jeden najdete v centru v Přívozské ulici v klubu Hobit a jmenuje se Biovar, druhý se nachází v budově bývalého zámku ve čtvrti Zábřeh. Jinak je v Ostravě i velký průmyslový pivovar Ostravar, který jsem však nenavštívil. Kousek od Ostravy směrem severozápadním (a jezdí tam i MHD) je ještě třetí minipivovar, v městečku Hlučín, a jmenuje se Starý Hlučínský pivovar Avar.
První den jsem provedl malý průzkum, kde se co nachází (jako neocenitelný pomocník se ukázala být nedávno vydaná mapa pivovarů), načež jsem nakonec zaparkoval v Zámeckém minipivovaru Ostrava-Zábřeh. Cesta tam není složitá, ale pro člověka Ostravou nepoznamenaného to může být menší problém.
Zámek Zábřeh
Pokud se nacházíte někde v centru, je dobré nasednout na tramvaj číslo 2 a dojet na zastávku Karpatská, což trvá cca 15 minut. To však ještě nemáte úplně vyhráno, protože pohled na paneláková sídliště vám moc nenapoví. Kde by se proboha, mezi touhle panelovou zástavbou našel zámek? Přesto je to tak; je nutné zamířit jakoby k benzinové pumpě a tam za parkovištěm doprava je drobný kus zeleně, malý parčík, a za několika lípami prosvítá budova zámku.
Zámek mě přivítal ohromnou reklamou na pravé pivní lázně, což mi dnes už nepřipadá tolik originální, ale byznys je byznys. Už z dálky se ozýval hlasitý hlahol – to se lidé z GE Money Bank zřejmě rozhodli oslavit světovou krizi a dole na nádvoří panovala nevýslovná vřava přehlušovaná hity Michala Davida, Anastacie a dalších.
Na půdě
Po krátkém průzkumu nádvoří jsem dorazil na tzv. „půdu“, kde jsem se usadil na dřevěné stoličce naproti výčepu. Prostředí se mi velice zalíbilo, všechno ve dřevě a opravdu jsem ocenil překvapivý architektonický prvek – jídelní výtah. Ale zpět k meritu věci – pivo se jmenuje Pikard a v době mé návštěvy točili světlý, tmavý ležák a tzv. ženský pšeničný.
Pikard
Nejprve jsem si dal světlé. Tímto prohlašuji, že bylo skvělé – chuťově mi připomínalo klasický světlý ležák z Pivovarského domu v nejlepší formě. Hustá pěna, vyvážená chmelová chuť, žádný extra ostrý říz, naopak jemné hlazení papil. Skutečně prvotřídní pivko. Černý ležák, který následoval, mně také docela chutnal – přes dominantní hořkou prosvítala slabá sladkost. Poslední ochutnávka, pšeničné, mohu říci, že bylo také velmi povedené, jen nechápu, proč toto pivo má označení ženské – prý tajemství sládka. No, prsa mě nenarostla, tak snad to nemá na chlapy nějaké jiné vedlejší účinky.
Lahváče
Druhý den jsem se vypravil na obhlídku minipivovárku Biovar. Ještě předtím se zastavuji v restauraci, která je hned vedle klubu a jmenuje se Restaurace V Přívozské. Zaujala mě totiž jejich výloha s reklamou na kvasnicové pivo Slezan. Co jsem zaslechl, tak se toto pivo vaří uprostřed severomoravské džungle, kam pomalu kolo či noha turisty nevkročila, proto jsem byl velice mile překvapen, že ho mohu ochutnat i uprostřed Ostravy.
Bohužel však musím konstatovat, že jsem byl velice zklamán. Pivo, které mi servírka donesla, vypadalo nádherně, hutně, ovšem bylo zkyslé. Poté, co jsem se na ni obrátil, že je pivo kyselé, mi odvětila, že to má takhle chutnat. Když jsem ji přesvědčil, že takhle chutnat určitě nemá, ta dobrá duše mi řekla, že už ho museli zkyslé dodat a že ona za to nemůže. Fakt síla a bohužel také velmi špatná reklama možná výbornému pivu.
Klub Hobit
Naštěstí mé nevalné rozpoložení napravil hned vedle stojící klub Hobit a jejich pivčo Qásek. Vstup do klubu je takový undergroundový, přestože se nachází v přízemí. V duchu jsem uvažoval, jestli mě tam nezamordujou, ale žízeň spojená se zvědavostí mě rázně vpravily dovnitř.
Jdu dovnitř
Jak se ukázalo, klub je útulné místo (ale není to zrovna místo, kam zajít s manželkou, pokud to je navíc citlivá nekuřačka, tak to už vůbec ne) pro partu příjemných lidí, kteří si chtějí dát pořádné pivo. Tímto zdravím členy Bratrstva chmelové šišky – díky, moc rád jsem se s vámi napil. Biovar vznikl jako první minipivovar na území Ostravy a je zároveň nejmenší (varnu ve sklepě jsem ale neviděl).
Bohatá nadílka
A jaká točili piva? Ochutnal jsem všechna a byla velmi dobrá. Světlá 10° se jmenuje Kunětický hejkal (název má vtipnou historii), pak byl v nabídce tmavý Qásek 11°, světlý 12°a světlý 13°. Kunětický hejkal a Qásek 12° mi šmakovali nejvíc. Nakonec jsem cestou z Hobita nehejkal, ale bylo mi zatraceně dobře.
Qásek
Pokračování příště...
[Martin Cabalka] [Zobrazeno 12513x] [27. červenec 2009]
[Minipivovary] [comments: 8] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
Seedcorp
pondělí, 25. říjen 2010
22:22
Musim rict ze Pivovar Zabreh (Pikard) se bud od napsani clanku zkazil, nebo jsem mel proste smulu na den... odporna obsluha, drze prohlasujici ze nema misto, ac nikde nebyly cedulky s rezervaci, ze asi vypadame prilis nechutne, posleze kdyz jsme se posadili k volnemu stolu hnusna 10, nejspis zkazene trubky, protoze vsichni kdo ji meli chutnala stejne odporne, 13 to sice trosku zachranila, ale pritomna odbornicen a psenicna piva prohlaisla mistni za velmi podradnou... k tomu predrazene a pomer cena vykon naprosto neodpovidajici jidlo... jen to prostredi pivnice na pude mne nadchlo... jinak skoda...
A zlatej hobit, to byla mnamka...
napsal(a): Seedcorp [Odpovědět]
Sládek Slezan
neděle, 16. srpen 2009
08:37
Dobrý den,
děkuji autorovi a omlouvám se tímto za Přívozskou.Již jsme sjednali s majitelem restaurace nápravu ve skladování a ošetření trubek.Na druhý komentář nebudu reagovat, každého chuťový,osobitý vněm,je nám zcela jasné že nemůže chutnat všem, jinak by stačila jedna pivní značka na celou republiku.
napsal(a): Sládek Slezan [Odpovědět]
Adsense
21. listopad 2024
09:41
posted by: Inzerce
Malakin
pondělí, 17. srpen 2009
11:00
to Sládek Slezan: Pane Binare, dobrý sládek počítá i s kritikou a dokáže ji také přijímat. Způsob, kterým jste na Sekalovu kritiku zareagoval, bohužel nevyznívá příliš ve váš prospěch, ale spíše naopak.
Že si zde na vaše pivo stěžoval kromě Martina Cabalky už jen Sekal, ještě neznamená, že jsou s ním spokojeni skutečně všichni. Ne každý se chce hádat, ne každý dokáže oponovat případným nesouhlasným reakcím tandemu Jobánek-Žálio, ne každý chce zveřejňovat své jméno, ne každý chce naopak prezentovat své názory pod anonymní přezdívkou. Prostě těch důvodů, proč zde zazněla kritika v tak malé míře, může být víc a rozhodně to neznamená, že jsou s vaší pivem spokojeni všichni až na dva jedince.
Když jsem vaše pivo poprvé ochutnal letos v Ostravě-Martinově na tamním pivním festiválku, byl jsem z něj - světlé 13ky - doslova nadšen a pěl jsem na něj ve svém článku, v němž jsem tuto akci popisoval, samou chválu, protože si to zasloužilo:
"Začínal jsem velmi luxusní světlou 13kou Slezanem, která znamenala mé vůbec první seznámení se s touto značkou, a musím říci, že tak velký pocit blaženosti, který ve mně toto pivo na první ochutnání zanechalo, jsem dlouho nezažil. Takže gratuluji, pane Binare, světlé vážně umíte."
Současně jsem však ochutnal i "jakéhosi" tmavého Slezana, o němž jsem napsal toto:
"Posledním z piv tou dobou nabízených na terase byla tmavá 14ka Slezan. Po velké spokojenosti s jeho „světlou verzí“ jsem očekával totéž i v tomto případě, žel nekonalo se. Pivo extrémně karamelové, zápach po lihu či spíše po slivovici. Chvílemi jsem si dokonce myslel, že by se mohlo jednat o to jejich švestkové pivo, ale od této myšlenky jsem nakonec upustil. Několik švestkových – i když z jiných pivovarů – už jsem okoštoval a tohle mělo se švestkami společného vážně pramálo."
Aby nedošlo k nějakému nedorozumění, tak slůvko "jakéhosi" jsem užil ze dvou důvodů:
1) na informační ceduli, která v Martinově visela vedle výčepu, bylo napsáno tmavý Slezan a výčepní mi navíc na můj dotaz, jakouže to má stupňovist, sdělila, že se jedná o 14ku
2) na vašem webu nemáte dostatek informací, z nichž by se dalo výše uvedené zjistit, pouze to, že "Základním produktem jsou světlé (nefiltrované a nepasterizované) kvasnicové ležáky ve stupňovitosti 11, 12, 13 pod jednotným názvem Slezan. Vaříme taktéž pivní speciály jako medová, višňová a švestková piva a piva vyšší stupňovitosti." a že teď máte v nabídce černé a višňové pivo, což jsou informace polovičaté a v podstatě nicneříkající = doporučuji s tím něco udělat, např. u všeho doplnit stupňovitost či obsah alkoholu atd.
Výše uvedeným jsem chtěl říci hlavně toto: Než začnete nějakého zákazníka kritizovat a dělat z něj výjimku, nejdříve se ho slušně zeptejte, kde přesně, v který den apod. vaše pivo pil. Pokud vám někdo něco kritizuje, kritiku přijměte a zkuste také slušně odpovědět, např. slovy "Je mi líto, že vám naše pivo nechutnalo, ale vážně nevím, v čem mohl být tehdy problém. Možná šlo o nešťastnou souhru náhod, kdy bylo třeba stočeno špatné pivo, došlo k chybě při transportu, skladování či následném čepování apod. I přes tuto neblahou zkušenost věřím, že na naše pivo nezanevřete a rád ho zase někdy někde ochutnáte. Třeba i přímo u nás, rádi vás uvidíme..."
---------------------------------
Zpráva byla upravena 17.08.2009 ve 11:01:53
Sekal
pondělí, 17. srpen 2009
11:54
to Malakin: Zkyslé pivo snad poznám. Pil jsem ho v sobotu 8.8.2009 zhruba mezi půl čtvrtou a pátou. Vydržel jsem dvě 13-ky a kousek tmavé 15-ky. Obsluha byla velmi milá, a ač mi na můj dotaz, kde je medové a višňové pivo, které na ten víkend na webu slibovali, sdělili, že se ochucené speciály nekonají, zůstal jsem v příjemném očekávání, co se ze Slezanu vyklube. Doufám, že až se tam příště stavím, že mne nezabijete a že pivo už nám bude chutnat (byli jsme tam čtyři chlapi a nářek nad pivem zněl unisono).
Sekal
neděle, 9. srpen 2009
11:52
Milý autore, tento víkend jsme se vypravili přímo do nitra severomoravské džungle mezi Leskovec a Požahu. Chuť piva, které Vám na Přívozské podali, byla patrně totožná s tou, kterou má pivo přímo u zdroje. Testovali jsme světlou 13 a tmavou 15 a obojí byl vážně hnus. Připomíná to nejvíce alkoholickou švestku od Bernarda nebo nepovedenou polotmavou 13 z Bašty.
Pudingo
neděle, 2. srpen 2009
16:30
Je to tak maximálně 14 dnů co jsme tam byli, Qásek nebyl špatný, i když jsem čekal něco výjimečnějšího, lepší než dvanáctka se mi zdál Hejkal. Slezan odvedle byl ale téměř nepitelný, ani bych neřekl, že byl zrovna zkyslý, ale takové kvasnice s vodou, brr...