Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Reportáž psaná na marodce

Pivní cesty


verze pro tisk

Reportáž psaná na marodce

Reportáž psaná na marodce

Uzrálo již mnoho piva od doby, kdy jsem naposledy čtenáře PI obohatil o své zážitky z cest. Ač jsem měl pár pivně – poznávacích zájezdů v plánu, osud tomu chtěl jinak. Dvouměsíční domácí vězení, způsobené lednovým úrazem kotníku, jsem nazval „dobou pivního temna“. Po ní obvykle následuje období osvícení a renesance a nejinak tomu bylo i v mém případě. Ostatně posuďte sami.

Démon a Lobkowicz
Démon a Lobkowicz

Nejhořčímu pivu se bohudík snažím obloukem vyhýbat. S nohou v sádře se ale můj akční rádius zmenšil jen na nejbližší okolí. Naštěstí se i v mém bydlišti začíná blýskat na lepší časy. Vcelku pravidelně jsem popíjel Lobkowicze a nově přibyvšího Rebela. V tomto kraji jev téměř nevídaný. Občas mi kamarádi zpestřili stereotyp PETkou něčeho poctivého z minipivovaru a jeden z nich mne dokonce zavezl do zajímavé dětmarovické hospůdky U mnicha.

Bar U mnicha
Bar U mnicha

V minulosti se zde vystřídal Zlatovar, Opat, Černá Hora a nově Bon. Majiteli se zřejmě zželelo momentálního invalidy a tak mě světlým i tmavým zašovským bohatě zásoboval. Nestává se mi často, že bych se piva přepil. Návdavkem jsem si přivezl domů několik pivních sklenic a pozůstatky lahvové Černé Hory. Velmi vydařený výlet. V neposlední řadě jsem v den mých narozenin narazil soudek svibického polotmavého Hořčáku. Mnou uvařeného, spodně kvašeného ležáku s přídavkem medu. Chutnal nejen mně, ale kupodivu i zarytým nošovickým patriotům.

Hořčák dokvašuje
Hořčák dokvašuje

Když mi po dvou měsících sundali sádru, jako bych se zbavil koule u nohy. Berle sice ještě mám, ale mé pivní obzory se značně rozšířily. V blízkém Třinci pro změnu točí Černou Horu a Svijany. Obojí jsem poctil svou návštěvou a zase bylo o něco veseleji. S hojící se nohou ale rostla chuť na něco nefiltrovaného. Nejschůdnějším řešením bylo navštívit Vojkovice a minipivovar U Koníčka. Tamní pivo mi moc chutná, obzvláště polotmavá čtrnáctka Grošák. S berlemi jsem se přece jen nechtěl pouštět do žádných větších akcí, a tak jsem tentokrát raději zůstal u Ryzáka.

Slezan U Brášků
Slezan U Brášků

Pak jsem se z webu dozvěděl, že v Ostravě - Třebovicích U Brášků zakotvil Slezan. Do Leskovce jsem se zatím nepodíval, proto mé další kroky vedly právě do Ostravy. Pivo bylo výborné, ale pili jsme ho sami. Zbytek zaplněné hospody měl před sebou Ostravar nebo Radegast. Mé obavy, že se tady kvasnicové pivo neudrží, se zřejmě naplnily. Od té doby tam nebylo. Při odchodu jsem zjistil, že v přilehlé banketce probíhá nějaká akce s naraženým sudem litultovického medového Privilegia. BB Doris mi dal alespoň ochutnat. Po 7 třináctistupňových Slezanech a jednom kvasnicovém Avaru už ale soudit nemůžu.

Chacharek v Kenkenu
Chacharek v Kenkenu

Kopřivnický Lašský vulkán se teď na Ostravsku jmenuje Chacharek a stále ho mají v Kenkenu poblíž autobusového nádraží. Několikrát mě sice zklamal (byl už zkažený), ale přesto jsem neodolal a jel ho vyzkoušet. Tentokrát jsem udělal dobře, nic mu nechybělo. Sice maličko podražil a zhořkl, ale zato byl v nových sklenicích. Jednu jsem si odvezl domů do sbírky.

Radnická se zaplňuje
Radnická se zaplňuje

To nejlepší při mé pracovní neschopnosti však mělo teprve přijít. Brněnské Radniční dny a pivní slavnosti v Miletíně. Berle jsem již odhodil, ale chůze na delší vzdálenosti byla ještě bolestivá. Od hlavního nádraží v Brně to naštěstí na Zelný trh a do přilehlé Radnické ulice není daleko. Dorazili jsme ve 14 hodin na oficiální začátek a moravská metropole nás přivítala rozpálenými ulicemi. V úzké uličce se již tísnilo poměrně velké množství lidí, které neustále narůstalo. Hned zkraje stály stánky Klášterního pivovaru Želiv, pivovaru U Fleků, Chodovaru, Žatce, Pegasu, Sentic a Svijan. Za průchodem do dvora Staré radnice pak Primátora, Vyškova, Poličky a Černé Hory. Všechno vyzkoušet nešlo. Zaměřil jsem se tedy na piva, která jsem ještě nepil točená.

Poličský výčep
Poličský výčep

Ochutnal jsem postupně Želiv (30,- za 0,3 l), sentický Kvasar, Primátor Premium a Weizenbier, kvasnicový Vyškov a Záviš, Chodovar a Žatec (18 – 24,- za 0,5 l). V tom horku toho bylo až nad hlavu. Zklamala mě trochu prezentace jednotlivých pivovarů. Až na výjimky se nedaly koupit žádné propagační předměty nebo lahvové pivo. Dále musím organizátorům vytknout velmi stísněné podmínky. S přibývajícím počtem lidí se už nedalo uličkou ani projít, natož se postavit do narůstajících řad u stánků.

Sousedský dům v Miletíně
Sousedský dům v Miletíně

Hned druhý den se v Miletíně konaly pivní slavnosti místního pivovaru U bojiště 1866. Na náměstí K. J. Erbena jsme po strastiplné cestě vystoupili z autobusu půl hodiny před polednem. Vévodila mu růžová budova restaurace Sousedský dům, v jejímž rohu se nachází vchod do dvora, kde se akce konala. Nezbývalo, než vejít. Uvítala nás spoře zaplněná, poměrně prostorná zahrada, a tak jsme se usadili ve stínu košaté lípy.

Chmelky
Chmelky

Příjemný číšník nás rychle obsloužil na úvod desetistupňovou Chmelkou. Na desítku velmi pitelné pivo, dosti nasycené přírodním CO2. O dva stupně silnější Pytlák byl také dobrý, zato tmavý Battalion Salve mě moc neoslovil. Téměř bez řízu s rychle klesající pěnou. S ohledem na velké parno jsem se vrátil k desítce. Jak přibývalo žíznivých příchozích, úměrně klesala rychlost obsluhy a pivo teplalo. V tom počasí se nebylo čemu divit. K jídlu byly k dispozici, kromě hotových jídel z restaurace, klobásy a maso z roštu. Zakoupili jsme tedy dva půllitry, nechali si natočit PETky Pytláka a s Miletínem se rozloučili. Čekala nás šestihodinová cesta domů. Musím podotknout, že i doma pivo pěkně pěnilo.

Já a Bon
Já a Bon

Nezbývá, než doufat, že se stejně dobře vydaří i nadcházející Den Koníčka ve Vojkovicích, a věřit, že si tento článek nepřečte nějaký kontrolor nad dodržováním léčebného režimu.[Mantas] [Zobrazeno 9626x] [6. červen 2008]
[Pivní cesty] [comments: 10] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Kron

sobota, 14. červen 2008
22:09

Musím ti pochválit reportáž,protože jsem dlouho nečetl tak poutavé čtení.Nejsem sice tak zběhlý v kvasnicovém,ale doufám,že jich spolu něco vypijem! Nakonec mám od tebe slíbeného Bona tak se těším na příjemné posezení! Takže pivku zdar a uzdravuj se!!!


napsal(a): Kron (balwardalibor(a)seznam.cz) [Odpovědět]

mantas

sobota, 7. červen 2008
07:10

Mantas

Ano, "nejhořčím" pivem jsem měl na mysli Radegast. Jednak v narážce na reklamu, jednak na reakce místních pivařů po ochutnání jiného piva. Dobré, ale sladké. Směšné. Jinak souhlasím s Havranem, Avarem a ještě bych přidal Qásek. Dneska budu mít šanci si ho dát. Lipana jsem zatím nepil.


napsal(a): mantas [Odpovědět]

Michal

pátek, 6. červen 2008
23:10

Michal

Z toho co sem pil tak mi nejhořčí přišel Svijanskej Rytíř, ale když sem ho měl naposled, tak nijak extra hořkej nebyl.


ICQ: 260962312

napsal(a): Michal [Odpovědět]

Libor

pátek, 6. červen 2008
15:14

Libor

to Paja: ja mám tipy na Havrana z Uherského Brodu a svojho času bol hodne horký aj Lipan z Dražíča....


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]

Adsense

1. březen 2024
22:53


posted by: Inzerce

Paja

pátek, 6. červen 2008
15:12

Paja

Michal: To me taky napadlo, ale ... vlastne jo, kdyz jsem si to precetl poradne a dal do souvislosti, tak je jasny, kdo je myslen...

Ale nicmene ze zvedavosti trvam na otazce - co povazujete za nejhorci pivo u nas? Ja pil Avara jen jednou (pro me exotika), a prisel mi horky, az se svirala pusa. Nicmene zajimavy zazitek, ze jsem dal jeste druheho. Ale prosedet u nej vecer by neslo...


napsal(a): Paja [Odpovědět]

Michal

pátek, 6. červen 2008
13:06

Michal

Z článku sem pochopil, že to nejhořčí pivo asi bude Radegast, v narážce na reklamu. Nebo se pletu?


ICQ: 260962312

napsal(a): Michal [Odpovědět]

Paja

pátek, 6. červen 2008
12:34

Paja

Co je nejhorci pivo? Z toho, co jsem ochutnal typuju Avara...


napsal(a): Paja [Odpovědět]

emu

pátek, 6. červen 2008
10:54

emu

Ty jo to jsme ani nevěděl, že už je Bon i lahvový a dokonce nmá žádné NRW, ale vlasní lahve ?!


ICQ: 449477888

napsal(a): emu [Odpovědět]

Libor

pátek, 6. červen 2008
09:26

Libor

to Doris: ja sa naopak na Radničné dni nesťažujem... S nadhľadom sa dá povedať, že taam panuje "rodinnejšia" atmosféra ako na iných festivaloch.
Naproti tomu je pravdou, že z roka na rok je táto akcia popoluárnejšia a tým pádom pribúda ľudí.....
Možno by za to stálo uvažovať o väčšom priestore.


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]

Doris

pátek, 6. červen 2008
08:48

Doris

Tak v Brně jsme se nepotkali, ale v sobotu ve Vojkovicích to snad výjde. Jinak si musím také postěžovat na organizaci Radničních dní v Brně. Nechápu proč tuto akci dělají snad v nejmenší uličce v Brně, když je hned vedle obrovský "zelňák" (ten je přece taky u radnice). Už jenom procházet mezi tou spoustou lidí byl problém, natož si koupit nějaké to pivo. No fuj, už nikdy více.
PS: včera jsme do O-Třebovic dovezli soudeček Slezana 13°, takže by mohl chvíli vydržet :-)


napsal(a): Doris [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI