Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Krajem Severočeským aneb nejen loučení s Lounama I

Pivní cesty


verze pro tisk

Krajem Severočeským aneb nejen loučení s Lounama I

Krajem Severočeským aneb nejen loučení s Lounama I [p183]

Zatímco minulý čtvrtek nám Chody prostřednictvím videa z dílny Vítězslava Kopřivy připomněl, jak to před pár lety v lounském pivovaru vypadalo uvnitř, dnes si Louny přiblížíme spíš z vnějšku a také z pohledu čistě ochutnávacího. Nebude to sice tak obsáhlé jako mé loňské putování "Za posledním kutnohorským Dáčou ", ale nedivte se, když na Dáču jsem měl celý den, kdežto na Louny jenom pár hodin...

Vzhůru za lounským pivem

Je sobota 6. února, krátce před sedmou ranní. Zatímco někteří ze spoluúčastníků včerejší akce v Táboře ještě spokojeně vyspávají, já již usedám v Praze - Bubnech na osobák a následně v Praze - Bubenči přestupuji na spěšný vlak ve směru Louny.

V Bubenči čirou náhodou potkávám pivního cestovatele "Rohlíka", ten však, bohužel, tentokrát nejede za pivem, ale kamsi k Peruci na běžky, takže se po necelých dvou hodinách společné cesty loučíme a on vyráží za sportem lyžařským a já za sportem pivně-turistickým.

Jsem na místě, na vlakové stanici "Louny", od níž je lounský, resp. černčický, pivovar vzdálen jen pár stovek metrů. Místní nádražka touto dobou ještě zavřená a nedaleká sídlištní pivnice taky, takže z jednoho točeného na uvítání nebude nic a mé první kroky tak směřují přímo k pivovaru.


Warning: preg_replace(): Unknown modifier '0' in /mnt/data/accounts/c/chodypi/data/www/pivni.info/www/conf/functions_general.php on line 704

Před pivovarem, dnes již někdejším

Nápisy na vstupní bráně jako "Drinks Union, výrobní závod Louny" či "Heineken ČR, distribuční centrum Louny", které tu při mé minulé návštěvě v roce 2001 ještě nebyly, nedávají člověku zrovna najevo, že by se nacházel před pivovarem, ale komín s označením "pivovar", z něhož se zrovna kouří, naštěstí ano, i když je otázkou, jak dlouho to na tom komíně ještě zůstane, když už se tu pivo jenom skladuje. Uvidíme.

Bývalá pivovarská sladovna, pohled z Husovy ulice
Bývalá pivovarská sladovna, pohled z Husovy ulice

Pár metrů od vstupní brány pivovarská prodejna. Ta je však k mému překvapení otevřena až od desíti a protože hodinu tady rozhodně čekat nebudu, dělám pár nezbytných fotek a s tím, že do dvanácti, kdy tady dneska zavírají, se sem musím vrátit, se vydávám nejprve na obchůzku města.

Bývalá pivovarská sladovna, pohled od dráhy
Bývalá pivovarská sladovna, pohled od dráhy

Jde se na nákupy a následně i na košt

Cestou od pivovaru do centra míjím několik heren s Lounama na příčepu, ale chodit na pivo do herny se mi zrovna nechce, nechávám si tedy zatím zajít chuť a současně doufám, že přímo ve městě snad bude líp.

Jelikož jsem tu dneska také kvůli nákupu lahvového do svého archivu nevypitých piv ze zaniklých pivovarů, stavuji se ve všech obchůdcích po cestě, kde bych na něj mohl narazit, a přitom hledám co nejstarší kousky, páč bych rád ještě Louny z Loun a ne z Velkého Března, kde se teď Louny údajně vaří a stáčejí.

Začínám pekařstvím, pokračuji jedněmi vietnamskými potravinami a završuji to v Bille. Nejstarší lahvové, na které přitom narážím, jsou s DMT 23. 5. v případě desítky a 10. 5. v případě dvanáctky. Že však pravé Louny měly trvanlivost tříměsíční, zatímco nepravé mají šestiměsíční, to v tuto chvíli ještě netuším a s pocitem, že si díky dnešnímu výletu snad obohatím svoji naštěstí zatím skromnou sbírečku o další dva kousky, postupně kupuji láhev za lahví až mám v batohu čtyři desítky a pět dvanáctek, což je tak akorát, takže s nákupy končím a vydávám se po stopách točeného.

Hostinec U pana Pavla
Hostinec U pana Pavla

Hned naproti Bille objevuji hostinec "U pana Pavla", kde mají tento víkend Louny za polovic, ale do otvíračky zbývá ještě hodina, takže s tím, že se sem určitě ještě vrátím, se vydávám na další průzkum. Kolem Billy několik hospůdek s europivy nebo s Rohozcem, žel Louny jen v jakési cukrárně, která však bude otevřena až od dvou a já mám tedy opět smůlu a musím tak popojít více do centra.

Pivovarská restaurace U Somolů v Lounech
Pivovarská restaurace U Somolů v Lounech

Po dalších 15 minutách obcházení všemožných uliček přicházím k podniku zvanému "Pivovarská restaurace U Somolů", jehož nabídka zní víc než lákavě. Na čepu totiž kromě Března a Zlata, které mě dneska nezajímají, páč nejsem v Ústí ani Velkém Březně, ale v Lounech, také Louny 10% a 12%. Vcházím tedy dovnitř a postupně dávám od každého jedno. Pivko nádherně nahořklé a hlavně s oním sladkým ocasem, který je pro Louny typický a díky němuž byste Louny poznali mezi stovkou dalších piv. Líbí se mi tady a klidně bych i zůstal déle, ale nemohu, páč potřebuju ještě zvládnout "pana Pavla" a hlavně být před polednem zpátky v pivovarské prodejně. Platím tedy a přesouvám se rychle k panu Pavlovi.

Nabídka točeného U Somolů
Nabídka točeného U Somolů

U pana Pavla stále ještě zavřeno, ale stačí pár minut čekání a jsem uvnitř. Výčep s dřevěnou stříškou, k tomu stylová kamna, která jsem dosud viděl pouze v Černokosteleckém pivováru, a hlavně poměrně dobrá Lounská 10ka, to vše jsou lákadla, kvůli nimž bych sem, kdyby se zde nekouřilo, klidně zavítal příště znova. Jenže kdo by jezdil do Loun kvůli pivu, když už bude odjinud, že jo? Já určitě ne a o jiném důvodu, proč do Loun jako takových vůbec jezdit, bohužel, nevím. A s pocitem, že tohle jsou zřejmě mé poslední točené Louny, které si kdy dám, platím i s dýškem na dnešní poměry neskutečných 10 korun a uháním rychle k pivovarské prodejně.

Hostinec U pana Pavla - interiér
Hostinec U pana Pavla - interiér
Dnes pivko za polovic aneb podobnost s Dáčou čistě náhodná
Dnes pivko za polovic aneb podobnost s Dáčou čistě náhodná

Pivovarská prodejna

Stihl jsem to. Paráda, říkám si a přitom rychle vcházím do prodejny, aby mi náhodou nezavřeli před nosem. Tam prodejce a k tomu dva další zákazníci, kteří už jsou naštěstí na odchodu, neboť je to tam opravdu malinkaté a ve třech bychom se tam asi ušlapali.

Vzorková prodejna...
Vzorková prodejna...

"Co to bude," ptá se mě pán za pultem a já koukajíc na zdejší pivní nabídku odpovídám slovy: "Samozřejmě Louny, jednu desítku a jednu dvanáctku."

Následně kupuji ještě pár sklenic - něco pro sebe, něco pro kámoše do Německa - k tomu jako bonus dostávám pár etiket Zlaťáka, které tu zřejmě dávají každému sběrateli, a poté se prodejce ptám, zda by náhodou nevěděl, jak dlouho se asi budou Louny stáčet do sudů, že by kamarád ještě chtěl udělat rozlučku u jednoho soudku a nerad by si kupoval pivo odjinud.

"Co vím, tak pivo by se mělo stáčet do začátku března, ale berte to s rezervou," odpovídá a já mu poděkuji a i když vím, že už se sem nikdy v budoucnu nepodívám, tak se s ním slovy "na shledanou" rozloučím a zamířím si to k nádraží na vlak, čímž pro mě dnešní výlet do Loun skončí.

...a její nabídka tzv. piva
...a její nabídka tzv. piva

Říkám jen do Loun, neboť jenom o Lounech to dneska být nemělo. Mou další naplánovanou zastávkou měl být totiž i minipivovar Kahan v nedalekém Mostě.

Pokračování příště...[Marek Kamlar] [Zobrazeno 7455x] [21. březen 2010]
[Pivní cesty] [comments: 3] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Méďa Béďa

neděle, 5. září 2010
18:48

Méďa Béďa

V Lounech je super obchůdek s nápoji - Pivní galerie v Prokopově ulici, kousek od autobusového nádraží. 159 druhů piv, ale originál Louny už asi mít nebudou...


Jarda

neděle, 21. březen 2010
20:37

No jo, je až k neuvěření, že z loňského roku mám hezké etikety od 9 lounských piv. A letos dvě silně úsporné a ještě ne z Loun ::cry
---------------------------------
Zpráva byla upravena 21.03.2010 ve 20:38:22


napsal(a): Jarda [Odpovědět]

siki

neděle, 21. březen 2010
19:42

siki

Koukám, že v prodejně měli Pivrnce za 8,15,-. Zajímavá cena...


napsal(a): siki [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI