Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Městský Podorlický Pivovar s.r.o. (Rychnov nad Kněžnou)

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Městský Podorlický Pivovar s.r.o. (Rychnov nad Kněžnou)

Městský Podorlický Pivovar s.r.o. (Rychnov nad Kněžnou) [p538]

Zpráva č. 25 o stavu pivovarnictví v Čechách

Vážení pivní přátelé, milí čtenáři,

Dnes to budu mít velmi těžké. Webová stránka pivovaru je tak dobrá a říká tak naprosto vše, že se potím a skoro nevím co psát. Ale je to pivovar tak hezký a tak zajímavý, že něco, když už jsem se tam osobně vydal, napsat musím. A když už snad nepřinesu žádnou novou zprávu, těším se alespoň na to, že mě zde někdo opraví, usměrní, poukáže na čárku, na tečku … ano velmi mě baví psát pro Pivní.info!

Sládek pan Flégl
Sládek pan Flégl

Jednu informaci, co nenajdete na netu ale pro Vás stejně mám. Víte o tom, že místní sládek, pan Vladimír Flégl - 61, byl původně řidičem lokomotivy? V důchodu přesedlal na stejně romanticko - dobrodružné povolání a nyní řídí flotilu měděných a nerezových tanků, nádob... Trochu mu závidím. Obě zaměstnání! Každý je strůjcem a strojvůdcem svého štěstí… Vítejte tedy ve východočeském Rychnově nad Kněžnou. Vítejte v Městském Podorlickém pivovaru.

Podorlický pivovar, moštárna a palírna
Podorlický pivovar, moštárna a palírna

Jeho historie je zajímavá. Kolowratové byli český šlechtický rod, jehož jedním z hlavních sídel rodu v zemi bylo i město Rychnov nad Kněžnou. Zde také rod přebudoval bývalý Trčkův zámek na pivovar. Muselo se tak stát po roce 1868, kdy Zdeněk Kolowrat převzal rychnovské panství. V roce 1913 vrchnost pronajala pivovar Janu Mikšovi, jemuž se dařilo a již za pět let poté, v roce 1918, od Kolovratů celý pivovar koupil. A příběh samotný začíná…

Jan Mikš
Jan Mikš

Zdá se to spletité ale není. Jednoduše řečeno to zní asi takto: někdo pivovar založil a někdo se o něj s láskou staral (aby za svou lásku později trpěl), … někdo jiný ho v roce 1948 cynicky ukradl a rozkradl, aby potom chátral … a aby ho někdo nakonec zase, zcela zdevastovaný, dostal o 45 let později zpět (jistě bez patřičné omluvy) a musel do něj napumpovat peníze. To je koloběh našeho života. Naše historie. Kdy se konečně poučíme? Jen pro zajímavost: dnes je pánem rychnovsko -černíkovického velkostatku opět pan Jan Egon Kolowrat. Pivovar mu už ale nepatří.

Nejvýznamnější figurou v celé historii byl bez diskuzí pan Jan Mikš starší. Přečtěte si o něm na pivovarském webu. Jeho syn také pivu zasvětil celý svůj život a dnes celý podnik vede pan Judr. Mikš, vnuk zakladatele. Město drží v pivovaru ¼ podíl. Je to dobře zařízené. Je jen dobře že je město částečně zaangažované.

Hlavní brána
Hlavní brána

Pojďme dovnitř a ochutnejme, co zde vaří. Objekt je to rozlehlý. Opravdový zámek. Starý „Trčka“ (rod Trčků z Lípy) byl asi hodně činorodý a uměl si asi žít. V jednom rohu je pivovar, v druhém moštárna, zezadu pálenice, za branou vlevo prodejna. Uprostřed stojí fontána a památník díků Kolowratovi. Tamhle je jezírko a v něm jistě zlaté a oranžové rybičky. V rohu, kde je pivovar stojí právě dodávka Pivovaru Jihlava (Ježek) a něco vykládá. No mají ti hoši tady pěkný zápřah. Ale pořád je lepší být zpocený prací než nemít do čeho píchnout. Pak má člověk zbytečné roupy a dlouhou chvíli … a také žádné peníze. A tak se Vám lehce stane, že ráno najdete před domem své auto chudší o 30 litrů benzínu, jako se to zrovna stalo mně před týdnem, kdy neznámý poberta (budiž si to s ním pan Bůh někdy vyřídí) mi v noci navrtal nádrž a pěkně si mojí služební Fabii „podojil“.

Pan sládek
Pan sládek

Jdu neohlášen ale snad ne nevhod. Pan sládek je zrovna za varnou. Ujímá se mě mile a nikam nespěchá. Je vidět, že pivo má rád. V zadním traktu je měděná varna a naproti ní, za sklem, je klimatizovaná otevřená spilka. Za dalšími skleněnými dveřmi jsou vertikální ležácké tanky. Jsou očíslovány: 1, 2 ... 4 ... 6. Voní to ještě tak trochu, řekl bych až nepřirozeně, novotou. Ale co naděláte, vždyť je to opravdu nové. Pěkně vyfešákované. Za pár let to teprve dostane ten správný punc „ojetosti“. Pivovarům roky sluší. Na rozdíl od žen…

Varna
Varna
Spilka
Spilka

Po stěnách tu jsou vkusně rozesety barevné i černobílé fotografie. Na jedné vidíme dobovou momentku z roku 1915. Pan Jan Mikš - majitel Vám z ní kyne čepicí. Podívejte se na tu fotku. To je elegance, co? Kdože se dnes obtěžuje takto ustrojit ke sváteční fotografii? Rychle zpět k realitě…

První majitel pivovaru od předání od rodu Kolowratů, pan Mikš Jan, muž s čepicí v ruce (zemřel v roce 1972)
První majitel pivovaru od předání od rodu Kolowratů, pan Mikš Jan, muž s čepicí v ruce (zemřel v roce 1972)

Technologie pivovaru byla dodána jihlavskou firmou M.B.S. s.r.o.. Nad celým tímto královstvím dohlíží jako patron ing. Vladimír Černohorský, zkušený odborník v pivovarnictví, pivní „vynálezce“ a sládek působící jak v ČR tak v zahraničí. U nás ho najdete na pozici sládka např. v pivovaru U Bezoušků v Praze - Průhonicích. Tato persóna je myslím dostatečným garantem kvality rychnovského piva. Připravil sám receptury na zdejší pivo, zaškolil místního sládka a pravidelně dohlíží na provoz a na kvalitu piva. Já osobně mám jeho pivo také rád. Taková jeho Sládkova polotmavá 13 od Bezoušků nemá chybu.

Tanky a v pozadí varna
Tanky a v pozadí varna

Zdejší piva jsou v Rychnově dodávána pouze jako nefiltrovaná, ze surovin čistě české provenience, bez jakýchkoliv přísad a přídavků a splňují podmínky německého zákona čistoty piva Reinheitsgebot. Přišli s ním na svět Němci, ale je universální. Poplatný všude. Pivo by se prostě mělo dělat pouze z vody, sladu a chmele. A přidat jen pivní kvasinku. Tady, v Městském Podorlickém pivovaru, se tím řídí. A pivo mají dobré. Zde je můj subjektivní neodborný a všeobecný soud: rychnovské pivo nevyniká ničím zvláštním (nemá žádnou specifickou nezaměnitelnou chuť, žádný jasný rukopis), ale ani ničím špatným. Je prostě dobré! A to stačí.

Plnící se PETka - 12° světlá Kněžna
Plnící se PETka - 12° světlá Kněžna

V sortimentu najdete: Rychnovský Zilvar 10° - světlé výčepní pivo, Rychnovský Kaštan 11° - polotmavé pivo a Rychnovská Kněžna 12° - světlý ležák a o Vánocích a Velikonocích i Speciál Rychnovský Habrovák - granátové pivo s koncentrací extraktu mladiny vyšší než 15%. Napsal jsem to správně? Já jsem obyčejný sedlák, víte? Kdyby bylo po mém, napíšu prostě, že právě tohle pivo je ta správná „hustotka“ … všichni by tomu dobře rozuměli. I genetičtí inženýři i odborníci ale i kopáči výkopů u nás v ulici. Ano, Habrovák je prostě plnotučný…

Klubovna místního pivního klubu Nedvědi II
Klubovna místního pivního klubu Nedvědi II

Všechny piva a jejich receptury se snaží navazovat na piva vařená v třicátých, čtyřicátých letech minulého století. Názvy jsou změněny, ale jistá kontinuita tu je. Dokonce byl ustanoven i „Spolek přátel rychnovského piva“ (tzv. Nedvědi II) a má svojí klubovou místnost přímo v pivovaru a volně tak navazují na rakousko - uherský a prvorepublikový spolek jménem Nedvědi ustanovený pro propagaci rychnovského piva a města Rychnova jako takového.

Pivo se čepuje v několika hotelích ve městě Rychnově (Hotel Havel, Panorama či Hotel Studánka), v Hospodě na hradě Liberku a dokonce i překračuje hranice a je k mání na čepu i v polské Wroclawi v Hospodě Ćesky Raj. Říkám si: jen tak dále, jen houšť…

CzechBeerMan v akci
CzechBeerMan v akci

Všechny piva jsem také ochutnal, a znovu opakuji, že jsou to piva dobrá. Řadím je do lepšího průměru českého minipivovarnictví. Jejich pěna byla úžasná. Ochutnal jsem, pobyl jsem a bylo mi dobře. A může být i Vám. Venkovní posezení hned vedle pivovaru se právě dodělávalo (duben 2010), cyklostezka je také hned vedle. Prohlídky pivovaru jsou možné po předchozí telefonické dohodě.

Venkovní pivovarská hospoda
Venkovní pivovarská hospoda

V prodejně si můžete koupit pivo sebou v dvoulitrových lahvích (je to mírně nepraktické). Já si dokonce přibalil i jejich ryzí jablečný mošt v 5-ti litrové krabici se speciální „pípkou“. Mám jí doma v lednici a pravidelně s dětmi usrkávám. Koupíte i pivní tácky, sklenice, trička … nebo rovnou celý sud...

Poutač
Poutač

Vše potřebné najdete na www.pivovarrychnov.cz. Navíc je v Rychnově Kolowratský zámek … Muzeum Orlických hor … a k tomu všemu dobré pivo. Tak na co ještě sakra čekáte?


Logo CBM
S pozdravem a úctou
Váš Libor Vojáček alias CzechBeerMan
pivní promotér, reportér a degustátor
Teplice
Album vypitých piv
Album pivních suvenýrů


[Libor Vojáček] [Zobrazeno 15609x] [28. listopad 2010]
[Minipivovary] [comments: 14] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Jezewec

čtvrtek, 13. leden 2011
19:34

Ahoj. Minulý týden jsem byl na lyžích v Jánských lázních a toho jsem využil k navštívení Cafe restaurantu Biograf tamtéž. Hodně jsem se tam těšil, protože jsem věděl, že tam točí Rychovské pivo.Zkusil jsem Zilvara 10, Kaštana 11 a Habrováka 15. Bohužel Kněžnu 12 neměli.Všechny byli vynikající. Zvlášť Kaštan mě uchvátil. Též pěkné nápojové lístky, kde byl definován rozdíl mezi europivem a Rychnovským pivem. Takže mohu jen a jen doporučit.

Zdraví Jezewec


napsal(a): Jezewec (hrubes.michal(a)pandaeast.cz) [Odpovědět]

JardaK

pátek, 10. prosinec 2010
15:46

JardaK

Právě dopíjím speciál Habrovák a s radostí konstatuji, že tento pivovar má co nabídnout. Tento týden jsem každý den ochutnal jedno z Rychnova. Zilvar-Kaštan-Kněžna-Habrovák. Měl jsem možnost zhodnotit nejen chuť piva, ale i to, co degustátoři z malých skleniček nemají nikdy šanci zhodnotit. A to pitelnost piva. Vše jsem měl v dvoulitrových skleněných lahvích s keramickým uzávěrem. Každý večer jedna, tzn. každý večer čtyři kousky. A stále byla chuť !!! Ale mám svoji míru.
Nejen na dobré pivo, ale i na přístup pracovníků pivovaru bych rád upozornil. Na Rychnovsko obvykle nejezdím, tedy s vyjímkou cest na dovolenou atd., a to není samozřejmě tak často. Našel jsem na webu, že zaváží podnik v Černém Dole a Janských Lázních a zeptal se na možnost zanechání zásilky tam. Jezdím občas totiž na Vrchlabsko a Trutnovsko. Paní mi volala, že tento týden, kdy jsem tam měl služebku, zrovna nejedou, ale jedou Trutnov a mohl bych se tam sejít s řidičem, který mi to přiveze. Objednal jsem 4 lahve, etikety a tácky a dostal mobil na řidiče. Když jsem přijel do Trutnova, zavolal jsem mu, řekl kde vykládá a za pět minut jsme se potkali. Dostal jsem co jsem chtěl, zaplatil a velmi příjemně mě překvapilo, že jsem vůbec neměl pocit malého zákazníka. Paní na telefonu byla velmi příjemná, řidič v pohodě in natura, fakt kudy chodím, tudy chválím.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 10.12.2010 ve 15:49:59


napsal(a): JardaK [Odpovědět]

Adsense

2. prosinec 2023
04:07


posted by: Inzerce

Vladislav

pátek, 10. prosinec 2010
18:39

to JardaK: právě jsem dopil vánočního Habrováka 15 a musím v pondělí do pivovaru pro další zásobičku!Fakt chutný!


napsal(a): Vladislav [Odpovědět]

CzechBeerMan

úterý, 30. listopad 2010
17:08

CzechBeerMan

Oprava : ing.Černohorský , nikoliv ing. Černokostelecký .... dříve než dostanu další poprc ! hahahahahaha ......... život je legrace.


CzechBeerMan

úterý, 30. listopad 2010
17:06

CzechBeerMan

MArku , Ty mi to snad ani nebudeš věřit , ale já to tam napsal záměrně kvůli Tobě .... /viz začátek reportáže/ !!! Bavil jsem se
s ing. Knapem, a vím že ing.Černokostelecký už nevaří v Průhonicích. Byl to takový chyták na Tebe ... jsi dobrý ! Vsadi l jsem se s kolegou a prohrál díky Tobě dvě piva! Ale jedna věc mě na Tobě vadí. Ty neumíš napsat "malá dodatečná informace" ... Ty musíš napsat "malá oprava" ... neb Ty strašně rád opravuješ. Musíš to mít , jinak nejsi celý . Ale každý je nějaký.


Malakin

úterý, 30. listopad 2010
16:39

Malakin

Jenom drobná oprava: pan Černohorský už v pivovárku U Bezoušků nepracuje.

Jinak rychnovský web je možná dobrý, ale eShop jim příliš nefunguje. V dubnu jsem si pro sebe a kamarády, které jsem za tím účelem oslovil, objednal 17 sklenic a dostalo se mi odpovědi, že si mám přijet osobně, že takové množství neposílají. Holt další z pivovarů, kde o zákazníky z řad sběratelů příliš nestojí. Škoda.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

CzechBeerMan

úterý, 30. listopad 2010
16:06

CzechBeerMan

Děkuji za vcelku kladné reakce ..... autor bez čtenářů je jako ryba bez vody. Píši pro Vás rád .... příště se potkáme na Kladně !


Mauler

úterý, 30. listopad 2010
12:31

Mauler

Moc hezké, díky za článek. Jsem zlákán, až pojedu na jaře do Žamberka a po letech si prohlédnout ČS pohraniční opevnění, alespoň vím kde se zastavit ...


ICQ: 330508936

napsal(a): Mauler [Odpovědět]

LiborP

pondělí, 29. listopad 2010
22:36

LiborP

Rychnovský mošt obdržel cenu za regionální výrobek a musím uznat, že byl skvělý. Loňský podzim byl na prodej ve skladu v Liblicích, ale po měsící zásilku kvůli malému prodeji vrátili, což je škoda.


napsal(a): LiborP [Odpovědět]

LiborP

pondělí, 29. listopad 2010
22:34

LiborP

Navrtaná nádrž zamrzí víc než ukradený benzín.


napsal(a): LiborP [Odpovědět]

jpa

pondělí, 29. listopad 2010
11:56

jpa

Na titulce Kalendářů regionálních pivovarů 2011 je právě rychnovský pivovárek, už se těším na vánočního Habrováka.
jpa


napsal(a): jpa [Odpovědět]

BCH

neděle, 28. listopad 2010
19:04

BCH

Čtivě napsané.


napsal(a): BCH [Odpovědět]

cudojudo

neděle, 28. listopad 2010
12:31

yes:) hezky napsane


napsal(a): cudojudo [Odpovědět]

Vladislav

neděle, 28. listopad 2010
12:26

Já jako rychnovák vám děkuji za propagaci a již se těším na vánočního Habrováka,má se začít prodávat 6.12 a je o něj velká mela!Ještě jednou děkuji za hezký článek!


napsal(a): Vladislav [Odpovědět]


Navtivte ns na Instagramu Reklama na PI