Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Broumský pivovar Matuška

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Broumský pivovar Matuška

Broumský pivovar Matuška [p593]

Moje bývalá přítelkyně, nyní již choť, pracovala v Broumech coby poštmistrová (nyní již nepracuje, neb mi vychovává dceru) a jak známo, na poště se ví i to, co se neví a zhruba před dvěma lety přišla s novinou, že se v Broumech buduje minipivovárek a jaká to náhoda, hned vedle pošty. Ihned jsem se o celou věc začal více zajímat, kolem zmíněného stavení okukoval a již se těšil, jak mi bude žena z práce vozit Broumské pivo.

Zpočátku jsem sledoval, jak probíhají rekonstrukční, spíše bych řekl bourací práce, vůbec jsem ale nevěděl, kdo za projektem stojí a otravovat přímo v domě, zvláště byla-li ona informace zatím jen z pošty, se mi moc nechtělo. Ostatní Broumští nic nevěděli. Zaslal jsem tedy dotaz na místní Obecní úřad, odkud mi obratem odpověděli, že se opravdu v obci buduje pivovárek, ovšem nemůžou říct, kdo ho buduje, prý ochrana osobních dat. Jen prozradili, že se jedná o zkušeného pražského sládka.

Celkový pohled na přístavek s pivovarem
Celkový pohled na přístavek s pivovarem

Čas plynul a já se dozvěděl, že se jedná o pana Matušku, tč. vařícího na Strahově, nelenil jsem, zjistil jeho telefon a jal se mu zavolati. Pan Matuška byl velice vstřícný, postupně mě informoval, jak dokončovací práce pokračují, dozvěděl jsem se, že na Velikonoční pondělí byla uvařená první várka a když poté proběhla úspěšná kolaudace a když už bylo jasné, kdy, kde a co se bude vyrábět a točit, pan sládek mě pozval k sobě do Broum, kde má chalupu, u ní bývalou prádelnu a tam pivovar, abych se podíval, jak jeho pivo vzniká.

Domluva zněla na sobotu dopoledne, prý se bude zrovna vařit. Kolem desáté hodiny usedám do automobilu (velice rád bych na kole, mám to jen 11 km a byla mi slíbena ochutnávka jak Matušky, tak Norberta, ale plánů moc, času málo) a za deset minut již stojím před chalupou, potažmo pivovarem. Na vrátkách žádný zvonek, žádná cedule, vkročím tedy na dvůr, a to již na mě paní Matušková volá, ať jdu dál.

Václav Eliáš při výrobě myčky sudů
Václav Eliáš při výrobě myčky sudů

Představujeme a vítáme se s panem Matuškou a panem Václavem Eliášem, jenž mu právě pomáhá vyrobit myčku sudů a bez něhož by pivovar ani nevznikl - pomáhal nejen dělat, ale i vymýšlet téměř celý pivovárek, chlazení, potrubí a mnoho dalšího. Ostatně, vše, co se nachází v pivovaru, je vyrobeno, dá se říci, na koleni, samozřejmě kromě teploměrů, ventilů a podobných věcí. S výrobou, stavbou a vším co s tím souvisí ochotně pomáhali i místní obyvatelé.

Probíhající výroba myčky sudů
Probíhající výroba myčky sudů

Zprvu jsem posazen na židli, protože pánové řeší zmíněnou myčku sudů a nerad je ruším. Po chvíli se mě však již pan Matuška ujímá a vede mě do útrob svého výtvoru. Nejdříve mi povídá něco o sobě, že praxi konal v jediném československém minipivovaru té doby - U Fleků, poté učil vařit pivo v Japonsku, v Tunisu (v Sousse, dnes vyhledávané letovisko) a nyní vaří na Strahově, ale ne na svém, čili si splnil sen a k padesátinám si nadělil vlastní pivovárek, který začíná provozovat právě v Broumech na chalupě.

Do Broum se dostanete autobusem z Berouna nebo z Hořovic (přes Točník, hostinec U Václava IV ). A samozřejmě můžete i vozem, to pak musíte sjet z dálnice D5 na sjezdu Žebrák – západ. Ale zpět do pivovaru.

Ležácké tanky
Ležácké tanky

Ten se nachází v přístavku vedle domečku, který dříve sloužil coby prádelna, avšak jeho stav velel téměř celé to strhnout a postavit znovu. Po vstupu nás jako první zaujmou ležácké tanky, které jsou čtyři, avšak další dva brzy přibudou a nebude-li to stačit, není problém ještě nějaký přidat. To záleží na nás, spotřebitelích. Tanky jsou desetihektolitrové a v době mé návštěvy zrála tmavá 13° bavorského typu, neměla by být tolik hořká, dále světlá 13° plzeňského typu a tmavá 14°.

Sládek točí z ležáckého tanku tmavou čtrnáctku
Sládek točí z ležáckého tanku tmavou čtrnáctku

Tu mi taky pan sládek natočil přímo z ležáckého tanku, kdy mě ujistil, že jsem první člověk z řad veřejnosti, který má tu čest pivo ochutnat, na což jsem patřičně hrdý. Ačkoliv byla teplota piva nízká a shodná s teplotou ležení (0,7°C), chuť piva byla velice plná, řekl bych až karamelová. Do budoucna se plánuje i výroba různých speciálů, např. Vánočních, Velikonočních atd. Ovšem ochuceným a ovocným pivům se zde nehodlají věnovat.

Majitel a sládek pan Matuška, já a tmavá 14°
Majitel a sládek pan Matuška, já a tmavá 14°

Dále jsem byl vzat do varny samotné, která je 5ti hektolitrová a v které se právě vařil rmut. Ročně by se mohlo uvařit až 800 hl piva. Zajímavé jsou trubky spojující obě nádoby (varnu a scezovačku), kde to připomíná hlavolam a pan Matuška se nezapomněl pochlubit unikátním a u nás málo používaným systémem spojování trubek, kde se nepoužívají závity, ale jakési svěrky, které minimalizují vznik nežádoucích bakterií, jelikož se velice snadno a rychle dají demontovat, vyčistit a není tam tolik prostoru pro nečistoty. Na půdě je pak chladící zařízení, které nejen, že chladí ležácké tanky, ale i klimatizuje místnost, která je zamýšlena jako sklad sudů, Pivo bude samozřejmě nepasterované a nefiltrované, takže nízká skladovací teplota je žádána.

Celý pivovar si pan Matuška navrhl sám...
Celý pivovar si pan Matuška navrhl sám...

Pivo samotné pak budeme moci ochutnat v Praze v restauraci U Sv. Tomáše, kde se pivo vařilo od roku 1352 až do roku 1951. V sedmdesátých letech se zde nabízelo tmavé nuselské pivo, pak kulérem obarvená branická dvanáctka, poté zde nebylo nic a 14. května 2009 se zde premiérově začne točit černý ležák Matuška. Druhý den, 15. května, pak bude světlé i tmavé pivo k mání v Broumské restauraci Na Vinohradech a já doufám, že tam i přes svojí vyšší cenu vydrží.

Vpředu pivovar, vzadu scezovačka
Vpředu pivovar, vzadu scezovačka

Manželka nezapomněla upozornit na pivovarský komín, ovšem ne takový, který známe z velkých pivovarů, nýbrž jeho věrná, ovšem zcela funkční napodobenina. Ne více jak 5 cm v průměru mající komín i s plechovým nástavečkem, zvaným „klobouk pana starého“ a plechovým znakem pivovarníků za mé návštěvy vydatně kouřil.

Komín s kloboukem pana starého
Komín s kloboukem pana starého

Pivo zatím vaří pan Matuška sám, ale občas mu vypomáhá syn Adam, který by se prý měl stát jakýmsi podsládkem, protože, uznejte sami, vařit ve dvou pivovarech zároveň není žádná sranda, a tak nyní absolvuje pan Matuška cestu Praha – Broumy téměř denně.

Mně nezbývá, než poděkovat panu Matuškovi, jeho ženě, která má očividně pro manželův koníček pochopení, a všem, kteří s výrobou pivovaru pomohli a již teď se těším na oficiální zahájení výčepu nejen v Praze, ale hlavně v Broumech, kam nyní bude směřovat vícero mých výletů, než doposud. A doufám, že nejen mých.

Dej bůh štěstí![Michal Sýkora] [Zobrazeno 17953x] [5. květen 2009]
[Minipivovary] [comments: 44] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Iveta

pondělí, 19. září 2011
13:02

Nedávno jsem v Praze ochutnala IPA RAPTOR a WEIZENBOCK a závidím, že máte Broumy tak blízko - já 200 km a Prahu 135 km, což je na pivo dost daleko. Škoda, že v našich končinách se nesežene, ale budu doufat, že tak vynikající pivo se časem dostane až k nám.


napsal(a): Iveta (iveta.musilova(a)tiscali.cz) [Odpovědět]

Krišot

středa, 25. srpen 2010
16:07

Krišot

Prošel sem teď na vandru minipivovary kolem Berounky. Mutějovice, Beroun, Broumy. Broumské pivo mi chutnalo, ale nechápu cenovou politiku p.Matušky. V hospůdce Na Hřišti pivo 0,4 za 30 kč.Pak se nelze divit, že všichni místní pili Budvar. A Matušku si tam dají většinou jen skalní pivní turisti,kteří se tam zastaví ochutnat zdejší pivo. Ve zbylých dvou hospodách v Broumech Matušku ani netočili, prý to nikdo za ty prachy nepije. P.Matuška většinu své produkce vyváží do Prahy nebo na Křivoklát. Tam kde je turistický ruch nebo Praha chápu, že prodává draze,ale nechápu proč doma na vesnici to těm místním štamgastům neprodá za dvacku na půllitr. Vždyť ti by si ho také rádi dali a mohli by být na "své" pivo hrdí. :-? Jaká změna v Berouně,kvasnicová jedenáctka za 17kč.


napsal(a): Krišot [Odpovědět]

Adsense

17. duben 2024
23:21


posted by: Inzerce

Děkan

úterý, 20. září 2011
08:23

Děkan

to Krišot: Při vší úctě k Berounským, srovnávat Matušku s Medvědem ... Dnes je cena 30,- za půllitr z minipivovaru téměř cena obvyklá, samozřejmě, na vesnici i to je cena vysoká, natož pak za 0,4 l, ale pravděpodobně to v Broumech funguje, jak jsem v srpnu pozoroval na zahrádce na hřišti asi u sedmého Matušky.


napsal(a): Děkan [Odpovědět]

Dan

úterý, 20. září 2011
09:38

Dan

to Děkan:
Je vidět, že mnoho lidí stále považuje pivo za obyčejný nápoj, který musí být levný. Bude ještě nějakou dobu trvat, než lidi přijdou na to, že s pivem je to jako s vínem. Prostě za kvalitu s platí.
Já jsem byl v Broumech na hřišti jen párkrát, ale rozhodně jsem neměl pocit, že by kvůli cenové politice pana Matušky, všichni pili Budvar. Naopak, stalo se mi, že piva od Matušky byla pro velký zájem vypita...


napsal(a): Dan [Odpovědět]

Děkan

úterý, 20. září 2011
11:57

Děkan

to Dan: Souhlas, já osobně považuji pivo za kulturní nápoj, navíc v porovnání s vínem mnohem náročnější na výrobu, rovněž tak záleží na ceně vstupů, tedy surovin, o kterých u Matušky nelze pochybovat. I za našeho pobytu v Broumech šel Matuška na odbyt a popravdě řečeno, některým lidem by i 10,-Kč za pivo bylo mnoho, těmto nemá cenu se podbízet a na vyjádření některých hostinských bych moc nesázel. V tom regionu jsou v dosahu i jiné pivovary (Březnice, Rakovník, třeba i ten Beroun) a zkoušel je některý z tamních hostinských? Jim jde samozřejmě o marži, která vzhledem k nákupce Matušky bude nízká a nikoliv o těch pár místních, chlemtajících Staropramen.


napsal(a): Děkan [Odpovědět]

patrik rokytka

úterý, 27. červenec 2010
22:35

Jen tak dál pane starý,krásně se to čte z poza polárního kruhu.Už abych přijel na chvilku dom a zajdem zas na to tvoje.Pozdrav i panu Hanušovi!!!


napsal(a): patrik rokytka [Odpovědět]

Malakin

úterý, 14. červenec 2009
11:01

Malakin

Tak jsem včera okoštoval nového (rozuměj vařeného mladým Matuškou) světlého Matušku a musím říct, že synáček se nám pěkně potatil a možná mu to vaření jde i líp než jeho tátovi. :-) Mňam.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Malakin

neděle, 7. červen 2009
07:27

Malakin

Pivovárek omrknut na vlastní oči a super. Pivečko mi však nabídnuto nebylo, neb v tancích nebyla ani kapka = prý nestíhají vařit. Ale uspěl jsem v jedné ze tří broumských hospod - Na Hřišti (otevřeno od 14:00) - kde byla zrovna na čepu výborná tmavá 14ka Pařez (0,4 za 30,- Kč). Zbylé dvě hospody Matuškovo pivo zrovna neměly, snad prý příští týden.

Jinak sklenice, o nichž se píše níže, byly rozdány do hospod (v průměru 6 kusů na hospodu, do některých však byly dány jen sklenice s neutrálním logem "Dej Bůh štěstí"), a v pivovaru zůstal jeden kus od každého ze tří tvarů (kromě ušáku určeného na světlé pivo a pšeničáku byla vyrobena i sklenice typu Nonic, do níž má být točeno tmavé) a ty pan Matuška samozřejmě neprodá ani za nic. Ale do dvou tří týdnů mají dorazit další desítky objednaných kusů, takže se snad dostane na každého případného zájemce...
---------------------------------
Zpráva byla upravena 07.06.2009 ve 11:55:19


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Chyse

čtvrtek, 4. červen 2009
21:32

Vynikající piva pana Matušky můžete ochutnat i v baru Chýše v Čimicích - www.barchyse.cz


napsal(a): Chyse (info(a)barchyse.cz) [Odpovědět]

Karlos91

neděle, 24. květen 2009
20:36

Jsem z Broum a o tomto víkendu už se zde pivo točilo a dnes jsem měl tmavou 14 a stojí to fakt za to tak kdo můžete tak sem zavítejte stojí to za to je tu hezky a pivo je moc dobré


napsal(a): Karlos91 [Odpovědět]

siki

úterý, 19. květen 2009
19:16

siki

Právě sem mluvil ze sládkem Matuškou a věc se má tak, že tuto sobotu bude na čepu Matuška ve všech třech Broumských hospodách!!! Na Hřišti a Na Vinohradech by měla být světlá třináctka plzeňského typu a v hospodě u Kulturního domu Na Návsi bude weizen......Dále pivo k mání samozřejmě U Sv. Tomáše v Praze, dále bude k sehnání v Klášterní restauraci na Strahově (vedle pivovaru) a ještě v baru Chýše v Praze - Čimicích (ul. Mlazická). Dále je vyrobeno 50 klasických pohárů a 50 pohárů na pšenku, se kterými se ovšem nepočítá na prodej, ty půjdou všechny do hospod, časem se ale vyrobí sklenice další, které už by k mání měly být. Tácky jsou též připravené...Logo na skle i táckách navrhoval starší syn pana Matušky.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 19.05.2009 ve 19:22:30


napsal(a): siki [Odpovědět]

Maniche

pondělí, 18. květen 2009
21:02

Tak jsem povzbuzen tímto článkem jel v neděli 17.5. do Broum na kole a byl jsem celkem zklamanej, když mi v restauraci Na Vinohradech řekli, že mají pouze Staropramen.Ješte že je to kousek do Točníku na Herolda.


napsal(a): Maniche [Odpovědět]

siki

pondělí, 18. květen 2009
21:24

siki

to Maniche: No jo, v sobotu večer sem se dozvěděl, že se pan Matuška strašně moc omlouvá, ale prý pivo musí ještě aspoň týden ležet.....je mi ale divné, že ve Zlých časech už mají sudy a U Sv. Tomáše jakbysmet...:-(


napsal(a): siki [Odpovědět]

phrabina

úterý, 19. květen 2009
07:38

phrabina

to siki: Ve Zlých časech včera sv. ležák narazili a pan Matuška má pravdu, pivo by mělo ještě alespoň týden ležet.


napsal(a): phrabina [Odpovědět]

Kejna

úterý, 19. květen 2009
16:32

Kejna

to phrabina: já nemyslím, mě přišlo téměř zázračně úžasné, přesně můj vkus. nedoležené se mi nezdá, klidně bych si k němu na týden lehl.


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

martin matuška

úterý, 19. květen 2009
18:24

To Mr.Sýkora,
zdravím Vás pane Sýkoro , potřebuji na Vás tel.No.Děkuji Martin Matuška


napsal(a): martin matuška (MARTIN.MATUSKA(a)WORLDONLINE.CZ) [Odpovědět]

Kejna

pátek, 15. květen 2009
13:31

Kejna

prima článek, potěšující obsah, pokusím se aby mi příští týden v ZČ přibyla nová značka a hořím zvědavostí.


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

siki

pátek, 8. květen 2009
20:58

siki

to Honza Svetpiva.cz: Ach tak, to jsem já, ale jde pouze o koncentráty....pak si tu ještě vaří v Kublově pan Kemlička, ale jen pro osobní spotřebu, nikomu nedává, pouze přijede-li někdo na návštěvu, tak se dá vypít na místě....A s Kocourem se klidně stavte, rád si dám....mail na mě v mém profilu...Budu rád:-)


napsal(a): siki [Odpovědět]

Paja

středa, 6. květen 2009
11:27

Paja

Kolik to je ta vyssi cena, pokud muzes prozradit?


napsal(a): Paja [Odpovědět]

siki

středa, 6. květen 2009
15:56

siki

to Paja: Nevím přesně, ale někde kolem 30ti korun, což pro mě není moc, ale řekněte to lidem pijící Staropramen za 18,- :-(


napsal(a): siki [Odpovědět]

emu

čtvrtek, 7. květen 2009
21:03

emu

to siki: to je jasné. 30 je na vesnici opravdu dost. tobě to nevadí, protože tam přijedeš jednou za čas na ochutnání... ale lidi, co to mají za domovskou hospodu, pochopitelně pivo za 30 moc pít nebudou, už vůbec ne na vesnici. tam je i koruna na pivu navíc citlivá záležitost :)


ICQ: 449477888

napsal(a): emu [Odpovědět]

Chody

čtvrtek, 7. květen 2009
21:39

Chody

to emu:
Ty žiješ na vesnici :-?


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

emu

pátek, 8. květen 2009
18:15

emu

to Chody: nežiju, ale občas nějakou vesnickou hospůdku navštívím a vidím jak to tam vypadá :)k michalovi pode mnou - město a vesnici bych právě rozlišoval a to hodně, naopak rozdíly mezi velkým městem a vesnicí se po roce 1989 stále spíše prohlubují... a zvětšují se i v rámci města (centrum X periferie) kupní síla na vesnicích je výrazně nižší a tak pivo za 30 na dědině jako Broumy je bohužel prakticky neprodejné :( čas to nejspíš ukáže...
důkazem budiž chování velkých výrobců - už jste někdy viděli třeba Stellu Artois na malé vesničce? A čím to, že právě v nejzapadlejších vesnicích je největší šance natrefit na levná regionální piva?


ICQ: 449477888

napsal(a): emu [Odpovědět]

siki

pátek, 8. květen 2009
20:24

siki

to emu: Záleží na podniku....Taky existují vesnice a maloměsta s vyhlášenými hospodami s dražším pivem i jídlem, kam se sjíždějí lidé zdaleka a v pátek a sobotu nemáte šanci si sednouttt, např. u nás kousek Biskoupky, přímo v Žebráku pizzerie Genius Loci (Stella za 35,- + pšen. Flötzinger Bräu za 70,- atd.) Čili, je-li to míněno jako klasická pivnice, bohužel, nedávám tomu dlouhého trvání, není-li ti vyloženě turistické místo, na druhou stranu, mám informace, že do hospody Na Vinohradech v Broumech by měl jít Matuška v 15ti litrových sudech, čili řekl bych, že se to nezkazí...A cena je konečná 30,-.


napsal(a): siki [Odpovědět]

Honza Svetpiva.cz

pátek, 8. květen 2009
20:38

Honza Světpiva.cz

to siki: To misto vypada lip, nez by jeden cekal. Po Tocniku a restauraci U Vaclava dalsi perla. k tomu mistni homebrewari...kout zeme pivu zaslibeny:) Na my dalsi ceste do Broum vymenim Kocoura za mistni homebrewing:)


siki

pátek, 8. květen 2009
20:40

siki

to Honza Svetpiva.cz: Tak hlavně, ať vím, kdy to bude:-) šlápnu do pedálů a hurá tam...


napsal(a): siki [Odpovědět]

siki

pátek, 8. květen 2009
20:42

siki

to Honza Svetpiva.cz: Počkat, až teď mi to došlo....místní homebrewaři????? Koho tím myslíte?


napsal(a): siki [Odpovědět]

emu

sobota, 9. květen 2009
11:22

emu

to siki: No právě, že ten Žebrák není klasická vesnice, je to relativně turistické středisko (hrady). Pochopitelně, místa na dálnici a poblíž turIstických atraktcí jsou něco jiného. Podstané je, aby do místa pravidelně jezdili lidé od jinud. A to Broumy nejsou, třeba se však právě pivovárek stane onou atrakcí (chtělo by to ho zpřístupnit exkurzím) :)


ICQ: 449477888

napsal(a): emu [Odpovědět]

siki

sobota, 9. květen 2009
11:43

siki

to emu: Broumy jsou přestupní stanící na Bus z Hořovic do Skryjí na Berounku a v létě se tam pohybuje spousta čundráků.....A ti taky něco vypijí:-) Exkurze asi nepůjdou, protože ho pan Matuška má přímo u svého domu v přístavku na zahradě....nevím...


napsal(a): siki [Odpovědět]

Jarda

neděle, 10. květen 2009
11:27

to emu:
Na vesnici ale nežijí jen pivní skauti, co musí každé odpoledne urazit svých deset, dvanáct piv, jedno jakých, hlavně levných.
A Stella? Snobárna, v Belgii velmi rozšířený běžný ležák z velkovýroby. A zde: hogofogo. Netvrdím, že je špatná, ale proč by měla stát víc než třeba Budvar 12°.
Ono by to chtělo také trošku osvěty, třeba pokud je soutoč poctivého piva z minipivovaru a europiva, pak třeba nalepit plakát, jak se pivo dělat má a jak se někdy dělá. A že vyrobit pivo za 20 a prodat za 30 je normální, ale vyrobit rychlokvašku za 4 a prodat za 18 je na přesdržku, i když je o 12 levnější.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 10.05.2009 ve 11:28:43


napsal(a): Jarda [Odpovědět]

Kejna

pátek, 15. květen 2009
13:37

Kejna

to Jarda: prodejem toho produktu (schválně nepíšu pivo) vyrobeného (schválně nepíšu uvařeného)za 4, musí zaplatit ještě všechny ty Košťály, Brucknery a Baroše, no a samo taky bezva klipy z Jugošky. Spotřebitel se tak utvrdí ve stokrát omleté pravdě o prvotřídní kvalitě a osobních zárukách :-) taková je doba.


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

Michal

čtvrtek, 7. květen 2009
23:55

Michal

to emu: Tak já nevim, ale v tomhle bych nerozlišoval město a vesnici, nežijem v době socializace. Mě taky nevadí, dát si o víkendu pár piv za 30+ kč, ale že by to bylo únosný celej tejden to fakt ne, to bych ty prachy musel přehazovat vidlema, pak by mi to bylo šumák.


ICQ: 260962312

napsal(a): Michal [Odpovědět]

Dwarf

pátek, 8. květen 2009
10:31

Dwarf

to Michal: mám radu: kup si vidle a máš to :-)


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

Honza Svetpiva.cz

pátek, 8. květen 2009
20:51

Honza Světpiva.cz

to siki: nejak jsem to mel zafixovany z clanku o sestem srazu Beerborce a vymene domovaricskych laskomin...


siki

sobota, 9. květen 2009
19:41

siki

to Luděk: Baže, mě to povídej, já sem přímo ze Žebráka:-) Radeč, Valdek, koukám, že se vyznáš......I mě tuze zajímají hrady/nehrady...ještě tu máme Řebřík :-)


napsal(a): siki [Odpovědět]

Děkan

středa, 6. květen 2009
09:02

Děkan

Potěšující článek, vesnický pivovárek uprostřed krásné přírody, k tomu pivo ze "zlatých" rukou pana Matušky, tuto aktivitu je třeba podpořit, v našem případě alespoň zvýšenou konzumací "Matušky". Budeme se těšit na další zprávy od autora článku, hlavně kdy bude pivečko na čepu v Broumech a v okolí.


napsal(a): Děkan [Odpovědět]

Malakin

středa, 6. květen 2009
06:10

Malakin

Siki, jak jsi přišel na to, že se "U Sv. Tomáše" v 70. letech "nabízelo tmavé nuselské pivo"? Tou dobou nuselský pivovar už dávno nefungoval, nejednalo se tedy spíš o tmavou "nuselskou" 14ku Preláta, která se vařila od r. 1960 v Braníku?

Jinak ten komínek je vážně uchvátnej. Řekl bych nejhezčí část pivovaru. Ještě k němu dostavět minisladovnu a bude to super. :)
---------------------------------
Zpráva byla upravena 06.05.2009 ve 17:17:18


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Jiri.J

středa, 6. květen 2009
10:56

to Malakin: Od 70. let se U sv. Tomáše čepovalo 12% tmavé z Braníka, nikoliv 14%, pokud vím.


napsal(a): Jiri.J [Odpovědět]

Malakin

středa, 6. květen 2009
12:30

Malakin

to Jiri.J: Jj, to jsem z výše uvedeného textu taky pochopil. :) Já chtěl spíš vědět, odkud Siki čerpal informace o tom nuselském pivu. Podle mě už v 70. letech Preláta Braník nevařil a nahradil ho právě onou tmavou 12kou. Přesnější informace by mohly být v knížce od Milana Poláka "Pražské pivovárky", tak pokud ji někdo má po ruce, nechť do ní mrkne...


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Jiri.J

středa, 6. květen 2009
12:47

to Malakin: No možná se ho tam čepovali do uzavření Nuslí. Pro mě je to taky nová informace. Třeba nám Siki odpoví:-)). Tmavý Braník se čepoval i ve výčepu v Branické sklípku.


napsal(a): Jiri.J [Odpovědět]

siki

středa, 6. květen 2009
15:54

siki

to Malakin: Čerpal jsem z knihy Pražské pivovary a pivovárky od Milana Poláka, nakl. libri...


napsal(a): siki [Odpovědět]

Malakin

středa, 6. květen 2009
17:15

Malakin

to siki: Tu knížku u sebe zrovna nemám, nemohu tedy posoudit, zda jsi jeho slova náhodou jenom špatně nepochopil nebo zda tam skutečně nemá chyby on. Pro jistotu jsem však pana Poláka požádal o nějaké to upřesnění. Snad si najde chvilku na přečtení jednoho článečku...


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

siki

středa, 6. květen 2009
17:35

siki

to Malakin: to Malakin: Já jí po ruce mám a myslím, že sem špatně nepochopil....Můžu ti citovat, jestli chceš...


napsal(a): siki [Odpovědět]

Malakin

čtvrtek, 7. květen 2009
09:03

Malakin

to siki: Tak jsem obdržel odpověď od pana Poláka a zde vám ji předkládám k posouzení:

Dobrý den,

při psaní jsem vycházel ze vzpomínek syna pana Pavla Šmelhause, posledního sládka a nájemce U Tomáše. V Nuslích se opravdu v té době pivo asi již nevařilo, ale byla v provozu ještě sladovna. 60. až 70. léta se špatně dokumentují, protože Pražské pivovary, n.p. vykazoval výstavy jednotlivých pivovarů tak, aby se plnil plán, a tak se není o co opřít. Mluvil jsem o tom mnohokrát se sládkem panem Bílkem z Měšťana i s již zemřelým podstarším z Braníku ing. Vrzáněm a také s Ivanem Chramosilem od Fleků, kteří mi umožňovali přístup k archivům a vyprávěli o čachrech s pivem mezi jednotlivými pivovary. Pravda je, že se mi nepodařilo dohledat přesné datum uzavření Sv. Tomáše i Nuselského pivovaru. Dokonce mi s tím nepomohl ani Pavel Jákl. Stoprocentně se tedy nedá vyloučit, že by alespoň nějakou krátkou dobu se nečepovalo nuselské pivo u Tomáše, případně že by se zaváželo nuselské pivo k Tomášovi při výpadku vaření, jak se dělo i U Fleků, kde měli děravou střechu a když pršelo, tak se jim na štoku ředilo pivo dešťovou vodou... (Jinak jsem se v knize snažil nic nevymýšlet, tak nemám potuchu, proč bych to jinak psal....)

Ono uzavření pivovaru je samo o sobě ošemetný termín. Je jím uvaření poslední várky, nebo vyčepování posledního sudu??? V historii českého pivovarnictví je mnoho bílých míst. Snazší je dohledat leccos z 19. století než z dob socialismu...

S díky za Váš dotaz,

Ing. Milan Polák
ředitel nakladatelství
MILPO MEDIA s.r.o.
Husinecká 29
130 00 Praha 3

---------------------------------
Zpráva byla upravena 07.05.2009 ve 09:08:20


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI