Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Knížecí pivovar Racibórz


verze pro tisk

Knížecí pivovar Racibórz

Knížecí pivovar Racibórz

I když se o pivo docela dost zajímám a sám si ho i vařím, na exkurzi v pivovaru (když pominu minipivovary) jsem ještě nikdy nebyl. Chemičky s jejich CK tanky vidět nemusím a v Regentu či Protivíně mi to bohužel časově nevyšlo. Když se tedy naskytla možnost prohlédnout si pivovar v polském Racibórzi, neváhal jsem ani minutu. Obzvlášť když, jako jeden z mála v Polsku, vaří tradičním způsobem.

Pivovar Racibórz
Pivovar Racibórz

Na úvod bych si dovolil několik informací z historie pivovaru. Založen byl roku 1567 a je jedním z nejstarších v Polsku. V roce 1858 byl i se zámkem zničen velkým požárem, ale již za pouhý rok byl znovu obnoven. Své největší prosperity se však dočkal až o 40 let později angažováním mistra sládka Kaufmanna, kdy prošel celkovou modernizací.

Začal vařit pivo plzeňského typu, jehož kvalita byla založena na jakosti surovin – výborném knížecím ječmeni, německém a českém chmelu a místní vodě z nádrže Obora. Pivo bylo proslulé v celém Slezsku a dováželo se dokonce i do Čech. Stejně jako u nás, byl po válce znárodněn, a to mu samozřejmě ublížilo. Ač pamětníci pamatují výbornou chuť jeho piva, výstav šel neúnosně dolů.

Vstupní brána
Vstupní brána

V roce 2003 koupil skomírající podnik soukromý podnikatel a investoval do něj nemalé prostředky. Chtěl starodávnou tradici piva ve městě oživit a své podnikání postavit na jeho bývalé slávě. Jenže upadající kvalita piva v době vlády jedné strany a poté trh, nekale obsazený nadnárodními giganty, mu jeho snahu znemožnily.

Hospodští a velkoobchodníci odmítli odebírat racibórzské pivo a pivovar byl před krachem. Majitel propustil téměř dvě třetiny svých zaměstnanců a chtěl jej uzavřít. Nakonec své záměry přehodnotil a dal mu ještě jednu šanci. Tím pádem i mně a já jsem si jej mohl prohlédnout. Dost už historie a teď k současnosti.

Browar Racibórz
Browar Racibórz

Exkurze byla pořádána našimi polskými kolegy z Browar.biz, hlavně Bastionem, člověkem, který se zabývá pivem a hodně cestuje i po českých krajích. Bylo potřeba nejméně 10 lidí, aby se prohlídka uskutečnila. První datum v květnu ještě nevyšlo, ale teď již stálo před branou pivovaru 36 zájemců, s možná poslední možností se na něj podívat. Z české země jsme jeli tři a na místě se přidal i Stalker z dalekého Ústí nad Orlicí. Blok na PI alespoň trochu zabral.

Jelikož s takovým zájmem zástupci pivovaru nepočítali, rozdělili nás na dvě skupiny. Vedoucí výroby, paní Malgorzata, nás provedla pivovarem a jeho provozem od počátku vaření, až po jeho finální fázi, což je stáčení do sudů a lahví.

Varna
Varna

Šrotování sladu jsme vynechali a vystoupili do varny, která se nachází na patře. Je třínádobová, vyvedená v nerezu a mědi o objemu 145 hl. Vaří se, k mému úžasu, třírmutově (snad jsem dobře porozuměl výkladu) na stupňovitost 8,1 – 12,5 % EPM.

Spilka
Spilka

Hlavní kvašení probíhá v otevřených kvasných kádích při 10 st. po dobu 8 – 10 dnů, podle stupňovitosti piva. Po vykvašení je stáčeno do 150 hl ležáckých tanků, kterých je 40. Nejsou ovšem všechny využity, vzhledem k malé poptávce. Námi ochutnávané pivo bylo leženo od 19.3., tedy více než 3 měsíce.

Ležácké tanky
Ležácké tanky

Poté se filtruje na křemelinovém filtru, dále pasterizuje a stáčí do sudů, případně lahví na automatické lince, kde je opatřeno etiketami. Pro naši exkurzi byly ovšem stočeny dva sudy nefiltrovaného piva. Ty se bohužel brzy vypily, protože poptávka byla příliš velká a donesené PET lahve nenasytné.

Křemelinový filtr
Křemelinový filtr
Pasterizátor
Pasterizátor
Stáčírna lahví
Stáčírna lahví
Stáčírna sudů
Stáčírna sudů

Tady naše exkurze končí a následuje ochutnávka. Jeden filtrovaný Hajduk byl v rámci prohlídky zdarma, ostatní jsme si museli již platit. Kvasnicové za 1,70 PLN a filtrované za 2,50 PLN. Při směnném kurzu 6,-Kč za 1,-PLN je to cena jistě příznivá a navíc pivo bylo velice dobré. Určitě nejlepší polské, co jsem pil. Bohužel jsem nestačil zjistit, jak je to s jeho výtočí v samotném městě. Ale to nevadí, chystám se to v nejbližší době osobně prověřit...

Ukázka lahvových
Ukázka lahvových

Pevně doufám, že to s racibórzským nepůjde tak s kopce jako u nás např. s Kutnou Horou apod. a že místní lidé přece jen změní názor na své regionální pivo. Jinak všem ochutnání Hajduka doporučuji, určitě nebudou zklamáni.



[Mantas] [Zobrazeno 13266x] [12. červenec 2009]
[Pivo ve světě] [comments: 5] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Ing. Lucian PAPAZIAN

pátek, 9. listopad 2012
08:54

Malých poctivých pivovarů, kteří vaří tradičním způsobem je v Polsku strašně hodně, proto nesouhlasím s větou, že je to jeden z mála v Polsku pivovarů, který vaří tradičním způsobem. V posledních letech jak houby po dešti dochází v Polsku k renesanci malých pivovarů a minipivovarů, kteří uchovávají a rozvíjí tradici dobrých poctivých piv. Vlastně podobný trend, který známe i u nás. I velké pivovary se snaží zalíbit různými speciály, protože tuší jako u nás, že malí výrobci jim ukrajují kus trhu a to stále větší. Přesto doporučuji být věrný kvalitním malým nejen polským pivovarům. V blízkosti našich hranic mají Poláci i další menší pivovary, mohu doporučit třeba pivovar z města Lwówek Slezský kousek za frýdlantským výběžkem. Pravda ale je, že četnost malých pivovarů je v Polsku opravdu o dost menší než u nás, ale trend v jejich návrat a obnovu je možná i větší než aktuálně u nás. Pokud ochutnáte tato polská piva, budete překvapeni jako i já, jak Poláci pozvedli tamní pivní kulturu a jsou tato piva výborná. Jediné, co by mohli podle mne vylepšit, je nižší množství alkoholu, při srovnatelném množství chmelového extraktu mají zbytečně moc alkoholu, který do jisté míry může i maskovat určitou nekvalitu... Ale to známe prakticky z celého světa. Vlastně jen my dovedeme vyrobit pitelnou desítku s málem alkoholu v zádech... Do zdrowia! Na zdraví!


napsal(a): Ing. Lucian PAPAZIAN (papazian(a)o2active.cz) [Odpovědět]

Elf

pátek, 9. listopad 2012
11:29

Elf

to Ing. Lucian PAPAZIAN: Já bych zase nesouhlasil s větou: "Vlastně jen my dovedeme vyrobit pitelnou desítku s málem alkoholu v zádech." Co takhle slabší piva z Britských ostrovů? Dnes se tam normálně vaří výborná piva s obsahem alkoholu kolem 4%, ale i méně. Doporučuji ochutnat.


napsal(a): Elf [Odpovědět]

boro

neděle, 6. září 2009
19:11

Stránky pivovaru: http://www.browar-raciborz.pl/index2.htm telefon na tu paní,která provádí exkurze je v aktualitách-"Zwiedzanie browaru".Je tam i e-mail.Avšak nevím,jestli uspějete,pivovar údajně nevaří a majitele rovnou zavřeli:-(


napsal(a): boro (lxd2(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Adsense

21. listopad 2024
11:24


posted by: Inzerce

Darek

neděle, 22. srpen 2010
22:31

to boro:

Pivovar zase vari pivo. Zatim je to svetly lezak.
vypada to tak:
http://kopyr.files.wordpress.com/2010/08/raciborskie.jpg


napsal(a): Darek (dariusz(a)centrum.cz) [Odpovědět]

Eva Peterková

neděle, 6. září 2009
17:46

Dobrý den, prosím autora příspěvku o Knížecím pivovaru v Ratiboři o možný kontakt. Chystáme 17.9.2009 zájezd do Ratiboře a chceme tento pivovar navštívit. Nemohu najít na ně žádný kontakt. Děkuji mnohokrát. Eva Peterková, e-mail:ave.kravare@tiscali.cz


napsal(a): Eva Peterková (ave.kravare(a)tiscali.cz) [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI