Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Tradiční pivovar v Rakovníku

Jak to vlastně v tom pivovaru dělají


verze pro tisk

Tradiční pivovar v Rakovníku

Tradiční pivovar v Rakovníku [p243]

Zpráva č. 30 o stavu pivovarnictví v Čechách

Vážení pivní přátelé, milí čtenáři,

Máme tu rčení "Una ceres Raconae" … aneb jedno (jedinečné) pivo z Rakovníka, ale řeknu Vám: jestli je něco tajemnějšího, neprůhlednějšího, spletitějšího a nejistějšího v českém pivovarnictví, tak to byly (a možná ještě jsou) majetkové poměry a osud pivovaru v Rakovníku. Mnoho nechybělo a toto rčení by se stalo jen vyčpělou nepravdivou floskulí. Neboť studujeme-li blíže, kdo vlastně vlastní či vlastnil pivovar, dostáváme se k české společnosti kupující pivovar pro společnost kanadskou, která je registrovaná na Kypru a za kterou možná stojí ruský oligarcha. Ten tradiční český pivovar nazve Czech Brewery – Rakovník. Mohl to tam dát rovnou azbukou. A bylo by vymalováno, haha. No dělá se mi z toho tak trochu zle. Toto je náš globální svět. Co jsme chtěli, to máme! Kanaďané jsou zřejmě natolik neschopní, že si ani neumějí koupit firmu sami. Ale co? Já taky někdy posílám kluka pro pivo. A někdo to tak asi musí mít - čím spletitější tím lepší… Alespoň se pak neví, kdo to všechno zpackal, kdyby to náhodou nevyšlo.

Pivovar Rakovník - pohled z ulice
Pivovar Rakovník - pohled z ulice

Nicméně pivovar tu stojí již od roku 1454. Doufejme tedy, že nebude jen stát dál jako ten v oné slavné písničce o Jarošově (co sice stojí, ale nevaří), ale že zde bude jedna várka stíhat druhou. Dnes se společnost nově jmenuje Tradiční pivovar v Rakovníku a.s.. Noví majitelé jsou, také tradičně, z Ruska. Jistě mají na sobě břemeno bývalé narůstající ztráty a budou se s tím muset nějak poprat. Pan Ing. Gregorič, nový ředitel pivovaru, bude mít jistě co dělat. A já jim osobně všem přeji jen a jen úspěch.

CzechBeerMan v Rakovníku
CzechBeerMan v Rakovníku

Byla by škoda, kdyby město Rakovník ztratilo kus sebe sama. To už by jistě nebyl ten Rakovník, co býval. A jak to v pivovaru vypadá nyní, se spolu teď podíváme. Ale předtím si otevřme třeba jednoho tmavého Bakaláře… Provázet nás bude paní doktorka Drahoslava Pittnerová (moc jí za pozvání děkuji), ředitelka marketingu, nebo chcete–li to pěkně česky: osoba zodpovědná za to, že peníze tečou hlavně do pivovaru, nikoliv opačně. Prodat, prodat, prodat, jednoduchá to rovnice. Tak to má a musí být.

Varna
Varna

Ve varně vidíme klasickou čtyřnádobovou poměděnou sestavu: varna, scezovačka, vystíračka, která už nějaký ten rok pamatuje. Cedulka na stěně říká: „Varna byla postavena 1976 – 1980 za vedení ředitele závodu Františka Pály“ Chci věřit, že pan Pála byl schopný ředitel pivovaru. V těch dobách totiž stačilo být hlavně schopný straník. Vypadá to, že od roku 1980 se na varnu nesáhlo.

Spilka
Spilka

Rakovnickou spilku tvoří také klasické otevřené kádě. Kolik jich tu je přesně nevím a neptám se, ale plných je sotva půlka, což mě zaráží. Vypadá to jakoby nový majitel začal teprve vařit. Také nevím, zda jsem přeslechl nebo spletl údaj, který mi sdělila paní doktorka - průvodkyně, ale Tradiční pivovar v Rakovníku měl loni uvařit jen 15 000 hektolitrů. To se mi zdá hodně málo.

Sklep
Sklep

Výrobní portfolio se skládá z těchto piv: tmavý ležák 12°, polotmavé výčepní 11°, pivo světlé výčepní 10°, nealkoholické světlé pivo, světlý ležák 12 ° (5% alkoholu) prodávaný pod názvem Premium a polotmavý speciál jménem 555 17° (7% alkoholu). Všechna piva jsou prodávána pod značkou Bakalář, na jehož osobu se váže legenda. Přečtěte si o nezbedném bakaláři na oficiálních webových stránkách pivovaru. Na ruský trh se vyváží pivo z Rakovníka pod značkami Pražečka a Černovar...

Lahvárna
Lahvárna

Pivovar v Rakovníku je pivovarem, který převážnou část produkce vždy umisťoval na cizí trhy. A je tomu tak i nyní: Rusko, Německo, Kanada a hlavně Izrael... Na dvoře vidíte sudy označené Brewed in Czech Republic určené pro německou společnost Germany International Beverages Limited (GIB). Zní to vznešeně, ale dá se to přeložit jako Německá Mezinárodní Nápojová Skupina. Ale co mě sejří více je, že Ti Němci si hned na ten samý sud napíší: „Product of GIB Ltd“, neboli „Výrobek společnosti GIB“. Hej Hej … to pivo bylo uvařeno v Čechách! Tak jakejpak „prodakt“ společnosti GIB? Rychle se tam proberte pánové v Německu!

Sudy
Sudy

Tohle je další nešvar dnešní doby. Někdo něco v potu a s láskou udělá a vytvoří a druhý si na to lacině prdne nálepku, že to udělal, že je to jeho jen proto, že si to koupil, že má prachy nebo že má pěkný sudy a umí se pěkně učesat! Tak takhle ne…

Jinak pivovar opravdu působí hodně hodně zašle a já jsem rád, že nám byl takto ukázán. Alespoň pak budu příjemně překvapen, jak ho nové vedení zvelebí. Předchozí majitelé opravdu investoval jen malinko. Pokud vůbec. Spíše bych řekl, že investovali tam, kde to bylo nutné, aby se vůbec mohlo vařit. O nějaké „duševní“ nadstavbě se nedá mluvit.

Nádvoří
Nádvoří

Byl jsem v pivovaru v dubnu 2011 a bylo mi řečeno, že se v květnu začíná rekonstrukce lahvárny. Dnes je září a já věřím, že lahvárna voní novotou a je zrekonstruovaná.

Já osobně to pivo Bakalář vždy rád píval, dalo se vypít a je tam trochu i osobní kouzlo. Můj praděd byl z blízkých Mutějovic, kde je dnes mimochodem také minipivovar. Otec vzpomínal, že jeho děda (tedy onen můj praděda) měl za humny 5 řádků chmele a že sklizeň potom prý prodával. Bůh ví, jestli těch pár chmelových šišek nevozil osobně do Rakovníka do pivovaru. Kdo ví?

Dotkni se legendy...
Dotkni se legendy...

Přeji tradičnímu pivovaru v Rakovníku světlé zítřky. Přeji si, aby oněch 50 zaměstnanců, co tam nyní pracuje, tam zůstalo a aby se také přijímali noví, což by znamenalo, že výroba roste… Přeji si, aby oněch cca. 100 restaurací a hospod, kde se Bakalář v republice točí, u této značky vydržely a spíše aby ještě přibývaly další. UNA CERES RACONAE. No řekněte, jak Vám chutná pivo Bakalář?


Logo CBM
S pozdravem a úctou
Váš Libor Vojáček alias CzechBeerMan
pivní promotér, reportér a degustátor
Teplice
Album vypitých piv
Album pivních suvenýrů


[Libor Vojáček] [Zobrazeno 12955x] [1. září 2011]
[Exkurze] [comments: 15] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Martin Stanko

čtvrtek, 11. prosinec 2014
11:53

Musím říct, že jsem dlouho průběžně - spíše pasivně hledal pivo, které by mi fakt chutnalo, i když nejsem pivař.. a s překvapením jsem po letech narazil na řezané výčepní Bakalář a od té chvíle už fakt nemusím hledat jiné pivo..


napsal(a): Martin Stanko [Odpovědět]

Jozef

čtvrtek, 7. srpen 2014
14:10

Pijem pivo Bakalár v Podhájskej ,je veľmi dobré.Aj by som ho kupoval,len neviem kde sa na Slovensku predáva.


napsal(a): Jozef [Odpovědět]

Adsense

22. duben 2024
12:44


posted by: Inzerce

štefan

pátek, 2. září 2011
21:52

Stefan

Bohužel musím souhlasit s předešlými názory, jakožto Rakovničák jsem nedal na Bakaláře dopustit (ačkoliv např. světlá desítka za poslední léta měla velmi střídavou kvalitu), zejména pak světlá dvanáctka byla pro mě ve své kategorii jedním z opravdu nejlepších piv, nicméně jak píše Rashid, zhruba od dubna šla její kvalita opravdu rapidně dolů, ten popis je zcela přesný, tak doufám, i když zřejmě marně, že se jedná jen o přechodný stav.


napsal(a): štefan [Odpovědět]

tomino

pátek, 2. září 2011
10:49

tomino

já jsem pil celé portfolio Bakaláře v lahvové podobě cca 1.měsíc zpět a pivo mi chutnalo...bez vad! :)


napsal(a): tomino [Odpovědět]

CzechBeerMan

pátek, 2. září 2011
06:56

CzechBeerMan

Marku, provázela nás dr.Pittnerová a říkám to v článku. O Pražečce a Černovaru píši, nečteš jen pozorně. Jseš ještě mladý muž . Závidím Ti ....


Malakin

pátek, 2. září 2011
08:13

Malakin

to CzechBeerMan: A jo, už to taky vidím, tak sorry. Příště tvoje články budu číst raději za střízliva. :-)


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Rashid

pátek, 2. září 2011
06:22

Pivo Bakalář asi od dubna 2011 má jinou chuť.Tu původní lehounce sladší měnící se na syrově hořkou je pryč. Byla vystřídaná nezajímavou sladkou chutí.A to je velká škoda. Mimochodem nechápu proč stále udávají na svých stránkách ležák 11 polotmavý za výčepní.Tenhle rozpor byl již na starých webových stránkách. Článek dobrý, ale chybí mi zde informace o výrobě Tatranského zámoku, který se nedá od nich koupit. Ano bůh chraň nejen naše pivo před barbary z východu.
Aspoň že, zmizely ty etikety s tou hroznou azbukou.


napsal(a): Rashid [Odpovědět]

Brouk Pytlik

pátek, 2. září 2011
01:06

Bohužel se musím připojit k názoru, že šel Bakalář s kvalitou hodně dolů.... snad bych to ani nepřičítal k "dobru" ruským investorům jako novému managemantu exKrušovice (Gregorič, Pitnerová....), už i v jejich původním působišti se snad víc snaží (Kjušovice jako tenkját), ale Bakalář fakt nic moc :-(


napsal(a): Brouk Pytlik [Odpovědět]

Dan

pátek, 2. září 2011
00:19

Dan

Bakaláře jsem si kupoval dost často, ovšem poslední dobou šla kvalita tak dolů, že je to hrůza! Patrně přizpůsobili recepturu ruské klientele.
Pivo je hodně do sladka a má neskutečně "pasterizační" pachuť.
Černé už je spíš polotmavé a vodové...
Bůch chraň naše pivovary před ruskými investory!


napsal(a): Dan [Odpovědět]

ladin

čtvrtek, 1. září 2011
20:32

Pred takovymi dvema az peti lety zpatky jsem oznacil Bakalare za nejlepsi prumyslove pivo v stredni cenove kategorii sehnatelne v karlovarskem kraji. Svetly i tmavy lezak vynikajici, polotmave vycepni (takze ne jedenactka, jak se snazili a snazi vsugerovat) prekvapive take a to presto, ze slabsi piva moc nemusim.

Pak to koupil jeden rusky majitel od druheho a ze soucasneho stavu je mi smutno. Sice se zvedl vystav o polovinu (predstav si, ze nedavno delali jen 10 tisic hl), ale kvalita je pryc. Svetly lezak nevyrazny, nijaky. Tmavy lezak s obrovskymi vykyvy v barve i chuti, nedavno pridan sacharin a ted dokonce nareden na vycepni...


napsal(a): ladin [Odpovědět]

Malakin

čtvrtek, 1. září 2011
21:38

Malakin

to ladin: Tobě je ze současného stavu Bakaláře smutno a já jsem s ním po dlouhé době naopak velmi spokojen, neboť co má pivovar nového majitele a vyšší odbyt, šla kvalita piva výrazným způsobem nahoru. Soudím však jenom podle sudového, u lahvového to samozřejmě může být jinak.

to Libor Vojáček: Mohl bys mi prozradit, kdo vás v tom dubnu pivovarem provázel? Jednalo se ještě o pana Maršálka, který dnes působí u Rybiček ve Stříbře, nebo již o někoho jiného?

Jinak mi v článku chybí informace o exportním pivu Černovar, donedávna vyráběném v českobudějovickém Samsonovi. Mohl bys to případně nějak doplnit? A nemáš nějakou informaci o tom, že by se v Bakaláři mělo začít i s výrobou Pražečky?
---------------------------------
Zpráva byla upravena 02.09.2011 ve 06:21:45


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Sekal

pátek, 2. září 2011
22:41

Sekal

to Malakin: Kam chodíš na točeného Bakaláře?


napsal(a): Sekal [Odpovědět]

Malakin

sobota, 3. září 2011
03:39

Malakin

to Sekal: Pravidelně na něho nechodím nikam, dávám si ho většinou jen na slavnostech (v červnu ČB, včera Žatec) a párkrát jsem ho měl taky na farmářských trzích na nám. Jiřího z Poděbrad v Praze a vždycky luxusní.

Jinak od 1. září mají v Rakovníku nového sládka, a sice pana Holopírka mladšího, donedávna podsládka Krušovic. Jsem na jeho práci velmi zvědav, hlavně pak na to, zda se potatí - pro neznalé, pan Holopírek starší byl posledním sládkem původního Bakaláře.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Dan

sobota, 3. září 2011
08:50

Dan

to Malakin:
Zkus si udělat srovnání točeného a lahvového Bakaláře. Moje negativní zkušenosti jsou s lahvovým. Teď si uvědomuji, že jsem si v průběhu léta párkrát dal točeného Bakaláře na farmářských trzích ve Stodůlkách, kde je každé pondělí stánek a to tak špatné nebylo. Ovšem tam má člověk chuťové vjemy ovlivněné třeba žízní kombinovanou s horkem.


napsal(a): Dan [Odpovědět]

vvahid

čtvrtek, 1. září 2011
20:09

vvahid

U Bakaláře asi došlo ke změně sortimentu,poněvadž tmavý i polotmavý je teď označený jako výčepní. Taky dneska byla otevřena nová projedna pivovaru na Vrchlického náměstí č.p. 151, přes výlohu jsem viděl, že jsou k mání i propagační předměty typu půllitry,třetinky,nějaký to tričko...


napsal(a): vvahid [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI