Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Kladno, to je to město...

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Kladno, to je to město...

Kladno, to je to město... [p668]

V pátek 13. listopadu proběhlo otevření dalšího českého minipivovaru, a to v mém rodném městě Kladně. Ač je pátek třináctého dle spousty lidí dnem nešťastným, pro nás to byl den plný očekávání a naděje, že se u nás bude konečně vařit fortelné pivo. Než se ale dostaneme k jádru pudla, tak trochu polívčičky.

Ve městě se pivo vařilo již od 17. století, ale k velkému rozvoji došlo až během uhlo-železářské horečky v 19. století, kdy starý pivovar v centru nahradil nový pivovar parostrojní za městem v Kročehlavech (dnes pro orientaci za Baumaxem). Ten během sládkování pana Otakara Zachara (jehož přítelem byl i malíř M. Aleš, který vyzdobil sgrafity i vstup do pivovaru) vzkvétal a v prvních 30ti letech 20. století vyráběl průměrně 30-40 tis. hl. za rok plus množství sladu.

Smrtelné rány kročehlavskému pivovaru zasadila hospodářská krize, poté válka a poslední hřebíček zatloukli komunisté, když ho v roce 1950 zavřeli nadobro. Po revoluci, zásluhou nového majitele, prochází areál citlivou rekonstrukcí a působí v něm hodně firem.

Areál kročehlavského pivovaru.
Areál kročehlavského pivovaru.

Na jaře 2007 se objevil v kladenské čtvrti Rozdělov pivovar Vorel, který za rok svého fungování dostál pověsti nejodpornějšího piva v ČR, a tak je určitě dobře, že nefunguje.

Sportovní pivnice U Kozlíků , ve které se pivovar nachází, vznikla v roce 2007, a to v centru města hned na rohu náměstí Svobody. Přesněji naproti spořitelně v mezivložce panelákového sídliště „citlivě“ umístěného v 70. letech místo čtvrti rodinných a hornických baráčků nazývaných Nové Kladno. V jednom z nich se narodil také Antonín Čermák, budoucí starosta Chicaga, zavražděný při atentátu na F. D. Roosevelta. Jeho oprýskaného památníčku si můžete všimnout cestou od nádraží nedaleko hospody.

U Kozlíků od silnice
U Kozlíků od silnice

Hospoda se svezla na boomu tehdy moderních samovýčepních zařízení, jako v plzeňských hospodách P.U.B., a tak je vybavena asi čtyřmi takovými samovýčepy, z nichž teče tankový Gambrihnus 10. Hospoda byla také známá velmi nízkými cenami piva, a to od 16 Kč za 10 Kozla po 24 Kč za PU. Uvnitř se nachází spousta stolů a kapacitu odhaduji na 120+. Interiér je laděn do dřeva, kamenných obkladů, vyzdoben starými pivovarskými obrázky a působí velmi dobře, kazí to jen herna s automaty, decentně skrytá za zídkou. Hospoda má i teplou kuchyni s několika hotovkami za podprůměrné ceny.

Mědí zdobená dvounádobová varna se nachází v zadní části restaurace a technologie je pravděpodobně umístěna v nepřístupné části. Za sklem jsou k vidění jen 4 tanky na tankové G do samovýčepů. Nová zlatá pípa má devět kohoutů - pět rezervovaných pro Starokladenské pivo a zbytek pro sortiment Plzeňských pivovarů.

Spilka
Spilka

Slavnostní vykulení, jež bylo spojeno s oslavou majitele, který si dal pivovar nejspíš k narozeninám, což je dobrý dárek, se konalo v 19:00. Hospoda byla ale natřískaná již od odpoledních hodin, a to i díky poutačům, že Starokladenská 10,8° je zdarma. Bylo proto nadlidským úkolem se dostat na bar, kde velmi milá a sličná obsluha nestíhala a vlastně ani nemohla.

Varna
Varna

Naším prvním úlovkem byl tedy základní ležák pivovaru, Starokladenská 10,8°. Pivo za 17,50 Kč bylo voňavé, jemně hořké, plné chuti a chutnalo. Dalším stálým pivem na čepu je ležák Starosty Pavla 12,8° (19,50 Kč), což je pivo ostřejší, víc nasycené a hutnější. Nejelo mi tolik jako jedenáctka. Toto pivo je pojmenováno po starostovi Kladna, který se stal jednou z prvních obětí fašismu ve městě v roce 1939, když doplatil na represálie po zastřelení německého strážníka kladenskými studenty. Z třetího kohoutu teče ležák Mistra Taviče (21,50 Kč), polotmavá 14ka. Nasládlé, karamelem vonící pivo střední hořkosti. Poslední pivo, které je tu k dostání, se nazývá Černý Havíř (19,50 Kč). Dvanáctka krásně tmavé barvy i pěny s karamelovou vůní, plné hořkosti a plné chuti. Nutno dodat, že jsme v tento den piva ochutnávali na lavičce vedle hospody, protože uvnitř bylo přelidněno, přetopeno a přehuleno, za což krom lidí mohou i nízké stropy a špatné větrání. Zadarmo točená jedenáctka došla během večera.

Svítící pípa, aneb oříšek pro fotoaparát
Svítící pípa, aneb oříšek pro fotoaparát

Pivovar má svoje půllitry, třetinky, tácky i držáky na tácky a ceníky. Znak je vcelku povedený a mně připomíná kozla skákajícího uvnitř Wankelova motoru. Nevím, proč byla vybrána černobílá kombinace, možná jen kvůli kontrastu, nebo kvůli tradici hornictví, či dokonce od rodových barev vladyků Kladenských z Kladna, kteří v 15. století osadě vládli. Ještě by to chtělo zapracovat na zevnějšku pivovaru a vyměnit poutače s G za něco originálního. A udělat webovky, které zatím chybí.

Starokladenské pivo
Starokladenské pivo

Pivovar je dostupný MHD ze zastávky Náměstí Svobody. Ze stejné zastávky nebo z blízké Gymnázium jezdí autobusy do okolních vesnic včetně Prahy (Dejvická, Zličín), a to až do pozdních nočních hodin. Vlaková zastávka Kladno-město se nachází asi 8 min chůze směrem na Rozdělov. Do Prahy to tu frčí každých 30 min. Otevírací doba je denně od 06:00 do 02:00

Myslím, že pivovar má šanci obstát, i když lidé, co tam zatím chodili (hlavně kvůli nízkým cenám), nejsou asi cílovou skupinou. Pivo je dobré, ne sice tak jako třeba v Chýni, ale určitě neurazí a má šanci se rozvíjet. Sládek je mladý kluk, kterého se mi v tom zmatku nepodařilo chytit, ale příště se o to pokusím. Případné doplňující informace doufám brzy dodám.

Dej Bůh štěstí![swooper] [Zobrazeno 15009x] [17. listopad 2009]
[Minipivovary] [comments: 52] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

beerman

neděle, 25. červenec 2010
22:32

sládkům gratuluji k jarní ceně sládků a přeju hodně zdaru s majiteli,to je asi celkem dost krizový bod u kozlíků.Tak držím palce a pevné nervi!!!


napsal(a): beerman [Odpovědět]

Roman Holoubek

pondělí, 26. červenec 2010
05:54

Roman Holoubek

to beerman: Nervi si nervy :-)

Chybnou gramatiku v článcích a komentářích na netu většinou nechávám plynout. Ale taková hrubka mě při pití ranní kávy rozkašlala a poprskal jsem si klávesnici.


Adsense

28. únor 2024
14:24


posted by: Inzerce

pechi

pondělí, 26. červenec 2010
08:38

pechi

to Roman Holoubek: Safra Romane, v kolik to vstáváte... To by mě asi zabilo.


napsal(a): pechi [Odpovědět]

Roman Holoubek

pondělí, 26. červenec 2010
14:52

Roman Holoubek

to pechi: Včasným vstáváním obtěžuji i manželku, ale já si nemohu pomoci. Takové kafe po páté hodině je pro mne to nejlepší.


Jirka

pondělí, 16. srpen 2010
13:56

to beerman:
beermane sládek Míra, který vařil pivo a vyhrál i jarní cenu sládků už u kozlíku nepracuje. Svůj um a kvalitní pivo nyní vaří v restauraci u dvou koček v praze.


napsal(a): Jirka [Odpovědět]

Jirka-pivař Kladno

čtvrtek, 25. březen 2010
13:48

Sládci z kladenského minipivovárku si zaslouží naši pochvalu a úctu. Černý havíř se pije dobře a jak se ukázalo chutnal i na jarní ceně sládků, kde získl 1.cenu. Bravoooo!!!


napsal(a): Jirka-pivař Kladno [Odpovědět]

Hanka

sobota, 6. březen 2010
15:12

Ke Kozlíkům chodím od samého začátku a mám jen samá slova chvály.Samovýčepy s Géčkem táhly (pro upřesnění je jich tam pět), ale později mi zachutnal Kozlík. Bomba je Starokladenské!Za dobu, co tam chodím se tam vystřídalo spousta servírek, ale vždy byly příjemné. Pan Macháček má na ně zřejmě dobrou intuici. To, že se tam začalo vařit byla taková třešnička na dortu! K tomu každý pátek zábava. Střídají se dvě kapely, ale Dušan ten nemá chybu! Přeji rodině Macháčků, aby se jim nadále dobře dařilo!!


napsal(a): Hanka (KockaH1(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Henri

sobota, 6. březen 2010
19:03

Henri

to Hanka: Já jim samozřejmě přeji též aby se dařilo i pivo mně osobně chutnalo, ale bohužel pro hrozný smrad z cigaret je pro mně tento pivovárek těžko navštěvovatelný. Snad kdyby se investovalo něco do lepšího větrání, že by se tam někdy přestalo kouřit, tak tomu nevěřím.


napsal(a): Henri [Odpovědět]

beerman

čtvrtek, 25. únor 2010
15:05

Tak jsem opět dorazil ke kozlíkům na pivko.Nechci jen kritizovat,ale návštěva na kterou jsem se těšil jak si dám klasicekj ležák a nějakej ten speciálek nedopadla vůbec dobře.Bohužel jsem si musel po dvou kouscích dát plzeň na zpravení chuťových buněk!!! tzv.ruměnka která byla nabízena jako speciál bylo fakt hrůzostrašné.Už na pohled bylo opravdu dost kalné a chutě,které by měli připomínat pivo jsem opravdu nerozpoznal.Dlouho se mi nestalo,abych pivo nedopil,ale tohle se opravdu nedalo.Před tím jsem měl 12 která byla celkem fádní a mdlá a nějak divně chmelená.Mno snad se to co nejdřív z lepší,jinak pro mě asi kladenský pivovar skončí a začnu zas chodit v kladně na plzeň:(.Mno a to ty začátky vypadaly opravdu dobře.Mno tak držím palce a hurá doboje s kvalitou!!!Byla by to škoda!!!


napsal(a): beerman [Odpovědět]

Kollinas

pátek, 19. únor 2010
11:04

Tak sládek Mirek pokračuje v rodinné tradici českých sládků, děda i jeho praděd byli sládkové v Opavském pivovaru. ale i jiných a ve své době vařili velmi uznávaný Zlatovar.


napsal(a): Kollinas [Odpovědět]

Sevka

úterý, 16. únor 2010
22:41

Najmuli dva nové sládky,nic kyselého se neplánuje:)


napsal(a): Sevka (SevkaD(a)starokladno.cz) [Odpovědět]

beerman

úterý, 26. leden 2010
18:02

Už tam nemaj sládka?Byl jsem tam jednou na pivku a polotmavá medová 14 byla luxusní.Tak doufejme,že to tam nedopadne jak u skyslího žejdlíku.Až skončej várky sládka.


napsal(a): beerman [Odpovědět]

kollinas

úterý, 9. únor 2010
12:29

to beerman:
maj tam sládka Mirka


napsal(a): kollinas [Odpovědět]

val

úterý, 26. leden 2010
17:14

val

Pivo není špatné, ale je ve své kategorii průměrné a nevýrazné, bohužel. Ceny piva pohodové, k dispozici sklo za jednotnou cenu 80,-, čisté tácky bohužel nebyly. K jídlu jen guláš za více než lidových 49,-, avšak také s chutí ala školní jídelna. Prostředí příjemné a docela útulné, obsluha bezproblémová, mohla by však být poněkud méně akční (automatické nošení dalšího piva, aniž by byl host tázán, co a zda-li vůbec si ještě něco dá, do slušného podniku nepatří). To nejhorší - vzduch připomíná osvětimské sprchy, pročež moje další návštěva tohoto podniku je otázka vzdáleného horizontu, škoda...


napsal(a): val [Odpovědět]

val

úterý, 26. leden 2010
17:21

val

to val: Mno, sklo je strašnej zmetek, šíleně snadno se oťuká :-/


napsal(a): val [Odpovědět]

swooper

úterý, 26. leden 2010
16:45

swooper

Tak mladý sládek Patrik už v pivovaru nepracuje. Pivo zatím vaří asi majitel Macháček...
---------------------------------
Zpráva byla upravena 26.01.2010 ve 16:45:52


napsal(a): swooper [Odpovědět]

Penetrák

sobota, 28. listopad 2009
13:31

Zdravím. Nevíte někdo jestli mají už pivko ? Před týdnem prý došlo a my se tam zítra chystáme, tak bych nerad jel zbytečně. Telefon nezvedají.Díky.


napsal(a): Penetrák [Odpovědět]

Mauler

úterý, 24. listopad 2009
10:14

Mauler

Díky za článek,do Kladna mě nikdy nic netáhlo-ovšem toto vše mění.
Sklo a tácek musím mít.:-)


ICQ: 330508936

napsal(a): Mauler [Odpovědět]

val

neděle, 22. listopad 2009
15:11

val

to Henri: "Myslím, že každý poctivě pracující člověk se jistě může počítat min. mezi střední soc. vrstvu". To je nesmysl. Zajeďte se podívat na do regionů jako je severní Morava apod., kde lidé poctivě pracující, ať už ve výrobě nebo službách, jsou placeni tak mizerně, že Vy osobně byste za ty peníze ani nevstal z postele. Obyvatel velkoměstského smradlavého sídliště (OVSS) by k tomu samozřejmě dodal, že většina z nich bydlí v rodinných domcích, což je pro OVSS symbol luxusu, nicméně je třeba si uvědomit, že spousta těch domů pochází ještě od sudetských Němců a vystřídalo se v nich x generací téže rodiny a je to (kromě ojeté škodovky) také to jediné, co daná rodina má, tzn. žádné zahraniční dovolené apod. se nekonají. Navíc příslušnost k sociální vrstvě je dost relativní. Vzato optikou příjmu bych byl v rodišti považován za high society, kdežto pro pražáky jsem "ubohá socka". Navíc příslušnost k "nižší vrstvě", nemusí automaticky znamenat, že je člověk zkrachovalec a ubožák, byť tomu díky ideologii mamonu věří skoro každý. Rozvedené matky samoživitelky, propuštění v oborech nebo regionech, kde o dobrou práci člověk nezavadí ani kdyby se na hlavu postavil etc., to pro mě nejsou žádné trosky (byť část z nich se z různých příčin pak troskami stane...) A už vůbec nemá cenu se zmiňovat o vyspělé morálce české společnosti, kde šmelinář s příjem např. 20 000,- požívá větší společenské úcty než poctivec s 25 000,-. Tož tak.


napsal(a): val [Odpovědět]

Henri

neděle, 22. listopad 2009
16:42

Henri

to val: Ono je to trochu relativní, co někdo může považovat za solidní příjem, to pro jiného může být almužna. Záleží na prioritách a na tom, jestli člověk musí mít každou módní pitominu a být stále "in", mít vše co má zrovna soused, měnit např. mobily a elektroniku s postupující módou a ne až když je nefunkční atd., atd. atd. Takže si myslím, že je to o pocitu každého jednotlivce v jaké "vrstvě" se cítí být. Znám plno lidí, kteří svým příjmen patří rozhodně do tzv. střední vrstvy, možná i vyšší střední vrsty, ale jelikož trpí pravděpodobně nějakými komplexy, tak se považují za chudé, protože prostě vše co vidí si zkrátka koupit nemohou, vše je špatně, když se jich člověk zeptá jak se mají, tak vždy odpoví, že to stojí za h...., ačkoliv jsou zdraví jak oni,tak jejich blízcí, jsou to vlastně chudáci, ale duševní. Takže, abychom tuto sociologickou debatu již uzavřeli znovu opakuji svůj názor, že každý se sám cítíme v nějaké společenské vrstvě, bez ohledu na to kolik vyděláme, ale podle svých priorit a přístupu ke světu a životu. A nyní k pivu a to konkrétně kladenskému. U Kozlíků je vše z vlastní produkce vypito a nejdříve bude až v pátek 27.11.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 22.11.2009 ve 16:44:25


napsal(a): Henri [Odpovědět]

val

neděle, 22. listopad 2009
17:13

val

to Henri: První část brilantně napsaná, souhlasím. To, že jsme každý v té vrstvě, v jaké se cítíme, je podle mě pravda tak napůl, protože nikdo z nás nežije osamoceně na pustém ostrově, tudíž jsme také součástí určité společnosti. A tahle společnost prostě považuje peníze za nejvyšší metu, bez ohledu na jakékoli ostatní kvality/zápory člověka. Bohužel... No, a tedy něco k pivu: Expandujícího Lobkowicze je možné zakoupit už i mj. v Bille na Budějovické, v současné době za "akční cenu" 16.90,- za kus. A ke stálému sortimentu Primátora nedávno tam přibyla i náchodská jedenáctka. Primátor Weizenbier byl zřejmě zrušen v Tescu na Novodvorské, jelikož už jsem ho tam asi dva týdny neviděl.


napsal(a): val [Odpovědět]

Sekal

sobota, 13. únor 2010
15:28

Sekal

to val: Tak jsem si dnes chtěl zajet do Kladna a pročítal jsem si tyto komentáře. Nemůžu se zbavit dojmu, že Tě znám. Sociální cítění, mladý, nekuřák, chodíš do Zlejch časů, dobrá čeština svědčí o nejspíše humanitním vzdělání, náplava, původ bych tipoval někam na střední Moravu, zkrátka a dobře poměrně mi připomínáš jednoho kamaráda ze Zlína, který mne při diskusi o migraci za prací chtěl přestěhovat z Prahy do Slavičína (nakonec na nás přišli poldové). Ale možná je to náhoda...


napsal(a): Sekal [Odpovědět]

swooper

neděle, 22. listopad 2009
10:03

swooper

Tak např. včera o půlnoci neměli Kladenské ani jeden druh... :) tak snad za týden


napsal(a): swooper [Odpovědět]

pan Shimi

pondělí, 23. listopad 2009
12:33

pan Shimi

Swooper: dobře ti tak, nemáš bejt tak hladovej.. :D


napsal(a): pan Shimi [Odpovědět]

pan Shimi

pátek, 20. listopad 2009
21:13

pan Shimi

Henri: jo jasně, jestli to bereš takhle tak to jo. To sme na tom stejně. Doufám že se nikdy nebudu počítat jak ty řkáš mezi ty vykuky. Já sem myslim eště docela na úrovni. Tak v tom sme zajedno.
val: to co tady mr.Swooper uvádí to je fakt, ale moc bych se tim nechlubil, že je tady jenom tohle. A myslim že podobný věci najdeš všude takže nemá cenu se tim chlbit..
Swooper: díky za komentář, střední vrstvy (a my-ti nejsprostší vrstvy kurva..) ti vždy oplácí tvou dobrotu. :-8


napsal(a): pan Shimi [Odpovědět]

swooper

pátek, 20. listopad 2009
16:01

swooper

já myslim že Pan Shimi je již teď člověk střední sociální vrstvy s dobrou prací a zázemím ... :)
Bohužel na Kladně je asi 150 heren kasín apod takže se tu dost lidí ze středních vrstev dostalu díky hazardu apod do té nižší až somrácké a v některých hospodách a parcích je to sakra vidět....
to Val: máme tu 2 hospody s Bernardem (Máka točí celý sortiment a Staré Kladno 12ku) a pak na druhé straně nám.Svobody je Dundee jam (spíš pro mladé, ale maj Budvar, Bernaard kvas,i tmavý + mušku)ale je tam zahuleno moc. Na Sítný v podchodu pivnice Ve Vagónu(bývalá Formanka) Louny 10,12. Pak na hokeji Budvar 10 :) a u rákosníka v herně Březnák 10 jinak G,S,K :(


napsal(a): swooper [Odpovědět]

Jarda

pátek, 20. listopad 2009
16:08

to swooper:
To je humus, že?
Proto jsem na Kladně nebyl v hospodě už...vlastně už ani nepamatuji. Občas v létě na zahrádce Staré Kladno, ale tam si libují v podmírácích. Takže pokud jsem doma, lahváčuji. A točené vychutnávám jen na tůrách a na kole.


napsal(a): Jarda (jardakubalek(a)seznam.cz) [Odpovědět]

swooper

pátek, 20. listopad 2009
16:36

swooper

to Jarda: jj kéž by Kozlíky měli zahrádku. ty 2 mestský lavičky u vchodu je takový neofiko :))
Obchoďáky u nás jsou plný Bakaláře, sem tam Žatec i Louny, ale proč sakra nějakej ob. zástupce neuloví nějakou knajpu.... Ale to už sem tu břečel mnohokrát :)


napsal(a): swooper [Odpovědět]

Henri

sobota, 21. listopad 2009
07:36

Henri

to swooper: Tak tu zahrádku bych také velice uvítal, místo by tam na ní bylo.


napsal(a): Henri [Odpovědět]

Henri

sobota, 21. listopad 2009
07:35

Henri

to swooper: Ještě bych doplnil jednu hospodu s Bernardem na Kladně, je to Stella na nám. Svobody (vedle Švejka).Tam točí sv.11°.


napsal(a): Henri [Odpovědět]

pan Shimi

pátek, 20. listopad 2009
15:20

pan Shimi

val: Jo, taky ybch to tak viděl. Jak řikám, ať žijou sociální vrstvy mezi který se dycky budu rád počítat. :) Jinak Kladno a okolí co se týče zajímavejch piv ti nic zvláštního nenabídne. Ani hospody tu nejsou nijak něčim vyjímečný, takže jesli chceš kladenský okoštovat tak to budeš muset překousnout. Hokej ani fotbal už tě taky neuspokojí, leda že by ses chtěl podivat na médi v medvědárium v zámecký zahradě :D


napsal(a): pan Shimi [Odpovědět]

Henri

pátek, 20. listopad 2009
15:44

Henri

to pan Shimi: No, ale mezi které sociální vrstvy se budeš rád počítat? Mezi normální poctivé lidi, ať si již vydělávají v kravatě, či montérkách, nebo mezi různé vykuky, kteří žijí z daní, které ti co pracují odvedou. Myslím, že každý poctivě pracující člověk se jistě může počítat min. mezi střední soc. vrstvu a já zde mluvím o slabších vrstvách. Myslím, že cílem žádného normálního člověka, by asi nemělo být patřit mezi slabé sociální vrstvy t.j mezi různé vykuky, přížívníky a sociálně nepřizpůsobivé spoluobčany.


napsal(a): Henri [Odpovědět]

val

neděle, 22. listopad 2009
15:15

val

Jinak díky všem přispěvatelům za kulturně pivní informace o Kladně. Asi se tam v něktrém blízkém víkendu vypravíme; na pivo a na mědvědy :-) Viděl jsem medvědy na Konopišti, v Berouně, v Náchodě, dvakrát někde v zoo, ale kladenský jsem ještě neviděl :-)


napsal(a): val [Odpovědět]

val

pátek, 20. listopad 2009
15:13

val

Slabší sociální vrstvy... Na to si vždycky vzpomenu, když jezdím po Pankráci a vídávám před vratama sklo-betonových monster početné hloučky kravaťáků s čmoudem u huby... Také spousta pravidelných návštěvníků Zlých časů bude zajisté potěšena z tohoto označení, o němž dosud nevěděli, že jim náleží... Je něco v Kladně a blízkém okolí ještě zajímavého? Protože na otočku kvůli pár pivůům se mi tam moc nechce.


napsal(a): val [Odpovědět]

pan Shimi

pátek, 20. listopad 2009
13:30

pan Shimi

Já myslim, že změna se očekávat nedá. Tohle je hospoda se svýmy stálými štamgasty a ti tamodtud jentak nezmizí a vlastně ani nemužou, protože jim to nemuže nikdo zakázat. Navíc sou tam každej tejden zábavy 2-3 krát do týdne a taqky tam je navyklá cjodit společnost, která se určitě nebaví koštovánim piv a co víc- dává přednost géčku apod. Jedinou možnost bych viděl v navýšení cen jak řikáš, ale to se nestane. Panu majitelovi, jak je tady po Kladně znám- bude uplně jistě stačit, že o pivo bude zájem. A protože se nesostředí je nom na tohle, ale i na svý stálý hosty, který tam útratu udělaj, opravdu si myslim že v tomhle se žádnej krok kupředu nestane.
Ale i přesto bych řek, že to ještě neni tak hrozný, že by se tam, nedalo dýchat nebo tak. Na Kladně to rozhodně patří mezi ty lepší hospody. A sociálním vrtvám zdar!


napsal(a): pan Shimi [Odpovědět]

Henri

pátek, 20. listopad 2009
14:17

Henri

to pan Shimi: No, tak i na tom Kladně najdu dost ohodně lepších hospod, nemyslím pivně, ale prostředím. A pokud to bude tak, jak píšeš (a asi máš bohužel pravdu), tak to opravdu nebude hospoda pro mě. Když bude pivo dobré, tak si nechám občas natočit domů, když to půjde, třeba v létě, tak si vezmu jedno, dvě ven a budu se těšit, že bude třeba i v jiné hospodě (jak píše swooper), kde bude prostředí a spolustolovníci příjemnější.


napsal(a): Henri [Odpovědět]

Henri

pátek, 20. listopad 2009
10:37

Henri

Na zahájení provozu tohoto pivovaru jsem netrpělivě čekal, protože je to, pro pivně nezajímavé Kladno v každém případě potřebné oživení. Bohužel podnik ve kterém je pivovar umístěn nepatří mezi ty, které bych za normálních okolností navštívil. No, ale když je tam nyní pivovar, tak to změnilo situaci a já se přemohl. Již, při asi dvou, kratičkých (cca 5min.) návštěvách ještě před zahájením provozu jsem věděl, že pokud se něco radikálně nezmění, tak to nebude pro mě. V den zahájení provozu jsem se zdržel vyjímečně trochu déle. Dal jsem si jednu třetinku (musel jsem ještě pozdě večer jet autem) 12,8° Ležáku Starosty Pavla, podíval se na pasování sládka a na křtění pivovaru býv. primátorem Volfem a upaloval pryč. Pivo špatné nebylo, ale ani mě nijak nenadchlo. Bylo to možná tím, že v tak zakouřeném prostředí si asi pivo nedokážu dobře vychutnat a možná také tím, že ten večer se většinou pilo zdarma nabízené 10,8° Starokladenské a toto mohlo déle stát v trubkách. Nevím. Druhý den jsem se U Kozlíků opět zastavil, tentokrát s PET lahví (i když nejsem jejich příznivcem, ale v tomto případě je to pro mě menší zlo) a nechal si natočit opět Ležák Starosty Pavla, který mě doma chutnal o poznání lépe, nežli předešlý den přímo v restauraci. No a potřetí jsem pivovar navštívil ve středu opět s PET lahví a zakoupil Černého Havíře. Toto pivo má docela zvláštní doznívání, ale mě chutnalo. Takže můj zatímní závěr je takový: určitě ochutnám i zbývající piva, rád si znovu dám i ta která jsem již ochutnal, ale pokud se něco nezmění s nedýchatelným vzduchem a bude to stále hospoda zaměřená spíše na slabší sociální vrstvy, tak pro mě k posezení určitě nebude. U Kozlíků jsou sice nízké ceny piva, což ale vždy nemusí být jen výhoda a dokud bude na přítoči za stejně nízké ceny G, PU a Kozel, tak hospoda bude spíše přitahovat typy, které se chtějí za co nejméně peněz co nejvíce opít a to, se vším, co to obnáší.


napsal(a): Henri [Odpovědět]

swooper

čtvrtek, 19. listopad 2009
15:36

swooper

z dnešního článečku v plátku Sedmička Kladno jsem se dočetl, že před Vánocemi budou prodávat Medové a Borůvkové pivo. Poté v lednu nabídnou jedenáctku starosty Čermáka a primátora Volfa a budou připravení distribuovat pívo i do jiných hospod....


napsal(a): swooper [Odpovědět]

Trautenberk

čtvrtek, 19. listopad 2009
15:41

to swooper: a kávový speciál s. Krause taky bude?? :-D :-D


napsal(a): Trautenberk [Odpovědět]

swooper

čtvrtek, 19. listopad 2009
15:48

swooper

to Trautenberk: jo když ten senátor či poslanec doveze boby z Nigérie tak mu to tam určitě uvařej :D


napsal(a): swooper [Odpovědět]

Jarda

čtvrtek, 19. listopad 2009
17:10

to swooper:
Jsme na Kladně, takže následovat bude "Tmavý ležák Dežo" a "Lehká polotmavá Erža" ::lol ::lol ::lol
(Doufám, že se nenajde nikdo, kdo by to nevzal jako fór) ::cry


napsal(a): Jarda (jardakubalek(a)seznam.cz) [Odpovědět]

siki

pátek, 20. listopad 2009
14:23

siki

to Jarda: Eržika se vaří v Třebonicích...aby se to nepletlo:-)


napsal(a): siki [Odpovědět]

Weetek

pátek, 20. listopad 2009
15:31

Weetek

to Jarda: Bezmála fór roku! Navíc takovej správňáckej, chlapskej, hospodskej! Ty budeš asi řáckej vtipal, Jarouši...


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

pan Shimi

středa, 18. listopad 2009
12:47

pan Shimi

Dobřes to napsal voe. Máš u šéfa červenej puntík :) sem zvědavej na to jak budou na BB přibejvat degustátoři.


napsal(a): pan Shimi [Odpovědět]

siki

úterý, 17. listopad 2009
18:38

siki

Pivo: Velice chutné, obzvláště 14°
Obsluha: Příjemná, rychlá, pohledná, jen při placení sčítá ve stoje, prý při sčítání na stole zjistila, že hosté nekoukají na účtenku, ale na hluboký dekolt slušivých krojů.
Prostředí: Zvenku by neznalý ani nepoznal, jaké skvosty se uvnitř nabízejí, pípa krásná, místa na sezení hodně, jen je tam dost nakouřeno...Uvítal bych zahrádku
Takže hodnotím velice kladně, naplnění do PETky nebyl problém, tácky a sklo se mi také líbí, jednoduché a všeříkající. Názvy piva trochu krkolomné, ale na to se dá zvyknout. Takže hodně zdaru a už se těším na další návštěvu...


napsal(a): siki [Odpovědět]

Malakin

úterý, 17. listopad 2009
14:35

Malakin

Já ještě za swoopera doplním, že:

Majitelem pivovárku, který se nachází vlastně v areálu někdejšího kadeřnictví, je pan Petr Macháček, absolvent hotelové školy v Poděbradech, a sládkem 22letý Patrik Rokyta. Původně měl vařit pivo někdejší krušovický sládek (jeho jméno neznám), žel pan majitel se obával jeho případných manýrů co se šizení piva týče, dal tedy přednost raději "nezkaženému" mladému sládkovi a dle mého názoru udělal dobře: pivko jsem ochutnal (světlou 12,8ku i polotmavou 14ku a pak samozřejmě i tmavé, které barvou připomíná skutečně spíš uhlí než pivo) a musím říci, že takhle dobré pivo jen tak někde neochutnáte. Pije se to doslova samo, hlavně ta dvanáctko-třináctka.

Když jsme s kamarádem během naší návštěvy pana Macháčka zpovídali, prozradil nám mj. i důvod toho, proč s vlastním pivem vlastně vůbec začal: prý už ho nebavilo řešit neustálé stížnosti na G, které vůbec nepění, tak si usmyslel, že bude mít skutečné pivo a s pěnou, která drží. A stížností z Plzně na to, že točí v hospodě kromě G a Prazdroje i jiné pivo, se prý neobává, neb výčep je v jeho vlastnictví, takže jeho odebrání nehrozí...

Co se technologie týče, tak jejím tvůrcem není nikdo jiný než plzeňský Pepa Krýsl. Varna je 210L (s elektrickým ohřevem) a kvasné kádě 220L. Ležácké tanky jsme neviděli, neb pan majitel už docela spěchal, ale spilku, která se nachází v zadní části objektu, ano - viz foto v článku. Slad používají prostějovský (na tmavé pivo zřejmě litovelský), chmelí žateckým červeňákem a kvasnice jim dodává přímo pan Krýsl.

Jinak jídlo je tu vskutku za velmi nízké ceny, např. hovězí guláš za 45 korun a v množství, které vás vůbec neurazí. Co se oblíbenosti místního piva týče, tak v době naší návštěvy pili G jen tři lidé, přičemž v celé hospodě byl volný pouze jeden stůl. Zda to souvisí s počáteční zvědavostí či nějakým patriotismem, si netroufnu říci, osobně si však myslím, že je to spíš o té ceně: G9 totiž stojí stejně jako Starokladenská 12,8ka a současně o dvě koruny více než Starokladenská 10,8ka, která byla v pátek vypita už během několika hodin po začátku akce a jejíž další várka teprve zraje.

Co se pivních suvenýrů týče, tak jsme s kamarádem panu majiteli vysvětlili, že může brzy očekávat nájezdy sběratelů z celé ČR, tak ať se na to připraví. Uvidíme, zda si to vezme k srdci a přizpůsobí tomu nějak i ceny. Zatím jsou jeho suvenýry víc než levné, např. půllitr s uchem mi byl prodán za neskutečných 40 korun. Sice se jedná o turecké sklo, které nic nevydrží a hned se oťuká, ale na lidovou pivnici by bylo nějakých drahých půllitrů stejně asi škoda, tak proč ne.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 17.11.2009 ve 15:16:57


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Libor

úterý, 17. listopad 2009
15:14

Libor

to Malakin: varňa 210 hl...
jedná sa asi o ročnú kapacitu?
Pretože na 1 minipivovarskú várku to je trocha moc? Ledaže by to malo byť 210L - to by na 1 várku sedelo.... :-)


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]

Malakin

úterý, 17. listopad 2009
15:15

Malakin

to Libor: Chybička se vloudila. Hned to jdu opravit. :-)


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

swooper

úterý, 17. listopad 2009
15:20

swooper

to Malakin: díky za doplnění informací :)


napsal(a): swooper [Odpovědět]

Malakin

úterý, 17. listopad 2009
15:34

Malakin

to swooper: Za málo. Ale sládka si vyzpovídej sám. :)


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

radim

pátek, 20. listopad 2009
09:48

to Malakin:
Včera jsem zavítal v Kladně do pubu U Kozlíků. V 17 hod už měli jen světlou 10ku a tmavého Havíře.
Za kouřem,který by se dal krájet a možná ještě dál, byl jeden volný stůl, jinak plno. V rohu hráli tři podezřelá individua automaty, nad hlavou jim barevně blikala bodová stropní světélka. Na tv obrazovkách puštěna NOVA, kterou nebylo díky kouřové cloně vidět, ani hluku slyšet. Všichni dva zaměstnanci / dvě ženy-jedna točí a druhá obsluhuje sama !!! cca 100 žíznivých krků/.Stoly umístěné doprostřed místnosti,přes které se musí obsluha doslova prodírat. Díky levné ceně se sem stahuje prazvláštní klientela. WC na úrovni zanedbaného venkovského nádraží.V 18,30hod došla skvělá světlá 10ka, ochutnali jsme Havíře- bez chuti a zápachu..., jen příjemné černé barvy.Celkový dojem byl fádní.Interiér celkem v pohodě, až na ty bodovky, tv, špatně uspořádané stoly,stropní kazety a nestíhající obsluha- té mi bylo líto- snažila se , ale pan majitel by měl přestat šetřil na další pracovní síle, dobré pivo brzy došlo - bylo nahrazeno G -čkem a Kozlem z Popovic a panáky všeho druhu. Suma sumárum- mnoho povyku pro nic. Jelikož jsem pesimista, tak si myslím,že v dohledné době k žádné zásadní změně nedojde.Pokud ano, rád vše znovu zkontroluju a napíšu lepší hodnocení. Prozatím ne , děkuji nejsem sebevrah...


napsal(a): radim [Odpovědět]

Jiras

pátek, 20. listopad 2009
22:18

to radim: Já zašel ochutnat ve středu večer. Nabídka stejná, tmavé opravdu bez chuti, ale to samé bych řekl i o desítce. Možná je to dost tvrdé, ale rozhodně to nebyla chuť, které by mi utkvěla v paměti, na to byla moc obyčejná, o ničem. To je u malých pivovarů docela problém, protože právě tohle by je mělo odlišovat, ta specifičnost. Takové Svijany nebo Chodovar se mi vryli do paměti ihned.

Že to u Kozlíků vypadá jak to vypadá, tak s tím už se musí počítat dopředu. To není místo, kam by člověk zašel na rande, na to jsou jiné podniky. Na druhou stranu jsou tam zase ochotní, když nás přišlo přes 30, tak nebyl problém si srazit stoly (jinde nadělají i když si člověk srazí dva stoly). Obsluha je tam taky rychlá a člověk dostane míru, což jsem za 3,5 roku co na Kladně studuju identifikoval jako dost velký problém mnoha hospod (alespoň v okolí Sítná a kolem centra, otřesný je v tomto Plecháč na Sítné, co tam člověku dají po nekonečném čekání na stůl je drzost nejhrubšího zrna, mnohem blíž k 0,4 než půllitru...). Zahuleno je v každé hospodě, s tím ač nekuřák taky počítám. Byť výkonější odsávací zařízení než ty tuším dva větráky na stropě by se ale hodilo. Každopádně záchody jsou špatné a ta cedule nad vchodem svítí tak šíleně, že její blikání vidíme na našich kolejích (Cyrila Boudy).

Jediné, co mě tam naštvalo, bylo když onehdá chtěli 50 nebo dokonce 100 Kč za prasklé sklo (obyč Gambrinus) - předně šlo o únavu materiálu a druhal slušné hospody to už dlouho neúčtují, tyhle parodie na pořádný půllitr dostávají za výtoč z pivovaru a zrovna oni vytočí hodně.


napsal(a): Jiras [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI