Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Vašek je zpět!

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Vašek je zpět!

Vašek je zpět! [p279]

Tuto větu jsem pronesl ve středu 12. května 2010, když jsem se dozvěděl o znovuobnovení výroby piva Vašek ve Svatováclavském pivovaru v Olomouci. Odpoledne jsem jel zkontrolovat situaci a vyrazil na místo činu. Tentokrát nikoliv na původní adresu Riegrova 22, ale na Mariánskou 4. Uvítal mě oproti původnímu místu, velký prostor restaurace, která je nyní nekuřácká. Restauraci vévodí měděná varna. Dávám na začátek 12° pivko a prosím obsluhu o kontakt na nějakou zodpovědnou osobu. Přichází majitelka firmy Colonel group s.r.o a současně majitelka pivovaru. Domlouvám si na pátek odpoledne rozhovor i s exkurzí do zázemí pivovaru. Na závěr dávám medovou 13° a odcházím směrem na pivní festival (to byl zážitek sám o sobě).

Svatováclavský pivovar - Mariánská 4, Olomouc
Svatováclavský pivovar - Mariánská 4, Olomouc

V pátek se dostavuji v domluvenou hodinu do pivovaru a rozhovor s paní majitelkou se protáhne na hodinu a půl. Začneme tedy s historií tohoto projektu. Vše začalo otevřením minipivovaru v centru města v červnu 2006 a to na adrese Riegrova 22. Sládkoval zde pan Slavomír Skopalík. Vše probíhalo bez problémů až do chvíle, než dům koupil nový majitel a zvednul nájemné. Ten majitelka pivovaru neakceptovala a ukončila na konci roku 2008 smlouvu na provoz restaurace.

Tu si pronajala nová firma a začala z restaurace vytvářet hernu. Pivovar ovšem fungoval dál a prodával pivo firmě, která měla restauraci v nájmu. Ovšem kvalita nabízeného piva v restauraci nebývala valná a tak se majitelka rozhodla, že od 30.4.2009 ukončí s touto firmou spolupráci a tím i výrobu piva. 9. listopadu 2009 dochází v Riegrově ulici k neobvyklé situaci a to ke stěhování tanku ze sklepa pivovaru. Fotky z této akce naleznete zde... Technologie se stěhovala do nových prostor. Restaurace v novém zahájila provoz 11. května 2010. Nabídka zde vařeného piva je opět rozmanitá.

Otevírací doba
Otevírací doba

V Olomouci jsou nyní dva podniky s názvem Svatováclavský pivovar. Tato značka není registrovaná a tak původní název zůstal i na staré adrese. Nová provozovna se odlišuje dovětkem Originál. Nový název tedy zní Svatováclavský pivovar Originál.

Interiér restaurace
Interiér restaurace

Pivovar sídlí vedle pošty 1 u Náměstí republiky (tramvaj č.2, 4, 6) a to ve dvou budovách. První budova je z roku 1890 a byla v ní ústředna pošty. Druhá budova je z 50. let 20. století a byly v ní zesilovače pošty. Pod touto budovou se nachází atomový kryt. Sládkuje zde pan Martin Lutera. Ten se vyučil v Plzni a začal pracovat v pivovaře Prostějov. Po krachu pivovaru odjel do USA, kde ze svým strýcem obnovil výrobu piva v Salt Lake City. Poté se vrátil do Česka a pomáhal s rozjezdem minipivovaru v Prostějově. Po úmrtí pana Skopalíka (rok 2007) přebírá ze dne na den funkci sládka ve Svatováclavském pivovaru.

Varna
Varna
Spilky
Spilky

Nyní k technologii pivovaru. Dvounádobová měděná varna se nachází přímo v restauraci. V ní se vaří na dva rmuty. Zbývající technologie se nachází ve sklepení domu z roku 1890. Nalezneme tam 3 nerezové spilky. Dvě mají objem 2000 l a jedna 1000 litrů. Přesunujeme se k tankům. Těch je zde celkem 15. Ležících je 9 o objemu 2500 litrů a stojících 6 (2 ks objem 2000 l a 4 ks objem 1000 l). V prostoru tanků se nachází i kvasnicové hospodářství. Kvasnice si rozmnožují sami, slad nakupují v Litovli a chmel si nechávají posílat přímo ze Žatce a jedná se o Žatecký granulovaný červeňák, ale do budoucna by chtěli zkusit vařit i z hlávkového chmele. Pro zájemce je pivo naplněno do 5 litrových soudků (časem budou mít i vlastní) a pivo je také prodáváno v sudech o různých objemech.

Tanky ležící
Tanky ležící
Tanky stojící
Tanky stojící

V současné době finišuje stavba zahrádky a hlavně pivních lázní. Ty se budou nacházet v prostorech bývalého atomového krytu a koupat se zde bude v 8 dubových vanách. Jako lázeň bude sloužit černé pivo s bylinkami a podávat se zde bude 10° pivo o objemu 0,4 l. Součástí lázní bude i solná sauna. Rozjezd lázní je naplánován na podzim 2010.

Kvasničné hospodářství
Kvasničné hospodářství

Pro sběratele toho zatím moc není. Nyní se používají tácky s logem pivovaru a to ještě z původního místa. Ve výrobě jsou reklamní letáky a v blízké době přibudou trička a sklenice s logem.

Odpoledne bylo plné zážitků a informací. Mnoho z nich zde po dohodě s majitelkou zveřejňovat nebudu. Jsme rád za její čas a vstřícnost i za čas pana sládka. Piva jsem stihnul za ty dva dny ochutnat tři druhy a to světlou 12°, světlou 10° a medovou 13°. Všechna piva mi chutnala a po dlouhé době i desítka. Nabídku z bohatého jídelního lístku jsem ještě nestihnul využít, ale již nyní si zde nachází polední menu mnoho zákazníků. Informace o poledním menu a kontakt na restauraci naleznete zde...

Sortiment nabízených piv
Sortiment nabízených piv

Co říci závěrem? Pivo špičkové kvality, nekuřácké prostředí a majitelka plná energie a nápadů. Přeji mnoho úspěchů a spokojených hostů. Brzy se sem rád vrátím.

Dej bůh štěstí!


Autor je sběratel pivního skla. Jeho stránky naleznete zde...[Petr Melichárek] [Zobrazeno 10329x] [17. květen 2010]
[Minipivovary] [comments: 11] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Toto69

čtvrtek, 3. červen 2010
12:11

To je hnus. Prosimvás co na tom chlastu máte?
Hare krišna, háré háré.


napsal(a): Toto69 [Odpovědět]

moreli

čtvrtek, 3. červen 2010
14:19

moreli

to Toto69: Prostě nám to chutná :-)


napsal(a): moreli [Odpovědět]

Adsense

5. prosinec 2023
19:22


posted by: Inzerce

Trhac

čtvrtek, 3. červen 2010
14:54

Trhac

to Toto69: Pivo není chlast, ale základní potravina, člověče! :D


ICQ: 276990904

napsal(a): Trhac [Odpovědět]

karel

neděle, 23. květen 2010
08:48

karel

supr nic lepšiho jsem nevidel


napsal(a): karel [Odpovědět]

Luky

středa, 19. květen 2010
16:51

Luky

Mohu potvrdit, všechna piva byla při mé včerejší návštěvě vynikající
---------------------------------
Zpráva byla upravena 19.05.2010 ve 16:52:01


napsal(a): Luky [Odpovědět]

vlbl

středa, 19. květen 2010
11:38

to Malakin: a pivo je navareno u nich, nebo je z Prostejova, jak byvalo zvykem ?


napsal(a): vlbl (vlbl(a)atlas.cz) [Odpovědět]

kacer

středa, 19. květen 2010
15:39

Několikeátá návštěva minipivovaru,potvrzuje dobrou kvalitu piva10,12,také chuťově zajímavé speciály i když nejsem jejich příznivcem.Velice dobrá ku-
chyně a příjemné nekuřácké prostředí.


napsal(a): kacer (gkacer(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Jirka

úterý, 18. květen 2010
12:25

Právě zde sedím a tak doplním. WIFI Zdarma - přístupové heslo u obsluhy na požádání. Jídlo můžu doporučit. Pivko - 10 velmi dobrá, 12 zajímavá a určitě doporučuji. Pšenice mě jako pijáka pšenice nezaujala, na druhé straně je atraktivní a stojí za to ochutnat. Své konzumenty si jistě najde. Medové, je zážitek. To určitě stojí za to. Normálně bych si ho nedal. Rozjezd se podařil.


napsal(a): Jirka (info(a)lahudkar.cz) [Odpovědět]

Malakin

pondělí, 17. květen 2010
19:35

Malakin

Jenom tě doplním, Peťo:

Pro sběratele jsou již něco jako vizitky - je to tištěno na tiskárně na žlutý papír a dozadu ti na to v případě zájmu dají razítko.

Dle informací majitelky si kvasnice nerozmnožují sami, ale nakupují je ve dvou blíže nespecifikovaných pivovarech.

K pivu: Kdo už někdy ochutnal medové, bude to pro něho šok, neboť je to úplně něco jiného = extrémně sladké. Ale 12ka ušla. Do višňového se, bohužel, hází višeň a do pšeničného prý limetka, takže kdo s tím má problémy, nechť s tím při objednávání počítá.

Jídlo jinak luxusní.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 19.05.2010 ve 15:45:02


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Jirka

úterý, 18. květen 2010
12:27

to Malakin: Ahoj Marku, co sobota a pivovarská čtvrtka ?? Dáme již konečně to rok slibované pivo když to zatím u Moritze neklaplo ??


napsal(a): Jirka (info(a)lahudkar.cz) [Odpovědět]

Malakin

středa, 19. květen 2010
15:40

Malakin

to vlbl: Kvasné kádě byly sice prázdné - jinak by nás tam majitelka vůbec nepustila - ale v tancích pivo bylo, tak není pochyb o tom, že se to vaří přímo u nich. Např. první dvě várky 13% pšenice se dle údajů na jednom z tanků vařily 1. a 2. dubna...

to Jirka: Čtvrtka ani letos neklapne, musím do Březnice. Ale zkus se stavit v srpnu na slavnostech v Litovli nebo v září v Hanušovicích. Tam bych měl být a můžem to tam dořešit. :-)
---------------------------------
Zpráva byla upravena 19.05.2010 ve 15:42:24


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]


Navtivte ns na Instagramu Reklama na PI