Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Harrachovská pivní zkušenost

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Harrachovská pivní zkušenost

Harrachovská pivní zkušenost  [p193]

Spojení skla, piva a skelného pohledu většinou věstí, že konzument završil míru a je zralý na odpočinek. Existuje však na světě jedno jedinečné místo a ano nachází se v naší nádherné vlasti, kde toto slovní spojení má ještě jinou dimenzi významu. Správně, jedná se o Harrachov, sklárnu, brusírnu, minipivovar, pivní lázně, restauraci, hotel a muzeum v jednom.

Když jsem před dvěma roky psal o pivních lázních v Chodové Plané, netušil jsem, že celkem brzy vzniknou další pivní lázně , a to v Harrachově. Dlužno dodat, že záhy v novinách proběhla ostrá rozepře mezi oběma pivovary kvůli označení „Pivní lázně“. Jak nakonec spor dopadl, jestli se poprali právníci nebo došlo na duel, to nevím, avšak pivní lázně v Harrachově zůstaly.

Rozhodl jsem se je proto s přáteli vyzkoušet a porovnat s Chodovarskými. Jeden srpnový víkend jsme tedy vyrazili do západních Krkonoš. Přivítal nás nečas, horám vládlo sychravé počasí, které se postupně měnilo v déšť, ale to nám nevadilo; naopak nás hezky navnadilo na horkou provoněnou pivní lázeň. První zastávkou byla recepce. Zde leží počátek všehomíra. Zde se zapisujete a dostáváte klíč od hotelu. Zde se přihlašujete do pivních lázní a dostane se vám poučení a lázeňského kupónu. Zde je možno nakoupit skleněný půllitr na památku či do sbírky v několikera provedeních.

A konečně: je zde také možno nakoupit pivo. Zajímavé je, že se prodává v 0,7l nebo 3l plastovém balení. Světlá osmička se jmenuje Huťská, ležák je František a černé se prodává pod názvem Čerťák. Samozřejmě jsme hned koupili zkušební vzorky k degustaci. Huťskou osmičku jsem nepil – přiznávám, že mi chuťově víc vyhovují ležáky. Světlý František byl výtečný. Plné pivo, s příjemnou hořkostí a zvláštním dozněním na jazyku. Černý čerťák mi moc nezachutnal – myslím, že je však dobrou variantou pro ženy, které mají raději sladší piva.

Hotel je dle mého názoru přestavěná ubytovna, ale pokoje jsou slušně vybavené a ohromnou výhodou je cena. Parkoviště je přímo před recepcí.

Pokud chcete navštívit lázně, zaplatíte na recepci, dostanete poukaz a poučení, kam máte jít. Na začátku je šatna, kde odložíte své svršky. Pak vezmete bílý lajntuch, do kterého se zabalíte jako Římani. Ještě předtím se však musíte vysprchovat, abyste nelezli do lázně zadělaní jak jetel. Po sprše vejdete do společné odpočívárny, kde se nachází lázeňský pult s barem. Tady můžete dostat před koupelí pivko. Celkem máte během procedury nárok na dvě piva, ale když jste hodní, určitě jich dostanete víc.

U Baru
U Baru

Vany tu jsou na rozdíl od Chodovaru v jednotlivých místnostech (2 vany / místnost). Když jsem přišel k vaně, byla v ní pouze voda s kousky chmele. Opatrně jsem tam vlezl – voda byla opravdu horká, ale to mi nevadilo – a rozvalil se. Pak náhle z kohoutku nad vanou začalo téct pivo (dodnes si nejsem jistý jestli černé nebo řezané). Bylo studené, a tak mírně zchladilo teplotu vody – celkem vám natočí do vany asi 5l pěnivého moku.

Pohoda v lázni
Pohoda v lázni

V tom se pak rácháte a relaxujete cca 30 minut. Věřte mi, že to úplně stačí. Pak vylezete, ležíte na lehátkách zabalení do dek a je vám nádherně. K tomu vám ještě přinese pan lázeňský pivko a pochopíte, že jste v ráji. Pokud chcete, můžete si objednat masáž, nebo nakoupit drogistické produkty vyráběné z piva.

Výluh
Výluh

Kdybych měl srovnat s Chodovarskými, myslím, že budete spokojeni v obou. Chodovarské mají takovou komorní atmosféru – jsou koneckonců ve skále – a všechny vany jsou v jedné místnosti oddělené závěsy. Tady si užijete víc soukromí a máte možnost ochutnat pivo, co vám přitéká do vany. Jinak platí stejné zásady jako jsem psal minule – je potřeba se ponořit, aby přátelské kvasinky působily na celý povrch vašeho těla.

Po koupeli je vhodný odpočinek na pokoji, abyste byli čilí a svěží na večerní program – restauraci. Ta je umístěna přímo nad sklářským provozem. Z restaurace se dá vyjít na ochoz nad tavicí pecí a pozorovat, jak žhne do noci, připravená na ranní směnu. Jinak však musím říct, že restaurace mě příliš neoslovila. Dobré je, že vnitřek je prostorný a dřevěné lavice bytelné. Obsluha je pohotová a příjemná. Na druhou stranu – výběr jídel je dost omezený a pivo citelně dražší, tj. 39 Kč za půllitr, což je skoro o polovinu víc než pivo koupené z recepce. Myslím, že to je docela dost třeba i na Prahu.

Pec
Pec

Navíc ty nevkusné upoutávky nad pípou připomínají jídelnu s rychlým občerstvením. Četl jsem s panem Novosadem rozhovor, ve kterém prohlásil, že nechce nějakou luxusní oázu, ale normální podnik, aby se tam cítil dobře třeba dělník, lyžař i kravaťák. Něco na tom je; jen si nejsem jistý, jestli by nebylo lepší udělat zvlášť restauraci a hospůdku, protože dělník ani kravaťák nebude sedět v hospodě s nehospodskými cenami, každý z jiných důvodů, a lyžař-host nebude chtít jíst stále do kolečka guláš, vepřo knedlo zelo, svíčkovou a pečená žebra či koleno. Nicméně, tři Františkovy ležáky a vepřové koleno s chlebem byly zcela k mé spokojenosti.

Restaurace
Restaurace

Ráno jsme se vypravili se skupinou asi 50 lidí na prohlídku provozu a muzea. Vřele doporučuji. Harrachovská sklárna se navíc nedávno zapsala do Guinessovy knihy rekordů, ale to už je jiný příběh. Tak zajeďte někdy ochutnat Františka a odpočinout si v pivní lázni![Martin Cabalka] [Zobrazeno 7511x] [1. říjen 2008]
[Minipivovary] [comments: 3] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

tumis

čtvrtek, 2. říjen 2008
18:27

Je to asi 14 dnů od naší návštěvy Krkonoš. V lázních jsem sice nebyli a nocovali rovněž jinde, ale sklárna i pivovar je fajn. Báječné pivo, příjemná obsluha.


napsal(a): tumis (tumis1030(a)seznam.cz) [Odpovědět]

mantas

čtvrtek, 2. říjen 2008
01:20

Mantas

S obsluhou mám opačné zkušenosti. 27.9. jsem vypil za hodinu jedno pivo a o druhé jsem si musel několikrát říkat. Jeden manekýn (číšník) mě odkazoval na druhého. U nás by je z toho prvního patra vyhodili oknem. Tak jsem se rychle odporoučel a radši koupil PETky. Ceny pro zahraniční klientelu (Poláky a Němce):-(


napsal(a): mantas [Odpovědět]

Mnich

středa, 1. říjen 2008
20:49

Mnich

Minulý rok jsme strávili ve sklárně Novosad týden. Mohu jen potvrdit zde napsané. Ubytovna v pohodě za velmi příznivou cenu; pivní lázně perfektní s příjemným personálem; pivo skvělé!, koukám, že v restauraci už ho podražili, rozhodně se vyplatí nakoupit ho na recepci; s kritikou restaurace souhlasím, i když je to vcelku příjemný prostor s varnou, není to místo, které by vás zrovna lákalo k další návštěvě; ten výběr jídel je opravdu slabý; exkurze po provozu sklárny byla velmi zajímavá, taky doporučuji; jediné co mě zklamalo byla slibovaná "exkurze do pivovaru", která se při vstupu do restaurace s varnou v podání paní průvodkyně (která jinak věděla vše o výrobě skla) skládala pouze z jedné věty: "Tak tady se podívejte, jak se vaří to pivo." Jinak opravdu doporučuji, jako dovolená je to ideální :)


napsal(a): Mnich [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI