Rastal

Zvítězil Kozel, Plzeň se neprosadila

Jak vlastně to pivo chutná


verze pro tisk

Zvítězil Kozel, Plzeň se neprosadila

Zvítězil Kozel, Plzeň se neprosadila

První semifinále První pivní extraligy 2013: do finále postupují Kozel, Bakalář, Starobrno, Radegast a Pernštejn. První semifinálový postup Prazdroje skončil stejně rychle jako začal.

První semifinálové kolo První pivní Extraligy, které proběhlo 25. září 2013 v První pivní tramwayi bylo bez velkých překvapení – nebýt jeho vítěze! Málo favorizovaný Kozel, který sice ve všech předchozích letech postoupil do semifinálového kola, zatím však zaznamenal největší úspěch v r. 2011, kdy skončil desátý (tedy poslední) ve finále soutěže. Jeho letošní postup se ziskem 35 bodů by v lépe obsazených kolech na postup nestačil – a přece! Porota jej vyhlásila po skončení degustace se ziskem 24 bodů (průměrná známka 3, tedy dobrý) vítězem semifinále.

Degustátoři
Degustátoři

Favorizovaný Bakalář z Rakovníka skončil druhý se ziskem 28 bodů, poté co suverénně vyhrál své kolo základní části a dosáhl v ní vůbec nejlepšího hodnocení v základním kole. Následovali zástupci velkých značek, jejichž výsledky ze základní části také příliš nenaznačovaly postup do finále - třetí Starobrno s 29 a čtvrtý Radegast se 30 body. Pětici postupujících uzavřel opět málo favorizovaný Pernštejn s 32 body.

Semifinálová degustace
Semifinálová degustace

Letošní 1. semifinále se stalo hrobem favoritů z prvního kola, kdy nepostoupily Prazdroj, Černá Hora, Ostravar a Francin, navzdory tomu, že si v prvním kole vedly poměrně dobře. Podle očekávání propadla i Holba. Nekonal se tak „zázrak z Plzně“, kdy Prazdroj postoupil letos vůbec poprvé ze základní části soutěže, stejně tak jako Ostravar a Nymburský ležák. Černá Hora byla v semifinále jen jednou v r. 2012, stejně jako Holba, která navíc v úvodním ročníku roku 2010 skončila ve finále devátá.

Tabulka:

1.Kozel PremiumPivovar Velké Popovice, SABMiller24 bodů
2.Bakalář PremiumTradiční pivovar v Rakovníku28 bodů
3.Starobrno MediumPivovar Starobrno, Heineken29 bodů
4.Radegast PremiumPivovar Nošovice, SABMiller30 bodů
5.Pernštejn sv. ležákPardubický pivovar32 bodů
6.Holba PremiumPivovar Hanušovice, PMS34 bodů
7.OstravarOstravar Staropramen/Molson36 bodů
8.-9.Černá Hora ležákPivovar Černá Hora, Pivovary Lobkowicz39 bodů
8.-9.Pilsner UrquellPivovar Plzeň, SABMiller39 bodů
10.Francinův ležákPivovar Nymburk45 bodů
Pořadí
Pořadí

Je tedy jasné, že ve druhém semifinále se můžeme těšit na souboj poličského Záviše, velkobřezenského i vyškovského Březňáku, Loun, Krušovic a Kláštera s Chotěboří, Svijany, Dačickým a strakonickým Otavským zlatým. Obsazení slibuje napínavý boj, kde až čtyři zástupci koncernu Heineken budou soutěžit se šesti středními pivovary. Stejně tak i v prvním semifinále šlo o souboj tří zástupců SABMilleru (z nichž dva postoupili) s jedním zástupcem Heinekenu (postoupil), s jedním zástupcem skupiny Staropramen/Molson (vypadl) a s pěti středními pivovary.

Sledujte i nadále svého favorita ve druhém semifinále, které proběhne dne 7. října 2013, případně v listopadovém finále letošního ročníku První pivní extraligy!


Pozn. PI

Tolik tradiční report od Petra Markvarta z PPE. K tomuto kolu ale přišla i oficiální tisková zpráva od Terezy Melišové a asi by byla škoda neuvést některé údaje v této zprávě obsažené, např. že na korektnost jejího průběhu dohlíželi zástupci některých zúčastněných pivovarů. Kterých?

Ladislav Jakl, prezident PPE
Ladislav Jakl, prezident PPE

Výsledky potvrdily vysokou úroveň hodnocených piv, kdy i to nejhorší pivo prokázalo vysoký standard. Do finále postoupila piva vyloženě špičkové kvality. Pod vlivem prvního semifinále očekáváme semifinále druhé a doufáme, že bude stejně kvalitní,“ uvedl Jan Šuráň, vicepresident První pivní extraligy. „Například Bakalář si velice dobře vedl již v prvním ročníku, kde prohrál pouze v rozpiji, kdy nezvítězil jenom kvůli prohře s pozdějším vítězem. Takto dopředu se vrátil po třech letech, což signalizuje jeho vývoj. Degustace nás přesvědčují, že u ležáků velikost pivovaru vůbec nehraje roli, každopádně čest malých pivovarů zachraňoval Pernštejn a Bakalář“, dodává Ladislav Jakl, president První pivní extraligy.

Jan Šuráň, víceprezident PPE
Jan Šuráň, víceprezident PPE

Více informací získáte na http://www.prvnipivniextraliga.cz/.[Petr Markvart] [Zobrazeno 4664x] [2. říjen 2013]
[Degustace] [comments: 1] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Chlebník

pondělí, 7. říjen 2013
14:11

Zastoupen byl, jak se povídá na Spořilově, Prazdroj a Bakalář. A dopadly dost rozdílně.


napsal(a): Chlebník (lokalita(a)ppe.cz) [Odpovědět]


Navštivte nás na Instagramu Pivní prodejna Pod Zelenou Horou