Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivní lázně Chodovaru

Pivní cesty


verze pro tisk

Pivní lázně Chodovaru

Pivní lázně Chodovaru [p13]

Vlastně ani přesně nevím, kde se vzal nápad vyrazit do pivních lázní. Zřejmě poslední kapkou byl článek v novinách. Bylo rozhodnuto, jede se. Jedno sobotní ráno jsme se sešli v Praze na hlavním nádraží a vyrazili směr Chodová Planá. Nutno podotknout k našim případným následovníkům – cesta vlakem vypadá jako velice dobrý nápad a skutečně uvidíte, jak vám nažene adrenalinu do žil. Většinou totiž dojde ke zpoždění a pokud skončíte v Mariánských Lázních nebo v Plané u Mariánských Lázní bez možnosti jakékoli dopravy do vysněného cíle, nesmíte se divit. ČD jsou zkrátka neodolatelné. Takže mí kamarádi jeli taxíkem z Marjánek a já, který se nevešel, jsem šlapal 8 km pěšky.

Pivovarští čápy
Pivovarští čápy

Chodová Planá je zajímavá obec. Jejími dominantami jsou kostel a pivovarský komplex. Zní to možná trochu urbanisticky, ale komplex je to správné slovo: hotel, pivovar se zahradou a s čapím hnízdem na komínu a s restaurací vytesanou ve skále (odtud i její název). Jakmile jsem po své anabázi vstoupil do hotelu (U Sládka se zove), přivítala mě fešná, velmi příjemná slečna recepční a vše vysvětlila, především časový harmonogram a poslala mě na pokoj. Bylo 15:15 a v 16:00 byl nástup do lázní. Tou dobou (po 8 km a skoro dvou hodinách chůze) jsem lázeň a pivo už vážně potřeboval.

Vstup do lázně zaslíbené
Vstup do lázně zaslíbené

Pokoje Hotelu U sládka jsou slušně zařízené, jen jedna zrádná maličkost: dostanete kartu, kterou je nutno dát do čtečky u dveří, jinak si nerozsvítíte, ani nespláchnete. Postele jsou měkké a na záchodě máte kachličky s vyobrazením pivovaru. Pokud máte žízeň je v umně schované chladničce připraveno několik piv a minerálek. Můžete si také zapnout televizi a podívat se na tzv. chodovarský kanál, kde cca ve 20minutové smyčce běží dokument o Chodovaru a jak se tu vaří pivo. Ale pokud jste dostali pokoj s okny směrem k silnici 1. třídy a máte lehké spaní, nebudete spokojeni, protože i v noci je tu čilý provoz.

Koje pro lázeňské šviháky
Koje pro lázeňské šviháky

Rezervace do Pivních lázní je nutná, protože zájem je obrovský. Můžete přijet i „na blind“, ale nemáte jistotu, jestli se tam dostanete.

V danou hodinu jsme vešli do výtahu, který nás dovezl do 1. podzemního patra. Vystoupili jsme a došli k dřevěným dveřím, které nám po zaťukání otevřel sympatický chlapík. Zavedl nás dovnitř a rozdal osušky. Pak jsme vlezli do ženské a mužské šatny (do lázní jdete normálně oblečení, převlečete se až na místě), a s osuškami kolem těla jsme se rozdělili k nerezovým vanám. V celém prostoru jsem si všiml jedné dvojvany a 6 nebo 7 van pro jednoho člověka.

Vana pro dva
Vana pro dva

Ty už byly připravené pro nás, ve vzduchu byl cítit odér piva. Na povrchu pivní lázně se skvěla pěna jak na půllitru. Pán nám prozradil, že součástí léčivého roztoku je minerální voda Il-sano, chmel, pivní kvasinky a několik litrů černého piva. S chutí jsem se ponořil do léčivého roztoku (žádné strachy, zimomřivci, koupel je teplá) a vzápětí jsme k doplnění atmosféry a tekutin dostali malé světlé. To byla báseň.

Lázeň jedna báseň
Lázeň jedna báseň

Několik důležitých poznatků:

  • je potřeba se ponořit úplně celý (alespoň na chvíli);
  • jak jsem ležel ve vaně, zkusil jsem ochutnat, ale k pití to opravdu není;
  • po skončení koupele by se člověk neměl hned mýt, aby léčivé substance, které ulpí na jeho prohnilém těle, mohly působit;
  • koupel trvá cca 30 minut, aby se vám, pokud jste kardiaci či jiní „ici“, neudělalo špatně;
  • vany jsou odděleny bílým závěsem, takže se můžete dorozumívat pouze verbálně; jediný, kdo k vám může vejít je pán s pivem (a ten se moc nezdrží);
  • jakmile Vám dá pokyn, je třeba opustit vanu, přestože se člověku moc nechce; lidé se tu střídají po hodině a on má slabou půlhodinku, aby vypustil vany, vyčistil je a znovu napustil;
  • Vy zatím můžete odpočívat na lehátkách nebo se motat kolem a všechno fotit.
Vstup do pekla či jen do skály?
Vstup do pekla či jen do skály?

Po zaslouženém odpočinku na pokoji jsme se rozhodli jít na večeři, jak jinak než do restaurace Ve skále. Do restaurace není přímý průchod z hotelu, takže musíte vylézt na déšť nebo na slunce, projít okolo celého komplexu (i kolem čapího hnízda) až vás odbočka s nápisem upoutá směrem mírně s kopečka ke vstupu do jeskyně. Vstup je řešen elegantně – bílá fasáda s velkým nápisem a letopočty 1117 a 2000. Pak jsou tu dvě tabule s textem o Chodovaru, vodě Ilsano, ale žíznivého a hladového návštěvník zaujme spíš samotná restaurace.

Informační tabule Chodovaru
Informační tabule Chodovaru

Ta je skutečně ve skále. Abyste se dostali dovnitř musíte projít relativně dlouhou chodbou, kolem skleněné kukaně se suvenýry a přírodou obdařené figuríny hostinské až do hlavního sálu. Ten je nádherný a končí tradičním emblémem s vyobrazením psa Albiho. Místa je tu dost pro několik autobusů turistů, navíc jsou po stranách dva salonky, ale ty se zřejmě využívají spíš pro uzavřenou společnost. Teplota je stálá a příjemná pro konzumace všeho druhu. Jídlo, které jsme tu spořádali bylo vynikající, porce pořádné, ceny velice rozumné, zkrátka spokojenost. K tomu chodovarský ležák a bylo náramně.

Emblém v čele Skály
Emblém v čele Skály

Na druhou stranu je tu pár věcí, které se mi nelíbilo:

  • Pivo za 30 Kč – nevím věru, jaká je politika pivovaru, ale mít přímo u zdroje nejdražší Chodovar v okrese mi nepřijde originální; rozuměl bych tomu u nějakého malého pivovárku či minipivovaru, ale pokud mají roční výstav cca 65 000 hl?; no ale budiž. (loni stálo pivo Ve skále 20 Kč - pozn. Chody)
  • Druhý nedostatek mě mrzel ještě víc, chyběl kvasnicový ležák. Jak je možné, že v pivovaru není pivo? Chápal bych tuto situaci někde v restauraci či hospodě, že dojde nějaký druh piva a musí se objednat, ale v PIVOVARU? To je ostuda.
  • Jak je to Ve skále s obsluhou? Na jednu milou číšnici jsou dvě protivné (a to jsme neměli žádné přehnané požadavky, jen ze začátku jídlo a pak občas pivo).
Skalský výčep
Skalský výčep

Takže nakonec nemohu udělit úplný počet bodů. Byl jsem ale jinak velice spokojen a i přes snahu Českých drah jsem si příjemně odpočinul a luxusní pivní lázně byly super. Jednoznačně mohu návštěvu Chodové Plané doporučit.

Posezení před lázněmi
Posezení před lázněmi

Kolik tato "sranda" stojí? Dle webové prezentace Chodovaru v současné době (r. 2006) jsou ceny následující:

Pravá pivní lázeň obsahující 20 minut koupele, 20 minut relaxace a dvě třetinky ležáku Chodovar (550 Kč), stejná lázeň pro dvě osoby ve dvojvaně (950 Kč), částečná půlhodinová masáž (220 Kč), celková padesátiminutová masáž (400 Kč) či zapůjčení županu (50 Kč).

Rezervace procedury v pravých Pivních lázních se může provést i online na adrese pivovaru www.chodovar.cz.

V programu Pivních lázní se dále připravuje pivní a přírodní řada kosmetiky, Koupelové pivo či Chodská pivovice. Možná je v plánu i něco jiného, jistě chodovarsky originálního, nechme se překvapit.

Pivn lzn Chodov Plan


[Martin Cabalka] [Zobrazeno 15379x] [20. srpen 2006]
[Pivní cesty] [comments: 8] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

hroch

pátek, 1. srpen 2008
12:33

hroch

to Ludwig: zkusím zjistit podrobnosti cca za měsíc přímo v chodovaru. Ale ono to je pro ně nakonec vcelku výhodný. Ty jejich hospody nemají kouzlo na to tam sedět každý den, tak každý kdo si tam ten pullitr uloží začne tahat sebou kamarády, který budou pít pivo za plné ceny. Ono tam sedět a koukat na tlustý německý důchodce (je to cca 10km od hranic) a zbohatlé rusy (je to cca 10km od Mariánských ruských lázní), taky nevydržíš každý den. Podívej se na fotky na www.chodovar.cz a představ si jak je to plný několika zájezdy D,Ru.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Ludwig

čtvrtek, 31. červenec 2008
15:23

Ludwig

to bodlák:
No, presne, to je ono.
""Za poplatek zhruba 1000 korun na měsíc má právo neomezené konzumace jakéhokoli piva Chodovar v restauraci.""
Je to opravdu pravda?? Nebo je to nejaka finta , a je to omezeny napr. na prvni 3 dny v mesici atd..??
Muze me to nekdo potvrdit? :-?


napsal(a): Ludwig [Odpovědět]

Ludwig

čtvrtek, 31. červenec 2008
12:53

Ludwig

Muj dotaz se sice netyka lazni, jen Chodovaru.
Slysel jsem zpravu, ktere nemuzu uverit, a proto bych se rad zeptal Vas tady na pivnim infu jestli je to pravda nebo nesmysl.
Pry Chodovar v te sve restauraci ma flatrate na piti piva.
Tedy: 1x za mesic si tam clovek zaplati nejakou pevnou castku, a muzu vypit piva kolik chce.
Nevite nekdo neco blizsiho? Diky moc.. L.


napsal(a): Ludwig [Odpovědět]

Adsense

17. duben 2024
23:05


posted by: Inzerce

bodlák

čtvrtek, 31. červenec 2008
00:05

napsal(a): bodlák [Odpovědět]

Martin Kršňák

středa, 30. červenec 2008
20:27

Dobrý den,
rád bych se zeptal kolik se u Vás platí za víkendový pobyt pro dva.
Děkuji za odpověď. Kršňák


napsal(a): Martin Kršňák (martinkrsnak(a)centrum.cz) [Odpovědět]

Petr Buriánek

pondělí, 31. březen 2008
11:31

to Švátorová Dagmar: Dárkové poukazy dávají a zamluvit to lze později, ale víkendový pobyt je třeba si dohodnout cca 4 měsíce předem a během týdne asi 1,5-2 měsíce předem.


napsal(a): Petr Buriánek [Odpovědět]

Švátorová Dagmar

pondělí, 12. listopad 2007
11:44

dobrý den,prosím o informaci,zda mohou zaplatit na místě,dostat dárkový poukaz-chci to dát jako dar pro dvě osoby-dvojvanu a 2x celkovou masáž a nevím na kdy,takže si to domluvit později na nějaké datum,třeba až v lednuděkuji za odpověd.švátorová


napsal(a): Švátorová Dagmar (svatorovad(a)seznam.cz) [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI