Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

20th East Anglian beer festival


verze pro tisk

20th East Anglian beer festival

20th East Anglian beer festival

Myslím, že se blíží roční výročí jednoho z mých posledních článků, který byl o Středočeských pivních slavnostech. Jelikož jsem se druhého ročníku nemohl zúčastnit, pokusím se veleváženým čtenářům tento výpadek vynahradit jinak. Protože se tohoto času nacházím ve Spojeném Království, rozhodl jsem se navštívit hned nejbližší pivní festival, který se mi naskytl. Byl jím 20th East Anglian Beer festival.

Tento festival se konal od 20-23. dubna ve starobylém městě Bury St. Edmunds v hrabství Suffolk, asi na půli cesty mezi Cambridge a Ipswich. Město, nám ne moc dobře známé, však v Anglii zná každý pivař nebo řekněme ejlař. Sídlí zde totiž asi největší nezávislý Britský pivovar vyrábějící pouze ejly a to Greene King. Pivovar zde ve východní Anglii má opravdu pevnou pozici a jeho piva lze koupit skoro ve všech pubech, Innech a barech. Bohužel se i tento pivovar naučil v posledních 20 letech taktiku akvizice - zastavení výroby - přesun výroby do nového místa. A tak v posledních letech zavřel 4 velké pivovary a ponechal si pouze skotský Belhaven. Asi i to byl v minulých 20 letech impulz pro vznik mnohých restauračních a regionálních pivovarů a také tohoto festivalu.

Vítejte
Vítejte

Na cestu se vydávám za slunného sobotního poledne vlakem z mého domovského Ely v Cambridgeshire. Po příchodu na nádraží se nestačím divit, kolik toho tu jezdí. Během 15 minut asi 10 rychlíků do všech možných směrů a jako bonus nákladní dlouhán plný námořních kontejnerů. Pán průvodčí s plácačkou zběsile lítá po peróně a oznamuje opozdilcům, že na ně počká. A to už je čas, abych taky já nastoupil do „motoráčku“ klimatizované soupravy tří vagonů, která 40 km spolkne hravě pod 30 min a jsem v Bury. Mimochodem ač jsou jízdenky tisknuty na magnetické karty, průvodčí je cvaká starými kleštičkami, jak nostalgické.

Old Canon Brewery
Old Canon Brewery

Vylézám před nádraží a jdu hledat jediný minipivovar, který tu mají, protože tam mám sraz s kolegou z práce. Po menším bloudění Old Cannon Brewery přeci jen nacházím. Celý žíznivý běžím k baru a z šesti pumpovních píp vybírám půlpintu Hornbloweru, dobrého silně chmeleného Bitteru uvařeného speciálně k období kolem slavné královské svatby. Na čepu jsou 3 místní piva (jeden premium bitter a 2 bittery) a dále 3 piva z okolních hostujících pivovarů, jak neobvyklé co?

Dáváme ještě klasický Old Cannon Best Bitter a skrz uličky, veden kolegou pokračujeme do nedávno otevřeného nákupní megacentra. V multifunkční koncertní hale o rozměrech větší tělocvičny se celá tato paráda koná. Dáváme Libru vstup a jdeme si pro průvodce. Průvodce všemi 85 druhy ejlů a pár cidery mám v ruce, tak stačí koupit „Pivokartu“ za 5 Liber, kterou nám budou výčepní odškrtávat, dle hodnoty koupeného piva. Za vratné 2 Libry pořizuji také sklenku.

Festivalový bar
Festivalový bar

Odcházím pro první pivo a čeká mě šok! Žádné stánky dle pivovarů nebo výrobce, jen jeden do písmene L zahnutý bar a za ním „baterie“ 80-100 klasických hliníkových 20l „cask“ soudků ve třech řadách nad sebou. Všechna piva jsou točena samospádem jednoduchým kohoutem a chlazení, pokud vůbec, jen mokrým ručníkem. Sál je dosti klimatizovaný, což svědčí pivům, ale i tak je jeho teplota kolem 15°C možná více. To je pro našince docela moc :). A to zvláště v parném jarním dni. Jdeme si sednout na teplejší místa v jiné sekci komplexu a pohodově degustujeme. Dozvídám se, že první dny festivalu tady bylo neuvěřitelně narváno a na pivo se čekalo i půl hodiny. To je taky jeden z důvodů, proč na mě zbyla asi jen polovina vzorků z 88 avizovaných.

Pohodová degustace
Pohodová degustace

Prorvat se k baru dávalo postupujícími hodinami stále víc práce a najít volného Camra dobrovolníka, který pivo dle čísla nebo jména natočí a kartičku přeškrtne ještě více. I tak stále bylo z čeho vybírat. Každý pivovar dodal dva druhy piva a na mě bylo si z toho přehršle Norfolckých a Suffolkských neznámých jmen vybrat. Pokud jde o druhy, povětšinou se jednalo o Bittery o stupňovitosti kolem 4% ABV, několik slabších Mildů 3%, dost Premium Ales kolem 5% a tak celkově tucet IPA, Stoutů a Barley Wine. Krom toho pro milovníky kvašených jablek a hrušek výběr z deseti Ciderů a Perry. Ceny jsou podobné těm v hospodách, takže 3 Libry za pintu Bittera, 3,20 za Premium až 4,00 za Barley Wine. Dobré je že ½ pinta a 1/3 pinta není diskriminována cenou, takže je to přesný podíly původní ceny.

Propagační materiály a pivokarta
Propagační materiály a pivokarta

Zábavný program na festivalu asi moc nebyl, pouze po příchodu se deset tanečníků v podivných krojích snažilo asi o nějaký folklórní tanec. Všichni návštěvníci si v poklidu povídali, nebylo vidět žádné alkoholické excesy apod. K jídlu byly v nabídce tradiční britské „koláče“ - masové směsi zapékané v těstě podobném listovému, pojídaném buď za studena nebo rozpečené v troubě. Jmenovitě: Pork pie, Cornish Pasty, Steak and Kidney pie apod. Ač neobvyklé není to vůbec špatné, ale klobása je klobása, že.

Lahvové vzorky
Lahvové vzorky

Můžu tedy říct, že jsem si festival po úvodních zmatcích a rozkoukávání náležitě užil. Jediné co mi tady vadí, je to plnění až po okraj, ne že bych radši podmíráka, ale stejně to člověk nikam plný nedonese. K hodnocení piv, povětšinou silně chmelená, takže pro mě ok, ne všechna sladově plná, což už mi docela vadí, některá docela dost prázdná. Asi nejhorší bylo kolegovo pivo, které bylo pokusem o pilsner. Mými favority se stali Green Jack Ripper Barley Wine a Mill Green Governor John Winthorp Colonial IPA. To by bylo pro dnešek vše, a když bude zájem, mohu časem sepsat další články na témata kolem místních hospod, rotačních píp, Camra, Weatherspoons a nebo velkého festivalu v Cambridge. Takže připíjím nealkoholickou pivní limonádou Bitter Shandy a Cheers borci!



[swooper] [Zobrazeno 6854x] [8. květen 2011]
[Pivo ve světě] [comments: 9] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Vláďa

pondělí, 9. květen 2011
17:52

Vláďa

Hezký článek. Rád bych se zeptal, jak na tom byla piva s řízem?


napsal(a): Vláďa [Odpovědět]

swooper

pondělí, 9. květen 2011
20:41

swooper

to Vláďa: říz ty klasické polotmaví Bittery a Ale většinou nemají. Sem tam ho mají Golden Ale a pak piva organická nefiltrovaná, nepasterovaná. To ale mluvím o lahvových verzích. Cask točené točené samospádem jsou povětšinou bez řízu s minimální pěnou :)


napsal(a): swooper [Odpovědět]

Adsense

11. září 2024
17:53


posted by: Inzerce

Gustav61

pondělí, 9. květen 2011
11:37

Gustav61

Ahoj hochu, já jsem ještě zahlídl, při svém týdnu, čepovanýho Budvárka, ale nezkoušel. Jinak na další články se těším. G61


napsal(a): Gustav61 [Odpovědět]

swooper

pondělí, 9. květen 2011
20:46

swooper

to Gustav61: Ted tu má řetězec hospod Weatherspoons měsíc evropských premium ležáků a točí Staráč, Budvar, Birra Moretti (a Ital je nejdražší kolem 3,3 :) ) Budvar bude originál...Staráč asi vařej v UK uvidim po ochutnání.


napsal(a): swooper [Odpovědět]

Energetik

pondělí, 9. květen 2011
07:30

Energetik

Super článek a určitě super zážitky! Památky si vyfotíš, pošleš si pohled, ale tohle je na celej život :) :) Mě anglická piva chutnají, absence sladový plnosti, jak říkáš, mi u nich nevadí. Je to prostě jiný styl. Jinak ochutnej tam někde Staropramen (ten se starým logem a točený). Nikdo mi nevymluví, že to vařej někde tam, a jak to naštěstí neuměj, tak to chutná úplně jinak a je to moc dobrý :-)

Jinak jsem si vzpomněl, že jsem tuším v Irsku v hospodě urazil výčepního "dýžkem". Teď nevím, je to tak i v Englandu? ::lol


napsal(a): Energetik [Odpovědět]

swooper

pondělí, 9. květen 2011
08:34

swooper

to Energetik: Přes ty všechny Ejly jsem se k těm ležákum ještě nedostal :) ale většinou jsou všechny "evorpský megaznačky" jako stella, carsberg apod dělaný na ostrově. Koštnul sem Carlsberg a to byl hnus...Carling pitelnější ...jináč nevim...staráče zkusim a v obchodech prodávaj i Czech Premium Lager vařený v čr tak to mušm taky zkusit :D to dýško taky nějak moc neberou, párkrát jsem se snažil a když to nechápali tak aspoň ušetřim Penny :)


napsal(a): swooper [Odpovědět]

Sekal

pondělí, 9. květen 2011
11:09

Sekal

to Energetik: Asi před šesti lety jsem si dal Starouše na Heathrow, byla mi natočena rovná sklenice úplně bez pěny.
to swooper: To je mi náhodička, teď v květnu je to 20 let, co jsem se v Ely mihnul. Pamatuji si akorát obří katedrálu, jinak pokud vím je to celkem díra po granátu.


napsal(a): Sekal [Odpovědět]

Energetik

pondělí, 9. květen 2011
11:38

Energetik

to Sekal: To já tak před třemi lety už jsem si tam (Heathrow) pochutnával na opravdu lahodném Žatci :) V půl šesté ráno k anglický snídani dost bodnul :)


napsal(a): Energetik [Odpovědět]

swooper

pondělí, 9. květen 2011
20:49

swooper

to Sekal: no vidiš, tak katedrála přetrvala a je to o vikendech docela živé turistické středisko u řeky...Poměrně slušná nabídka hostinců co netočili jen greene king ale i dost hostujících piv na rotačních pumpách. Pohoda město, ale na dlouhý žití asi nuda no...taky už jsem pryč :D


napsal(a): swooper [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI