Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Hudební festival Bakalář, díl druhý

Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...


verze pro tisk

Hudební festival Bakalář, díl druhý

Hudební festival Bakalář, díl druhý [p243]

Hlasitá hudba a pivo typu G či jiné masové značky nejsou zrovna tím, co by mě dokázalo na nějaký ten český hudební festival dostat. Když se však naskytla příležitost vyrazit na akci tohoto typu do malého pivovaru, konkrétně rakovnického, dlouho jsem neváhal. Jednak mě lákala ochutnávka piva přímo v pivovaru a jednak jsem měl neoficiální informaci o tom, že by se tam měly konat i prohlídky, což bylo lákadlem možná ještě větším. Sice to nakonec dopadlo trošku jinak, než jsem předpokládal, ale odjížděl jsem spokojen, a to je hlavní.

Do Rakovníka se mnou cestovali ještě dva kamarádi a jedna kamarádka, kteří sice nejsou do piv z malých pivovarů zapálení tak jako já, ale mají-li příležitost, neváhají a jedou se mnou. Loni jsme takhle byli v Dýšině, předloni v Nepomuku a letos jsme konečně zajeli přímo do nějakého malého pivovárku.

Jelikož jsem ten den chtěl jet ještě domů na Moravu, naplánoval jsem cestu na dopoledne, abychom tam byli co nejdřív a mohli tak co nejdřív zase odjet.

Protože jet za pivem bez piva by nebylo úplně ono, pro každého jsem připravil jednu polotmavou 11ku Bakaláře v lahvi. Samozřejmostí bylo předchozí otření lahví od několikaměsíčního nánosu prachu, což je v dejvické Bille, kde Bakaláře pravidelně nakupuji, běžným jevem, a také řádné vychlazení.

Polotmavou 11ku považuji společně s rakovnickou 17kou za nej piva, která Bakalář produkuje, dneska to však dobré pivo příliš nepřipomínalo. Lehký kyselý ocas totiž naznačoval nějaký nežádoucí proces, který možná dokáže oslovit milovníky stylu lambic, ale milovníky klasického českého piva asi těžko. Holt pivo ze supermarketu, navíc 7 měsíců staré, kdo by se divil, že jo?

Po hodině a půl trmácení se ve vlaku jsme konečně dorazili do Rakovníka. Nejprve jsme zavítali do "nádražní" Billy, abychom omrkli zdejší pivní nabídku – Bakaláře měli, což potěšilo – a pak už následoval přesun přímo k pivovaru, resp. na jeho nádvoří, kde se dnešní akce měla konat.

Rakovnický pivovar Bakalář
Rakovnický pivovar Bakalář

V pivovaru jsme začali návštěvou vzorkové prodejny, kde jsme si chtěli zakoupit nějakou tu skleničku na pití a případně něco na památku. Kromě několika různých sklenic téhož loga a jednoho tácku zde měli také zcela nové tričko, dvě novější "reklamky" (rozuměj reklamní samolepky) a DVD z loňského prvního ročníku hudebního festivalu, jinak nic. Samozřejmostí bylo i pivo a jako doplňkový sortiment také kolínské komunistické limonády Koli. Pokud jste měli zájem, mohli jste zde shlédnout také promítání videa, které mělo v rychlosti nastínit zdejší proces výroby piva. Protože jsme však počítali s prohlídkou, video jsme oželeli a šli se bavit.

Hned před prodejnou byl stánek s pivem, kde jsem si poručil desítku, s níž jsem se vydal k pokladně. Vstupné na akci bylo přijatelných 50 korun a platilo se přímo na vrátnici. Dopoledne se to asi dalo uhlídat, ale v odpoledních hodinách, kdy už zde chodily desítky lidí, to bylo dle mého názoru spíš o dobrovolnosti než o povinnosti. Vstup do objektu totiž nebyl nijak zajištěn a návštěvníci kolem vrátnice mohli procházet, jak se jim zlíbilo.

Na pivovarském nádvoří zatím dominovali spíš pořadatelé a obsluha než návštěvníci, ale bylo těsně před polednem, nebylo se čemu divit. Kromě 5 stánků s pivem, které byly na hlavní trase, jednoho na rampě u spilky a jednoho v koutku pro seniory a děti zde byly asi tři stánky s jídlem a také několik desítek stánků se sladkostmi a všemožnými blbůstkami typu malování na obličej apod. Občerstvení VIP hostů pak zajišťovaly samostatné výčepy ve VIP stanech a jeden také přímo na pódiu.

Pivovarské nádvoří
Pivovarské nádvoří

Nabídka piva nebyla nijak ohromující, spíš naopak. Na kvasničák, který by měl být na pivovarské akci naprostou samozřejmostí, se jaksi zapomnělo, nealko bylo pouze v lahvi (zatímco na akci bylo za 20, v prodejně jste si ho mohli koupit za 8) a krom toho chyběla i polotmavá 11ka, na kterou jsem se tak těšil, a taky tmavé, o němž se na webu pivovaru hovoří jako o pivu pro ženy (cituji doslovně: "Tmavý ležák s karamelově nasládlou chutí, ve kterém lze objevit lehké aroma praženého sladu. Je plné chuti a husté pěny. Toto pivo je přímo určené pro osvěžení krásnější poloviny lidstva."), což asi někteří zdejší "odborníci" těžko pochopí a budou si u toho ťukat na čelo, ale jejich problém, můj ne. Aby to však nebylo jenom o výčtu toho, co zde chybělo, musím se zmínit také o tom, co zde naopak bylo navíc, a sice o světlé 11ce, která zde byla představena vůbec poprvé. Ta sice oproti zbytku sortimentu chutnala dost sladce, ale jednalo se o první várku, za pár měsíců to může být o něčem jiném.

Dnešní pivní nabídka
Dnešní pivní nabídka

Nádvoří pivovaru ani pivovar samotný nevypadají zvenku zrovna vábně – dost mi to připomínalo dnes již zaniklý pivovar v Podkováni – ale jak známo, jenom o obalu to vždycky není. Navíc až se podaří něco vydělat, určitě dojde i na rekonstrukce. Do té doby se holt budeme muset smířit s tím, že některá místa zřejmě schválně budou zdobit reklamní plachty a zakrývat tak třeba opadanou omítku...

Bakalář - stovky let tradice a kvality
Bakalář - stovky let tradice a kvality

Úvodní kapelu jsme kvůli pozdnímu příjezdu sice nestihli, ale druhou – rakovnický Brass Band, který se před týdnem podílel na dokreslení atmosféry také na "Broumské pípě " – již ano. A i když mi jejich styl moc neříká, nebylo to nic, co by se nedalo vydržet. Poté následovalo představení Hradního dua, které – pokud jsem dobře počítal – dnes vystupovalo jako septet, potom přišla na řadu místní jednočlenná kapela Mr. Roman, následně Jirka Zonyga s kapelou a úplně na závěr našeho zdejšího pobytu také České srdce.

Až na výstup Mr. Romana, jehož umění můžete shlédnout např. zde a Jirku Zonygu, který sice uměl zpívat, ale protože to měl hrozně nahlas, nebylo mu mnohdy vůbec rozumět, čímž své vystoupení nakonec dost pokazil, jsem byl s výběrem hudby nadmíru spokojen.

Vlasta Korec zpovídá Petru Pavlíčkovou, jednu z adeptek na letošní Miss zlatého moku
Vlasta Korec zpovídá Petru Pavlíčkovou, jednu z adeptek na letošní Miss zlatého moku

Během akce, která byla také dost o děkování sponzorům, nám moderátor Vlasta Korec mj. představil i adeptku na letošní Miss zlatého moku Petru Pavlíčkovou, uvedl na scénu novou hymnu Bakaláře v podání již zmiňovaného Mr. Romana (pozor, jen pro otrlé jedince, je to vážně síla) a také odmoderoval několik pivních soutěží, např. v pití piva Bakalář z kelímku a následně i z lahve (pokud patříte mezi pokročilejší sběratele pivních etiket, jistě poznáte človíčka úplně vlevo, tj. Jardu Štofka, který se v této disciplíně umístil na výborném druhém místě, čímž mu tímto dodatečně gratuluji) či soutěži v páce, v níž nešlo přehlédnout výkony 205 cm vysokého Milana. Ten sice nakonec nevyhrál, ale pozornost určitě upoutal, zejména pak tím, že si z pódia během soutěžení odskočil na záchod, kvůli čemuž se pak na něho muselo asi dvě minuty čekat.


Nová hymna Bakaláře

Soutěž v pití piva – nejprve z kelímku, poté z lahve

Soutěž v páce, aneb obr Milan v akci
Soutěž v páce, aneb obr Milan v akci

Pokud jste neměli náladu na moderní hudbu, mohli jste si zaskočit na dechovku do koutku pro děti a seniory. Sice to bylo až v prvním patře, tj. pro seniory jako dělané, a samotnou hudbu nebylo přes venkovní řev mnohdy slyšet, ale jak jsem do toho sálu občas koukal, několika lidem to vůbec nevadilo, tak proč ne.

Z piva jsem ochutnal vše vyjma nealka, přičemž 11ku jsem měl 2x a 10ku coby nejlepší pivo dne 4x. Vše jako obvykle po třetinkách. Z jídla jsem ochutnal klobásu a šunku od kosti – obojí ušlo – a také dvě lžičky odporně mastného guláše, z nepivních nápojů nic. Možná kdyby byla na čepu nějaká limonáda – třeba výše zmiňovaná Koli – tak bych neodolal, ale limonády z plastu mi moc neříkají a jsou-li navíc z produkce PepsiCo, tak to už tuplem ne. Na akci malého pivovaru totiž očekávám výhradně produkty jiných malovýrobců, ne produkty toho, kdo dá víc sponzorských peněz. Ale chápu, dneska je to všechno o penězích, tak to asi nešlo jinak. Na druhou stranu si pak ale pivovar, který podporuje velkovýrobce, nemůže stěžovat na to, jak to má v boji s nadnárodními giganty na trhu těžké...

Obr Milan s Mr. Romanem coby taneční mistři, v pozadí pak Jirka Zonyga s kapelou
Obr Milan s Mr. Romanem coby taneční mistři, v pozadí pak Jirka Zonyga s kapelou

Cesta do hlubin Bakaláře

V úvodu jsem zmiňoval, že to dnes mělo být také o prohlídkách, ale bohužel. Ty se z pro mě neznámého důvodu nekonaly, na což si pár mých kamarádů z Rakovníka, které jsem zde v průběhu dne potkal, také velmi stěžovalo. Štěstí však přeje připraveným a já připraven byl, takže stačilo, aby na mě jeden z človíčků, kteří zde dneska pracovali a který mě coby častý čtenář Pivního.infa poznal, ukázal prstem a já šel. VIP prohlídka mohla začít.

Zpočátku nás bylo asi osm včetně Vlasty Korce, z něhož se vyklubal človíček, kterému pivo rozhodně není cizí. Po shlédnutí zdejší varny se však od nás odpojily tři slečny/paní, které už další fáze výroby piva zřejmě nezajímaly.

Zdejší pětinádobová varna
Zdejší pětinádobová varna

Varnu, která zvenku připomíná varnu pardubickou či janáčkovskou (rozuměj prosklenou betonovou krabici), tady tvoří pět nádob, přičemž jednou z nich je i vařák surogátu. Ten už se prý nepoužívá, ale dříve sloužil na tzv. nepřímé surogáty, jimiž měl náš průvodce (asi sládek, takový hubený, pracuje zde tři roky a předtím byl prý 30 let v Prazdroji) zřejmě na mysli některé škrobnaté náhražky sladu typu rýže apod. Z dalších informací, které jsem se zde dozvěděl, bych zmínil snad jen to, že v Bakaláři už nesurogují ani cukrem a že nealko pivo se vaří infuzně.

Scezovací korýtko
Scezovací korýtko

Prohlídka varny za námi, následoval přesun na spilku. Než jsme však mohli vkročit do míst, kde běžně kvasí pivo, byla nám nařízena dezinfekce bot v rohoži nasycené jakýmsi tekutým dezinfekčním prostředkem.

Spilečných oddělení je tu hned několik, ale používá se jenom jedno, a to z jediného důvodu: zatímco kapacita pivovaru je kolem 200 tisíc hl, tak skutečný výstav se pohybuje kolem 13 až 15 tisíc hl, přičemž letos se prý očekává o něco vyšší. Vzrůstající odbyt však na spilce zřejmý nebyl, ba co víc, kvasné kádě zely doslova prázdnotou. Čekal jsem jednu dvě zaplněné, ale nekonalo se. Bohužel.

Zdejší spilka, tentokráte zcela prázdná
Zdejší spilka, tentokráte zcela prázdná

Ze spilky jsme se přesunuli do sklepa, k filtrační stanici a poté na sudárnu. Protože však Vlasta Korec musel za pár minut zpátky na scénu, brali jsme to rychlostí blesku, takže pokud vás zajímají nějaké další detaily zdejší výroby piva, musím vás, bohužel, odkázat na Google, příp. na webové stránky pivovaru, kde snad také něco málo najdete. Na nového majitele, o němž bylo pár dní poté pojednáno i v tisku, jsem se samozřejmě také ptal, ale pan průvodce se k tomu nechtěl příliš vyjadřovat, že je na předčasné soudy prý moc brzy.

Ležácké tanky
Ležácké tanky
Křemelinový filtr, vlevo pak pohled do jeho nitra
Křemelinový filtr, vlevo pak pohled do jeho nitra
Sudárna
Sudárna

Abyste však nebyli ochuzeni úplně o vše, tak na úplný závěr prohlídky ještě jedna fotka, a to jednocestných exportních sudů. Jsou 30litrové, na jedno použití, s plastovým vakem uvnitř a oproti klasickým KEGům velmi lehké.

Jednocestné exportní sudy
Jednocestné exportní sudy

Jakési shrnutí

Jak to zpočátku vypadalo na akci o ničem – nekompletní nabídka piva, absence točené limonády a exkurzí – tak jsem byl nakonec docela spokojen. Hudební vystoupení byla díky sponzorům – ať už soukromým, tak Středočeskému kraji – totiž na velmi vysoké úrovni a pivo zase mělo svůj osobitý charakter, což je v dnešní době velmi důležité. Jenom škoda těch prohlídek. Jak jsem měl možnost pivovar zevnitř omrknout, nikde jsem nezaznamenal žádnou špínu, nikde žádná známka devastace, spíš naopak. Proto vůbec nechápu, proč tam nechtějí nikoho normálně pouštět, když už každý dneska ví, že to může pivovaru pomoci. No, snad bude nový majitel rozumnější a něco s tím udělá. Uvidíme.

Na úplný závěr by se asi slušelo říci "Tak za rok zase na viděnou", jenže já už teď tuším, že mi to příště nevyjde. Ne že bych se namísto toho chystal do nedalekých Krušovic, které týž den zřejmě budou zase naschvál pořádat nějakou vlastní akci a zase možná budou lákat lidi na odvoz z Rakovníka zdarma, přičemž namísto autobusu pro 70 nedočkavců pošlou jenom tranzit, ale třeba "Slavnosti Skaláka " či "Postřižinské slavnosti" v Nymburce, které s hudebním festivalem Bakaláře budou zřejmě opět kolidovat, mě taky dost lákají, neboť jsem na nich dosud nebyl. Tak snad to vyjde někdy jindy. Doufejme.


Autor je pivním turistou, sběratelem pivních suvenýrů a členem KSPS Praha
KSPS Praha


[Marek Kamlar] [Zobrazeno 8343x] [4. červenec 2010]
[Pivní slavnosti] [comments: 4] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Zdenda

pondělí, 5. červenec 2010
22:13

Povedená akcička, rozjezd jen velmi pozvolný avšak nakonec se sešlo i dost lidí. Škoda těch exkurzí, myslím že pivovar se nemá za co stydět a má se čím pochlubit. Vřele doporučuji návštěvu příští rok.


napsal(a): Zdenda [Odpovědět]

Michal

pondělí, 5. červenec 2010
09:33

Michal

To sem netušil, že Bakalář má takhle malej výstav. 15 tisíc, to je jako když plivne.


ICQ: 260962312

napsal(a): Michal [Odpovědět]

Adsense

18. duben 2024
00:40


posted by: Inzerce

MilanD

sobota, 10. červenec 2010
16:48

to Michal: Já kupuji občas Bakaláře v Kauflandu na Palmovce a vždy alespoň dva měsíce stejný datum spotřeby, .tak nevím, jestli to vždy nevypiju sám, co tam přivezou. To už bych si snad zasluhoval soudek za věrnost. Pozor, dnes dochází desítka, je tam poslední basa.


napsal(a): MilanD (mildvorak(a)email.cz) [Odpovědět]

MilanD

sobota, 10. červenec 2010
16:51

to Michal: V tomto Kauflandu navíc tento týden měl být Žatec 10% za neuvěřitelných 5,50 Kč, prý však nepřišel.


napsal(a): MilanD (mildvorak(a)email.cz) [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI