Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Zlatá pivní neděle

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Zlatá pivní neděle

Zlatá pivní neděle [p848][p251]

Poslední neděle před Štedrým dnem neboli Zlatá. Někdo ji vítá, neboť se při ní řádně napakuje, jiný naopak proklíná, protože při ní propadá hysterii, že ještě nemá všechny dárky, napečeno nějaké to cukroví, příp. uklizen dům či byt. Mě se naštěstí netýká ani jedno, díky tomu si mohu dopřát oddychový den a vyrazit s kamarády Evženem a Jardou na výlet.

Předmětem našeho prvotního zájmu měl být Karlštejn, kde jsme chtěli využít příležitosti () ochutnat místní domácí pivo Karlíček , protože se však jednalo o informační šum a nějaké to pivo bude nejdříve na Tři krále, skončili jsme nakonec jenom v Dobřichovicích, resp. v přilehlých Letech, kde se měl nacházet teprve nedávno zprovozněný minipivovárek.

Od dobřichovického vlakového nádraží je to do Let asi 2,5 kilometru, což by se v létě možná dalo zvládnout za nějakou půlhodinu, ale při sněhu a ledu jsme na to nakonec potřebovali téměř 3/4 hodiny.

Nikde žádná cedule, nikde žádná směrovka, nebýt Jardovy informovanosti, že se má pivovar nacházet kousek od letské benzínky, asi jsme se tady ani nedoptali. Číslo popisné, podle něhož by si to člověk našel předem v mapě, zřejmě zatím nemají a jiné indicie, jak pivovar najít, na svém webu plném překlepů (checeme, lahvovaáním, výjímčných) a nepřesností (Reiheitsgebot namísto Reinheitsgebot) ani na svém profilu na Facebooku (FB) k mému nepochopení neposkytují.

Pivovar na první pohled nevypadá zrovna vábně, na pohled druhý to však není o mnoho lepší. Prostě moderna se vším všudy, tedy sklo, beton a něco málo k tomu ve tvaru krabice, takže nic pro staromilce mého typu.

Pivovar Lety zvnějšku
Pivovar Lety zvnějšku

Hned u vstupu do objektu se nachází varna se dvěma 10hl nádobami a jak je patrné z níže uvedené informační cedulky, dodavatelem technologie je bamberská firma Kaspar Schulz. Ohřev má být dle jednoho z číšníků zdejší restaurace na plyn, ale nebyl si úplně jist, pouze na to usuzoval z přívodních trubek nad rmuto-mladinovou (?) pánví. Lépe by nám to zřejmě vysvětlil zdejší sládek, pan Josef Korbel, který prý dříve pracoval v Plzeňském Prazdroji coby technolog a sládek tamního pokusného pivovaru a pokud se nepletu, tak krátce i jako sládek v Praze U Valšů, ten však dnes přítomen nebyl, takže smůla.

Letská varna
Letská varna
Letská varna podruhé
Letská varna podruhé
Technologie je německého původu
Technologie je německého původu

Spilku, kterou by tu měly tvořit kvasné tanky, ani sklep s tanky ležáckými jsme neviděli, neboť nebyly klíče, ale jednu fotku jsem přeci jen dohledal, tak snad vám to zatím takto bude stačit.

Součástí pivovaru je i hotel, který dle informací na FB nabízí ubytování v cenách mezi 0 a 10 dolary a jako specialitu i obědy, večeře a nápoje (nebo že by se to týkalo dále popisované restaurace?), a také restaurace, jejíž existenci jsem naznačil již v pasáži o varně.

Vnitřek hotelu jsem neviděl, takže nemohu soudit, ale restaurace vypadala dost nedodělaně, skoro jsem si připadal jako v nějaké podzemní garáži. Dle informací z netu má být koncipována na 230 hostů, v době naší návštěvy, tj. těsně před polednem, nás tu však sedělo jenom 5. V průběhu dalších dvou hodin, které jsme tu strávili, se to zlepšilo na nějakých 20 až 25 lidí, i tak si ale myslím, že je to při pěti obsluhujících a nejméně jednom kuchaři na nedělní poledne či krátce po něm velmi málo. Ale dejme tomu čas, třeba se sem lidé naučí chodit a až sem pojedu příště, nebude zde k hnutí. Uvidíme.

V nabídce byla kromě nic moc světlé 11ky (36 Kč) ještě docela dobrá světlá 12ka (38 Kč), jako nejlepší pivo v republice bych to po vzoru jednatele společnosti určitě neoznačil, zatím bych to spíš zařadil do sekce "za hodně peněz málo muziky".

Jídelní lístek toho mnoho nenabízel, ale říká se, že čím skromnější nabídka, tím větší záruka čerstvosti, tak snad to platí i tady. Z polévek jsme zkusili jedinou, kterou dneska měli, tj. Staročeskou česnečku s krutony (26 Kč). Chuťově to bylo víc o uzeném (že by vývar z uzeného?) než o česneku a brambory aby v tom člověk taky hledal, navíc tomu přebývala sůl a hlavně v tom plavaly kousky slaniny, které jsme v tom vůbec nečekali a s jejichž lovením a následným odkládáním na jiný talíř jsme si užili spoustu legrace. Dalším chodem byl v mém a Evženově případě řízek se salátem (128 Kč), příjemná vůně řízku přitom dávala tušit, že o nějakém obyčejném sójovém oleji to v Letech vskutku není, no a Jarda namísto toho zkusil bramboráčky se škvarky, které sice dost připomínaly slaninu, kterou jsme předtím vylovili z česnečky, ale to by si snad nedovolili, aspoň doufám, a pak ještě žebra v pikantní omáčce (135 Kč), která však kvůli velikosti porce nedojedl a musel si je nechat zabalit s sebou.

Jak jsme měli s česnečkou velký problém, což jsme dali najevo nejen jednomu z číšníků, ale též panu provoznímu, tak k hlavním jídlům jsme výhrady neměli, ta zde očividně umějí.

Co se obsluhy týče, byla sice trochu zmatená a také ne moc informovaná, ale aniž bych to od nich čekal, při odnášení talířů se nás automaticky zeptali, zda jsme byli spokojeni, zda bylo vše v pořádku, což jsem dosud zažil jenom ve čtyřech českých mini, a že jsem jich už objel...

Tolik má či spíše naše kratičká zkušenost s pivovarem Ememix v Letech. Závěrem jsme ještě nakoupili pár poměrně ošklivých půllitrů pro nás a naše kamarády (půllitry zde mají za 150, třetinky za 130), poprosili o několik čistých tácků, které jsou tu sice zatím zdarma, ale po zkušenostech z jiných minipivovarů bych si tipnul, že tomu tak dlouho nebude, a dle instrukcí zdejší servírky vyrazili na nádraží do Řevnic, které podle ní mělo být blíž než to v Dobřichovicích. Že se slečna zmýlila (zřejmě to v okolí příliš nezná), jsme naštěstí zjistili včas a cesta do Berouna tak netrvala déle, než jsme původně plánovali.

Půllitr a tácek
Půllitr a tácek

V Berouně už jsem letos jednou byl, po Středočeských pivních slavnostech, a i když jsem tehdy nebyl tak nespokojen jako jiní zde diskutující, také jsem si nepochutnal a pivo nedopité vrátil. Dneska to však bylo úplně o něčem jiném, jako by to vůbec nebylo z Berouna. Výborná polotmavá 14ka Klepáček a ještě lepší tmavá 18ka Grizzly, to jsem nečekal ani ve snu. No a když se pak k tomu přidal dobrý pocit z velké porce povedeného jídla (kuřecí číny) za lidových 69 korun, nebylo si nač stěžovat. Snad jen na trošku pomalejší obsluhu, za kterou však mohl spíš někdo z vedení než číšník, který tu byl na přeplněnou hospodu chudák zcela sám a který tak nevěděl, kam dřív skočit.

Dvě malá pivka proložená jídlem za námi, mohli jsme tedy vyrazit na vlak a s ním pak ku Praze. Zatímco Jarda s Evženem jeli až na hlavní, já vystoupil již na Smíchově, odkud jsem pak pokračoval k pivovaru, resp. k nedaleké pivnici Jamajka. Měl jsem tam totiž ještě sraz s kamarádem Pavlem, kterému jsem chtěl předat nějaké ty dárečky a při té příležitosti pokecat u trochu zajímavějšího piva.

V Jamajce jsem nebyl aspoň 10 let, byl jsem tedy dost překvapen, když tu většinu přítomných netvořili hospodští povaleči jako kdysi, nýbrž náctiletá či nepatrně starší omladina. Čím to, netuším. Možná za to může právě nymburské pivo, které nemusí každého Smíchováka zvyklého na euroStaropramen oslovovat, možná něco jiného. Ať už je to ale tím či oním, nejdůležitější je fakt, že si mladí našli cestu k pivu z malého pivovaru, na kterém - konkrétně 10ce s 12kou - jsme si s Pavlem také dost pochutnali.

Toť vše, co jsem vám chtěl dneska sdělit. Dojmy z pivovaru v Letech mám sice dost smíšené a nějakou dobu mě tam určitě neuvidí neboli jak říká zde Píra, zatím není proč se tam vracet, ale ten berounský mě po několika letech naopak mile překvapil a rád se do něho zase někdy vypravím.


Autor je pivním turistou, sběratelem pivních suvenýrů a členem KSPS Praha
KSPS Praha


[Marek Kamlar] [Zobrazeno 7925x] [21. prosinec 2010]
[Minipivovary] [comments: 17] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

siki

pátek, 24. prosinec 2010
10:01

siki

A jak je to tam s (ne)kouřením?


napsal(a): siki [Odpovědět]

Honza

pondělí, 3. leden 2011
17:29

honza

to siki: Celá restaurace v MMX pivovaru je nekuřácká.


napsal(a): Honza [Odpovědět]

Adsense

20. květen 2024
10:06


posted by: Inzerce

val

čtvrtek, 23. prosinec 2010
09:54

val

Nejdebilnější pivovarské logo, co jsem kdy viděl. Za deset minut vytvořené v Malování, hrůza.


napsal(a): val [Odpovědět]

Vláďa

čtvrtek, 23. prosinec 2010
10:12

Vláďa

to val: On už i ten název je debilní, majitel bude pěknej mimoň.


napsal(a): Vláďa [Odpovědět]

Sekal

pátek, 24. prosinec 2010
14:34

Sekal

to val: Aha, já to měl za 20 vteřin v excelu. Lituji akorát daltoniky, kteří vidí jen obdélník. Majitele bych takto šmahem neodsuzoval, třeba je to normální podnikatel, který provozuje hotely, chce z nich mít zisk a nějaké pivo je mu vuřt.


napsal(a): Sekal [Odpovědět]

kisutam

pátek, 24. prosinec 2010
17:36

kisutam

to val: Co bys na tom deset minut tvořil?


napsal(a): kisutam [Odpovědět]

val

čtvrtek, 23. prosinec 2010
10:58

val

to Vláďa: Název a vůbec celý koncept (aspoň hotelu&restaurace, jestli je součástí licence i pivovar, nevim) je dle mých informací frančíza, takže to český provozovatel nijak nězmění :-) A lidé znalí věci vědí, že frančíza=zpravidla bezpohlavní kreténismus, takže tady žádné překvapení :-)
Majitelem jako takovým bude nějaký Rottshild nebo podobné hovado, tudíž jeho samotného název ani zbla nezajímá, ale třeba to podivné pojmenování má v domovské zemi řetězce nějaký jasný a srozumitelný význam, kdo ví.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 23.12.2010 ve 11:03:08


napsal(a): val [Odpovědět]

Michal

pátek, 24. prosinec 2010
11:56

Michal

to Vláďa: Prej by to mohlo bejt římsky 2010, což by ani tak nevadilo, spíš to logo, páč kombinace červený na zelenym pozadí je naprosto brutální hnus.


ICQ: 260962312

napsal(a): Michal [Odpovědět]

pechi

středa, 22. prosinec 2010
13:19

pechi

Ten barák je strašnej. Už jsem si myslel, že pivovar (bývalý) v Mostu-Sedlci v ošklivosti nic nemůže překonat. Tohle se tomu velmi úspěšně blíží. Co se týká designu sklenic a tácků, pro neznalého člověka působí dojmem loga nějaké softwarové firmy než pivovarsky. Jediný hezký věci jsou snad jen ty varný nádoby. Vždycky se na novej pivovárek těšim, plánuju, jak si tam udělám výlet, ale sem se mi ani moc nechce...
---------------------------------
Zpráva byla upravena 22.12.2010 ve 13:21:05


napsal(a): pechi [Odpovědět]

Kozel 14

středa, 22. prosinec 2010
12:50

Tak jsem to moderní zařízení včera také navštívil,stručně si dovolím
zhodnotit: pivo průměrné (11 lepší než 12,ta byla úplně o ničem),jídlo (žebra) vynikající,příliš početný personál v pohodě,prostředí neosobní (ty panely na stropě WC a jedné z bočních stěn lokálu-haly jsou moderna nebo nedodělávka???),informovanost totálně nulová (včetně stránek naprosto o ničem)a blížje jednoznačně do Řevnic (při cestě po krajnici,která je v délce cca 500 m nezbytná,pozor na řidiče,co nekoukaj před sebe - vlastní zkušenost).Počet hostů 2-25,něco z toho místní pivaři-zvědavci,potěšil mě chlapík,co si přišel se džbánem,to už jsem dlouho neviděl...
Ode dneška na čepu sváteční polotmavá 14,ale znovu tam dnes kvůli ní rozhodně nepojedu...Ale druhou šanci tak cca za půl roku určitě dostanou
(tedy pokud budou ještě fungovat)


napsal(a): Kozel 14 [Odpovědět]

kozousch

středa, 22. prosinec 2010
02:28

kozousch

MMX ? Aby si nenaběhli na Copyright Intelu - mimonauti od počítačů se soudí pro každou ptákovinu a nejraději by si patentovali i nulu a jedničku: http://www.intel.com/sites/sitewide/cs_CZ/tradmarx.htm


napsal(a): kozousch [Odpovědět]

honza1205

úterý, 21. prosinec 2010
22:41

honza1205

Výborná kuřecí čína za 69,- To asi neuměj moc počítat nebo jsou to samaritáni.Co se týče Dobřichovic tak tomu moc nerozumim,těch šedivejch baráků tam je víc a třeba ve vinotéce(jméno už nevim)jsem si připadal jak na chirurgickym sále.Turisty to podle mě neosloví,je to studený.Myslim,že autor projektu to moc nezvlád a jestli mu dal někdo takový zadání....no to je jedno.Ale takovejhle pivovar by dobře zapad v Karlínskejch docích,ale v Letech......


napsal(a): honza1205 [Odpovědět]

Elf

středa, 22. prosinec 2010
11:47

Elf

to honza1205: Nemyslím, že jsou samaritáni, ani že neumějí počítat. To jenom někomu chutná kuřecí maso v kečupovo-sojové omáčce s burákama a trochou zeleniny.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 22.12.2010 ve 11:48:06


napsal(a): Elf [Odpovědět]

tomas

úterý, 21. prosinec 2010
21:33

tomáš

Mám jen 1 otázku. Jak myslíš Marku, že by měl chutnat poctivej českej pils? Stačí mi jeden konkrétní příklad. Byl jsem tam sice už 12.12 a pil jsem tam právě výbornej pils (pravda je, že mezi 11 a 12 nebyl moc rozdíl) od kterýho jsem měl problém se odtrhnout, tak je mi divný, že se to za tejden tak zhoršilo. Jídlo taky výborný, prostředí módní sterilita alá jídelna ČEZu. Servírka měla pravdu, protože na řevnickej nádr je to fakt blíž. Stačí juknout do mapy. Proč utrácíš za ošklivý půllitry! Z čeho tam budu příště pít? Letský pivko bych s berounským vůbec nesrovnával, protože to co jsem pil bylo úplně jiná liga. Po cca 5 návštěvách za poslední rok a půl mám dojem, že v Berouně úplně skončili s ležákem a najeli na výrobu lambiku, akorát to zapomněli napsat do nápojáku.


napsal(a): tomas [Odpovědět]

píra

úterý, 21. prosinec 2010
22:21

píra

to tomas: Jak už jsem psal, pivo bylo přesycený (11 i 12) a spíše podprůměrný. Byl jsem tam ten samý den, jako Marek, akorát večer. Ale přeju jim jen to nejlepší.
Jo a točej do nelogovanejch, takže žádný strach..


napsal(a): píra [Odpovědět]

Malakin

čtvrtek, 6. leden 2011
18:32

Malakin

to tomas:

Ad nádraží Řevnice vs. Dobřichovice: Servírka možná měla pravdu, jenže když mi dva místní poté řeknou, že jsou Řevnice dál, tak věřím spíš jim než někomu ze zcela nového podniku.

Ad půllitry: Abys byl v obraze, tak do těch ošklivých půllitrů, které se mimochodem také sbírají, tam již netočí, od toho mají nelogované a s logem mají pouze pro sběratele.

Ad kvalita piva MMX: Jak jsem již napsal, 12ka byla ten den kolem poledne mnohem lepší než 11ka, žádný zázrak to však nebyl, nicméně ani "voda s bublinkama", jak to na Beerborci nazval uživatel "Kazatel". Nějakou změnu to však chtít bude, o tom žádná. Ať už na straně sládka, tak na straně obsluhy. Tedy pokud si chtějí napravit pokaženou pověst.

Jinak pokud mi něco nechutná, tak mi to prostě nechutná a jen abych o tom nemusel říct, že se to asi nepovedlo, rozhodně nebudu přemýšlet nad tím, jestli je to suchej Pils, nebo jenom nějakej obyčejnej českej ležák. Jako ty to prostě řešit nehodlám, to musíš pochopit.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 06.01.2011 ve 18:41:44


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

tomas

čtvrtek, 6. leden 2011
22:24

tomáš

to Malakin: Hele, ty si mě pobavil. Nic ve zlym, ale musíš majiteli určitě poradit nějaký změny v jeho podniku aby si napravil tu zkaženou pověst....Mě tam pivko prostě chutnalo, tak si to nepotřebuju nějak zdůvodňovat. Proč bych to dělal? Řešil jsem to, protože na některý reakce v diskuzích mi to prostě nedá nereagovat. Od toho je diskuze ne? Někdo tady zase pravidelně řeší místo piva správnou češtinu, viď.


napsal(a): tomas [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI