Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Dýšina potřetí

Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...


verze pro tisk

Dýšina potřetí

Dýšina potřetí

Již druhý rok mi letní harmonogram neumožňuje věnovat celou sobotu pivní akci (letos bych chtěl alespoň do Nepomuka a do Černic ). Loni jsem proto druhé Dýšinské pivní slavnosti vynechal úplně, poslední červnovou sobotu 2011 se mi podařilo alespoň utrhnout podvečer. Počasí se sice pomalu zhoršovalo, ale snad to vyjde a pršet nebude. Přijíždíme na dýšinskou náves, která je plná stánků a hlavně lidé se dobře baví při dobrém (nejen) českém pivu.

Zaplněná dýšinská náves
Zaplněná dýšinská náves

Na takovéto akci, kde je přehršel pivních značek, se člověk snaží ze začátku ochutnat jemu nové či nejexotičtější pivo (v mém případě pominu piva zahraniční). Já se dnes těšil na avizovaného Radouše, který zde má mít svou velkou premiéru. Rozhlížím se po návsi, ale Vildu nikde nevidím, později se dozvídám, že Radouš tu byl, měl sebou pouhý jeden sud, aby prý něco také zbylo na slavnostní otevření pivovaru, které se koná přesně za týden po Dýšině. Chápu a doufám, že mi to za týden v podvečer zase vyjde...

V pozadí gambrihnusák
V pozadí gambrihnusák

Prvním pivkem se tak stává trutnovský kalný Krakonoš. Za stánkem kluků od Trpaslíka visí oběšený gambrihnusák. Je fakt, že tady si rozhodně na své nepřijde, takže co jiného mu zbývá. Za tu chvilku jsem moc piv nedal. Pokud se dobře pamatuju, tak jsem okoštoval ještě Ferdinanda, Žambereckého Kance, Rampušáka, Tambora a nefiltrovanou dvanáctku Žatec, která byla jako jedna z mála čepována pivovarským stánkem a cenově patřilo Žatecké pivo k těm levnějším, ostatní se pohybovali kolem 30 Kč.

Žatecký přívěs
Žatecký přívěs

Ono v poslední době jsou vůbec pivovary tak trošku líné vypravit i na prestižní pivní slavnosti pivovarskou posádku. Pořadatelé tak často aplikují model, kdy nakoupí sudy různých pivovarů a vytáčejí je sami. Dýšinští tak čepovali Tambora, Matušku a určitě ještě něco dobrého. Byl zde např. také stánek Zlejch časů s Hanzem v čele a Nepálci, kteří si tu určitě udělali malou reklamu na Nepomucké pivní slavnosti a zároveň přispěli k obohacení sortimentu o pivo Poličské, Strakonické a Koutské. Dávám zde nefiltrovaného Otakara. On Strny jistě v Nepomuku také chybět nebude (snad mohu prozradit, že by mělo být v jeho režii mj. Vyškovské pivo )

Nepomucký stánek
Nepomucký stánek

Na slavnostech samozřejmě nechybělo občerstvení všeho druhu. My jsme zkusili bramborové spirály a nějakou tu kýtu. Nebudu hodnotit kulturní vyžití, protože jsem zde byl jen chvilku a jaká zrovna hraje kapela je pro mne na pivních slavnostech opravdu podružné. Dýšinské pivní samozřejmě patří ke špičce českých pivních slavností, škoda jen absence opravdu pivovarských stánků. Moc mi mrzí nepřítomnost vyškovské posádky, která při prvním ročníku, alespoň pro mne, byla tak trochu zjevením, moc příjemným zjevením. To víte Roman Holoubek je přeci jen Roman Holoubek :)

Užitková voda k dispozici
Užitková voda k dispozici

Pivo se zde točilo do kelímků, ale správný pivař si na takovou akci nezapomene vzíti svůj půllitřík (třetinku či si nějaké to sklo koupí jako památku na slavnosti). K umývání skla byla připravena nádrž s užitkovou vodou. Věřím tomu, že uvnitř byla voda pitná, jen ta nádrž určitě něco nesplňovala a proto ten užitek. Dýšinské pivní se stávají na Plzeňsku pojmem a držme jim palce, aby se nadále jen rozvíjeli. Spolu s Nepomuckými a SVS se pro mne stávají srdeční záležitostí.

Nashledanou za rok
Nashledanou za rok

Pár pivek jsem dal, s náhodně potkanými kamarády pokecal a v nejlepším, jak se říká, je třeba skončit a vypravit se k domovu. Do auta ještě jedno a můžeme vyrazit. Cestou mám roupy a tak jedeme přes Šťáhlavy. Co kdyby. Vrata moštárny a pivovaru ale nepovolují. Tak jedeme dál. Záchrana přichází v Blovicích, kde doplňuju Na Hradišti nádrž mokem z Bělče, který mi vydrží až domů k večeři.[Richard Chodora] [Zobrazeno 9877x] [30. červen 2011]
[Pivní slavnosti] [comments: 6] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Roman Holoubek

pátek, 1. červenec 2011
08:30

Roman Holoubek

Chody, Ty mi nedáš pokoj a budeš do mne hučet tak dlouho až mne možná i nakonec přesvědčíš abychom do Nepomuku i na Dýšinu jeli. :)

Potvrzuji dnešním dnem dovoz Strnymu něco z Vyškova pro akci v Nepomuku, ale skromě jsi neoznámil, že dnes obdržíš také nějaká vyškovská pivka k sobě do Vrčeně do prodejny. A aby auto nejelo naprázdno, tak Davidovi Staňkovi něco upustíme v Třebonicích.


Chody

pátek, 1. červenec 2011
13:03

Chody

to Roman Holoubek:
Tak Vyškovské by už mělo být na místě ve Vrčeni. Díky za ochotu a doufám, že někdy závoz zopakujeme. Jsem rád, že po dlouhé době dorazila i Polička :)

Takže příští rok můžeme očekávat na slavnostech na Plzeňsku vyškovskou výpravu v čele s R.H. :-?

Jinak samozřejmě držím palce jak Pivovaru Vyškov pod novým vedení, tak i Tobě, aby se Ti ve Vyškově líbilo...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Adsense

2. prosinec 2023
03:11


posted by: Inzerce

Roman Holoubek

pátek, 1. červenec 2011
14:36

Roman Holoubek

to Chody: Má oblíbená Polička a můj oblíbený Vyškov - máš to ale Chody štěstí. :D

Jinak i tady ve Vyškově jsou v pivovaru (a nejen v něm) milí lidé a snaží se mě, náplavě, pomáhat adaptovat se. A ten poslední střípek zaměstnanců co zbyl v pivovaru má opravdu snahu vlastní prací dokázat svému okolí, že Vyškovské pivo je skvělá volba.

PS: Už jsem dokonce sehnal partnery na kolo po Drahanské vrchovině.


jiri.kana

pátek, 1. červenec 2011
08:27

jiri.kana

Nebude absence pivovarských stánků dána taky tím, že je těch pivních akcí prostě hodně?


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

Bakalář

pátek, 1. červenec 2011
10:31

Bakalář

to jiri.kana: je to tak, ale mohlo by to bejt aspoň tak prezentováno, jako, že bude k dostání pivo ze zakoupeného sudu


napsal(a): Bakalář [Odpovědět]

Bakalář

pátek, 1. červenec 2011
07:51

Bakalář

Ano, je škoda, že se na slavnosti nechtějí vydat sami lidé z pivovaru a dovést nějaké ty lahváče, ale stánek ze Zlejch časů to aspoň zachránil :D


napsal(a): Bakalář [Odpovědět]


Navtivte ns na Instagramu Reklama na PI