Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Rodinný pivovar Bravůr

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Rodinný pivovar Bravůr

Rodinný pivovar Bravůr [p596]

Když se podíváte na pivní mapu naší republiky, najdete místa poměrně hustě zaplněná pivovary a naopak jiná, kde na ně narazíte jen sporadicky. Jedním z těch druhých je i sever Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Bylo už proto načase, aby toto bílé místo z naší pivní mapy zmizelo. Stalo se to teprve nedávno vznikem Rodinného pivovaru Bravůr v Loučné nad Desnou.

Pivovar pana Františka Halaxy sídlí v restauraci a penzionu Na Staré poště u hlavní silnice na Červenohorské sedlo a přečerpávací elektrárnu Dlouhé Stráně, v turisticky zajímavém místě.

Budova pivovaru
Budova pivovaru

Cestou do Loučné se ve mně probudila i trocha nostalgie, v Šumperku jsem vystudoval střední školu a v sousedních Velkých Losinách rok bydlel. Od loučenského nádraží jsem prošel kolem chátrajícího renesančního zámku a lovného rybníka Kocián, kde si můžete zapůjčeným rybářským náčiním ulovit rybu, na místě si ji nechat připravit a zkonzumovat.


Fotografie byla odstraněna

Ale to už jsem stanul před budovou penzionu, bývalého zájezdního hostince a přepřahové stanice poštovních vozů. S panem Halaxou jsem byl telefonicky domluvený na mé návštěvě s tím, že mi poskytne o pivovaru bližší informace a umožní si jej vyfotografovat.

Loučenský Václav
Loučenský Václav

Dotazem u obsluhy jsem bohužel zjistil, že musel odcestovat za účelem nákupu sladu. Naštěstí jej zdatně zastoupil pan Havlíček, jeho zeť a rovněž sládek. Podebatovali jsme spolu asi dvě hodiny a celý pivovar prošli. Některé skutečnosti mne dost překvapily, ale k tomu se dostaneme.

Varna
Varna

Zařízení pivovaru, suroviny a cenné zkušenosti s vařením piva dodal Josef Krýsl, vrchní sládek plzeňského Purkmistra. Měděná varna je dvounádobová o objemu várky 200 litrů. To byla první věc, která mne udivila. Proč se tak krásné zařízení ukrývá někde vzadu v přilehlé budově? Pan Havlíček mi to vzápětí vysvětlil tím, že tam bude v dohledné době otevírat pivovarskou pivnici, jejíž součástí varna bude.

Tanky 10 hl
Tanky 10 hl

Také velikost dvou 10 hl ležáckých tanků mne trochu zarazila. K naplnění jednoho je potřeba 5 várek, ale možná je to z důvodu jejich promíchání, aby se zabránilo výkyvům. To jsem nezjišťoval. Dále mají k dispozici ještě 15 stolitrových tanků v tomtéž ležáckém sklepě a stáčírnu lahví.

Plnička lahví
Plnička lahví

Ale to jsem přeskočil hlavní kvašení, které probíhá v 6 nerezových, nuceně chlazených kádích po dobu asi jednoho týdne. Pivo se vaří dvourmutově z ivanovického sladu a žateckého chmele. Zatím se točí světlá dvanáctka, polotmavá ještě zraje a o tmavém se vzhledem k jeho předpokládané malé výtoči zatím neuvažuje.

Spilka
Spilka

Součástí objektu je i zahrádka, zastřešená historickou samonosnou konstrukcí, otevřená pouze v turistické sezóně. Záměrem majitelů je právě přilákat hlavně turisty, proto je v restauraci celodenní kuchyně s širokým výběrem jídel za mírně nadprůměrné ceny a v prvním patře 8 zrekonstruovaných pokojů pro hosty.

Zahrádka
Zahrádka

Okolí je zde velmi hezké a k procházce láká mj. i zámecký park hned naproti. V restauraci točí Krušovice, ale na zahrádce na požádání i Loučenského Václava za 29 korun. Pan Halaxa vlastní i chatu na Červenohorském sedle a tam by se měl Václav taky čepovat. Na jeho hodnocení je myslím ještě příliš brzy, určitě se vše ještě doladí. Mně osobně přišlo trochu nevýrazné, ale nejsem žádný odborník.

Výčep
Výčep

Vypil jsem čtyři, poobědval, poděkoval panu Havlíčkovi za vynaložený čas a vyrazil vlakem do Olomouce. Chtěl jsem ještě navštívit Svatováclavský pivovar. I když to do tohoto článku nepatří, musím vyjádřit své zklamání. Varna se ztratila v záplavě hracích automatů, pivo bylo teplé a bez řízu.

Etiketa
Etiketa


[Mantas] [Zobrazeno 13435x] [30. květen 2009]
[Minipivovary] [comments: 7] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Paja

pondělí, 14. září 2009
08:38

Paja

Ja byl primo v Loucne a moc neuchvatilo - docela silna pachut. Druhe uz jsem nedal. Daleko vic jsem si pochutnal v Rymarove, kde je kvalita nejen lepsi, ale i cena priznivejsi...
---------------------------------
Zpráva byla upravena 14.09.2009 ve 08:38:52


napsal(a): Paja [Odpovědět]

pechi

pondělí, 14. září 2009
08:44

pechi

mel jsem tu polotmavou, byla silne nakysla... chce to vychytat, jinak to muzou zavrit


napsal(a): pechi [Odpovědět]

Adsense

27. únor 2024
07:23


posted by: Inzerce

jansalab

čtvrtek, 10. září 2009
18:57

jansalab

Tak dle mého zjištění mají pivo z Bravůru v nádražce v Jeseníku. Jen v době mé návštěvy převládaly ovocné vůně a chutě, zřejmě sud již delší dobu naražen a v teple uskladněn. Škoda, ještě zrobím reparát.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 10.09.2009 ve 19:00:45


napsal(a): jansalab [Odpovědět]

Malakin

sobota, 27. červen 2009
16:53

Malakin

Kdo by měl příští týden cestu kolem Loučné, tak od cca úterý bude na čepu kromě světlého Václava i polotmavý. Kromě toho je uvařeno i pšeničné, ale to ještě bude muset chvíli uležet.

Zájemci o etikety, tácky a sklenice musejí taky ještě pár týdnů vydržet. V pivovaru prozatím nic nemají, snad za dva tři týdny.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

umbob

neděle, 31. květen 2009
17:56

umbob

No do těch končin jsem se chtěl podívat už dlouho. Hlavně na Dlouhé stráně, o kterých nám na hodinách geodézie doc.Vitásek vyprávěl doslova legendy :) Tak jsem rád, že byl výlet párkrát odložen-teď mám o důvod víc k návštěvě :)


napsal(a): umbob [Odpovědět]

Dwarf

neděle, 31. květen 2009
20:02

Dwarf

to umbob: hmm, já byl naDlouhých stráních loni, tak už mě tam neláká nic :-))


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

BCH

pondělí, 1. červen 2009
18:34

BCH

Tak já jsem královstvím Holby projíždel asi před 10-ti dny , když jsem se vracel z Moravské minipivovarské dovolené-aneb 15 minipivovarů+Rychnov n. Kn.. Někdy si tam naplánuju dovolenou, protože Jeseníky jsou turisticky určitě zajímavé.


napsal(a): BCH [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI