Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Ležákem roku První pivní extraligy se stal Radegast

Jak vlastně to pivo chutná


verze pro tisk

Ležákem roku První pivní extraligy se stal Radegast

Ležákem roku První pivní extraligy se stal Radegast

Takže dobojováno: 23. října 2013 proběhlo v První pivní tramwayi finále 4. ročníku soutěže o nejlepší světlý ležák českého typu – degustační soutěže, která každý rok porovnává a hodnotí nejtradičnější typ českého piva. Jaké to letošní finále vlastně bylo?

1) Velmi kvalitní a vyrovnané – mezi všemi porovnávanými vzorky, postoupivších z obou semifinále nebylo slabých piv. Porota se shodla, že se jednalo zatím o nejkvalitnější finále, což svědčí o stoupající kvalitě výrobků českých pivovarů. Nízké bodové hodnocení finálových piv porotci a rozmezí 25-38 bodů (tedy rozdíl pouhých 13 bodů, tj. přibližně 1,5 bodu na porotce svědčil o tom, že letos nebylo outsiderů;

2) Ve znamení pokračujícího souboje pivovarských gigantů se středními pivovary, kdy už podruhé za sebou zvítězili giganti. Loňské přesvědčivé umístění hned několika zástupců koncernu Heineken vystřídal letos raketový nástup zástupců SABMiler. Oba jejich zástupci (Radegast a Kozel) obsadili první dvě místa a odsunuly tři zástupce Heinekenu do role statistů (čestný úspěch vybojovalo pouze páté Starobrno). Zástupci středních pivovarů však bojovali statečně: třetí Pernštejn, věčný finalista ze Svijan, který si nakonec odnesl „bramborovou medaili“, ale i Záviš s Bakalářem podávali v průběhu soutěže skvělé výsledky a dokázali, že na trh s českým pivem po zásluze patří a významně ho obohacují;

3) Plné nových podnětů a inovovaných značek, takže pivní scéna ve zdánlivě statickém segmentu jako je světlý ležák českého typu, prochází ve skutečnosti velmi dynamickým vnitřním vývojem a obměnou. Svědčí o tom jak nové značky piv, tak i obměna ležáků v rámci jednotlivých pivovarů. Nové receptury, nové chutě, vůně, suroviny, výrobní postupy se letos projevily v hojné míře.

První pivní extraliga
První pivní extraliga

Jaké bylo tedy konečné pořadí českých ležáků v soutěži První pivní extraligy pro rok 2013:

1.Radegast PremiumPivovar Radegast, SABMiller25 bodů
2.Kozel PremiumPivovar Velké Popovice, SABMiller29 bodů v rozpiji 1. místo
3.Pernštejn Světlý ležákPardubický pivovar Pardubice29 bodů v rozpiji 2. místo
4.Svijanský RytířPivovar Svijany, LIF29 bodů v rozpiji 3. místo
5.Starobrno MediumPivovar Starobrno, Heineken31 bodů
6.ZávišPivovar Polička32 bodů
7.Bakalář PremiumTradiční pivovar Rakovník33 bodů
8.Krušovice 12Pivovar Krušovice, Heineken35 bodů
9.Březňák Světlý ležákPivovar Velké Březno, Heineken36 bodů
10.Otavský zlatýPivovar Strakonice38 bodů
První dvě místa
První dvě místa

Takové bylo tedy finále 4. ročníku. Porota hodnotila především ty klady, které z jednotlivých zástupců udělaly finalisty letošní soutěže. Při minimálních rozdílech v kvalitě rozhodovaly skutečně spíše individuální preference jednotlivých porotců. Největší shoda panovala u hodnocení třetího Pernštejna (3x3 a 5x4) a devátého Březňáka (4x4 a 4x5). Poněkud větší rozptyl hodnocení panoval u vítězného Radegastu (1x2, 5x3 a 2x4), šestého Záviše (2x3, 4x4 a 2x5) a desátého Otavského (3x4, 4x5 a 1x6). Právě u Radegastu byl vidět důležitý faktor, kdy se většina poroty shodla na trojce, která vzorku zajistila rozhodující náskok. U dvou vzorků mělo sedm členů poroty relativně homogenní názor a jeden člen vždy extrémně odskočil. Poprvé to bylo do plusu v případě osmých Krušovic (1x2, 2x4 a 5x5). U tohoto piva se porotci shodli na určité nevyrovnanosti, která rozhodla o nízkém hodnocení. Podruhé se konal „odskok“ u pátého Starobrna (3x3, 4x4 a 1x6). Stříbrný Kozel měl hodnocení roztažené až na čtyři stupně, i když polovina poroty hodnotila za 4 (1x2, 2x3, 4x4 a 1x5) stejně jako čtvrté Svijany, kde však se naopak polovina poroty uchýlila do protichůdných hodnot (2x2, 2x3, 3x4 a 2x5). Absolutně nejvíce se individuální hodnocení jednotlivých porotců odrazilo ve výsledku favorita soutěže Bakaláře, který byl hodnocen 1x2, 1x3, 3x4, 2x5 a 1x6. Jak vidno, ani to co jedni považují za známku vysoké kvality, nemusí uspokojit ostatní a tak se rakovnický zástupce nakonec musel spokojit až se sedmým místem.

Degustované vzorky
Degustované vzorky

Poděkování však patří všem značkám, které byly podrobeny v průběhu roku degustacím a srovnání. Kromě finalistů, kde skvěle zabojovali naprostí nováčci semifinálových a finálových kol, pardubický Pernštejn, poličský Záviš a strakonický Otavský zlatý i těm dalším, kteří se na špici probojovali úplně poprvé: Ostravaru, nymburskému Francinovi, Dačickému, vyškovskému Březňáku, ale i veličině jakou je bezesporu plzeňský Prazdroj. Ti všichni dali 4. ročníku soutěže o český ležák potřebnou pestrost a mnohotvárnost. Je třeba zvlášť ocenit favority letošního ročníku Záviše a Bakaláře, kteří dominovali v průběhu celé soutěže a byli překonáni až ve finálové degustaci.

Je potřeba ocenit i pivovary a jejich značky, které z historické perspektivy vykazují dlouhodobě vyrovnané a kvalitní výsledky: svijanský ležák, který byl zatím ve všech čtyřech finále První pivní extraligy s jedním třetím, dvěma čtvrtými a jedním pátým místem (a letos skončil bez medaile až v rozpiji s dalšími dvěma zástupci), loňského vítěze z Krušovic, který se taktéž zatím kvalifikoval do finálových kol všech čtyř ročníků, ale i Bakaláře, Louny, Kozla a Klášter, kteří se zatím vždy probojovali alespoň do semifinále. Vzhledem k tomu, že čtyři ročníky této soutěže již opravňují i k určitému dlouhodobému hodnocení jednotlivých pivovarů a značek, přijde První pivní extraliga v nejbližší době i s tabulkou historické úspěšnosti jednotlivých piv.[Petr Markvart] [Zobrazeno 7898x] [6. listopad 2013]
[Degustace] [comments: 12] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Tom

sobota, 14. prosinec 2013
01:33

radegast a kozel, no coment... fuj hnus


napsal(a): Tom [Odpovědět]

Karlos dos Pentos

pátek, 13. prosinec 2013
22:46

No predpokladal bych, ze Radegast je z Nosovic?


napsal(a): Karlos dos Pentos [Odpovědět]

Adsense

27. únor 2024
08:51


posted by: Inzerce

Miroslav Jelínek

pátek, 13. prosinec 2013
20:52

Velmi zajímavý článek. Překvapil mne Radegast. Koupil jsem si ho v Albertu, ale nemůžu říct, že by mně nějak výrazně zaujal. Pro mně je lehce nadprůměrné pivo. Nemůže se lišit podle toho kým byl uvařen? Kde se vlastně vaří? (Láhev koupena v Plzni).


napsal(a): Miroslav Jelínek [Odpovědět]

Pepa

sobota, 14. prosinec 2013
22:39

pepa

to Miroslav Jelínek: No jestli jsi jej koupil v Plzni tak asi v gambrinusu.Plechovky jsou z gambrinusu všechny.


napsal(a): Pepa [Odpovědět]

Chlebník

čtvrtek, 28. listopad 2013
11:27

Zajímalo by mě, jestli bude příští rok zařazen zastudena chmelený bakalář. Nebo to je pivo mimo žánr českého ležáku? To jsou svijany možná taky. Byl by to průlom.


napsal(a): Chlebník (lokalita(a)ppe.cz) [Odpovědět]

Chlebník

středa, 13. listopad 2013
11:32

Ono se to fakt asi v čase mění, možná i v kratších intervalech, než je rok. Pivovary nám to neřeknou, ale někdy možná trochu šetří, jindy třeba krátkodobě vylepšeným produktem podpoří nějakou kampaň, kdoví. Takže letos Pernštejn skvělý, ale kdoví, jak příště. Kupodivu to platí i pro největší pivovary, u nichž by člověk očekával stabilitu.


napsal(a): Chlebník (lokalita(a)ppe.cz) [Odpovědět]

Chody

úterý, 12. listopad 2013
19:41

Chody

Právě koštuju Pernštejn světlý ležák a musím uznat, že je výborný. jestli je Kozel s Radegastem ještě lepší, pak klobouk dolů :)


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

vvojtak

středa, 13. listopad 2013
17:46

vvojtak

to Chody: Ano musím souhlasit, že Pernštejn 12° je v poslední době výborný. Výsledky mě donutili ochutnat i toho Radegasta a i přes svůj odpor k velkým pivovarům jsem musel uznat, že je rovněž výborný.


napsal(a): vvojtak [Odpovědět]

Petříček

středa, 13. listopad 2013
21:23

Přesně od toho jsou anonymní degustace a publikování jejich výsledků. Aby člověk přece jen přehodnotil svůj odpor k tomu nebo tomu. Značky jen pletou, chuť je nadevše.


napsal(a): Petříček (pek(a)ppe.cz) [Odpovědět]

AB

středa, 13. listopad 2013
21:37

to vvojtak: Dvanáctku Radegast sem po zveřejnění článku o jeho vítězství ochutnal dvakrát-pokaždé v nějaké herně poblíž nádraží při mých toulkách po ČR a ačkoli bylo pivo dobře ošetřeno a výtoč dle obsluhy ne zrovna zanedbatelná, vůbec mě tohle pivo neoslovilo. Ano, pokud nebudu mít čas hledat v cizím městě jinou alternativu, pak je to pro mě lepší volba než Kofola, v opačném případě má u mě Radegast stopku.


napsal(a): AB [Odpovědět]

Petříček

středa, 13. listopad 2013
23:00

V anonymních degustacích se testujou lahváče bez vlivu toho, co s tím kde v herně na čepu provedou. Kdoví, co by stejný kohout udělal úplně jiným pivem. Při toulkách po hospodě nikdy člověk nezaručí stejný podmínky pro různý piva , o chuťové paměti nemluvě. U degustace se pijou piva ze stejných sklenic, stejně nalitá, ve stejné teplotě na stejným místě ve stejném čase.


napsal(a): Petříček (pek(a)ppe.cz) [Odpovědět]

Chlebník

úterý, 12. listopad 2013
10:47

Ta analýza známek je zajímavá. Asi si budu chvíli lámat hlavu nad tím, proč zrovna Bakalář má takovej rozptyl..


napsal(a): Chlebník (lokalita(a)ppe.cz) [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI