Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Na Karpentné zdechnul kůň … a vznikl nový pivovar

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Na Karpentné zdechnul kůň … a vznikl nový pivovar

Na Karpentné zdechnul kůň … a vznikl nový pivovar [p578]

Pro většinu z vás nepochopitelná první část názvu článku v sobě skrývá místní pořekadlo, které se zde vybaví snad každému, kdo slyší jméno této obce. To jen na úvod pro vysvětlenou a teď už k tomu hlavnímu.

Třinecký minipivovar se nachází ve vesničce Karpentná, která je dnes součástí Třince, v malebném podhůří Moravskoslezských Beskyd. Jeho budova v minulosti sloužila jako azylový dům pro matky s dětmi a také jako kotelna pro sousední minisídliště. Nedávno ji koupila firma Remer, zabývající se výrobou oběhových čerpadel a vytápěcích systémů. Počítala zde s vybudováním ubytovny, ale jelikož je její jednatel příbuzným majitele hukvaldského minipivovaru, nebylo k myšlence, vařit zde vlastní pivo, daleko.

Třinecký minipivovar
Třinecký minipivovar

Hned když jsem se dozvěděl o jeho existenci, vydal jsem se do Karpentné autobusem, abych si jej prohlédl a Třinecké kvasnicové ochutnal. Přivítal mě sympatický sládek pan Miroslav Cupek a ochotně mne provedl všemi jeho místnostmi.

Sládek na varně
Sládek na varně

V přízemí se nachází spilka a ležácký sklep, v prvním patře pak třínádobová varna a sklad surovin. Varný kotel je zvláštní tím, že je vytápěn dřevěnými peletami, tudíž ekologicky. Pivo je vařeno dvourmutově o objemu várky 250 l, kvasí v otevřených nerezových kádích při teplotě 9 stupňů a zraje ve 12 ležáckých tancích.

Ležácký sklep
Ležácký sklep

Rád bych se ještě vrátil k osobě pana sládka. Ten původně pracoval v Třineckých železárnách, ale ze zdravotních důvodů musel tento podnik opustit. Když mu byla nabídnuta možnost vařit pivo, vůbec nevěděl, co to obnáší. Učil se tomuto řemeslu v minipivovaru na Hukvaldech a i když byly začátky těžké, teď jej práce baví. Zatím uvařil 8 várek a pořád ještě ladí dvanáctku. V budoucnu by se však rád pustil i do speciálů.

Třinecké kvasnicové pivo
Třinecké kvasnicové pivo

Horší je podle jeho slov prorazit s vlastním pivem do místních hospod. Téměř všechny jsou již v područí všemocného pohanského boha a jeho finančních pobídek. Jediným podnikem, kde na něj můžete narazit, je restaurace Miarka v sousedních Oldřichovicích, přímo pod Javorovým vrchem.

Fotografie Restaurace Miarka byla z článku odebrána

Z Třince je to na kole co by kamenem dohodil, počasí na projížďku přímo lákalo, tak jsem tedy vyjel. Klasická venkovská hospůdka se zahrádkou, na které jsem se usadil. Objednavám si přímo kvasnicové, abych předešel případnému nedorozumění. Byl jsem již upozorněn kamarádem, že po objednání piva donese servírka automaticky Radegast, který zde samozřejmě nesmí chybět.

Fotografie Co je na čepu? byla z článku odebrána

Tuto jeho nepříjemnou zkušenost jsem si vzápětí ověřil u nově příchozích hostů. Kvasnicové jim vůbec nenabídla. Přitom si myslím, že je mohlo určitě oslovit. Nejen svou chutí, ale i názvem. Třinečtí by měli být hrdí, že mají svoje pivo, což bylo i záměrem majitelů pivovaru. Další věcí je cena 27,- Kč oproti 24,- Kč za R 12, což si myslím, že jej u zákazníků značně znevýhodňuje. I proto přeji novému pivovaru, aby si k jeho pivu lidé našli cestu a přibývalo míst s červenobílým logem na vývěsním štítu![Mantas] [Zobrazeno 19847x] [11. duben 2009]
[Minipivovary] [comments: 18] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

boro

pátek, 16. říjen 2009
10:57

Tak jsme se radovali,ale předčasně a krátce.Koncem září dorazilo Třinecké i do Českého Těšína do restaurace Max (dříve U Dočkeje),a to celkem bombasticky-poutač venku,reklamy uvnitř,krýgly,tácky.Pivo velmi dobré,vždy čerstvé,vesměs i dobře načepované.Bohužel,při mé poslední návštěvě-včera-byla veškerá "výzdoba"lákající ke konzumaci Třineckého pryč.Samozřejmě dotaz,-odpověď:Třinecké už nebude,tohle je poslední bečka.Důvod:nebude pípa.Při pohledu na výčepní zařízení se čtyřmi pípami(v celku) z Radegastu mi začalo být jasné"vo co go",tak jsem si neodpustil další otázku zda se ta jedna pípa někde odporoučí a z obsluhy jsem nakonec vytáhnul"jak z chlupaté deky" odpověď,že Třinecké "nemůžou čepovat z pípy R a muselo by mít svoji pípu i chlazení,jinak jim odvezou celý výčepní pult"....no comment,po G-hnus vyhlašuji bojkot i Radegastu(a nejsem sám!)


napsal(a): boro (lxd2(a)seznam.cz) [Odpovědět]

boro

úterý, 20. říjen 2009
23:13

to boro: Takže po urgenci v Karpentné jsem byl zjistit stav v Těšínské restauraci Max,nastala změna-Třinecké je a bude,že už mají na něho samostatný chladič.Bylo dneska ve výborné kondici,takže kdo zavítáte do Těšína,určitě se stavte.


napsal(a): boro (lxd2(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Adsense

28. únor 2024
11:22


posted by: Inzerce

Pohodář z Ostravy

čtvrtek, 6. srpen 2009
14:28

Pivo je výborné,pil jsem ho U Miarky,Vitality Sleszko,Pizzerie -jen mi poslední dobou příjde jako né úplně vyzrálé!!!Dále je taky škoda, že pivo nemá větší marketingovou podporu, majitelé by se měli zamyslet nad tím, až pomine úvodní zvědavost konzumentů, jak se bude pivo prodávat, když nejsou nikde pořádné informace,reklama, pop. hospoda pivovaru!Přeji hodně úspěchů!!!!!


napsal(a): Pohodář z Ostravy [Odpovědět]

Mantas

čtvrtek, 6. srpen 2009
19:36

Mantas

to Pohodář z Ostravy: To je možná způsobeno tím, že zkraje roku bylo navařeno a odbyt malý. Tím pádem pivo leželo ve sklepě dlouho. Teď je navíc sezóna a kapacita sklepa malá (už se vyrábí další tanky). Asi by ses divil, jak málo uleželé pivo se teď mnohdy dostane k zákazníkovi na stůl.


napsal(a): Mantas [Odpovědět]

Pohodář z Ostravy

úterý, 11. srpen 2009
13:39

to Mantas: Doufejme, že piva bude dost a řádně "uleželého" a taky, že se bude pivovárku dařit!!!


napsal(a): Pohodář z Ostravy [Odpovědět]

rycho65

pondělí, 15. červen 2009
12:45

Trzynieckie piweczko jest jeszcze w pizzerni Alfredo (Trzyniec)-37czk, a we Vendryne (www.vitalityslezsko.cz)-27czk


napsal(a): rycho65 [Odpovědět]

Mantas

pátek, 15. květen 2009
20:33

Mantas

Třinecké nově na čepu na bowlingu ve Vendryni za 27,- asi 3 min. od vlakové zastávky.


napsal(a): Mantas [Odpovědět]

Melichárek

pondělí, 4. květen 2009
07:54

Melichárek

V Miarce třinecké pivo za 27 Kč. Pivo bylo polotmavé, ale velmi chutné. Obsluha super, vpustili nás do lokálu o půl hodiny dříve, než měli otevírat. Pokud tam půjdete na jídlo, tak již nevaří. Jen by měli trochu zlepšit informovanost návštěvníků ohledně třineckého piva. Neznalí z venku nepozná, že se tam točí i něco jiného, něž jen Radegast. Hodně zvědavců by přišlo ochutnat. Uvniř lokálu je již velká reklama ne třinecké.


Mantas

pondělí, 4. květen 2009
08:59

Mantas

to Melichárek: To je příjemná zpráva. Že není venku žádný poutač mě nepřekvapuje, měli skrz toho velké problémy s výhradním dodavatelem:( Hodnocení obsluhy se nedivím, zvlášť u chlapa :D
---------------------------------
Zpráva byla upravena 04.05.2009 ve 09:00:28


napsal(a): Mantas [Odpovědět]

beercards

pondělí, 4. květen 2009
11:10

beercards

to Mantas: Pripájam sa k Melichárkovmu hodnoteniu! Boli sme v Ostrave na burze pivných suvenírov ( beerborci z Nitry ) v sobotu 2.5. a cestou domov sme sa zastavili na třinecké pivko. VYNIKAJÚCE! Ešte pridám pochvalu na utopencov :-)


ICQ: 252422606

napsal(a): beercards [Odpovědět]

Kozel

pondělí, 20. duben 2009
12:54

Kozel

David R.: Čerstvější zprávu než Roman H. bych těžko poskytl...


napsal(a): Kozel [Odpovědět]

David R.

pátek, 17. duben 2009
21:31

Ta cena je na náš Kraj fakt přemrštěná, hlavně když se nejedná o speciál. Chci se zeptat Kozla, zda Žába stále nabízí Vulkán? Na webu kopřivnického piva píšou jen o jedné hospě v Ostravě. Díky


napsal(a): David R. [Odpovědět]

Roman Holoubek

pondělí, 20. duben 2009
08:36

Roman Holoubek

to David R.:
Včera byl v Žábě Vulkán na čepu. Zvenku cedule Vulkán, zevnitř nápis Kvasnice :-)
Jinak loni za 16,- nedávno za 18,- (ještě se servírka pletla), nyní za 20,-.
Podané ve sklenici Radegast.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 20.04.2009 ve 08:37:24


zenon

úterý, 14. duben 2009
17:38

Minipivovar Trinecki, Trinec/ Karpentna, cislo?


napsal(a): zenon [Odpovědět]

Chody

úterý, 14. duben 2009
18:26

Chody

to zenon:
Co se trošku porozhlédnout po PI. Třeba tady... :)


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Kozel

pondělí, 13. duben 2009
18:56

Kozel

Dobrá zpráva o novém mini,pěkný článek a závěr k zamyšlení.Proč ten majitel hospody to pivo vůbec odebírá,když personál nenaočkuje,aby jej nejen nabízeli,ale i patřičně inzerovali.
Vždyť má na čepu nikde nenabízený originál !!!
A ta cena taky není zrovna ideální (třeba to ovšem má své důvody).Když to srovnám s Žabou v Kopřivnici,kde Lašský Vulkán
byl při mých návštěvách vždy levnější o 4-6 Kč než dvanáctistupňový pohanský bůh...Ale v každém případě hodně štěstí Třineckému !


napsal(a): Kozel [Odpovědět]

Mantas

úterý, 14. duben 2009
08:28

Mantas

to Kozel: Podbízet se nemusí, to zas pak vypadá podezřele. Ale když se vžiju do myšlení lidí neznalých problematiky, tak jej vyšší cena degraduje. R každý zná, nic jiného tady v podstatě není, všem to chutná a je levnější ::cry . Teď se nově čepuje v Třinci ve sklenicích s logem za 37,-!!!, tak to už vůbec nekomentuju. Prý vysoká nákupka (asi 20,- jak jsem zjistil). O víkendu sice šlo, lidé chtěli vyzkoušet novinku, ale na trvalejší konzumaci to moc nevidím. Třeba se mýlím, já na jedno nechodím a dát si po něm R 12, to radši půjdu domů.


napsal(a): Mantas [Odpovědět]

MarthY83

pátek, 17. duben 2009
13:17

to Mantas: Máš recht, ta cena mě maximálně překvapila, pil jsem ho za těch 37,-, no hrůza, ale na chuť je dobré. Btw, trh bych si osobně trochu podchytil právě cenou nižší, podnikání je přece o tom "něco" do toho vložit a zkusit to. Jinak hodně štěstí.


napsal(a): MarthY83 [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI