Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Restaurace U Václava IV.

Hospody, hospody a restaurace ...


verze pro tisk

Restaurace U Václava IV.

Restaurace U Václava IV. [p244]

Obec Točník se svými 251 obyvateli nepatří k největším a přesto je to místo celkem známé díky přilehlým hradům Žebrák a Točník. Dále se ve vsi nacházejí tři pohostinská zařízení, jedno na hřišti přímo pod hradem Točník mající v nabídce Staropramen, kafé bar Bárka, jenž je zaměřený, jak název napovídá, spíše na návštěvníky prahnoucí po klidném posezení u kávy, mající jen lahvové pivo, za to ale jedenáctku Bernard (plus Prazdroj), a sídlící v budově bývalého pivovaru.

Dále je tu hostinec, o kterém dnes bude řeč, restaurace U Václava IV., mezi místními známa i jako Na Kocandě. Tento podnik je zajímavý tím, že jako jeden z mála v republice nabízí jen a pouze březnický Herold a to bez další přítoče (nepočítáme-li lahvový Birell pro řidiče).

Hostinec U krále Václava IV
Hostinec U krále Václava IV

Do Točníka se nejlépe dostaneme z necelého dva kilometry ležícího města Žebrák, které je obdarováno dálničním sjezdem téměř přesně v polovině dálnice D5 z Prahy do Plzně. Samotná budova podniku je velice dobře viditelná a nalezneme ji po pravé straně po cca padesáti metrech po vjezdu do vsi od Žebráka. Je zelená a již zvenčí nás vývěsní štít upozorňuje, že se zde netočí ledajaké a všude běžné pivo, nýbrž právě Herold.

Neváhejme tedy a vstupme dovnitř. Po projití dvojích dveří se ocitneme v místnosti výčepu, která se hned po prvním průzkumu každému zalíbí pro svoji útulnost. Spousta fotografií a starých pohledů na Točník a zmíněné hrady, staré lahve, pípy, obraz císaře pána, chmelový věnec, vše rozmístěno po zdech a nad výčepem, leč vůbec to nepůsobí nějak přeplácaně.

Nejkrásnější jsou zde ovšem veliká a funkční kachlová kamna, do kterých se přikládá ze sálu, aby se nerušili hosté a u kterých je v zimě, když se topí, opravdu pekelné teplo, tváře tu zrudnou jak po osmi kořalkách.

Interiér s výčepem a kachlovými kamny
Interiér s výčepem a kachlovými kamny

Po zasednutí k jednomu z pěti dřevěných stolů (tři větší pro asi 6-8 lidí a dva menší pro čtyři) se k nám již blíží sympatický výčepní s dotazem, co že si dneska dáme. Na výběr máme ze stálé nabídky tří točených piv - světlé 10°, světlé 12° a tmavé 13°. To vše za velice přijatelné ceny (16,-, 18,- a 20,-). Při zvláštních příležitostech, jako jsou Vánoce, Velikonoce, nebo třeba na prvního máje, se pak nabízí polotmavý Granát 14° za 22,-.

My již máme objednáno a na stůl je nám přinesen keramický podtácek spolu s půllitrem s uchem a v něm se skrývá umně natočené pivo. Na první pohled jistě zaujme již půllitr, který je potisknut nejen znakem Herolda, ale i přímo názvem této restaurace. Doporučuji ochutnat všechna tři, případně čtyři piva, jelikož jejich kvalita a chuť je vskutku výborná. Já si nejvíce pochvaluji dvanáctku, kterou si zde také dávám nejčastěji.

Pěna drží po celou dobu vychutnávání moku (pokud tedy nejste loudové) a na stěnách sklenice zůstávají oku lahodící krásné kroužky. Je vidět, že se zde o výčepní zařízení řádně starají a o pivu něco vědí. Po krátkém rozhovoru s jedním, či druhým, číšníkem (jsou to bratři) nabudete dojmu, že pivu skutečně rozumějí a svorně odmítají, že by někdy přešli na nějakou jinou "známější" značku.

Štamgasti zprvu nadávali, nějací začali chodit i ke konkurenci na hřiště, ale po čase zjistili, že známá značka ne vždy znamená dobré pivo. A tak je již dnes jeden větší stůl víceméně rezervován právě jim (světe, div se, ten nejblíže pípě) a pivo jim chutná.

Zahrádka s oknem k obsluze
Zahrádka s oknem k obsluze

Pokud jste třeba sami, nezoufejte, na stěnách visí vždy čerstvý denní tisk a samozřejmě nechybí poslední výtisk Pivního kurýra. Je zde myšleno i na ty, kteří si raději sednou venku. Hostinec je vybaven i zahrádkou s pěti stoly a lavicemi, kde ale nemůžeme počítat s obsluhou a musíme si objednávat u okénka, které je však přímo u stolů. Zároveň se musíme smířit s obyčejnými půllitry a papírovými podtácky - a to ze zcela pochopitelných důvodů.

Pokud se rozhodnete navštívit toaletu, musíte projít přes sál, kterému vévodí menší podium a několik trofejí po zdech. Zde je možno si domluvit (s patřičným předstihem) jakoukoliv oslavu pro větší počet lidí. Samotné záchody jsou čisté a při posezení na míse se vám dokonce naskytne krásný výhled na točnický hrad, jak romantické.

Krásný výhled z toalety
Krásný výhled z toalety

Dostanete-li hlad, místní vyhlášenou specialitou je koleno s vynikajícím sosem za lidovou cenu 20,-/10dkg (při dvaceti jste solidně napraní). Dále zde nabízejí asi tak dvě hotovky a spoustu studené kuchyně. Obzvláště podařené je uzenářské prkénko, případně sýrové... Ještě je třeba zmínit vskutku obří výběr z vín, čímž jistě nalákáte své drahé protějšky a pokud se rozsedíte, je možno využít i hostinské pokoje.

Specialita podniku koleno (zde 10 dkg)
Specialita podniku koleno (zde 10 dkg)

Za zmínku stojí i samotná výčepní stolice, která není dnes již "klasická" páková (ta, kde se natočí pivo bez pěny a pak se jednoduchým pohybem pěna dodělá), nýbrž funguje na principu, který známe spíše ze starších dob a dnes je to opravdu rarita, tj. s pákou otočnou do stran.

Já mám tuto hospodu velice rád a ačkoliv se nachází v sousední obci, neváhám a moc rád jí navštěvuji, je také velice vhodná jako výchozí bod a cíl Vašich cyklotoulek. Podnik se mně líbí natolik, že jsem se rozhodl uspořádati zde i svoji svatební hostinu, aby i příbuzní poznali, jaké že vynikající pivo existuje...

Hostinský sál
Hostinský sál

Zkrátka a dobře, jestli máte cestu kolem, ať už po dálnici Praha - Plzeň, nebo snad z druhé strany, od Rakovníka, neváhejte se zde zastavit, posedět a případně i navštívit oba hrady. Snad jedinou zdejší nevýhodou je otevírací doba - v týdnu až od 15:00 (v pondělí zavřeno) a o víkendu pak od 13:00.

Ještě musím upozornit, že tato hospoda je velice vyhledávaná, co se různých oslav týče, čili je vhodné se informovat, zda zrovna nějaká soukromá akce neprobíhá. To je potom zavřeno. Více informací vám, jistě rádi, zodpoví majitelé tohoto skvostu mezi restauracemi bratři K + V Paterovi, které můžete kontaktovat na telefonu 311 532 016.

Ještě dám k dobru několik odkazů (zde... a zde... ) na okolí. To aby se návštěva zájezdního hostince mohla spojit s příjemným poznáním historie hradů, na kterých se mimo jiné přes léto koná hafo akcí, spousta je pak vhodná zejména i pro vaše ratolesti.[Michal Sýkora] [Zobrazeno 19354x] [3. červen 2008]
[Restaurace] [comments: 13] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Honza

pondělí, 1. červenec 2013
08:32

honza

Hospoda, která určitě stojí za návštěvu. 100% spokojenost s pivem i kolenem.


napsal(a): Honza [Odpovědět]

Mauler

čtvrtek, 4. červen 2009
13:47

Mauler

hospůdku jsem navštívil minulý měsíc-a musím říct,že paráda-má to své kouzlo(lokál,kamna,výzdoba..) a to pivečko!na porcelán prostě luxus.Pšenici lahvovou jsem si odvezl domů,takže spokojenost.Jídlo poctivé a za příjemné ceny.


ICQ: 330508936

napsal(a): Mauler [Odpovědět]

Adsense

20. květen 2024
12:20


posted by: Inzerce

siki

pátek, 8. květen 2009
20:39

siki

do 14ti dnů by měl být v nabídce pšeničný Herold, pouze však lahvový....


napsal(a): siki [Odpovědět]

Chody

pátek, 8. květen 2009
23:36

Chody

to siki:
A kdo se nebude moci dočkat, tak ve Vrčeni by měl být už koncem příštího týdne :)


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

kopernik

pondělí, 9. červen 2008
20:59

mily pivni pratele, diky moc za tento clanek. Cely vikend jsem probdil pri lahvovem v pivni pousti, abych se vratil domu do podkrkonosi a cestou se zastavil na kocande /v nedeli 8.6./Kam se hrabe bitner, tohle byl muj nejkrasnejsi hospodsky zazitek=vynikajici pivo, skvely nakl. herm. a bodra obsluha....dekuju=kez bych se Vam nekdy mohl revansovat..diky mocx


napsal(a): kopernik [Odpovědět]

Henri

středa, 4. červen 2008
22:19

Henri

to emu: V Praze jsem jezdil (cyklo) na Herolda do Šárky do výletní restaurace Dívčí skok. Točili zde sv. 11 a tm. 13. S pivem jsem byl vždy velmi spokojen a rád jsem vymýšlel zajížďky přes tuto lokalitu. Když jsem se tam vypravil poprvé letos, zjistil jsem, že Herold již na čepu není. Naštěstí výměna nebyla z nejhorších a nebyl nahrazen žádným Eurem a točí se Svijany (sv.11 Máz a tm.13 Kněžna). Tázal jsem se výčepního (majitele?) na důvod záměny, cituji odpověď: Herolda jsem se zbavoval velice nerad, když se jim povedla 11, tak byla mnohem lepší než Svijanská, ale bohužel měli velké výkyvy v kvalitě a někdy bylo pivo vyloženě špatné a proto jsem přešel na Svijany, které drží svůj standard. Škoda, já měl asi vždy štěstí na dobrou várku a obvzláště tm. 13 mě moc chutnala.


napsal(a): Henri [Odpovědět]

Dwarf

středa, 4. červen 2008
17:18

Dwarf

to siki: taky jsem tam byl... byla to 1. záchrana, když jsme jeli Berounku...


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

kopernik

středa, 4. červen 2008
16:38

to siki: tam sem byl=prijemna hospudka


napsal(a): kopernik [Odpovědět]

Chich

úterý, 3. červen 2008
23:37

Siki....po D5 nikdy nepřijedu, což dodat, že ač bídně, lze použít i největšího bordelu v republice....


napsal(a): Chich [Odpovědět]

siki

úterý, 3. červen 2008
17:41

siki

kopernik: Hermelín mají...a výtečnej :-) A ještě pak Pivní sýr s cibulkou, taky dobrý. Když si byl na tom Týřově, měl si zajet do Skryj, tam točí Zlatopramen, lepší něco, než hnus...


napsal(a): siki [Odpovědět]

kopernik

úterý, 3. červen 2008
17:02

pred nedavnem jsem navstivil sousedici hrady krivoklat a tyrov, ale nepotkal jsem nic jineho nez heineken(krusovice) G a samoser..No a na podzim me ceka tocnik, zebrak + heroooold...mimochodem maji tam nakl. hermelin?


napsal(a): kopernik [Odpovědět]

emu

úterý, 3. červen 2008
11:00

emu

ale pivovar Herold, o ten se bojím, jedna taková hospoda ho neuživí, moc dalších už v Česku nemá. A americký majitel ho prý prodává. Sílící koruna ničí vývoz do USA, který je pro Herolda klíčovým trhem.


ICQ: 449477888

napsal(a): emu [Odpovědět]

Dan

úterý, 3. červen 2008
10:41

Dan

Tak tento článek mně opravdu potěšil. Na Točník a okolí jezdím docela často, v této hospůdce jsem ale ještě nebyl. Budu to muset rychle napravit. A opravdu se těším na pivo točené klasicky, kohoutem, né pákou "s reverzem". Klasické kohouty se už moc nevidí. A pokud je tam navíc tak útulno...
Hlavně aby hospůdka do budoucna odolala tlaku "oblíbených" chemiček...


napsal(a): Dan [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI