Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Slunce ve skle z mého pohledu

Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...


verze pro tisk

Slunce ve skle z mého pohledu

Slunce ve skle z mého pohledu

I když o letošním ročníku SVS tady už psal Rosťa (podezírám ho, že s tím začal už na zpáteční cestě do Prahy...), dovolte mi, abych se svěřil se svými postřehy a dojmy i já. Myslím si, že Slunce ve skle je natolik povedená akce, že každý zde zažije něco jiného i když gró zůstává pro každého milovníka piva stejné - dobré pivo z (nejen) českých minipivovarů.

Vítejte na festivalu minipivovarů
Vítejte na festivalu minipivovarů

Oproti dvěma minulým ročníkům jsme zvolili cestování vlakem (tedy alespoň pro cestu tam). Rychlík od Českých Budějovic přijel dokonce se zrychlením a tak do Plzně dorážíme přesně podle jízdního řádu. Kdy se Vám to povede, že? Už ve vlaku poznávám známé tváře - Kozel, Jirka Kaňa s rodinou či komando z jihlavského SPT. Ve stejnou dobu přijíždí i rychlík od Prahy a já rozeznávám např. Dwarfa a Sikiho. Z obou vlaků se ale na třináctku hrne spousta lidiček. Trolejbus do Černic jezdí každou čtvrthodinu a plzeňská MHD zdá se být velmi nepružná, protože do zastávky Generála Lišky dojíždíme jako sardinky a nejen my. I po celé odpoledne jsou prý trolejbusy pěkně narvané.

Recese?
Recese?

Lačni a rozehřátí z MHD dorážíme na Selskou náves, kde jsou umístěny stánky minipivovarů ve stejném prostoru jako loni. U penzionu a restaurace U Matasů, která sídlí vlevo naproti Pivovarskému dvoru je provokativně umístěn stánek v barvách Pilsner Urquell, na čepu Master a Prazdroj za 29 Kč (standardní cena minipivovarských speciálů je 30 Kč). Chápu, že Purkmistr je víc než nepříjemná konkurence, ale myslím si, že tento stánek nebyl moc dobrým podnikatelským záměrem. Docela by mě zajímalo, kolik piv zde za sobotní odpoledne vytočili. Kdyby radši nabízeli třeba gulášek, měli by asi větší úspěch a já bych je rád podpořil v jejich činnosti...

Tady jsem se zklamal
Tady jsem se zklamal

Nebudu hodnotit chuť jednotlivých piveček, některá mi chutnala moc, jiná méně a jedno nejméně, to bych mohl zmínit, ostatní ne, protože jemné chuťové výkyvy mohou být způsobeny převozem či čepováním přes průtokové chladiče. Ať už tedy máme to nepříjemné za sebou. Vyloženě mě chuťově zklamal Ležák starosty Pavla, který měl silný meltový ocas, což si myslím, že nemá ve světlém ležáku co dělat. Škoda, Starokladenský pivovar předcházela dobrá pověst. Narozdíl od Loučeňského Václava, který se mi zdál docela dobře pitelný, ostatně jako další piva, která jsem ochutnal: Lipnický ležák, Poddžbánské z Mutějovic, "Novozélandský" Hastrman z Velkého Rybníku, Magnát ze Štiřína, Kozlíček z Horních Dubenek a Koníčka z Vojkovic.

Stánky pivovarských nováčků
Stánky pivovarských nováčků

Moc toho nebylo, ale buď mi to nějak netáhlo, nebo si další nepamatuju. Přeci jen, ještě jedno pivko jsem ochutnal - novou světlou dvanáctku ze Železné Rudy, která prý ještě nemá název. Zde byla prezentována jako CK Vídeň. Když Vás napadne nějaký originální a pěkný název, možná se tak bude tato nová dvanáctka nakonec jmenovat...

Franta Strnad točí nové pivo
Franta Strnad točí nové pivo

Letos jsme občerstvení neponechali náhodě a než klobásu či chléb ze sádlem, volíme raději posezení v restauraci s teplým jídlem. K tomu samozřejmě místní pivo. Pivnice je dost plná, ale dvě místečka se najít dají. Vůbec mě nenapadla restaurace v patře a to ani k použití jejích WC, takže se mi stalo, že jsem jednou musel vystát krátkou frontu. Pak jsem plně využíval služeb místního bowlingu.

Beerborci
Beerborci

Na Slunce dorazilo plno beerborců, někteří byli k rozeznání dle triček z nejnovějšího srazu BB. Buňku pivních borců jste mohli nalézt u kulatých stolků na horní návsi, mezi jednotlivými pivovary. Z Prahy letos dorazily dokonce dva autobusy, jeden z časů Zlých a druhý plný Přátel piva. Ty první jste poznali podle třetinek z časovým logem, druhé dle triček SPP.

Kontrola z Prahy
Kontrola z Prahy

Nevím, zda mou nepozorností či bystrostí někoho jiného, ale přinahodila se mi ta nehoda, že jsem přišel o degustující sklo. Nenašli jste někde třetinku s logem stříbrského pivovaru U Rybiček ? V tu chvíli jsem byl tak dezorientován a zoufalý, že mě vůbec nenapadla možnost koupit si sklo jiné a vydal jsem se na detektivní cestu po areálu. Vše marné. V tu chvíli mě potkal pan Míč z místního pivovárku i zželelo se mu mě a já tak mohl nadále degustovat ze skla purkmistrovského. Děkuji!

Vždy dobře naladěno
Vždy dobře naladěno

Slunce ve skle pro mne už dávno není jen o ochutnávání různých piveček z naší vlasti. Je to také o setkání s lidmi, s lidmi z mého okolí, s lidmi, které znám pod nicky pivovarských webů a v neposlední řadě i s pivovarníky. Letos tu jsem ještě z jednoho důvodu - jsem tu "služebně". Mám totiž domluveno s královédvorskými pivovarníky, že mi sem přivezou lahvového Tambora 12 do prodejny. Mám už ochutnáno a troufám si říci, že je to jedno z nejlepších lahvových piv u nás. A teď si vzpomínám, že jsem v Černicích šmakoval i kvasnicovou jedenáctku Tambora.

Na závěr mi dovolte uveřejnit tři videa, která se k černické akci vážou. První je reportáž České televize z letošního ročníku, druhá je také z letoška od jiného autora a ve třetím klipu se podíváme, co se dělo na Selské návsi loni.


- video vložil uživatel Purkmistr -

- video vložil uživatel lajmnet -

- video vložil uživatel evanrail -


[Richard Chodora] [Zobrazeno 7702x] [23. září 2010]
[Pivní slavnosti] [comments: 9] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Dwarf

pátek, 24. září 2010
21:53

Dwarf

pěkná reportáž na ČT...až na to, že tam nejsem v záběru..:-( jen Henriho jsem tam viděl :-)


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

val

pátek, 24. září 2010
22:43

val

to Dwarf: Já v záběru jsem, žádosti o autogramy posílejte na můj mail :-D


napsal(a): val [Odpovědět]

Rosťa

sobota, 25. září 2010
08:11

Rosťa

to Dwarf: ..ovšem, marná sláva, nejroztomilejší jsou tam playboyové Kejnovští! ::lol Škoda, že jsem si nenechal podepsat flášu Strašnického Strašáka...


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Adsense

18. květen 2024
15:27


posted by: Inzerce

Roman Holoubek

pátek, 24. září 2010
19:37

Roman Holoubek

Jak to tak čtu, tak kdo nebyl na této akci, jako by nebyl. Jak minipivovarníků, tak pivních gurmánů.
Škoda, že je to pro mne tak daleko a čas a jiné povinnosti jsou v tomto případě také moji nepřátelé.

PS: K stánku konkurenční hospody mě napadá jedna myšlenka. Pokud nebyl domluven s organizátorem, tak jde o pouhé a nemorální cizopasení na práci, času a peněz jiného.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 24.09.2010 ve 19:38:59


umbob

pátek, 24. září 2010
11:46

umbob

Ohledně dopravy. Co mám zkušenosti, tak když se organizátor nějaké větší akce na dopravní podniky obrátí s žádostí o posílení spojů, vyjdou mu většinou vstříc. Takže tady bych vinu asi nehledal u plzeňských dopravců, ale u pořadatele.


napsal(a): umbob [Odpovědět]

Kozel 14

pátek, 24. září 2010
11:16

Jo o nepružnosti Plzeňské MHD si myslelo asi spousta lidí z přecpaných
trolejbusů(včetně mojí maličkosti)své.A nejvíce Ti,kteří si čtvrthodiny počkali na další trolejbus a pak se do něj stejně nedostali.A že takových pár na každé frekventovanější zastávce bylo.Doteď je mi záhadou,do kterého spoje se vecpal mladý pár s kočárkem s dvojčaty.U nás neměl šanci
ani normální kočárek o stanici dřív.Co se týče stánku PU,tak narozdíl od Kejny při vší objektivitě a paměti(tedy dokud sloužila) prohlašuju,že jsem tam během svých toulek v jeho okolí nikdy nikoho neviděl si PU kupovat...


napsal(a): Kozel 14 [Odpovědět]

jana

pátek, 24. září 2010
12:19

Jana

to Kozel 14:
Ono taky záleží kde a kdy jste nastupovali. My asi tak 12,45 "u policajtů" a bez problému. Narvalo se to až posléze.
S umbobem souhlas. Ale to není jen u MHD. Provozovatel dopravy nemusí (i když by měl) být znalý (zde) pivních raeálií.


napsal(a): jana [Odpovědět]

Energetik

pátek, 24. září 2010
10:32

Energetik

No musím říct, že mi ten PU stánek přišel jako dobrý a vyvedený fór. Skoro jsem si chtěl jeden malej Prazdroj na začátek na rozjezd dát, ale pak jsem radši zvolil jejich souseda z panství Lautensack :)


napsal(a): Energetik [Odpovědět]

Kejna

pátek, 24. září 2010
08:38

Kejna

No Chody divil by ses, já si někdy kolem páté hodiny (takže už celkem unaven) sedl s bráchou na obrubník a pozorovali jsme zelený stánek U Matasů. Fronta se tam tedy netvořila, ale průměrný výdej jsme si odhadli na pivo za minutu (a kupodivu většinou velké!). Samozřejmě jsme si k tomuto faktu vytvořili přehršel sociologicko psychologických teorií. :-)


napsal(a): Kejna [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI