Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

V Dýšině? Tentokrát poprvé!

Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...


verze pro tisk

V Dýšině? Tentokrát poprvé!

V Dýšině? Tentokrát poprvé!

Na jaře mě oslovil Petr Strnad (Strny ), zda by nemohl na PI upozornit na akci, kterou pořádá v Dýšině. Když jsem se dozvěděl, že se jedná o pivní slavnosti, kde budou prezentovány výlučně malé (a snad i střední) pivovary a že gigantům bude vstup zakázán, srdce mi zaplesalo a dali jsme společně dohromady prvotní info (zde ). Kvůli slavnostem bylo vytvořeno občanské sdružení Dopijem a jdem, které mělo jistě s organizací slavností plné ruce práce. Ale to nás, návštěvníky moc nezajímá a jsme zvědaví jen na výsledek.

Dopijem a jdem
Dopijem a jdem

A výsledek snažení měl být široké veřejnosti předveden úderem pravého poledne v sobotu 20. června 2009. Pravda, pro nedočkavce bylo naraženo pár sudů už v pátek odpoledne, myslím, že jsem něco zaslechl o Berounském medvědu a Krakonoši. Pokud se pletu, opravte mne. Naše výprava přijíždí na dýšinskou náves v sobotu mezi druhou a třetí hodinou odpolední.

Naloženo
Naloženo

Mám domluveno s vyškovskými pivovarníky, že mi sem přivezou několik bas do prodejny. Takže nejdřív práce, pak zábava. Vyškov sídlí skoro uprostřed areálu, nezbývá tedy nic jiného, než se s basama prodírat mezi návštěvníky. Jsem trošku za exota, ale za chvilku je Vyškovské pivo v kufru a my se můžeme vrhnout do víru dění.

Vyškovské pivo na západě Čech
Vyškovské pivo na západě Čech

Jako první ochutnávám vyškovskou dvanáctku Březňáka, ale bohužel pivo je teplé. Škoda, tolik jsem se na něj těšil. Prý jsem si měl dát kvasnicového Generála. Jdu si spravit chuť ke Krakonošově stánku, který neprovozuje trutnovský pivovar, ale Beerborci z Žirče (za případné špatné skloňování se omlouvám). Na čepu kvasničák, tedy jasná volba. Tentokrát je vše v naprostém pořádku, jen to pivo je nějaké kalné :)

Beerborci a Krákora
Beerborci a Krákora

Jdu pozdravit pana Strnada z Rudy Železné a dostávám Pašeráka, který dle slov páně majitele už dlouho nevydrží - v Budějovicích volili dobře, je to znamenité pivo. Než dopiju tohle medové pivečko, začínají se u stánků tvořit fronty, sakra to už toho moc neochutnám, nechce se mi vystávat ve frontách. Naštěstí je situace dána jen tím, že vypadla elektřina a teplejší pivo pění.

Víčka přibývají
Víčka přibývají

Zastavuju se u stánku Žumberské stodoly z Plzně a dávám polotmavou Chýni. Na čepu tu ještě mají kvasnicovou jedenáctku Platan a Prácheňskou Perlu. Polotmavé Dvorní je za chvíli vystřídáno Vídeňskou čtrnáctkou, kterou bohužel nestíhám a tak beru za vděk Dvorní desítkou, ale to už trošku předbíhám.

Ve stodole u Žumbery
Ve stodole u Žumbery

Dalším zastavením je stánek Žateckého pivovaru a jejich kvasnicová dvanáctka se jeví být výborným pivem. Kvasnice Platan u mě napravují v poslední době pošramocenou reputaci protivínského piva. Tak dlouho chodím pro kvasnicový Opat, až na mě zbývá jen medový a pěkně pod míru. Dotáčí mi jej, ale moc nadšený nejsem.

Žatecké pivo
Žatecké pivo

Dále zkouším vychvalovaný kvasnicový Vyškov. Generál je opravdu vynikající a s Pašerákem se u mě dneska dělí o první místo na pomyslném pivním žebříčku. Ale to už je pomalu čas odebrat se k domovu. Na cestu ještě jednoho Červeného krále a šup do auta.

Pane generále
Pane generále

Možná si říkáte, že jsem to vzal dost stručně a rychle. No dobře, vraťme se k dalším postřehům, které toto sobotní odpoledne nabídlo.

U Konrada
U Konrada

Jaké značky že jsme mohli vlastně ochutnat? Pivovarští přijeli z Železné Rudy (Belveder), Regenu (Falter), Humpolce (Bernard), Plzně (Lotr, Purkmistr), Broumova (Opat), Rakovníka (Bakalář), Žatce, Vratislavic (Konrad), Vyškova a Březnice (Herold). Krakonoše, jak už jsem zmínil točili beerborci, Berounského medvěda domácí Dopijem a jdem, Platana a Chýni Žumberská stodola, Dudáka, Chyši a slovenský Kaltenecker projekt Pivní cesty, Rebela pak restaurace Eden z Plzně. Zapomněl jsem na něco? Oproti plakátu nedorazilo jen Stříbro od Rybiček.

Německé pivo se neztratilo
Německé pivo se neztratilo

Počasí se vydařilo. I když občas bylo zataženo, déšť se nad pivaři smiloval a nakonec i pěkně hřálo sluníčko. Pořadatelé však byli připraveni a stany různých velikostí byly připraveny. Ani hlady jsme v Dýšině neumřeli, vždyť k pivu je nějaká ta dobrota skoro nutná. My jsme dali pečené prasátko, ale mohli jste vybrat i klobásku.

Dorazil i Šimon Plánička
Dorazil i Šimon Plánička

Pro ty, kdož nestačili všechna ta pivečka ochutnat, měli pořadatelé připraveny nové PET lahve, do kterých Vám všude rádi natočili na doma. Kulturní program hodnotit nebudu, protože jsem se převážně věnoval přátelům a tak neměl čas a snad ani chuť sledovat jeviště. Ale produkce nebyla hlasitá a na druhé straně návsi se dalo v klidu povídat.

Tombola
Tombola

Účast místních i nás přespolních (plno známých tváří z pivních serverů) byla po celé odpoledne potěšující a je vidět, že i přes neúčast nejznámějších značek, nebo právě proto, na pivo lidé pořád slyší, na to pravé české pivo. Dýšinští hostinští, nestálo by za úvahu dopřát místním dobré pivo i během roku?

Nejoblíbenější pivovar dne
Nejoblíbenější pivovar dne

Málem bych zapomenul. Návštěvníci volili také nejoblíbenější pivovar dne, kterým se stal Belveder ze Železné Rudy.

Berounský medvěd od pořadatelů
Berounský medvěd od pořadatelů

Tak a teď už je to opravdu vše. Slova sama o sobě nestačí a atmosféru této povedené akce Vám přiblíží spíše fotografie. Já musím pořadatelům gratulovat k výborné akci, takřka rodinného charakteru a doufat, že se v Dýšině všichni setkáme i za rok. Tentokrát podruhé!

Další fotografie ve fotogalerii zde...[Richard Chodora] [Zobrazeno 8845x] [22. červen 2009]
[Pivní slavnosti] [comments: 11] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Dan

čtvrtek, 25. červen 2009
23:18

Dan

Také se musím přidat s pochvalou akce. V ten den bylo na různých místech v Čechách víc podobných akcí. Rozhodl jsem se pro Dýšinu a byl jsem opravdu spokojen. Je zbytečné opakovat, co už tu bylo řečeno.
Na to, že to byla první akce, tak ji pořadatelé zvládli na jedničku. Těch pár drobných problémů, například s výpadky proudu, nemohlo pokazit vynikající atmosféru. Pivečka výborná a v hojném počtu.
Díky a držím palce, aby následovaly další ročníky.


napsal(a): Dan [Odpovědět]

kvasničák

čtvrtek, 25. červen 2009
09:06

Neskutečná cena a neskutečná chut žateckého kvasnicového ležáku a baronky 13 za pouhých 20 kč!! Super pivo ze Žatce. Dík


napsal(a): kvasničák [Odpovědět]

Adsense

27. únor 2024
08:26


posted by: Inzerce

Kozel 14

úterý, 23. červen 2009
11:49

I já se musím přidat s pochvalou.Velmi zdařilá navigace,více než bohatý výběr piveček,pěkné prostředí,vhodně zvolený kulturní program,který neobtěžoval hlukem ani trapností a naopak zapadl do pohodového rámce celé akce,sympatičtí a ochotní pořadatelé
na čele se Strnym.A nakonec skutečnost,že některá pivečka či
pochutiny brzy došly,budiž důkazem toho,že s takovou účastí
a konzumací se nepočítalo,což může být pro pořadatele paradoxně
potěšující.A až bude i ta voda,o níž píše Malakin a silnější
agregát (výpadky proudu jsem vyžral shodou okolností vždy u Žateckého),tak k té pomyslné jedničce přidám i hvězdičku...
Jo a taky mě potěšilo setkání se spoustou známých lidiček,
je vidět,že dobrá pivečka táhnou.Jen tak dál !


napsal(a): Kozel 14 [Odpovědět]

strny

čtvrtek, 25. červen 2009
09:25

strny

to Kozel 14: Když jsem tam viděl celou Vaší partu pohromadě, tak jsem málem poskočil radostí :) Doufám, že se během letoška ještě někde setkáme a v klidu dáme pár piv. Ahoj :)


ICQ: 339891299

napsal(a): strny [Odpovědět]

Gorky

úterý, 23. červen 2009
11:22

Gorky

Já musím poděkovat Strnymu a celemu spolku Dopijem a jdem za to, že se do něčeho takového pustili.Akce měla jen jednu obrovskou chybu, že netrvala alespoň týden :-) Výběr pivovarů byl naprosto luxusní a Dýšinská náves se ukazála pro takovou akci jako naprosto parádní. Smekám kšiltovku :-)


napsal(a): Gorky [Odpovědět]

strny

čtvrtek, 25. červen 2009
09:22

strny

to Gorky: Buď zdráv. Však si taky pěkně přiložil ruku k dílu :) A vůbec všichni Doubravečáci se zapojili :)


ICQ: 339891299

napsal(a): strny [Odpovědět]

Naďa

úterý, 23. červen 2009
11:00

Já jako matka "strnyho" jsem moc ráda, že se doufám všem akce líbila. Sama teď vidím, co je třeba pro příští rok zlepšit pro pohodlí všech příznivců piva. Děkuji všem za účast a všem co pomáhali při uspořádání této akce.


napsal(a): Naďa [Odpovědět]

Energetik

úterý, 23. červen 2009
10:57

Energetik

Musela byt super akce a tak trochu Kejnovo teskneni mi vynahrazuje jen fakt, ze jsem stravil dovolenou v Krakonosove a jejich laskomin (vcetne kvasnicoveho) jsem si uzil az az.... :-)


napsal(a): Energetik [Odpovědět]

strny

úterý, 23. červen 2009
09:33

strny

Díky Chody za pěkný článek :)
Malakin: Děkujeme za návštěvu, chválu a poznámku o mytí rukou. Pro příští rok všechny tyhle mouchy odladíme :)
Včera volal nějaký pán, že u nás ztratil peněženku. Takže pokud někdo něco viděl či slyšel, dejte vědět. Nejde ani tak o peníze jako o běhání po úřadech kvůli dokladům.


ICQ: 339891299

napsal(a): strny [Odpovědět]

Kejna

úterý, 23. červen 2009
09:14

Kejna

hezké Chody, je příjemné si takto počíst a zatesknit, kdybych byl býval mohl, byl bych si to také užil, muselo to tam být moc příjemné .. článek má od Kejny za pět :-).


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

Malakin

pondělí, 22. červen 2009
22:01

Malakin

Akcička to byla vskutku nevídaná. Tolik kvasničáků na jednom místě viděly naposled snad jen Zlý Časy. :) Škoda jen těch občasných výpadků elektřiny - já měl naštěstí smůlu jen v případě Konráda - a taky zkyslého kvasničáku z Protivína hned zkraje akce. Naštěstí se to v průběhu odpoledne zlepšilo natolik, že pivo bylo pak už bez chybičky a fronty u stánků minimální nebo dokonce žádné.

Ad Železná Ruda - dal jsem poprvé tmavé a velká spokojenost. A jistě chutnalo nejen mně. Pan Strnad však dovezl málo piva a za pár hodin odjížděl s prázdnou, resp. s vytočenou. Už aby měl novou - větší - varnu a mohl tak svým pivem dělat radost mnohem většímu počtu lidí než dosud.

Jinak bych do budoucna uvítal poblíž záchodů nějakou malou cisterničku s vodou, třeba jen s užitkovou. Nebylo si kde umýt ruce či vypláchnout skleničku od piva. :-(

Každopádně díky za výbornou akci. Líbilo se tam nejen mě, ale i všem mým kamarádům, které jsem vzal s sebou, a jak jsem si všiml, tak i několika lidem z Plzeňského Prazdroje (před stánkem s Heroldem jich tam sedělo asi osm), kteří také dorazili, aby si konečně pošmákli na pořádném pivu. :)
---------------------------------
Zpráva byla upravena 23.06.2009 ve 05:23:53


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI