Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Zjevení Na Hradišti

Hospody, hospody a restaurace ...


verze pro tisk

Zjevení Na Hradišti

Zjevení Na Hradišti

Vzpomínáte si, jak jsme otevírali KMP v novém působišti? Tak dnes bude povídání o té jedné zajímavé hospodě po cestě. Blovice jsou malé městečko na jižním Plzeňsku (trať 190 Plzeň - České Budějovice - rychlíky zde nestaví). Donedávna byly pivně dost jednotvárné, protože všude na čepu jen Gh, výjimečně PU. Před několika málo lety se objevil na náměstí vývěsní štít Platanu (už v područí KB) upozorňující na nabídku v Tipsportu.

Exteriér
Exteriér

Přibližně v tu samou dobu se v hospodě Na Hradišti (což je malý podnik na kraji města naproti zámku Hradiště) objevila vývěska Svijan a bylo zde možno ochutnat i rohozeckého Podskaláčka. Změna majitele ale znamenala i změnu v přístupu k pivu. Gh a Sv zůstaly, ale z Hradiště se stala tzv. hospoda čtvrté pípy, i když je třeba uvést, že těch čtvrtých píp tu mají několik. Je ostudou, že ač to sem mám s bídou 11 km, ještě jsem se sem nedostal. Pořád jsem si říkal, že až v létě na kole.

Nabídka Na Hradišti
Nabídka Na Hradišti

No cestou z KMP se mi to povedlo a první, co jsem řekl, vidě nabídku lahvového a točeného piva bylo: "To je hovadismus!" Hradiště si pamatuju ještě z mladých let, když jsme sem jeden čas chodívali před bigbítem. Tenkrát to byla normální zakouřená, "zaplivaná" putyka s kulečníkem a průměrným pivem. Dnes nově vymalováno a na čepu zrovna dvanáctka Urpiner z Banskej Bystrice (asi pozůstatek s nedávné ochutnávky slovenských piv ). No já urpínovec samozřejmě nemohl odolat.

Točený Urpiner
Točený Urpiner

Možná si řeknete, proč jsem se nazval urpínovcem. To má kořeny na dovolené v Piešťanoch, kde jsme chodili do jedné restaurace, kde měli mj. i Urpína a česká piva (vybavuji si Budvar). No a jelikož jsme tam Urpína pili prakticky sami a opakovaně, začali jsme si ze srandy říkat urpínovci. Tenkrát to byla na Slovensku s pitím piva dost podivné (nevím, jak dnes, protože jsem tam od té doby nebyl). Nějak nemohli zkousnout naše tempo, takže s vysokou spotřebou jsme tam rozhodně problém neměli. A také mě mrzí, že nás jako Čechy, zrovna v téhle hospodě, moc nemuseli - třeba jsme museli zaplatit, že se končí a pak ještě přišli Slováci, kterým v pohodě natočili...

Pravé řezané chutná
Pravé řezané chutná

No nic, vraťme se do Blovic, tam takové problémy rozhodně nejsou. Bylo potěšující, že středečního večera bylo poměrně plno a ani kouř jsem moc nevnímal. Bylo mi nabídnuto i pivo řezané, které nebylo rozmícháno na polotmavé, ale pěkně natočené - dole světlý Urpiner, nahoře tmavý Steiger. Dal jsem tedy dva světlé Urpinery a sobě závazek, že se sem musím co nejdříve zase podívat. Začíná být teplo, takže by cyklistický výlet do Blovic mohl přijít k duhu.

Lahváče kam se podíváš
Lahváče kam se podíváš

Komu by se sem nechtělo na kole, může využít vlak. A pro plzeňáky mám jeden konkrétní tip. 9. května jede v rámci oslav osvobození z Plzně historický vlak tažený parní lokomotivou mj. právě do Blovic. V bufetovém vagonu se bude točit Berounský medvěd. Dát si cestou v parním vlaku pár Medvědů, podívat se v Blovicích na hasičský zásah a pak zajít posedět Na Hradiště - no myslím, že by to mohl být hezký výlet.

Tyhle pivovary jsme už ochutnali
Tyhle pivovary jsme už ochutnali

Na Hradišti si také vedou evidenci, které české pivovary již měli na čepu. Slouží k tomu nástěnná mapa, na které si jednotlivé značky můžete snadno najít.

Musím říci, že jsem byl atmosférou místa unešen a pivo mi zde chutnalo. I ceny jsou trošku jinde než v Plzni. Dejte si někde jinde dvanáctku z Banské Bystrice za 24 Kč... Je dobře, že i na "venkově" pochopili, kudy se má česká hospoda ubírat. Když slyším nářky hostinských, kteří se upsali ďáblu a teď nemají zákazníky, chce se mi zvolat "Dobře vám tak!" Vždyť do české hospody odjakživa patřilo především dobré pivo.

Paní výčepní to evidentně baví
Paní výčepní to evidentně baví

Udělejte Hradiště nekuřáckým podnikem. Kouření je snad ta jedna jediná věc, která mi překáží v tom, abych mohl o Hradišti mluvit v superlativech. Na druhou stranu, které městečko velikosti Blovic se může pyšnit takovou hospodou, s takovým výběrem piv. Zbývá mi jen dodat "Jen houšť a větší kapky".

Na Hradišti byl také ustaven Klub Pivních Fajnšmekrů (KPF ), ale o tom zas někdy příště...[Richard Chodora] [Zobrazeno 8841x] [11. duben 2010]
[Restaurace] [comments: 4] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

pi

čtvrtek, 22. listopad 2012
06:51

pi

Pro pořádek. Hostinec Na Hradišti již nějaký ten pátek nefunguje :(


napsal(a): pi [Odpovědět]

orca

pátek, 14. květen 2010
12:37

orca

to pajas:
Když to s \"nekouřením jde v takových pivních velmocech jako je Německo, Anglie, Irsko tak tady to musí jít taky ... :-)


napsal(a): orca [Odpovědět]

pajas

pondělí, 12. duben 2010
19:37

pajas

Musím poděkovat Chodymu za projevená slova chvály na adresu naší hospůdky, obzvláště od znalce zdejších minulých poměrů to potěší!
Osobně jsem si pomalu už začínal myslet, že nás Chody nenavštíví...
I já přeju všem milovníkům dobrého piva víc takových bláznů jako jsem já.
Ještě jednou DÍKY
Pavel Kuchař - pajas
Provozovatel Hospody Na Hradišti v Blovicích
P.S.: S tím kouřením - i já jsem nekuřák a rád bych udělal "NO SMOKING" lokál, ale myslím, že to bude obrovskej ořech! Uvidíme, třeba v létě by to šlo - kouření jen na zahradě...


napsal(a): pajas [Odpovědět]

hroch

pondělí, 12. duben 2010
11:32

hroch

Nádherný počin, na vsi-neb malém městě. Přeji majitelům ať vydrží.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Adsense

19. květen 2024
16:34


posted by: Inzerce


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI