Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Chýně, celoročně bezpečný cyklopřístav

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Chýně, celoročně bezpečný cyklopřístav

Chýně, celoročně bezpečný cyklopřístav [p252]

Jednoho ne příliš krásného dne jsem se rozhodl, že zamezím nebezpečí, že moji kamarádi budou při našem pravidelném setkání nasucho a jelikož vím, že chýňské nikdy neochutnali, přivezu jim je na vlastních zádech. To byl pátek šestého února, nazítří je hlášen slunečný den a tak si díky panujícímu věku mobilní komunikace obratem s bráchou domlouvám krátký cyklovýlet. Že ta předpověď bude v okolí Prahy všechno jiné, jen ne správná, samozřejmě netušíme.

V sobotu ráno vstávám bez problémů, pátek proběhl bez dietní chyby a tak jediné co mě tíží je svědomí že opouštím rodinu. Výčitky dusím zakoupením a namazáním čerstvých rohlíků a ženu bojující s chřipkou tak o půl desáté zbaběle zanechávám bojovat i s dcerami, ale alespoň sytými. Teploměr ukazuje dva stupně, mlha je jak mlíko, přiměřeně tedy zatepluji a před domluvenou desátou hodinou už čekám před bráškovým domem na Smíchově. Jeho včerejší vydařená Oldgottí seance mu však poněkud protahuje toaletní proceduru a tak nakonec čekám na vyzkoušené „zahrádce“ Na Neklance a nutno říci, že startovní Staropramen celkem přišel k chuti.

První piva Na Neklance
První piva Na Neklance

I s ohledem na fakt, že otvíračka je až v jedenáct a vydyndal jsem jej na ukrajinské uklízečce, to byl povedený začátek. V příštích dvou a půl hodinách jsem si pak jen ověřil, jak úspěšně stárnu, tloustnu a páprdovatím a když se před námi konečně z husté mlhy vynoří Pivovarský dvůr v Chýni, jsem unaven, mám na sobě asi kilo bahna a další dvě na kole.

Zaparkováno před Pivovarskou krčmou
Zaparkováno před Pivovarskou krčmou

Kdo kdy zažil Pivovarskou krčmu, ví jak je tam útulno, kdo ne, stejně neuvěří. Nás, zabahněné čvachtaly mokré zevnitř i zvenku, suší už jen pohled na plápolající krb a víme, že tady se o nás postarají. Zadní, řekl bych útulnější, stoly jsou obsazeny resp. rezervovány, ale i tak se pro nás místo našlo, rukavice, kukla, šátek se suší u krbu a my si vybíráme nějakou dobrotu.

Krb v krčmě
Krb v krčmě

Pro sportovce je zde k mání vyhlášená desítka, pro fajnšmekry Mnichovská třináctka, a protože bych se rád řadil k oběma kategoriím, dávám si postupně obě. Na chýňské desítce mě fascinuje ta příjemná plná chuť, která se však nestane tak „hustou“, že by zabránila těm dlouhým žíznivým douškům a dává prostor pro zážitek, který umí snad jen pivo, pro takové to dlouhé lačné polykání. Prostě paráda. Nejúžasnější na tom je, že tento hodnotný nápoj má pouhá tři procenta alkoholu! A pak že to nejde, vždy když si to uvědomím, zasním se a říkám si, jak by bylo skvělé mít takové pivo v nabídce v okolí domova, nemuset počítat, že když si dám ještě jedno, už mi to nazítří udělá problém. Jak říkám, bezva iontový nápoj bez chyb.

Dvorní desítka
Dvorní desítka

No a Mnichovská třináctka? Také superlativní, pravda trošku těžší, ale také žádná alkoholová bomba (4,5%) a té hlaďounké chuti máte plnou pusu .. a trvá a trvá .. jak ta reklama na nesmrtelné králíčky. Jednotná cena 21,- K za pivo pak pozitivní dojem ještě umocňuje. Za tutéž cenu je v nabídce ještě i polotmavá dvanáctka a tu zase chválí můj genetický spřízněnec.

Výčep v krčmě
Výčep v krčmě

I když jsme přehlédli lákavou nabídku meníčka za pouhých 60,- K a objednáváme si z lístku, není důvod k lítosti. Poctivá cibulačka se sýrem nás nejprve řádně rozehřála a uzené se zelím a knedlíkem pak dokonale zasytilo, to vše pak tuším za příjemné kilečko, takže opět kvalita za dobrou cenu.

Sportovcovo papání
Sportovcovo papání

Celá krčma pak na mě působí velmi útulně a přátelsky. Jedinou zradu jsem tak nalezl na perfektně čistých záchodcích, kam jsem si po cibulačce zašel omýt zablácený obličej. Tou zradou je automat na mýdlo na fotobuňku, který mě, čistotňáka s nosem u vodovodního kohoutku, obdařil porcí perleťového mýdla rovnou za ucho, no alespoň jsem i voněl.

Drobnou zmínku si zaslouží i nealko nabídka a i když jsem nenašel odvahu požádat některé hosty o „můžu si vyfotit Vaši limču“, natož si ji objednat, tak jen krátce poreferuji, že nad barem jsou skleněné láhve se šťávami, které se míchají se sodou a číšník pak do mixu šoupne příslušný kousek čerstvého ovoce. Minimálně to hezky vypadá.

Pan Mikulica právě vaří
Pan Mikulica právě vaří

Přijel jsem však pro pivo pro kamarády a petky dostaneme jen v restauraci, tedy se přesouváme a také nelitujeme, právě se vaří, vůně je to intenzivní a opojná a vidíme i pana Mikulicu v akci. Svádí nás to natolik, že si dáváme ještě světlou čtrnáctku a tou malinko zklamáni jsme. Je strašně sladká, ale chuťově tak nějak prázdnější a i lehce alkoholová. V restauraci je kromě ní k mání i polotmavá dvanáctka a světlá desítka, vše tentokrát za 39,- K, to je pořádný rozdíl.

Na první pohled nepochopitelnou politiku mi následně objasnil Hanz ze ZČ, ale to už je úplně jiné téma. Ohledně PETek jsem sice malinko doufal v mlynářskou dvanáctku, ale i mnichovská třináctka je dobrou variantou a na chuť ještě poslední prostor v batůžcích doplňuji desítkou.

Restaurace
Restaurace

Odpočinuli jsme, nabrali nových sil i znatelné zátěže a směle tyčíme příští cíl: Klokočník! Výše zmíněná vůně nás u Vltavy dostihuje znovu, tentokrát produkována Staropramenem, pak párkrát šlápnout a už je tu to strašné stoupání Nuslemi, které končí na rohu ulic Na Veselí a Pod Lázní spatřením nápisu Hospoda Kácovského pivovaru. Krátce se občerstvujeme a únava ve mně probouzí touhu napsat o tomto podniku pár pochvalných řádek a ještě téhož večera tak činím.

Dánský závěr
Dánský závěr

K domovu to mám pak už jen kousíček, přemlouvám bráchu ke krátké návštěvě a ten pak kromě pusy od neteří a švagrové dostává i sklenici North Bridge Extreme. Lahev jsem coby dozvuk VPT 2008 zakoupil ve Zlejch Časech a byla to krásná tečka za příjemným sportovně pivním cyklovýletem.[Jan Kejnovský] [Zobrazeno 10231x] [10. březen 2009]
[Minipivovary] [comments: 43] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

CzechBeerMan

neděle, 22. březen 2009
19:56

CzechBeerMan

Shrňme to : v Chýni se vaří jedno z nejlepších piv, a Mikulica je těžkej frajer v tom nejlepším pivovarském slova smyslu. Právě jsem tam nasměroval maďarský autobus s 49 milovníky piva ...... jsem si jistý že si tím ostudu neudělám.


Kejna

pátek, 13. březen 2009
13:45

Kejna

Ach jo, tak nevím kde udělali soudruzi z NDR chybu, ale asi je to Chody fakt na zvláštní diskuzi. Na téma pivo a cyklistika bych se i rozepsal :), spojení je to oboustranně obohacující.
Karlos píše, abych se nenechal „votrávit“, ale přiznám se, že mi to moc nejde a „votrávený“ jsem. Weetek (něco společného s panem Berkou a Kontextem?) mě tentokrát počastoval idiotem, říkal jsem si, že nebudu reagovat, ale přece jen nakonec prosím, pokud sem ještě někdy napíšu nějaký článek a Ty pod ním uvidíš moje jméno Weetku, nikdy ho už nečti – prosím! Nemá to cenu, vůbec si nerozumíme, o „cyklistické ožíračce v Chýni“ jsem vážně nepsal.
Emu píše k té voltáži desítky 3,8%, znovu jsem to ověřoval a můžu poslat vyfocenou etiketu, kde se píše 3% a že by to byla „retrohmotnostní“ si nemyslím, tuším, že dnes už se musí uvádět jen objemová - jak psal jiri.kana.
Ad. paní Zemanová, nebude to tato? radka.zemanova@pilsner.sabmiller.com, tím by se vše vysvětlilo :D .


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

Adsense

18. květen 2024
15:50


posted by: Inzerce

Weetek

pátek, 13. březen 2009
17:00

Weetek

to Kejna: Ooops, není to zbytečně silná reakce? Přiznám se, že "cyklistickou ožíračku" jsem myslel trochu s nadsázkou a rozhodně to nesedí na tvou (tykáme si? žádný problém :-) konzumaci, jak ji popisuješ v článku. Ten "idiot" byl taky myšlen spíš v duchu toho anglického sloganu, který jsem pak citoval. Na druhou stranu, stát za prvním rohem hlídka, asi bys nadýchal, že ? Obrátit do sebe pár piv a pak sednout na kolo není nic, čím by se podle mě měl člověk chlubit, to si myslím pořád, že se to podle zákona nesmí je asi jasné všem a nemusím mít hned nutně něco společného s Kontextem (taky nemám). V něčem si asi opravdu nerozumíme (už posledně při chvále zahuleného čtyřkového Klokočníka to zaskřípalo), tvé články si přesto rád budu číst dál a v reakcích se holt budu držet zpátky. Jen mě napadá, opravdu jsou nepřípustné jiné reakce než plácání se navzájem po ramenou, jak to ten dotyčný zase jednou krásně vystihnul?


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

Kejna

pátek, 13. březen 2009
17:29

Kejna

to Weetek: znovu jsi (ano tykáme .. nebo bys nazval nehorázným idiotem pana Kejnu) to nepochopil, škoda :-(.


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

Chody

pátek, 13. březen 2009
22:18

Chody

to Kejna:
Kejno, jen se nežinýruj a piš dál, byla by to škoda. Věz, že nehorázný idiot jsem já :) Vzpomínám na krásný zážitek loňského léta, kdy jsme si udělali cyklovýlet a cestou si dopřáli několik (o dost víc než Ty) piv. U nás na vesnici to tak prostě chodí, že se na pivo jezdí na kole. Nedělá mi to morální problém. Tak a teď do mě...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

emu

pátek, 13. březen 2009
13:09

emu

to Zemanová: Snažíte se zbytečně, lidi tady na wwebu stejně výrobky PU pít nebudou. Běžte si svoje PR kecy vykládat v hospodách s G, tam jsou lidi o pivu tak akorát poučení, aby tam tyhle řeči měly smysl.


ICQ: 449477888

napsal(a): emu [Odpovědět]

umbob

pátek, 13. březen 2009
12:41

umbob

Kejno,fakt nevím.U Tvého článku o Klokočníkovi se bili kuřáci-nekuřáci, u Chýně zase cyklisti(pominu-li pivní misionáře).Dobře zvažuj téma příštích článků, ať se to opět nezvrhne někam jinam:)


napsal(a): umbob [Odpovědět]

Trhac

pátek, 13. březen 2009
10:34

Trhac

to Zemanová: to Zemanová: Vy o toho asi o pivu také víte opravdu mnoho, když tvrdíte, že spodní kvašení vyrábí více chuti, tomu jsem se díky vám od srdce zasmál již tak po ránu:-)


ICQ: 276990904

napsal(a): Trhac [Odpovědět]

Karlos

čtvrtek, 12. březen 2009
15:19

Karlos

to Weetek: Mě se článek líbí a říkat o něm že je to chvalozpěv na cyklistické ožíračky v Chýni je kokotina. Taky jezdim na kole a tvý plky jsou jako bych říkal, že doufám, že mi pod kolo neskočí nějaký připitý turista co se přes Sobín vrací ze své pěší ožíračky v Chýni.
To Kejna: nenechte se votrávit troubou co vám nadává do nehorázných idiotů. Takovejch jelit je plná zeměkoule. Do Chýně si taky udělám cyklistický výlet na pivo, ale až v létě, v zimě nejezdim.


napsal(a): Karlos [Odpovědět]

Weetek

čtvrtek, 12. březen 2009
10:35

Weetek

Chýně je moje srdeční záležitost a jediné, co mi chybí na Pivovarské krčmě, je ten geniální pták Loskuták, co je v restauraci. Teda doufám, že pořád je ?!? Připadá mi, že v Chýni loskutačí skoro odjakživa.
Jedna věc mě na autorově článku trápí. I když riskuju, že budu za nemožného suchara a hnidopicha, přesto to napsat musím. Absolutně mi totiž nesedí ta kombinace kolo - alkohol. A vzhledem k popsané konzumaci, kdy se evidentně nejedná o "jedno malé na cestu", o to víc. Já vím, že v Chýni se to nosí, že tam jsou na cyklisty zařízení a dokonce vaří cyklistickou (teď přesně nevím) osmičku? desítku? Prostě pivo s kolařem na etiketě. Jenže když se mírně (nebo spíš víc) připitý cyklista vydá na cestu domů, je to pro mě prostě nehorázný idiot. Bez urážky. Zákon o silničním provozu a jeho účastnících je v tom zcela nekompromisní, sitauci, kdy se někdo na velocipédu šmrdlá řidiči před nárazníkem, a najednou mu spadne pod kola, nikdo zpátky nevezme a navíc, pokud podobných chvalozpěvů na cyklistické ožíračky v Chýni bude na webech víc, není daleko doba, kdy za první zatáčkou bude stát hlídka a bude se dýchat. Popravdě mě spíš překvapuje, že se to zatím neděje.
Chýně je sice kousíček od Prahy, ale frekvence třístovkových autobusů a jejich návaznost tam-zpátky není ideální I proto byla pro mě návštěva Chýně vždycky výzva. Párkrát jsem si dokonce velmi užil pěší štrapáci přes Sobín a Břve. Romanitka jako hrom. Přestože na kolo jinak usedám docela rád, při cestování do Chýně jsem se bez něj pokaždé obešel.


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

Energetik

čtvrtek, 12. březen 2009
10:41

Energetik

to Weetek: Tusim, ze ta PETka pro kolisty se primo jmenuje "Kolařská jedenáctka". Dle mych zaznamu ma obs. alk. 3,5% obj.


napsal(a): Energetik [Odpovědět]

Trhac

čtvrtek, 12. březen 2009
11:11

Trhac

to Weetek: Myslím, že když je někdo vůl a dá si jich na cestu 8, tak to tak může být, ale stavit se kdekoliv na 2dvě pivka a po 30km třeba zase, tak je to podle mě docela v pohodě, sám někdy provádím pivní cykloprůzkum:-) V Chýni sem teda zatím nebyl vůbec, ale při 3.5% pár piv rozhodně nebude ohrožovat silniční provoz, navíc snad každej normální člověk ví, kolik si může bezpečně na tom kole dát...škoda jen, že je spousta "odborníků" co jezděj pár km a permanentně na kaši,s těmi je to pak těžké...


ICQ: 276990904

napsal(a): Trhac [Odpovědět]

tomas

čtvrtek, 12. březen 2009
15:04

tomáš

to Trhac: Tak tak. Dědek na vesnici co dojede na kole k hospodě a v noci se na něm dostává domů je určitě na silnici nebezpečnej, ale dát si 1-2 piva a jet dál snad nikoho neohrozí. Pro mě je spíš idiot ten, kdo prosadil zákon na pokutování cyklistů kvůli 1-2 pivům. Navíc pěšák cestou z hospody motající se po krajnici není nebezpečnej? Brát to takhle striktně, tak nezbyde než se z hospody nechat odvážet modrým andělem.


napsal(a): tomas [Odpovědět]

emu

čtvrtek, 12. březen 2009
11:11

emu

to Weetek: Nestraš, já si při svých cyklovýletech nějaké to pivo, jedno nebo dvě, v Chýni dávám pravidelně. Nějaká policejní hlídka za rohem by mi fakt scházela... pravda, že chýně se hodně profiluje jako minipivovar pro cyklisty, je tam cyklistická nástěnka, pořádají se odsud cyklovýlety, který chýně snad i nějak sponzoruje. je to zajímavé, že jim to takhle prochází.
Ale pěšky už jsem tam přes Břve šel taky kolikrát :-)


ICQ: 449477888

napsal(a): emu [Odpovědět]

Malakin

čtvrtek, 12. březen 2009
15:00

Malakin

to Weetek: Já byl na kole v Chýni jen jednou a taky jsem neodolal. A až tam pojedu znovu, opět si tam dám jedno či dvě malá od cesty, neb vím, že to se mnou nic nedělá. Po desítkách kilometrů na kole totiž chápu pivo spíš jako nápoj pro doplnění iontů a vody, kterých jsem se zbavil potem, než jako něco, co má v sobě pár mililitrů alkoholu, který mé tělo za chvilku zmetabolizuje.

Co se týče toho zákona, tak ten je dle mého názoru špatný a měl by být co nejdříve novelizován, a to lidmi, kteří občas jezdí na kole a občas pivo taky pijí. S cyklisty by mělo být zacházeno jinak než s řidiči mnohatunových monster. Cyklista, pokud může, se totiž frekventovaným trasám vyhýbá a jezdí spíše po okreskách či polně-lesních cestách, kde na auto téměř nenarazí. Nějaká nehoda zaviněná alkoholem je tudíž téměř vyloučena. (Jinak na trasu Unhošť-Hostivice, kterou máš asi na mysli, si už netroufám ani bez piva. Tam to bylo nebezpečné vždycky a kdo může, vyhýbá se jí velkým obloukem.)
---------------------------------
Zpráva byla upravena 12.03.2009 ve 15:01:54


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Trhac

čtvrtek, 12. březen 2009
15:20

Trhac

to Malakin: Jo jo, přesně tak, když vidím ať z kola nebo z auta, jak se dneska jezdí, tak mím nejoblíbenějším terénem je cokoliv,kde šance potkat auto je co nejnižší...
---------------------------------
Zpráva byla upravena 12.03.2009 ve 15:22:45


ICQ: 276990904

napsal(a): Trhac [Odpovědět]

Weetek

pátek, 13. březen 2009
11:36

Weetek

to Malakin: Zákon je možná špatný, každopádně platí. I špatné PLATNÉ zákony je třeba dodržovat, pokud se zrovna člověk neválí s čírem na hlavě a krabičákem v ruce někde na Národní u metra. Já si nejsem vůbec jistý, že většina cyklistů si vybírá jen trasy nefrekventované, a postavit na tomhle předpokladu nějakou novelu zákona je asi dost zvláštní. Jasně, můžeme se plácat po ramenou a říkat, že "my sme ty správný kucí, co jezdí na ty správný pivečka" a navíc "to s náma nic nedělá", ale těžko si představit, že by někdo kvůli tomu dělal výjimku ze zákona.


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

Karlos

čtvrtek, 12. březen 2009
15:28

Karlos

to Weetek: Mě se článek líbí a říkat o něm že je to chvalozpěv na cyklistické ožíračky v Chýni je kokotina. Taky jezdim na kole a tvý plky jsou jako bych říkal, že doufám, že mi pod kolo neskočí nějaký připitý turista co se přes Sobín vrací ze své pěší ožíračky v Chýni.
To Kejna: nenechte se votrávit troubou co vám nadává do nehorázných idiotů. Takovejch jelit je plná zeměkoule. Do Chýně si taky udělám cyklistický výlet, ale až v létě, v zimě nejezdim.


napsal(a): Karlos [Odpovědět]

Weetek

pátek, 13. březen 2009
11:48

Weetek

to Karlos: Slogan "If you drink and drive, you´re a bloody idiot" měl myslím na svých táccích i jeden velký pivovar, je to každopádně v anglosaském světě docela ustálené, podle mě i trefné rčení.
Že alkohol není žádný pro cyklistu výhodný "iontový" nápoj, docela hezky ukazuje krátká lékařská studie, dostupná na http://ezinearticles.com/?Why-Serious-Cyclists-Should-Not-Drink-Alcohol&id=1366887
Ti "troubové" a "jelita" mi připadají trochu navíc, ale je možné, že tě prostě jen rodiče špatně vychovali.


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

Malakin

pátek, 13. březen 2009
12:22

Malakin

to Weetek: Pokud jsem četl dobře, tak o pivu není v tomto článku ani zmínka. Navíc mi zde chybí jakákoliv statistika, tj. na kolika lidech se to testovalo (muži vs. ženy), v jakém roční období, chybí mi zde také údaje o množství vypitého alkoholu, hmotnosti studovaných osob, jejich aktuálnímu zdravotnímu stavu, fyzické kondici, po jaké době po vypití alkoholu byl test prováděn a spousta dalších informací. Takovým výzkumem bych se určitě neoháněl. Zkus tedy najít nějaký lepší článek (nejlépe v impaktovaném časopise, kterému lze věřit, internetové zdroje vážně nelze považovat za důvěryhodné), z něhož by bylo skutečně zřejmé, že je jedno pivo (s několika mililitry alkoholu) pro cyklistu nevhodné. Tady máš pár odkazů, které ti při tom mohou pomoci:
http://www.pubmedcentral.nih.gov/
http://www.sciencedirect.com
http://apps.isiknowledge.com/UA_GeneralSearch_input.do?product=UA&search_mode=GeneralSearch&SID=N1E7KkHppnCb7i4pHhp&preferencesSaved =

Jinak pivo jako takové je iontovým nápojem určitě. Problém je právě v onom alkoholu, resp. v jeho množství, a to je u osmičkových piv vážně zanedbatelné.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 13.03.2009 ve 12:32:12


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Henri

pátek, 13. březen 2009
12:32

Henri

to Weetek: V zemích na západ od nás je možné, dle jejich platných zákonů, si dát jedno pivečko i před jízdou motorovým vozidlem a rozhodně tam nemají větší problém s nehodovostí nežli u nás, ba právě naopak. Myslím, že i v tomto bychom se pomalu měli zařadit mezi vyspělé země. Pokud někdo nemá rozum, tak ani represe nepomůže a takový člověk jede stejně "ožralý jako prase" zákon nezákon. A podobné zákony tak znepříjemňují akorát život slušným lidem, kteří mají rozum a vědí co si mohou dovolit. Za chvíli budeme mít díky všem těmto zákonům a bojovníkům za bezpečnost, svět tak bezpečný, akorát že se v něm nebude dát normálně žít. Já osobně jezdím na kole poměrně hodně a pokud na své cestě narazím na pivovárek nebo hospůdku s dobrým pivem, tak si také jedno dám. A opravdu po ujetí třeba 40 km v létě to jedno v člověku jenom "zasyčí" a určitě nemůže být řeč o nezpůsobilosti k další jízdě.


napsal(a): Henri [Odpovědět]

Weetek

pátek, 13. březen 2009
12:35

Weetek

to Malakin: Ctěné díky za odkazy, ale licencovaný Sience Direct bude pro běžného uživatele těžko použitelný... Naštěstí pracuju ve výzkumné instituci, kde na něj licenci máme, naneštěstí mě neplatí za vyhledávání studií, takže něco ve volném čase snad najdu, ale bude nutné to stáhnout do pdf a pokud to tu uveřejníme, zase porušujeme jiný zákon, autorský. Ještě pro upřesnění, o nějaké "jedno pivo" se mi nejedná, z článku je patrné, jaká ta konzumace byla, a na to se už myslím ta krátká studie dotyčné lékařky vztáhnout dá.


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

emu

středa, 11. březen 2009
21:08

emu

jak je možné, že desítka má jen 3 % alkoholu a 13 ka 4,5 % ??? nic takového žádný pivovar v česku pokud vím nemá! skoro se mi to nechce věřit... jaká zazračná technika?
jinak jak popsal malakin, skutečně zajímavé majetkoprávní vztahy, ale myslím, že pro zákazníka je výsledný systém téměř dokonalý!


ICQ: 449477888

napsal(a): emu [Odpovědět]

Elf

středa, 11. březen 2009
22:24

Elf

to emu: Zázračná technika? O tu tu zřejmě nejde, nejjednodušší způsob jak toho to dosáhnout je prostě nechat mladinu středně prokvasit. Např. Plzeňský Prazdroj, ať proti němu má člověk jakékoliv námitky, vaří své pivo (PU ovšem), tak jak by se plzeňský ležák vařit měl, tzn. nechá ho "pouze" středně prokvasit a proto má jeho 12° pouze 4,4%. Zatímco drtivá většina ostatních pivovarů nechává své pivo prokvasit hluboce, vznikne tím více alkoholu, ale ubere se (bohužel) trochu na intenzitě sladové chuti.
Jinak středně prokvašené ležáky byly dříve normou, dnes to jsou ty hluboce prokvašené.


napsal(a): Elf [Odpovědět]

hroch

čtvrtek, 12. březen 2009
09:54

hroch

to Elf:
PU je již mnoho let jedenáctka. A o tom středním prokvášení si taky může jen zdát.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Elf

čtvrtek, 12. březen 2009
12:16

Elf

to hroch: Že je to jedenáctka, to mi nějak nedošlo. Je to možné a i vcelku pochopitelné (ne omluvitelné). Každopádně se na svých stránkách nechlubí EPM PU. A u toho středního prokvašení si nejsem jistý, ale i kdyby se jednalo o jedenáctku, je méně prokvašené než většina ostatních průmyslově vyráběných jedenáctek na trhu.


napsal(a): Elf [Odpovědět]

Zemanová

pátek, 13. březen 2009
09:27

to hroch: Je skvělé, když sem píše někdo, kdo o pivu nic neví. Střední prokvašení je dáno spodním kvašením, které vyrábí méně alkoholu a více chuti. Do roku 1842 bylo typické vysoké prokvašení, protože většina piv se vyráběla svrchním kvašením (což je dnes typické hlavně pro Anglii, pro střední Evropu jsou typická spodně kvašená piva a začalo to v Bavorsku). Dneska je spodně kvašených piv 70 % světové výroby - jsou to pils nebo pilseners, spodně kvašené světlé ležáky. Možná si vy můžete nechat zdát o pivu.


napsal(a): Zemanová [Odpovědět]

siki

čtvrtek, 12. březen 2009
06:02

siki

to emu: Doporučuji se podívat na nějaké předrevoluční etikety....spousta desítek ani ty 3% neměla.....


napsal(a): siki [Odpovědět]

jiri.kana

čtvrtek, 12. březen 2009
08:41

jiri.kana

to siki: Jenže to byla hmotnostní procenta. Teď se udávají objemová a ta jsou vzhledem k hustotě etanolu vyšší.


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

emu

čtvrtek, 12. březen 2009
11:07

emu

to jiri.kana: No právě, na to jsem myslel! jestli Kejna něco nepopletl a v článku neuvedl úaje v jiných jednotkách. Na pivovary.info se u chýňských produktů píše, desítka 3,8 %, dvanáctka 5,0.
Chýni celkem dobře znám a už jsem tam dal i více pivek a z vlastního pocitu nemám pocit, že by tam toho alkoholu bylo méně, než v jiných pivech :-)


ICQ: 449477888

napsal(a): emu [Odpovědět]

umbob

pátek, 13. březen 2009
09:34

umbob

to Zemanová: a hele. Tak na tuto odpověď se těším-Paní misionářka si evidentně naběhla na vlastní vidle.Hrochu,do ní :)


napsal(a): umbob [Odpovědět]

Trhac

pátek, 13. březen 2009
10:37

Trhac

to Zemanová: Opravdu jste mě po ránu pobavila tvrzením, že spodní kvašení vyrábí více chuti než svrchní:-D A zajímá mě, čím nás zde pobavíte dál, i když nejzábavnější bude asi Hrochova odpověď vám:-)
---------------------------------
Zpráva byla upravena 13.03.2009 ve 10:40:24


ICQ: 276990904

napsal(a): Trhac [Odpovědět]

Libor

pátek, 13. březen 2009
11:01

Libor

to Zemanová: vážená súdružka misionárka Zemanová, pokial dobre viem, tak nižšie, stredné a vysoké prekvasenie závisí od dĺžky samotného kvasenia (je to dané technologickým postupom) a s "druhom" kvasenia (spodné alebo vrchné) absolútne priamy súvis nemá....
Takže aj u Ales sa môžu vyskytnúť pivá prekvasené stredne alebo málo....A aj u pív plzeňského typu sa naproti tomu vyskytujú pivá prekvasené vysoko.
Vyzerá to tak, že si pletiete pojmy a dojmy.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 13.03.2009 ve 11:02:27


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]

val

pátek, 13. březen 2009
11:35

val

to Zemanová: "...střední prokvašení je dáno spodním kvašením..." Pani, jste totálně mimo. Odkdy čistě výběr druhu (kmene) kvasnic rozhoduje o hloubce prokvašení?


napsal(a): val [Odpovědět]

Paja

pátek, 13. březen 2009
12:59

Paja

to Zemanová: Taky by me zajimalo, co odpovite, kdyz vam to tu vysvetluji i laici. Mne by zajimalo jestli plzensky vyrobni sladek je stejny odbornik na pivo jako obchodni sladek ;).


napsal(a): Paja [Odpovědět]

Malakin

středa, 11. březen 2009
18:56

Malakin

Tu cenovou politiku jsem taky dlouho nechápal. Pak mi ale kdosi řekl, že Hojda, majitel objektu, pronajímá restauraci, krčmu i pivovar třem různým osobám, a pochopil jsem: Mikulica vyrobí pivo a následně jej prodává krčmě i restauraci (příp. zákazníkům, kteří jej sami osloví), které si na to potom něco přihodí. A protože je restaurace spíš pro Němce, zatímco krčma pro místní či cyklisty, rozdíly v cenách jsou pochopitelné...

Jinak když ještě nebyla v Chýni krčma, člověk si mohl vzít pivo z restaurace ven na zahrádku (= 1 stůl a cca 4 plastové židle) a pivo natočené do půllitru bez loga bylo jen za 10 korun. Pokud ale konzument zůstal uvnitř, bylo za oněch 39, resp. tehdy myslím dokonce za 45 či tak nějak.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Rosťa

středa, 11. březen 2009
18:40

Rosťa

Milý Kejno, rozkoš z konzumace dobré desítky jsi vyjádřil patrně nepřekonatelně. Všechno je napsané pěkně, jen ten Klokočník, člověče, mě nějak rozcitlivěl. V ZČ jsi pravil, že nejdříve tam půjdeš v létě, takže si na společné polaskání Kácovem musím počkat a teď tohle... No to je rána člověče... :o


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Kejna

čtvrtek, 12. březen 2009
08:59

Kejna

to Rosťa: ale Rostiku, vždyť jsem Ti vyprávěl i o tomhle výletě, viděli jsme se až po něm. Jinak pro pivo si ke Klokočníkovi jezdím i v zimě, ale posedět .. to až na zahrádku :-)


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

Rosťa

čtvrtek, 12. březen 2009
15:42

Rosťa

to Kejna: Jasně, ale říct jsem ti to musel! :) Mě se na tobě, Kejno, líbí, že nejen že napíšeš mazlivej pivní článek, ale ještě v něm dokážeš vypíchnout téma, které zmobilizuje emoce milovníků piva. V článku o Klokočníkovi to byla ta zakouřenost hospod a tady zase ta konzumace piva cyklisty! Vsadim se, že si to vykoleduje opět vlastní diskusní fórum, nebo se nějaký cyklista postaví na tvou obranu v pivních blocích ( co Siki? Martine C.?) a tam se rozpoutá pravé pivně cyklistické peklo. Díky ti, chlape!


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Malakin

středa, 11. březen 2009
18:31

Malakin

Honzo, seš si jistej, že ten pán na té fotce s varnou je skutečně Tomáš Mikulica? Tomášovi je asi 44 a ten pán z fotky vypadá spíš na 6O a hlavně má boty Prestige, což mi k Tomášovi taky nějak nepasuje...


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

hroch

středa, 11. březen 2009
19:40

hroch

to Malakin:
Osobně jsem s p.Mikulicou dvakrát jednal a ten shrbený stařec na fotce není on ani jeho zhruba 35let starý hlavní pomocník.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Kejna

čtvrtek, 12. březen 2009
08:55

Kejna

to hroch: Chlapi znejistěli jste mě, ta fotka stojí za prd, ale byl to mladý hoch mého věku .. řekl bych ke čtyřicítce, osobně ho neznám, takže jistě to nevím.


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

hroch

čtvrtek, 12. březen 2009
09:52

hroch

to Kejna:
no ono to s tim protisvětlem vypadá jako by tam stál shrbený šedovlasý stařík. je možno že efekt protisvětla uplně změnil vyzáž.


napsal(a): hroch [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI